Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2021
EIpaRs 2021

Tavan Suyu Hasarı Nasıl Onarılır

İlk başta tavanınızda küçük bir su lekesi gibi görünen şey, pahalı bir buzdağının sadece ucu olabilir. Çoğu hasar göremediğiniz tarafta meydana gelir ve görünür bir sızıntı olduğunda, genellikle çok geç olur. Daha da kötüsü, hasarlı tavanınız ciddi bir sağlık riski oluşturabilecek küf için mükemmel bir üreme alanıdır. Bu nedenle tavanınıza su hasarını gidermek bir öncelik olmalıdır. Tavan Su […]

22 Temmuz 2020 - 8:39 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi. A+A-

Tavan Suyu Hasarı Nasıl Onarılır

İlk başta tavanınızda küçük bir su lekesi gibi görünen şey, pahalı bir buzdağının sadece ucu olabilir. Çoğu hasar göremediğiniz tarafta meydana gelir ve görünür bir sızıntı olduğunda, genellikle çok geç olur. Daha da kötüsü, hasarlı tavanınız ciddi bir sağlık riski oluşturabilecek küf için mükemmel bir üreme alanıdır. Bu nedenle tavanınıza su hasarını gidermek bir öncelik olmalıdır.

Üst kattan su sızıntısı ,
Daireye üst kattan su akıyor ,
Üst kattan su akması ,
Alt kata su sızması,
Su ve nem etkisine karşı önlemler,

Tavan Su Hasarı Sigorta Kapsamında mı?

Sigortacınıza bağlı olarak, su hasarı karşılanabilir. Sigorta acenteleri, dışarıdaki zemine dokunmadan önce suyun evinize vurup vurmadığına bağlı olarak sel ve su hasarı arasında ayrım yapar. Su hasarı, politikanıza bağlı olarak çatı veya su tesisatı kaçaklarını içerebilir. Bazı durumlarda küf hasarı da kapsanır.

Sel ve su hasarı arasındaki benzerlikler nedeniyle, herhangi bir hasarı mümkün olan en kısa zamanda tartışmak ve hasarı dikkatle belgelemek en iyisidir. Bazı durumlarda, bir hak talebi doğru yapılmazsa geri çevrilebilir. Sigorta poliçenizin su hasarını karşılayıp karşılamadığından emin değilseniz, herhangi bir onarım yapmadan önce sigorta sağlayıcınıza danışmanız en iyisidir.

Bir Alçıpan Tavan Kendini Onarma

Diğer birçok ev onarım projesinde olduğu gibi, hasarlı bir tavanı kendiniz tamir edebilirsiniz. Bu özellikle alçıpan tavan için geçerlidir. Neyse ki, nadiren tüm tavanı değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Alçıpan Tavanlar için Onarım Seçenekleri

Her biri tavanlarda kullanım için tavsiye edilmese de, alçıpan sabitlemek için birkaç seçenek vardır. En yaygın üç yöntem şunlardır:

 • Kendinden yapışkanlı alçıpan örgü – Bu metal örgü, alçıpandaki delikleri yamalamak için yararlıdır ve spackle’ınızı desteklemek için bir araç sağlar. Ne yazık ki, kafes onarımları tavanlarda kullanıldığında sarkma eğilimindedir ve bu nedenle iyi bir seçim değildir.
 • Alçıpan erişim panelleri – Bazı popülerlik artışlarını gören bir seçenek, hasarlı tavanın bir bölümünü onarırken bir alçıpan erişim kapağının takılmasıdır. Ambar kapağı sadece alçıpan tavanın hasarlı kısmının yerini almakla kalmaz, aynı zamanda periyodik olarak daha fazla hasar olup olmadığını kontrol etmek için bir araç sağlar. Kapaklar, özellikle sızıntı geliştirdiği bilinen tesisat altına monte edildiğinde yararlıdır.
 • Bireysel bir bölümün değiştirilmesi – Belki de en popüler yöntem, alçıpanın hasarlı bölümünü kesmek ve yerine yeni bir panel koymaktır. Yüksek tavanların üzerinde çalışmak daha zor olsa da, bu daha küçük alanlarda en iyi sonucu verir.

Sarf Malzemeleri Toplama

Onarımlara başlamadan önce, gerekli malzemeleri toplamak en iyisidir. Ayrıca tüm onarımlar bitene kadar evcil hayvanları ve küçük çocukları odadan uzak tutmak isteyeceksiniz. Tavanı etkili bir şekilde onarmak için ihtiyacınız olacak:

 • kalem ve kombinasyon kare
 • alçıpan ortak bileşik
 • dört veya altı inç macun bıçağı veya alçıpan bıçak
 • 12 inç alçıpan bıçak
 • akülü matkap
 • alçıpan onarım paneli (iki buçuk bir buçuk inç ölçme)
 • bir ve dördüncü inç alçıpan vidalar (rota dişli)
 • alçıpan vida ayarlayıcılar
 • mezura
 • maket bıçağı
 • kendinden yapışkanlı fiberglas alçıpan bant
 • altı inç ve on iki inç alçıpan bantlar
 • alçıpan testere
 • alçıpan zımpara süngeri
 • destek olarak kullanmak için dokuz buçuk inç kontrplak levha (bunun yerine SHEETROCK alçıpan onarım kliplerinin kullanılabileceğini unutmayın)
 • damla kumaş

Bir panelin, bir galon bileşiğin, dört paketli vida ayarlayıcıların ve bir rulo rulonun maliyeti genellikle Home Depot gibi yerlerde yaklaşık 23 $ çalıştıracak ve bu da araçlara erişiminiz varsa bunu nispeten ucuz bir proje haline getirecektir.

Adım 1: Hasarlı Bölümü Kaldırma

Tavanınızın hasarlı kısmının üstünde kablolar veya başka hassas öğeler olabilir. Alanı kontrol etmek için boşluğa erişemiyorsanız, maket bıçağını kullanarak küçük bir delik dikkatlice kesin. Bölümü kesmeye çalışmadan önce alanı olası sorunlar açısından kontrol etmek için bir el feneri ve küçük bir ayna kullanın.

Nerede keseceğinizi belirledikten sonra , delik testeresini deliğin etrafında kaba bir kare kesmek için kullanın . Henüz düz kenarlar için endişelenmeyin. Sızıntı metal bir alçıpan tavan desteğinin yakınındaysa, kesimleriniz şimdilik bu alanla sınırlı olacaktır. Hasarlı kısımdan biraz mesafe kestiğinizden emin olun. Kök alan herhangi bir küf sporunu öldürmeye başlamadan önce alanın çevresinde bazı ev yapımı küf spreyi de kullanmak isteyebilirsiniz.

Adım 2: Kesimleri Tamamlama

Karenizi kullanarak onarım alanınızın etrafındaki kenarları kurşunlayın. Daha iyi ankraj için hatlarınızı metal alçıpan raylarla kısmen örtüştüğünüzden emin olun. Kaplama kağıdını maket bıçağınızla çizgiler boyunca hafifçe puanlayın, ardından bıçağı atılan çizgiler boyunca ileri geri hareket ettirin ve birkaç geçiş yapın. Son olarak, daha derin bir geçişle bitirin. Bu işlemi dört kenar için de yapın.

Adım 3: Alçıpan’ı destekleme

Kontrplak tahtası alın ve alçıpan bir koşucunun karşısındaki bir kenar boyunca açıklığınızın içine yerleştirin. Kontrplak desteğini mevcut alçıpanın içine bağlamak ve iki inçlik bir boşluk bırakmak için alçıpan vidalarınızı ve vida ayarlayıcılarınızı kullanın. Her bir taraf için bir vida yeterlidir ve bir kızağa bağlanan bir tarafın vidalanması gerekmez. Destekler ve raylar, yedek alçıpan parçanın monte edileceği sağlam bir flanş sağlayacaktır.

Adım 4: Yedek Paneli Kesme

Karenizi ve kağıdınızı kullanarak yedek panelin boyutlarını ölçün ve işaretleyin. Yeni panelinizi, doldurduğunuz açıklığın sekizinci ila on altıda biri arasında yaptığınızdan emin olun. Bu panelin bağlanmasını önleyecektir.

5. Adım: Yeni Paneli Takma

Tahtayı dikkatlice kesin, ardından maket bıçağınıza uyacak şekilde kırpın. Paneli destek panosuna ve metal raylara sabitlemek için dört alçıpan vida kullanın. Bir conta oluşturmak için eklemler boyunca kendinden yapışkanlı fiberglas alçıpan bandı uygulayın.

Daha sonra, daha küçük macun bıçağı ile bant üzerine ince bir kat derz dolgu uygulayın. Bandı kapladıktan hemen sonra, 12 inçlik bıçağınızla ince bir bileşik kaplama sürün, kenarları gittikçe yumuşatın. Bileşiğin kuruması uzun sürmediği için hızlı çalışmak önemlidir. Fazlalığı zımparalamanız gerektiğinden sadece ince bir tabakaya ihtiyaç vardır. Yamayı bir gece kurumaya bırakın.

6. Adım: Sonlandırma

Islak bir zımpara süngeri alın ve yüksek lekeleri nazikçe düzeltin ve yamanın karışmasına yardımcı olmak için kenarları hafifçe yumuşatın. Fazla suyu sıktığınızdan emin olun ve bileşik artıklardan herhangi bir tıkanmayı önlemek için süngeri durulayın. Kurumasını bekleyin. İkinci bir bileşik katmanı ilave etmek ve kurutma ve zımparalama işlemini tekrarlamak isteyebilirsiniz.

Son adım olarak, alanı boyayın. Tavanınız belirli bir gölgedeyse veya yama başka bir şekilde görülebiliyorsa, renk uyumu için kaldırılan alçıpanın bir parçasını almak isteyebilirsiniz.

Eski bir lekeyi gizleme

Hasarlı tavanı değiştirmemeyi seçebileceğiniz birkaç durum vardır. Bu, bir önceki çatı sızıntısından gelen su izlerini veya suyun emildiği büyük bir fırtınadan gelen işaretleri içerebilir. Onarım daha ucuzdur, ancak tavanın gizli tarafında büyük hasar varsa tavsiye edilmez.

Bazı ev yapımı kalıp spreyi kullanın ve devam etmeden önce alanın kuru olduğundan emin olun. Lekeli alanı kapatmak için saç spreyi kullanın. Ardından, alanı daha fazla kapatmak ve lekeyi gizlemek için leke engelleyici ile bir kat astar uygulayın. Son rötuş olarak alanı boyamak isteyebilirsiniz.

Kalıp ile İşlem

Kalıp nemli alanlarda gelişir ve sadece tavanınıza daha fazla zarar veremez; aynı zamanda ciddi bir sağlık riskidir. Küf astım ve diğer solunum sorunlarına katkıda bulunabilir. Bazı durumlarda, uzun süreli maruz kalma ile ölümcül bile olabilir.

Ihtiyaç duyulan malzemeler

 • Kova
 • çamaşır suyu
 • sünger
 • koruyucu gözlükler veya diğer koruyucu gözlükler
 • solunum maskesi
 • eldiven
 • hafif deterjanlı sprey şişesi
 • sert kıllı fırça
 • temiz bez
 • Zemini ağartıcı damlamalardan korumak için koruyucu plastik

Alanın Hazırlanması

Çamaşırların zarar görmemesi için yakındaki mobilyaları çıkarın ve yere plastik koyun. Ardından, bölgeye bolca püskürtün ve süngerinizle ovalayın. Sonraki adımların daha verimli çalışması için, tüm kir izlerini temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Havalandırma için tüm kapıları veya pencereleri açın.

Kalıbı Yok Etme

Eşit miktarda ılık su ve çamaşır suyu kovasına konsantre bir karışım ekleyin. Fırçanızı alın, ağartıcıya daldırın ve küflü alanı fırçalayın. Çamaşır suyu yakındaki duvarları veya mobilyaları renklendirebileceğinden sıçramasına dikkat edin. Kaldırma işlemi nadiren hızlıdır, bu nedenle gerektiğinde ara verin.

Küf izi kalmazsa, daha fazla çamaşır suyu çözeltisi uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. Bu kalan mikropları yok edecektir. Alanı temiz bir bezle iyice kurutarak bitirin.

Ev Yapımı Kalıp Spreyi Kullanma

Hasarlı alanın çevresinde küf görmese bile, mevcut sporları öldürmek için bir sprey kullanmak isteyebilirsiniz. Boş bir şişe alın ve bir ölçek ağartıcı çözeltisi ile iki ölçek suya doldurun. Gözünüze girmemesine dikkat ederek bölgeyi iyice püskürtün. Doğru bir havalandırma olduğundan emin olun ve daha fazla onarım yapmadan önce alanın tamamen kurumasını bekleyin.

Profesyonel Onarım

Hasar miktarına veya işi kendiniz halletmeye olan güveninize bağlı olarak, hasarlı tavanı onarmak veya değiştirmek için bir profesyonel kiralamayı tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Halı ve halı arasındaki fark, kusurlar ve her birinin özellikleri Halı ve halı arasındaki fark, kusurlar v...

Evdeki yer döşemelerini ve odaları seçmek, bazıları için stresli bir konudur, çünkü evlerine alan, renk ve dekor açısından uygun olanı ...

Resimlerle en iyi Türk halıları Resimlerle en iyi Türk halıları

Son zamanlarda Türk ürünleri şekil ve türleriyle Arap ülkelerinde geniş ve yaygın bir şekilde yayılmıştır. Arapların her zaman elde etm...

En kaliteli ve en dayanıklı halılar En kaliteli ve en dayanıklı halılar

Evleri düzenlemek ve koordine etmek, aynı zamanda çeşitli mobilya ve dekorasyon seçimi açısından önemli ve zor bir iştir, En önemlisi v...

Evler için çekici çelik kapı modelleri ve şekilleri Evler için çekici çelik kapı modelleri v...

Mükemmel eve sahip olmanın tek yolunun iç mekanlar olduğunu düşünebiliriz. Ancak, evinizdeki herhangi bir misafirin ilk izleniminin gir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Klima aylık ne kadar yakar Klima aylık ne kadar yaka...

Klima tüketimi Klima bana aylık ne kadara mal olur? Klimam a...

İç mekandaki aynalar, fikirler ve yerleşim kompozisyonları İç mekandaki aynalar, fik...

Farklı fonksiyonel alanların özelliklerini dikkate alarak ko...

Hostelworld nasıl çalışır? Hostelworld nasıl çalışır...

Seyahat etmek hayatın önemli bir parçasıdır. İşleri ve diğer...

Pencere panjur fiyatları 2021 Pencere panjur fiyatları ...

ÖNCÜ FİRMA Model Fiyatı PİMAPEN ELEKTRIKLİ PANJUR 160 – 200 ...

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler Oda hava soğutucularının ...

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğu...

En İyi hava soğutucu tavsiye En İyi hava soğutucu tavs...

En İyi Hava Soğutucuları Klimaların pazarı ele geçirdiği yad...

Çamaşır makinesi su alıyor ama dönmüyor Çamaşır makinesi su alıyo...

Çamaşır makinesi dönmüyor: nedenleri ve sorunun aranması Çam...

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, su...

Dış cephe mantolama nedir hangisi daha iyi Dış cephe mantolama nedir...

Yapacağımız ilk şey, mantolama nedir şu anda ele aldığımız k...

Yerli oyun şirketi rollic games satıldı Yerli oyun şirketi rolli...

Zynga, Hızla Büyüyen Hiper Günlük Oyunlar Sektöründe Lider o...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ