Taşyünü Asma Tavan Sistemleri

Tasyünü asma tavan kalınlıgı

Metal iskelet üzerine oturtulmuş alçıpan levhanın vida ile tutturulup oluşturduğu yapıya asma tavan denir. Bu yapılar her türlü betonarme, ahşap, asmolen, çelik gibi döşemelerin altlarına da uygulana bilinir. Isı ve ses yalıtımında çok önemli bir ilerletme sağlamış olan taş yünü asma tavanlar çirkin ve dağınık bir görünümlere sebebiyet veren aydınlatma amatörleri, yangın detektörleri gibi her çeşit tesisatı kaplayarak çok daha konforlu mekânlarının oluşmasını sağlar. Taşyünü asma tavan modüllerinin monte edildiği tavan kısımlarına da taş yünü asma tavan denmektedir ve tavana uygulama yapılmadan önce lazer veya hortum terazi aracılığıyla kodları alınır ve üzerlerine T-24 köşe profili yerleştirilir. T-24 köşe profiline yerleştirilen bu kodların üst kısmına gelecek şekilde 360 cm uzunluğundaki temel, kritik öneme sahip esas taşıyıcılar, yapının ana duvarından en fazla 60cm uzaklıkta ve taşyünü asma tavan kalınlığı 15mm ile 35 mm arasında olmak olmak kaydıyla tavana askı teli, çelik dübel-vida-pul, çift yaylı maşa yardımı ile asılarak sabit şekli verilir. Aynı şekilde ikinci esas taşıyıcı da monte edilir. Monte edilen ikinci temel taşıyıcı ve birinci temel taşıyıcı arasındaki mesafe Aralığı 120 cm olmalıdır. Daha sonrasında 120 cm uzunluğundaki tali taşıyıcılar, 60 cm mesafe aralıkları bırakılarak döşenip temel taşıyıcılar ile aralarındaki bağlantı sağlanmış olunur. Sonrasında tali taşıyıcılar aracılığıyla tavanda oluşan 60-120 ölçülerindeki dikdörtgenler bölünerek 60-60 ölçülerindeki karelere dönüştürülür ve son olarak da elde edilen karelere taşyünü asma tavan karoları yerleştirilip tavanın tamamı kapatılır.

Taşyünü Asma Tavan Karosu

Hijyenik, insan sağlığıyla uyumlu, doğa dostu, çevreyle uyumlu, asbest içermeyen yapısına ek olarak uluslararası TÜV ISO 90001ve ISO 9002 kalite belgesine sahip olan taşyünü asma tavan, sağlığa zarar verici herhangi bir madde içermez. Aksine nem tutucu ve ısı yalıtım, dengeleme özelliğiyle sizi rutubetten ve ani hava değişikliklerine karşı korur. Mekânın ısısının dengelenmesini sağlayarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Tavanın her bir karosu taşıyıcı ve kenar bitiş yapısına sahiptir. Düz/küt(KSK) ve sarkmalı(VT) olmak üzere iki çeşit panel türü mevcuttur. Bu paneller beyaz renkte olup 60×60cm,60 ×120cm , 30×60cm standart ölçülerde ve 13 mm ve 35mm arasında değişen kalınlıktadır. İnce modüler hafiflikleri sayesinde  daha uzun bir süre dayanım standardını, müşterilere sunmakla beraber yeni nesil bio ayrımsal özelliktedir. Taşyünü tavan modelleri Her bir karo normalde beyaz renktedir fakat arzu edildiği takdirde özel renkler talep edebilirsiniz veya boyanabilme özelliği kullanılarak kendi zevkinize göre boyayabilirsiniz. Karolar 60×60 cm ölçülerinde olmakla beraber farklı ebatlarda ve çeşitli desenlerde talep edebilirsiniz ayrıca kolay sökülebilme ve taşınabilme özelliği herhangi bir tadilat durumunda veya bulunan mekâna havalandırma, güvenlik sistemi, ses sistemi döşenmek istendiğiniz takdirde sizin için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Taşyünü Asma Tavan Kesit

Taşyünü asma tavanlar çeşitli yüzey şekil ve kalınlığa sahip AMF panellerdir. Uygulanacakları alanlara göre ihtiyaç duyulan kriterler belirlenir. Buna göre üretimi ve dizaynı yapılır. Örneğin; normalde belirli bir renge sahip olan paneller müşterinin talebine göre özel renklerde yeniden oluşturulur. Paslanmama ve alev almama özelliklerinin yanı sıra kanserojen madde barındırmaz. Laboratuvar, ameliyathane ve benzeri her türlü mekânda rahatlıkla kullanılabilinir hijyenik bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda talep ettiğiniz takdirde güçlü akustik kriter gerektiren konferans ve konser salonlarında, güçlü ses yalıtım özelliği ile mekândaki sesleri netleştirmek için kullanılır. Diğer tavanlara nazaran ışığı çok daha fazla yansıttığı için de daha aydınlık bir mekân elde edersiniz. Biryandan da enerjiden tasarruf sağlamış olursunuz. Taşyünü asma tavan çeşitli desenlerde ve ebatlarda imal edilir; ihtiyaç ve talep doğrultusunda şekillendirilir. Ortalama bir karonun kalınlığı 15mm /35mm arasında değişiklik gösterir ebatları ise; 60×60 cm,60×120cm ölçülerindedir. Diğer yandan kesit biçimleri ise sarkık veya düz kenar formlarındadır. Gözünüzde canlanması için kesit biçimlerine ve özelliklerine göre tasvir ederek birkaç örnek verecek olursak; Ekomin planet; 13 mm kalınlığın da 60×60 ebatlarındadır 3 farklı desen seçeneğiyle ekonomik olarak çözümler sunar. Satürn; 15mm kalınlığında 60×120cm ebatlara sahiptir ve yüzeyindeki düzensiz şekillenmeler onu diğerlerinden farklı kılan belirgin özelliğidir ayrıca yüksek oranda ses emme kapasitesine sahiptir. Thermatex Mercure; 15mm kalınlığında, 60× 120 ebatlarındadır. Yüzeyinde zımba ve iğne ile rasgele bir biçimde açılmış deliklerden oluşan bir kombinasyon mevcuttur ve bu kombinasyon ses emilim özelliğini güçlendirir. Thermatex Star; diğer örneklerle aynı ölçülerdedir fakat yüzeyindeki ince, karmaşık delikli formu ile ayrılır. Bu formu kullanılan mekânın tavanına canlı bir hava katar

Bir cevap yazın