Vitro ve indüksiyon arasındaki farklar, bunları biliyor musunuz?

Görünürde yeni mutfak! Buzdolabını, fırını nereye koyacağınızı ve tezgahın ne renk olacağını zaten düşündünüz. Ama en önemli şeyi düşündün mü? Yeni mutfağınızda nasıl yemek pişireceksiniz? Attıysanız gaz sobası Sadece bir tane koymak arasında karar vermelisin indüksiyon aşçısı veya avantajlarından yararlanın cam seramik. İhtiyaçlarınıza en uygun seçeneğin hangisi olduğunu bilmiyorsanız, okumaya devam edin. Bugün nihayet şüpheden kurtulacaksın.

Bosch seramik ocak

Cam seramiğin avantajları

Aramalar vitroseramik parlak geleneksel cam seramiklerdir. Tüm yüzeylerine ısı bastıkları için böyle adlandırılırlar. Bir dirençle sıcaklığı artıran bir sisteme sahiptirler. Bu enerji plakanın dışına iletilir ve onunla temas eden her şeyi ısıtır.

Asıl avantajı bu tür pişirme sistemlerinde tabak üzerine yerleştirilen her türlü kabı ısıtır. Bu, mutfağınızı parlak bir cam seramikle değiştirmeyi düşünüyorsanız, genellikle yemek pişirdiğiniz kapları değiştirmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir. Çok daha rahat!

İndüksiyonun avantajları

Mutfakta devrim! Bu gelişi indüksiyonlu ocaklar. Görünüşüne kadar yemek ateşte veya cam seramikte hazırlanırdı. Bununla birlikte, indüksiyonun gelişiyle birlikte, yemek pişirmek için çok zaman harcamak arka koltukta yerini aldı. Ve bu bu sistemin temel avantajı hızıdır.

İndüksiyonlu ocaklarda ısı

İndüksiyonun nasıl çalıştığını anlamak için, Faraday Yasasının formüle edildiği 1831 yılına geri gitmek gerekir. Bu yasa, bir manyetik alanın bir enerji kaynağı olabileceğini göstermektedir. Ve bu, az çok ve çok kısaca, indüksiyonlu ocakların nasıl çalıştığıdır. Plakanın altında, indüktörler olan bir dizi bakır bobin gizlidir. Bunlar elektromanyetik alanlar oluşturmak üzerlerine ferromanyetik bir kap yerleştirdiğinizde. Cam seramikten farklı olarak, indüksiyon camı değil sadece kabı ısıtır. Sihire benziyor!

Bu tip ocağın avantajları çoktur:

  • Söylediğimiz gibi, indüksiyonlu ocaklar onlar sadece kabı ısıtırlar. Bu sadece onları çok daha hızlı yapmakla kalmaz (2 litre suyu sadece 4 dakikada kaynatabilirler) aynı zamanda eğilirken yanıklardan kaçının.
  • Daha hızlı ısınmaları onları verimli enerji.
  • Temizlemesi daha kolay! Gerçek şu ki, ocak ısınmadığı için dökülen yiyecekler yanmaz ve kendinizi yakmaktan korkmadan temizleyebilirsiniz. Ayrıca, eğer varsa Bosch plakasıTemizleme Fonksiyonunu seçebilirsiniz. Bu, ayarları değiştirmeden plakayı 30 saniye kilitler, böylece sorunsuz bir şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Sınırsız pişirin. İndüksiyonlu ocakların bir diğer büyük avantajı da esnekliği. Ve bu tür plakaların geniş bir yüzeye sahip olması FlexInducción istediğiniz boyutta ve şekilde kapları yerleştirebileceğiniz.

Vitro ve indüksiyon arasındaki farklar

Gördüğünüz gibi vitro ile indüksiyonlu ocak arasında çok sayıda fark vardır. İlk seçenek iken mutfak kaplarınızı değiştirmek istemiyorsanız mükemmelikinci sen önemli ölçüde zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Tabii ki ihtiyacın olacak mutfak kaplarınızı yenileyin uyumlu olanları almak için.

İndüksiyonlu pişirme kapları paslanmaz çelikten, emaye çelikten veya dökme demirden yapılmalıdır. Ek olarak, tüm kaplar düz, tamamen ferromanyetik bir tabana sahip olmalıdır. Aksi takdirde en iyi pişirme sonuçlarını elde edemezsiniz.

Artık vitro ve indüksiyon arasındaki farkları bildiğinize göre, farklı modellerine bir göz atmanız yeterli. Cam seramik tabaklar alabilirsiniz 80 ila 90 santimetre, aynı anda beş brülöre kadar pişirebileceğiniz. Aynısı – için de geçerli indüksiyonlu ocaklar, yemek pişirmek için daha fazla alan sunmaları avantajıyla. Ve hepsini istiyorsanız, deneyin domino tabakları, istediğiniz pişirme teknolojilerini birleştirmek için mükemmel. Yeni mutfağınız çok yaşa!

Yazar hakkında

'src =