Taze meyve ve sebzeler nasıl saklanır?

Taze meyve ve sebzeler Akdeniz diyetimizin temelini oluşturur ve tam lezzetinin tadını çıkarabilmek için onları uygun şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. Bununla birlikte, çoğu evde, en iyi şekilde korunmalarını engelleyen, istemeden küçük hatalar yapılır. Bu yazıda açıklayacağız taze meyve ve sebzeleri doğru şekilde nasıl koruyabilirim?bizimle gelebilir misin

Bir ile başlayacağız basit ipuçları meyve ve sebzeleri daha uzun süre korumanıza yardımcı olacak:

  1. Depolamadan önce yıkayın. Bunu, yiyecekleri kilerde veya kilerinizde saklamadan önce yapın. Buzdolabı. Bu şekilde, korunmalarına ve sağlığınıza zarar verebilecek toprak kalıntılarını veya kimyasal ürünleri ortadan kaldırmış olursunuz. Elbette çilekler, meyveler, mantarlar veya aromatik bitkiler gibi yıkanmaması gereken yiyecekler vardır çünkü böyle yaparsanız daha çabuk bozulabilirler.
  2. Hasır kaplar kullanın. Bu malzeme, havanın geçişini kolaylaştıran ve küf veya bakteri oluşumunu engelleyen doğal liflerden yapılmıştır. İdeal olan, yiyecekleri plastik olmadan veya her halükarda, bazı meyve ve sebzelerin genellikle birçok süpermarkette bulunduğu delikli ambalajlarda saklamaktır.
  3. Yiyecekleri ayırın. Meyve ve sebzelerin farklı olgunlaşma süreçleri vardır, bu nedenle korunmalarını optimize etmek için onları birbirinden ayırmanız önerilir.
  4. Koruma durumunu periyodik olarak gözden geçirin meyve ve sebzelerden ayırın ve çok olgunlaşmış veya çürümeye başlayan parçaları çıkarın.

Meyve ve sebzeler buzdolabında nasıl saklanır

Buzdolabı senin büyük müttefikin meyve ve sebzeleri korumaya gelince. Özellikle de sahip olacak kadar şanslıysan VitaFresh teknolojisine sahip buzdolabıEn sevdiğiniz meyve ve sebzelerin yanı sıra et ve balığın tadını üç katına çıkarmanıza olanak tanıyacakları için. Çekmeceleri özel olarak tasarlanmıştır. sıcaklık ve nemi mükemmel şekilde birleştirirBöylece besinleri, aromaları ve vitaminleri koruyarak meyve ve sebzeleri her zaman taze tutmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Bosch VitaFresh teknolojisine sahip buzdolapları gıda israfını azaltmaya yardımcı olun. Bu şekilde, çevreye ve ayrıca ailenizin mali durumuna özen göstermenize katkıda bulunurlar.

İdeal olarak meyve ve sebzeleri buzdolabında saklayın plastik torbasızve buzdolabındaki havanın serbestçe dolaşabilmesi için aralıklı yerleştirilmesi.

Aynı zamanda meyve ve sebze siparişi vermek gerekiyor, yalnızca aynı koruma koşullarına ihtiyaç duyanları bir arada tutarak. Örneğin marul, ıspanak veya brokoli çok neme ihtiyaç duyarken, kirazlar, çilekler, şeftaliler ve üzümlerin düzgün bir şekilde saklanması için daha az nem gerekir.

Diğer yandan, bazı meyve ve sebzelerin soğuğa ihtiyacı yoktur iyi tutmak için. Örneğin patlıcan, sarımsak, kabak, biber, patates, soğan, turunçgiller, domates, muz, elma vb. Size rehberlik etmesi için size bir numara söyleyeceğiz: eğer süpermarkette o meyve veya sebze parçası buzdolabında değilse, muhtemelen birkaç gün buzdolabının dışında kalacaktır.

Meyve ve sebzeleri korumak için sıcaklık

Her meyve ve sebzenin kendine has ideal saklama sıcaklığı. Bu nedenle, VitaFresh buzdolaplarımızın çekmeceleri Her bölmenin sıcaklığını düzenleme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan farklı yiyecek türlerini yeterince korumak için tasarlanmıştır. Bu nedenle sebze ve meyvelerin ilgili çekmeceye yerleştirilmesi ve nem regülatörünün o andaki yük ve ihtiyaca göre ayarlanması önemlidir.

Normalde meyve ve sebzelerin salınımlarını korumak için uygun sıcaklık 13ºC ile 1ºC arasında. Ve gelince nem, olman tavsiye edilir % 85 ile% 90 arasında.

Soyulmuş meyve nasıl korunur?

Soyulmuş meyve, aşağıda size anlattığımız bir dizi ipucu ve püf noktasını takip ederek buzdolabında iyi bir şekilde muhafaza edilebilir:

  1. Soyulmuş meyveyi hava geçirmez bir kapta saklayınmümkünse cam. El mikserimizi kullanabileceğiniz soyulmuş meyveyi vakumla paketlemek iyi bir fikirdir. MaxoMixx ve vakumlu paketleme için aksesuarlarınız.
  2. Kabı biraz püskürtün limon suyu, böylece soyulmuş meyve buzdolabının içinde oksitlenmez.
  3. Kağıt peçeteyi suyla ıslatın veya bir parça mutfak kağıdını kullanın ve 1. noktadan hava geçirmez kaba koymadan önce soyulmuş meyveyi sarın. Bunu yapmanın amacı, kapta kalabilecek havanın meyveyi kurutmasını engelleyen koruyucu bir bariyer oluşturmaktır.

VitaFresh çekmeceler

Sebze en iyi nasıl korunur?

Bakteriler 5ºC ile 65ºC arasındaki sıcaklıklarda hızla büyür, bu nedenle İdeal olarak sebzelerin çoğunu buzdolabında tutun. Elbette daha önce de belirttiğimiz gibi patates, soğan, sarımsak, patlıcan, kabak, biber vb. Yiyecekleri buzdolabına koymak gerekli değildir. Patates, soğan ve sarımsak gibi bazı durumlarda soğuk onları bozabilir.

Sebzeleri buzdolabında iyi saklamak için uygun alana yerleştirilmeli, buzdolabına koymadan önce yıkanmalı, kesik, yaralı veya zaten olgunlaşmış kısımları çıkarılmalı ve aralarında boşluk bırakılarak ve hava sirkülasyonu sağlanacak şekilde düzgün bir şekilde saklanmalıdır.

Bu temel ipuçları ile meyve ve sebzeleri daha uzun süre taze tutabilecek ve böylece lezzetli tatlarının tadını çıkarabileceksiniz. Afiyet olsun!

Yazar hakkında

'src =