Yemek kamyonu sürmek için pratik rehber

yiyecek kamyonu Yemek pişirme dünyasındaki yeni devrimdir. Bizim gibi hayranıysanız Çarktaki Aşçılar, zaten onlara aşina olacaksın. Ama bunun ne olduğu konusunda çok net değilseniz yiyecek kamyonu Size tekerlekli bir restoran olduğunu söylüyoruz. Onları nerede bulabilirsiniz? Festivallerde, etkinliklerde ve gastronomik fuarlarda sokak seviyesinde. Kaliteli ürünler ve özgün tat karışımlarından oluşan menüler sunarlar. Gastronomiyi göstermek için özel olarak tasarlanmış fuarlara gelenlerin her geçen gün daha çok sevdiği bir sokak yemeği Madreat. Michelin yıldızlı bazı şefler kendi yiyecek kamyonu, ülkemizde bu kültürün öncüsü ve destekçisi Koldo Royo veya sokak yemeklerinin bir başka öncüsü olan Carlos Abellán’da olduğu gibi.

Bu fikri beğendiyseniz, yemek pişirme konusunda tutkuluysanız ve bir yiyecek kamyonu Gastronomik tutkunuzu dizginlemek için, motorlarınızı çalıştırmadan ve sokak yemekleri dünyasına girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken hususları size anlatıyoruz.

  • ne olacaksın yiyecek kamyonu?

Ne sunacağınızı düşünün: krep, hamburger, ev yapımı pizzalar, tapas, orijinal sunumlarla geleneksel yemekler … Her geçen gün daha fazla teklif var, bu yüzden bu maceraya atılırken zaten piyasada bulunan teklifleri dikkate almalısınız.

Motorlarınızı ve ocaklarınızı çalıştırmadan önce gerekli gereksinimleri bilmeniz gerekmektedir. yiyecek kamyonu. Diğer şeylerin yanı sıra, bir yiyecek hazırlama kartına sahip olmanız, ekonomik faaliyeti kaydetmeniz, yiyecek kamyonu ve ilgili sertifikaya sahip olmak. Aynı şekilde, hazırladığınız menüyü park edip sunabilmek için ruhsatları ve binaları bilmeniz gerekir çünkü her belediyede yönetmelikler farklıdır.

Tüm restoranlar gibi, yiyecek kamyonu onların da bir adı var. Cocineros al Volante’de Maldonado, La Vermuneta, Dali’s, Somewhere Café, The Rolling Caravan, El Kiosko, La Cayejera ve bu hafta yeni olan Mishtó var. Sizi ve yemeğinizi tanımlayan orijinal bir isim düşünün.

  • Orijinal bir menü tasarlayın

Her damak zevkine uygun tatlar, riskli kombinasyonlar ve seçeneklerle hamburger, 4 peynirli pizza ve kremalı çikolatalı krep seven en cüretkar ama aynı zamanda en klasik. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, her şeyin üzerinden geçin hazırladıkları menüler Cooks at the Wheel’de.

  • Dekorasyonu unutma

Bir tasarım ile karakterize edilirler nostaljik ve eski karavanları, otobüsleri veya kamyonetleri kurtarmak için dikkat çekiyorlar

Yiyecek depolamak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olmanız gerekecek, aynı zamanda onu yapmak için. Yarışmacılar gibi küçük ama verimli cihazlarla tamamlayabilirsiniz. Çarktaki Aşçılar ile bizim mikserimiz, blender Ö kıyıcı. En iyi mutfak çocuğu onlar.

İspanya coğrafyasında fuardan fuara doğru bir rotaya gitmek için motorları çalıştırın ve sobaları yakın. Şu anda yiyecek kamyonu Sadece yemek fuarlarına, festivallere ve özel etkinliklere park edebilirler. Bu dünyayı çevreleyen güzel atmosferi keşfedecek, müşterilerinizle doğrudan ilişki kurabilecek, kendiliğinden olacak ve yeme tutkusunu diğer tutkulu insanlarla paylaşabileceksiniz.

Yola mı çıkıyorsun? Bize söyle #cookingwithBosch.

Yazar hakkında

'src =