Yapay taş masa – 2020’nin en iyi masalarının yeni öğelerinin fotoğrafı

Makaleyi beğendin mi? Kanalımızda inşaat, tasarım ve faydalı ipuçları dünyasından yeni fikirleri takip edin. Yandex Zen’de bize abone olun. Abone ol.

Yapay taş son zamanlarda gittikçe daha popüler hale geldi ve sadece bitirme işlerinde değil, aynı zamanda iç mekanların dekorasyonunda da kullanıldığında. Özellikle sıklıkla, mutfağın içini dekore etmek için yapay malzeme kullanılır. Duvar kaplamasının yanı sıra bar tezgahları, tezgahlar ve masalar yapmak için taş kullanılır.

Yapay taş, en çok yönlü malzemelerden biridir.

İç mekandaki bu tür çözümler, mükemmel özelliklerin yanı sıra mutfakta yüksek nem, sıcaklık değişiklikleri gibi agresif kullanım koşullarına karşı iyi direnç nedeniyle kendilerini tamamen haklı çıkardı.

Sentetik malzeme, harika görünümlü bir mutfak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bu malzemenin odada bulunması onu otomatik olarak yüceltir. Doğal taş yüksek bir değere sahiptir. Fazla ödeme yapmanıza gerek yok. Sentetik aglomeralardan yapılan ucuz bir seçenek mükemmel bir çözüm olacak ve her mutfak tarzı için uygun olacaktır.

yapay taş masa
Yapay taş, birçok mutfak mobilyası üreticisi tarafından başarıyla kullanılmaktadır ve giderek daha önemli hale gelmektedir.

Mutfak için yapay taştan yapılmış bir masa, klasik ve modern tarzda iç mekana mükemmel bir şekilde uyacaktır. Doğal taş olmayan bir iç elemanın temel avantajlarından biri, ürünün maliyetini karşılamaktan daha fazlasını yapabilen uzun bir hizmet ömrüdür. Bu malzemeden yapılan yemek grupları pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, dokuları dokunuşa hoş gelir. Taş mutfak masası yağı emmez, çatlamaz veya kurumaz.

yapay taş masa
Bu tür mobilyaların bakımı çok kolaydır, çünkü yıkama işlemi gözeneklerin olmaması nedeniyle kolaylaştırılmıştır.

Mobilya elemanları, ilk bakışta en garip formda bile yapılabilir. Uzmanlar, son zamanlarda akrilik taştan seçeneklerin çok popüler olduğunu belirtiyor. Akrilik mobilyalar çarpıcı, modern bir görünüme sahiptir, işlenmesi kolaydır ve bu nedenle mutfaklarda veya salonlarda sıklıkla kullanılır.

akrilik taş masa
Bu malzemeden yapılan tezgahlar, doğal taştan yapılan benzer seçeneklere göre neredeyse iki kat daha hafiftir.

Sentetik taş iki ana türe ayrılır:

  • akrilik;
  • aglomera.

Akrilik taş, akrilik reçine esaslı yaygın bir kompozittir. Bu malzemeden yapılan ürünler hafif, esnek ve kullanımı pratiktir. Ve bu sayede mobilya her şekilde ve tarzda yapılabilir.

Birçok tasarımcı çalışmaları için aglomera seçiyor. Ağır ve sağlam bir malzemedir. Büyük bir boyut sipariş etmeyi planlıyorsanız, hem masa üstü hem de alt çerçeveyi bu malzemeden yapmak en iyisidir.

Yapay taş nedir

“Yapay taş” terimi, dolgu maddesi, bağlayıcı reçine, boya, doğal taş yongalarından yapılan bir grup sentetik malzemeyi birleştirir.

Renk ve dokuda, doğal malzemeleri tamamen tekrarlayabilir, parlak, zıt tonlarda boyanabilir: turuncu, leylak, açık yeşil.

Yardımı ile, bir lavabo, bir ocak için sağlanan delikler ile karmaşık bir konfigürasyonda dikdörtgen, oval, yuvarlak şekilli, döküm çalışma yüzeyleri oluşturuyorlar, gömme gardıroplu bar tezgahları yapıyorlar.

Kompozit malzeme dayanıklı, hijyenik ve güvenlidir.

Üç tür yapay taş üretilir: akrilik, döküm, aglomera. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Kalıbın sızdırmazlığı ve hazırlanması

Matrisin iç yüzeyi ve kenarları tamamen gelecekteki ürünün şeklini belirler, bu nedenle dikey ve yatay yüzeylerde kusur olmamalıdır. Tahtalar ve tahtalar arasındaki boşluklar, fazlalıkları kesilen veya bir spatula ile bastırılan bahçe perdesi ile kapatılır. Suntaların kesilen uçları değiştirilir ve her türlü yüzey engeli kapatılır, sonuç olarak form ideal geometriyi ve kusursuz pürüzsüz bir yüzey almalıdır. Ek olarak, lavabo matrisinin üstüne, drenaj deliğinde bir çöküntü oluşturan bir bahçe verniğinden bir yıkayıcı takılmıştır.

Ön kenarda bir freze oluşturmanın yanı sıra kenar kesimleri ve yıkama için, köşesi şekilli bir spatula şeklinde negatif bir şekilde kesilmiş özel bir çelik plaka kullanmanız gerekir. Görev zor değil: Formun köşesi bahçe verniği ile doldurulur, ardından figürlü geçiş bir plaka ile düzeltilir. Aleti eğmemek ve kenarlarını kalıp tablasına sıkıca bastırmamak önemlidir.

Kalıp tamamen hazır olduğunda üzerine bir ayırıcı mum tabakası sürülür ve 20 dakika sonra yumuşak bir bezle parlatılır ve basınçlı hava ile üflenir. Daha sonra, tüm yüzey bir el püskürtücüsünden polivinil alkol ile kaplanır ve tamamen kurumaya bırakılır. Form doldurulmaya hazır.

Akrilik taş

Bu tür yapay taşın temeli beyaz kildir; bağlayıcı olarak akrilik reçine kullanılır.

Beyaz kilin kuru formda iyi boyama özelliği, en cesur renkleri taşta somutlaştırmak için harika fırsatlar sunar.

Akrilik artıları:

  • mekanik hasara karşı direnç;
  • taşlama ile kolayca restore edilir;
  • temizlemesi kolay.

Eksi bir: akrilik taş ısıya tahammül etmez. Tezgahın üzerine konulan sıcak bir tencere veya kızartma tavası onu umutsuzca mahvedebilir.

Taşlama ve cilalama

Ertesi gün, döküldükten sonra kalıbı bir çekiçle yıkmanız ve altına düz bir spatula sürüp bir çubukla bastırarak tezgahın altını oymanız gerekir. Bundan sonra, lavabo matrisi çıkarılır ve tüm masa üstü yumuşak köpük bloklar üzerine yerleştirilir. Dikişli taraftan özenle konturlar kesilir ve arka taraf P80 ve P120 kumları ile zımparalanır.

Bundan sonra, masa üstü ters çevrilir ve P80’den P420’ye alternatif bir tane boyutu artışı ile dikkatlice zımparalanır, ön yüzeyin en iyi kalitesi aşındırıcı olarak carborundum kullanılarak elde edilir. Rahatlama alanlarını işlemek ve zımpara bezinin altında yıkamak için bir köpük lastik ped takılmıştır.

Taşlama, diskli bir makine ile yapılmalıdır, son iki aşamada, hareketler sadece daireseldir. LBM ve bant makineleri bu amaçlara pek uygun değildir. Projede tezgah parlak ise, son aşama, taşı aşındırıcı bir macun ile köpük kauçuk bir tekerlekle parlatmak olacaktır.

rmnt.ru

Dökme veya sıvı taş

En ucuz yapay taş türü. MDF veya suntadan yapılmış taban, ince bir polimer reçine karışımı ve dekoratif dolgu maddesi ile kaplanmıştır. Kaplama kalınlığı en fazla 15 mm.

Avantajları akrilik ile aynıdır: hijyen, mekanik hasara karşı direnç, bakım kolaylığı ve restorasyon.

Eksiler:

  • ince bir yüzey tabakası zamanla çatlayabilir;
  • Yeni tezgah, üretimde sentetik reçineler ve sunta kullanılması nedeniyle aylarca kötü kokuyor.

Masa mı tezgah mı?

Yapay taştan yapılmış mutfak takımlarının çalışma yüzeylerine herkes alışmıştır.

Mutfaklarda daha az yaygın olan kompozit bar tezgahlarıdır. Mutfağınız için standart olmayan bir seçenek sunuyoruz: yapay taş tezgahlı bir yemek masası.

Bu seçenek, her büyüklükteki odalar için uygundur: Yapay taş olanakları, arkasına bir düzine misafirin serbestçe sığabileceği masif ahşap kaideler üzerinde 1 m’lik kenarlı küçük bir masa veya büyük, etkileyici bir masa yapmayı mümkün kılar.

Yapay taş masaların birçok avantajı vardır: zengin bir renk paleti, çeşitli dokular, şekiller, ancak en önemlisi – dayanıklılık.

Yapay taş tezgah, metal veya ahşaptan yapılmış sağlam bir taban üzerinde güçlendirilmiştir, bitmiş yapı onlarca yıllık kullanıma dayanacaktır.

Küçük bir yapının maliyeti, satın aldıktan bir ay sonra bir talaş yığınıyla parçalanmaya hazır olan en ucuz mutfak setinin fiyatı ile karşılaştırılabilir.

Alt çerçeve

Taş kapağın bir özelliği, önemli ağırlığıdır, bu nedenle, alt çerçevenin üretimi için yalnızca güvenilir malzemeler kullanılır.

  • Metal (çelik veya dökme demir) büyük bir güvenlik payına sahiptir. Tasarım performansı çeşitlidir: yuvarlak veya kare borular, eğimli bir şekilde dökme veya dövme yapılar.
  • Ahşap alt çerçeve aynı zamanda taşın ağırlığını da taşıyabilir. Bacaklar ve yan kemer genellikle karmaşık oymalarla dekore edilmiştir.

Ürünün maksimum stabilitesi, dört desteğin varlığı ile garanti edilir. Dilerseniz iki veya tek ayaklı bir masa tercih edebilirsiniz. Bu durumda, tasarım birkaç kirişin ayağı veya büyük bir taban ile tamamlanır. Bazı durumlarda, bordür taşı bir alt çerçeve görevi görür.

Yapay taştan yapılmış masaların fotoğrafı