Yeşil Halı Temizliği

Halı temizlemeEvinizdeki halı, bir yıl boyunca çiğnenme, dökülme ve bol miktarda kir nedeniyle acı çekerek çok fazla suistimal eder. Halıyı temizleme zamanı geldiğinde – profesyonel bir halı temizleme hizmeti ile ya da bir DIY projesi olarak – sert kimyasallar kullanmak halıyı, çevreyi ve kendi kişisel sağlığınızı korumak için çok iyi bir çözüm olmayabilir. Bu nedenlerden dolayı bugün birçok insan halı temizliği için daha yeşil alternatiflere yöneliyor. İşte yeşil halı temizliğinin aileniz, eviniz ve toprağa sağlayabileceği faydalardan bazıları.

Çevreye Daha Az Toksin Salınması

Halı temizliğinde kullanılan sert kimyasallar genellikle çevre üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahiptir. Halı temizleme kimyasalları havaya salınır (halı temizleyiciler gittikten sonra sizin ve ailenizin solumak zorunda kalacağı hava aynıdır) ve halınızdaki lekeleri temizlemek için kullanıldıktan sonra bu kimyasallar dökülür, atılır. veya su kaynağına potansiyel olarak zararlı olabilecekleri yerde durulanır.

Geleneksel halı temizleme karışımlarının çoğu, günlük hayatınızın lekelerini halıdan çıkarmak için uzun bir sert kimyasallar listesi kullanır. Sizi temiz ve parlak bir halıya bırakabilirken, geride kalan toksinlerin çevrenin ödediği bedel çok yüksek olabilir. Daha yeşil veya daha çevre dostu alternatifler genellikle toksik olmayan ve biyolojik olarak parçalanabilen bileşenler içerir. Ek olarak, bu ürünler genellikle çöp sahası atıklarını azaltmak için geri dönüştürülebilir ambalajlarda gelir.

Halı temizliğiniz için bir profesyonel bulmanız mı gerekiyor?

Artıları Bulun

Aileniz İçin Daha İyi Sağlık

Kimyasal halı temizlemenin bir başka yan etkisi de sizin ve ailenizin sağlığı üzerindeki potansiyel etkisidir. Evinizin kapalı alanı içinde zehirli kimyasallardan oluşan bir kokteylin kullanılması, özellikle bebekler, yeni yürümeye başlayan çocuklar ve en çok zamanı halının yanında nefes alarak geçiren evcil hayvanlar ve halihazırda solunum hastalığı olan kişiler için önemli sorunlara yol açabilir. . Halı temizleme kimyasallarını soluduktan sonra insanların yaşadığı en yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Hapşırma
 • Öksürük ve tıkanıklık
 • Baş ağrısı veya migren
 • Astım atakları
 • Burun, akciğer ve göz tahrişi
 • Bulantı ve yorgunluk

Sorunu birleştirmek için, tamamen organik malzemelerden yapılmış halılar satın almadığınız sürece (çoğu geleneksel konut yapımında oldukça nadir görülen) halınız, halı temizleme kimyasalları ile zararlı etkiye sahip olabilecek sentetik elyaflardan ve malzemelerden yapılmıştır. Hem halılarda hem de temizleyicilerde bulunan en yaygın kimyasallardan bazıları asit, aseton, formaldehit, böcek ilaçları, dezenfektanlar ve daha fazlasını içerir.

Bu tehlikeli kimyasallara sahip halı temizleyicileri, genellikle sizin ve ailenizin soluduğunuz havada yoğun bir toksin buharı bırakır. Halının kısa bir süre “kurumasına” veya “dışarı çıkmasına” bile izin vermek bu zehirli dumanları tamamen ortadan kaldırmayacaktır.

Daha Az Su İsrafı

Geleneksel halı temizliğinin pek çok insanın düşünmediği bir başka çevresel etkisi de boşa harcanmış sudur. Günümüzde pek çok “yeşil” halı temizleme yöntemi, temizlik sürecinde önemli ölçüde daha az su kullanmaktadır. Bunun birkaç farklı faydası vardır:

 • Birincisi, daha az su kullanmak, halı temizlendikten sonra daha az su israf edilmesi veya atılması anlamına gelir.
 • İkincisi, daha az israf edilen su, halı temizleme bileşiklerinde bulunan tehlikeli kimyasalların tüm toplumu etkileyebilecekleri su kaynağına atılması veya dökülme potansiyelini azaltır.
 • Son olarak, halı temizlemede su hacminin azaltılması, halıların çok daha hızlı kuruyabileceği (bazen dört saat gibi kısa bir sürede), ailenizin daha erken evinize dönebileceği ve küf ve küf oluşumunun sınırlandırılabileceği anlamına gelir.

Daha Uzun Halı Ömrü

Birçok geleneksel kimyasal temizleyici, halınızın güzelliğini ve kullanım ömrünü de azaltabilir. Halınızdaki sentetik malzemelerle sert kimyasalları karıştırmak, halınızda sarı veya kahverengimsi renklenme gibi gözle görülür sorunlara yol açabilir, ancak döşemeniz için de görünmeyen bir sonucu olabilir. Kimyasallar halı lifleriyle temas ettiğinde onu parçalayabilir ve vaktinden önce bozulmasına neden olabilir. Mevcut olanı kaldırmanın ve yeni halının kurulumunun yüksek maliyeti ile, döşemenizi parçalamak ve daha çabuk yıpranmasına neden olmak yerine ömrünü uzatacak bir temizleyici kullanmak mantıklıdır.

Halı temizliğiniz için bir profesyonel bulmanız mı gerekiyor?

Artıları Bulun

En İyi Yeşil Halı Temizleme Malzemeleri Nasıl Bulunur?

Yeşil halı temizleme malzemeleri hem profesyonel temizlikçilerden hem de kendin yap mağazalarından temin edilebilir. Bir halı temizleme şirketi tutmayı planlıyorsanız, kullandıkları temizleyiciler hakkında bilgi alın ve organik olup olmadıkları konusunda endişeleriniz varsa, malzemelerin bir listesini alın. Kimyasal temizleyicilerin kullanımına ilişkin süreçleri ve politikaları hakkında şirketle konuşun ve ailenizin sağlığını ve çevreyi ilk sıraya koyan halı temizleyicileri seçin.

Kendi halı temizliğinizi yapmayı planlıyorsanız, tanıdığınız ve telaffuz edebileceğiniz bileşenlerin bir listesine sahip ürünleri arayın. Genellikle bu temizleyiciler kokusuzdur ve içindeki sertifikalı organik bileşenlerin reklamını yapar. Bir üründen emin değilseniz, evinizde kullanmak üzere satın almadan önce malzemelerini ve nasıl yapıldığını araştırmak için biraz zaman ayırın. Bir diğer önemli husus, temizleyicinin geldiği kaptır. Halı temizliğinizin çevreye etkisini daha da azaltmak için geri dönüştürülebilir ambalajlarda satılan organik temizleyicileri seçin.

Pek çok insan, günlük yaşamımızda maruz kaldığımız kimyasalların hacmi ile giderek daha fazla ilgileniyor. Neyse ki zeminlerinizde sert kimyasallar kullanmak istemediğiniz için lekeli ve kirli halıdan zarar görmenize gerek yok. Geleneksel halı temizliğinin çevre ve kendi kişisel sağlığınız üzerindeki etkisinden endişe ediyorsanız, size istediğiniz temiz evi sağlayabilecek ve sağlığınız ve evinizin sağlığı üzerinde minimum etkiye sahip olacak yeşil çözümler arayın. çevre.

Halı temizleme, genel bir çevre stratejisinin çok küçük bir parçası gibi görünebilir, ancak gittikçe daha fazla insan davranışlarını değiştirmeye ve yaşamın tüm farklı yönlerinde sürdürülebilir malzemeler kullanmaya başladıkça, bu küçük değişiklikler toplu olarak gezegenin ve dünyanın sağlığına fayda sağlayabilir. burada yaşayan insanların sağlığı.

Halı temizliğiniz için bir profesyonel bulmanız mı gerekiyor?

Artıları Bulun


 1. Alan,
  20 Eylül:

  Bu makaleyi gönderdiğiniz için teşekkürler! Harikasın! Köpeklerim tüylerini halılarımızın her tarafına döktüler, böylece iyi bir halı temizleme hizmeti için ne kadar çaresiz olduğumu tahmin edebilirsiniz. Temizlemek için genellikle sirke kullanırım, bu yüzden buna alışmak çok zor olmamalı! Paylaşım için teşekkürler!

 2. Ana Payne,
  2 Aralık:

  Halınızı yeşil temizlik ürünleriyle korumak harika bir fikir. Özellikle çocuğu olan bizler için kimyasal ürünler kullanmamak çok daha iyi bir fikir!

 3. Agen Domino,
  14 Şubat:

  Değilse, soru sormak gerçekten güzel bir şey
  bir şeyi tamamen anlamak, ancak bu yazı parçası iyi bir anlayış bile sağlar.

Bir cevap yazın