Tavanı dekore etmenin 8 orijinal yolu

Makaleyi beğendin mi? Kanalımızda inşaat, tasarım ve faydalı ipuçları dünyasından yeni fikirleri takip edin. Yandex.Dzen’de bize abone olun. Abone ol.

Dairedeki tavan ne olursa olsun: alçıpandan yapılmış, gerilmiş, boyanmış veya basitçe duvar kağıdına yapıştırılmış, eğer duvara doğru şekilde yerleştirilmemişse, odanın tasarımını bozacak çok dikkat çekici olacaktır. Bu eklemin nasıl maskeleneceğini önceden düşünmeniz tavsiye edilir.

Maskeleme bandı

Bu, bir eklemi kapatmanın en çok yönlü yöntemidir. Bu tür çok çeşitli bantlar, tavanın tonu ve tarzına uyacak şekilde kenarları seçmenize olanak tanır. Ancak her zaman klasik iç mekana uymuyor. Buna rağmen, bu maskeleme yönteminin birçok avantajı vardır:

 • kolay ve hızlı kurulum;
 • düşük maliyetli
 • renk çeşitliliği;
 • dayanıklı malzeme;
 • yüksek esneklik;
 • sonraki bakım kolaylığı;
 • toz birikimi yok.

Maskeleme bandı, herhangi bir uygun durumda kolayca çıkarabileceğiniz ve geri takabileceğiniz için de kullanışlıdır.

İlginç geometri

Satışta çok çeşitli PPU dekoru var, tavan kornişleri de geleneksel olmayan bir şekilde kullanılabilir – sadece çevreyi değil, tüm tavanı süslemek için kullanılabilirler, çeşitli eşkenar dörtgenler, kareler veya üçgenler yerleştirerek sonuç bir desen olur tüm yüzeyde. Figürlerin içindeki boşluk, odanın tasarımına bağlı olarak beyaz kalır veya birkaç uygun renkte veya zıt renklerde boyanır.

Geçiş nasıl kurulur

Farklı tavan tiplerinin montajında ​​önemli bir fark yoktur. Başka bir şey, bir alandan (tavan) diğerine (duvar) yumuşak bir geçişin sağlanması gerektiği zamandır. Bu bir film ise, yüksek kaliteli bir yuvarlama efekti oluşturmak için dikkatlice sıcak havayla işlemden geçirmeniz ve montaj profilini farklı bir şekilde sabitlemeniz gerekecektir. Benzer bir kurulum işlemi normal şemaya göre gerçekleştirilir ve herhangi bir zorluğa neden olmaz.

İlgili bağlantılar: Uzatılmış bir odanın iç tasarımı nasıl dekore edilir

Tasarım işlevselliği

Bir gergi tavanın duvarlara geçiş yöntemi sıklıkla kullanılır. Bu, sadece eklem ile ilgili problemin çözülmesine izin vermez, aynı zamanda aşağıdaki özellikleri de ekler:

 • İmar – tavana değil, odadaki dekor unsurlarına bir bakış aktarımı var: mobilyalar, halılar, resimler;
 • Kılık değiştirme – tavanınız düz değilse ve daha yüksek olduğu yerler varsa, uygun onarımla bu kusurlar ortadan kalkar. Artık eğimli uçaklarda sorun olmayacak. Ek olarak, duvar lambalarının ve diğer aydınlatmanın bağlı olduğu tüm kabloları ve diğer iletişimleri gizleyebilirsiniz;
 • Daha fazla alan – net sınırların olmaması nedeniyle oda daha geniş görünüyor.

İlgili bağlantılar: Oturma odası iç mekânının yaşayan bir dekorasyonu olarak akvaryum

Mix

Birçoğundan bir seçeneği seçmeniz ve ardından kaybettiğiniz için pişman olmanız gerekmez – favori bitirme yöntemlerinizi birleştirebilirsiniz. Örneğin, alçıpandan yapılmış çok seviyeli bir asma yapı var ve içinde parlak veya koyu renkli streç bir tuval var. Klasik bir beyaz tavan ve ortada ahşap için bir çerçeve veya birkaç PPU pervaz var. Tavan karanlık ve ortada hafif desenler var. Ahşap kirişler ve aralarında – fotoğraf baskısı veya renkli şablon resimleri.

Tavan çıtası


Işıklı kalıplama

Tavana tam bir görünüm verebilirsiniz – alçıpandan yapılmış bir streç veya uzun zamandır tanıdık gelen pervazların yardımı ile beyaza boyanmış basit bir tane. Farklı genişliklere, üretim malzemelerine, renk ve dokuya sahip olabilirler.

Tavan dekorasyonu üreticileri tarafından sunulan geniş bir ürün yelpazesi, herhangi bir iç mekanda dekorasyon için eleman seçmenize olanak tanır.


Duvarların renginde boyanan pervaz, görsel olarak yüksekliğini arttırır.

“Kalıplama” terimi, tavanı ve duvarları süslemek için çeşitli sıva elemanlarını ifade eder. Bindirme profili için, ek yeri süslemek için “tavan çıtası”, “kaide” veya “bordür” adını kullanın.

Bu tür ürünlerin üretimi için malzeme şunlar olabilir:

 1. Odun;
 2. Poliüretan;
 3. Polistiren;
 4. Doğal alçıtaşı.

Ahşap pervazlar


Doğal ahşapla derz yapmak

Ahşap pervazların yardımıyla odaya saygınlık kazandırabilirsiniz. Bu kaplama, klasik iç mekanların yanı sıra ahşap asma veya asma tavanların düzenlendiği yerler için uygundur.

Bu tür ürünlerin fiyatı, üretimlerine giren ağaç türüne bağlıdır. Orta fiyat segmentindeki süpürgelikler için ladin, kavak veya kızılağaç kullanılır. Meşe, porsuk veya maundan yapılan ürünler pahalıdır.


Ahşap süpürgelik oldukça dekoratiftir

Ahşap süpürgeliklerin avantajları şunları içerir:

 1. Doğal kökenleri, doğal güzellikleri ve ideal çevresel performansları nedeniyle, ahşap süpürgelikler konutlarda kullanılabilir;
 2. Doğal ahşap, doğal desenini ve gölgesini zenginleştiren ahşap lekesi, vernik ile işlenebilir veya boya ile herhangi bir renge boyanabilir;
 3. Kalıplamayı duvarlarla aynı renge boyarsanız, tavan görsel olarak yükselecek ve oda ek hacim kazanacaktır;
 4. Süpürgelik tavan ile aynı renge boyanarak alan sıkıştırılabilir.


Oyma, ahşap kaplamanın aristokrasisini vurgular

Önemli! Ahşap kalıbı düzgün bir şekilde kurmak için özel beceriler gereklidir.

Köpük kalıplama

Köpük kalıplama, duvar ve tavan arasındaki bağlantı noktasını dekore etmek için en bütçe dostu seçenektir. Bu ürünlerin kullanımı kolaydır, hafiftir ve sıradan makasla kesilmesi kolaydır. Ancak oldukça kırılgan olduğu için köpük bordüre kazara zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Yukarıda tartışılan ahşap gibi bu malzemenin dezavantajı yanıcılıktır.

Polistiren kalıplama


Duropolimer ile süslenmiş tavan ve duvar bağlantısı

Polistiren tavan süpürgelikleri ekstrüde edilir. Bu tür ürünler net bir rahatlama ile ayırt edilir ve düz bir mat yüzeye sahiptir. Bu tür ürünler köpük muadillerine göre daha sert ve güçlüdür.

Bu malzemenin olumlu özelliklerinden biri, uygun maliyetidir.


Herhangi bir iç mekan için kalıplama seçilebilir

Bu malzemenin avantajı yangının bakımına ve yayılmasına katkı sağlamamasıdır. Polistiren ile çalışılması kolaydır, kesilmesi kolaydır, ancak mekanik gerilime karşı daha dayanıklıdır.

Poliüretan kalıplama


Diğer ürünlerden farklı olarak, poliüretan kalıplama iyi bir esnekliğe sahiptir

Poliüretan süpürgelik kullanımı pratiktir, boyanabilir ve bileşimdeki kauçuğun varlığından dolayı bu malzeme bütünlüğünü kaybetmeden bükülebilir, bu da onu yarım daire biçimli yapılar tasarlamak için kullanmayı mümkün kılar.


Banyo dekorasyonunda poliüretan süpürgelik

Bu tür kenarlıklar, net bir desen ve küçük öğelerin maksimum ayrıntılarıyla pürüzsüz, düz bir yüzeye veya desenli olabilir.

Malzemenin olumlu niteliklerinden aşağıdakiler not edilebilir:

 1. Çevre dostu;
 2. Ürünlerin belirli bir kokusu yoktur;
 3. Materyal yanıcı değildir;
 4. Ürünler hafiftir;
 5. Malzemenin kurulumu kolaydır;
 6. İstenirse her renge boyanabilen önceden astarlanmış beyaz bir yüzeye sahiptirler. Bu, boyayı eşit olarak dağıtır.


Poliüretan sıva