Zanussi çamaşır makinesinin tahliye pompasını değiştirin

Zanussi_1'de pompayı değiştirinBir Zanussi çamaşır makinesinde, pompa ana işlevlerden birini gerçekleştirir. Makine bittiğinde tanktan su pompalar. Bu nedenle, herhangi bir küçük arıza anında yıkama kalitesini değiştirecektir: işlem bittikten sonra su çamaşır makinesinde kalacaktır, bu da çamaşırları tamburdan çıkarmanıza izin vermeyecektir. Böyle bir durumda, Zanussi yıkayıcı pompasını nasıl değiştirebileceğinizi ve çamaşırları nasıl mükemmel kalitede geri getirebileceğinizi bilmeniz gerekir. Makalemizi okuduktan sonra, tahliye pompasını kendi ellerinizle değiştirmek imkansız bir iş olmayacak.

Çalışmaya hazırlanın

Her şeyden önce, Zanussi çamaşır makinesindeki pompayı kendiniz mi yoksa bir profesyonelin yardımı ile mi değiştireceğinizi düşünmelisiniz. Ustanın hızlı ve verimli bir şekilde yerini alacağı açıktır, ancak çalışması biraz paraya mal olacak.

Değiştirmeyi kendi başınıza yapmak istiyorsanız, yalnızca yeni bir pompa için harcayacaksınız, ancak bir profesyonel yaparsa onarımı daha uzun sürecektir.

Onarımları kendiniz yapmak için, aşağıdaki aletlere ihtiyacınız olacak: pompayı kontrol etmeniz gerektiğinde bir tornavida, bir dizi tornavida, pense ve bir multimetre. bana göre Çalışmak için, yıkama ünitesinin sökülmesi gereken uygun bir yer bulmanız gerekir ve bu, kurulum alanında mümkün değildir. Bu nedenle, makineyi su kaynağı, kanalizasyon ve su beslemesinden ayrıldıktan sonra odanın ortasına veya büyük bir odaya (örneğin garaj) çekmek daha iyidir.

Değiştireceğiz

Parçanın konumu bazı Zanussi modellerinde farklılık gösterir. Bu nedenle, cihaz biraz farklı şekillerde sabitlenecektir. Makinenizin pompası arka duvarın yan tarafındaysa nasıl ilerleyeceğimizi bulacağız.

 1. Başlamak için, tahliye hortumunu yere koyarak ve kabı değiştirerek yıkayıcıdan tüm suyu pompalayın. Bu nedenle, cihazdan gelen tüm su, sizin herhangi bir ekstra çaba harcamadan yerçekimi ile dışarı çıkacaktır.
 2. Bittiğinde arka duvarı kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, onu tutan vidaları gevşetin ve ayrıca giriş valfi kapağını çıkarın, böylece arka duvarın bağlantısının kesilmesinde sorun olmaz.
 3. Şimdi duvarın kendisini kaldırabilirsiniz.
  Pompayı Zanussi_2'de değiştirin
 4. Artık cihazınızın içeriğiyle kolayca etkileşim kurabilirsiniz. Pompayı çıkarmadan önce birkaç hazırlık adımı gerçekleştirin. Pompa güç kablosunu dikkatlice çıkarın ve tüm vidayı çıkarın (zarar vermemeye dikkat edin). Kabuğu çıkarırken, bu ek işlem gerekli olmadığından delikleri ondan çıkarmayın.
 5. Ardından, onu tutan vidaları sökerek pompanın kendisini çıkarabilirsiniz. Parçanın yerini hatırladığınızdan emin olun! Ayrıca yeni bir pompa takmadan önce yuvasını silin. Ne kadar az kirli olursa, yeni makine o kadar güçlüdür.
  Pompayı Zanussi_3'de değiştirin
 6. Yeni bir parça koymanın zamanı geldi. Bunu yapmak için, özel kızaklara monte edin ve klik sesi gelene kadar ünitenin içine kaydırın.
 7. Şimdi makineyi ana şebekeye, su kaynağına bağlayın ve çamaşır makinesini test edin, uzun bir süre gerekmez. Göreviniz, suyun tanka girmesini ve sorunsuz bir şekilde pompalanmasını sağlamaktır. Her şey yolunda giderse, her şeyi doğru yaptın.
 8. Her şeyin çalıştığından emin olduğunuzda, arka duvarı takabilir, egzoz valfi kapağını takabilir ve rondelayı yerine yerleştirebilirsiniz.

Bazı Zanussi modellerinde, pompa yıkayıcının altına yerleştirilmiştir, bu yüzden aşağıdan almalısınız. Bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim:

 1. Öncelikle yine yere yerleştirilmiş bir tahliye hortumu kullanarak üniteden suyu dışarı pompalayın.
 2. Makinenin alt kısmı ile güvenle çalışabilmek için, tambur kaldırılmış şekilde yıkayıcıyı yatay olarak yerleştirin.
 3. Cihazın içeriğiyle etkileşime girebilmek için alt duvarı gevşetin. Sağ tarafın iç tarafında, pompayı bulun ve çıkarın, ardından makineden çıkarın.
 4. Şimdi yeni bir bölüm al. Yeni pompayı önceki pompanın yerine yerleştirin ve güvenle ayakta durabilmeniz için klik sesi gelene kadar hafifçe içeri doğru itin (pompa yuvasını olabildiğince temiz tutmayı unutmayın). Her şey hazır olduğunda, güç kablosunu pompaya bağlayın.
 5. Testi gerçekleştirmek için, makinenin alt kapağını tekrar açmanız ve üniteyi tekrar dik konuma ayarlamanız gerekir. Her şey hazır olduğunda bir deneme başlatın.
 6. Su sorunsuz bir şekilde toplanıp pompalandıysa, her şey yolundaydı.

Aslında, bir Zanussi çamaşır makinesindeki pompayı değiştirmek çok büyük bir zaman ve emek yatırımı gerektirmez, bu nedenle uygun özen ve dikkatle bunu kendiniz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, kendinizden ve güçlü yönlerinizden şüpheleniyorsanız, en iyisi bir profesyonele danışmaktır.