Tambur, Bosch çamaşır makinesinde dönmüyor

Tambur, Bosch makinesini döndürmüyorSuyu tanka yazmış olan çamaşır makinesi delikte mi durdu? Bu, silindirin neden dönmediğini acilen öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun için bir terapist çağırmanıza gerek yok, problemi kendiniz halletmeye çalışabilirsiniz, size bir hatayı nerede arayacağınızı ve ne yapacağınızı göstereceğiz.

Hasarı ve olası nedenleri açıklayın

Olası arıza aralığını azaltmak için bu arızayı daha kesin olarak tanımlıyoruz. Bu yazıda, çamaşır makinesinin su yazdığı, yıkamaya başlamadığı ve tamburun dönmediği durumları ele alacağız. Aynı zamanda pompa suyu tahliye eder ve normal modda çalışır. Ama dinliyor olsaydın, bir çıtırtı duyabilirdin. Bu dönen motorun sesidir veya dönüş silindire gitmez veya hiç dönmez.

Bunun nedenleri şunlar olabilir:

 • Tahrik kayışı kasnaktan çıktı veya yırtıldı;
 • Motor için aşınmış fırçalar ve lameller.
 • Takometre veya motor yanmış;
 • Tamburun dönüşünü bozan garip bir nesne tambura çarptı.

Önemli! Tamburların döndüğü, ancak zayıf olduğu durumlarda, daha fazla neden olabilir.

Motor sorunları

Bosch marka bir çamaşır makinesindeki tambur, motor çalışmıyorsa dönmeyi durdurabilir. Her şey mantıklı görünüyor, ancak pratikte hala motorun kendisine ne olduğunu ve silindirin neden dönmediğini anlamanız gerekiyor. Motorun yük altında dönüp dönmediğini bilmek son derece önemlidir.. Motor çalışıyorsa, mili döndürün, ancak kayış ona takılır takılmaz çalışmayı durdurur, bu da sorunun fırçalar olduğu ve bunları değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. ne yapalım?

 1. Bosch makinesinin arkasında bulunan servis kapağını kaldırıyoruz.
 2. Kemeri çıkar.
 3. Kabloları motordan ayırın.
 4. Montaj vidalarını söküp motoru çıkarıyoruz.
 5. Motor milinin nasıl döndüğünü kontrol ettikten sonra fırçaları tutan küçük vidaları söküyoruz.
 6. Fırçaları çıkarıp kontrol ediyoruz.
 7. Silindiyse değiştireceğiz ve eğer fırça sağlamsa sebebini aramaya devam edeceğiz.

Motor fırçaları teker teker değişmez. Sağlamsa ya hiç değiştirilmemeli ya da hemen bir çift ile değiştirilmelidir.

Araba yıkayıcısıFırça sağlamsa, ticari bir Bosch yıkayıcının tamburu başka bir nedenden dolayı dönmüyorsa, büyük olasılıkla motor gövdesine takılan takometrenin nedeni budur. Bu, motoru sökerken daha önce telleri çıkardığım öğenin aynısı.

Multimetreyi alıyoruz, direnci kontrol etmek için koyuyoruz ve takometreyi kontrol ediyoruz. Devir saati çalışıyorsa, çamaşır makinesinin kendi tamburlarında neden dönmediğinin nedenini aramaya devam ediyoruz. Bu noktada, motor muhafazasını sökmeniz ve lamelleri veya adı verilen montaj plakalarını incelemeniz gerekecektir.

Plakalar sağlamsa ve yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi görünüyorsa, armatür sarımı sarılabilir. Aşağıdaki şekilde kontrol edebilirsiniz:

 • Ohmmetre modunda çoklu anahtar;
 • Lamellerden birine bir sonda, ikinciye de yedinci bir sonda koyduk;
 • Çetele için göstergelere bakarız (0,1, 0,2, 0,3, 0,4 ohm göstermelidir);
 • Tüm lamel çiftlerinin değerlerini kontrol ediyoruz, her yerde her şey yolundaysa, geri sarmakla ilgili değil.

Kayış değiştirme tahriki

Tahrik kayışının değiştirilmesiKayışların yıkayıcıda kırılıp kırılmadığını anlamak için, tamburu manuel olarak bükebilirsiniz. Dönme sırasında direnç yoksa ve tambur kolayca dönüyorsa, kayış ya düştü, gerildi ya da yırtıldı.

Makinenin tahrik kayışını değiştirmek zor değil. Bunu yapmak için, kasanın arkasını bir tabanca tornavida ile çıkarın. Sonra kayışı bir elimizle kendimize doğru çekerek, diğer elimizle kasnağı çevirerek çıkarıyoruz. Şimdi motor kasnağına ve ardından silindir bloğuna yeni bir kayış yerleştirin, kasnağı tek elle çevirin. Bunun işe yaraması için bazı becerilere ihtiyaç vardır, bu yüzden umutsuzluğa kapılmayın, kemeri ilk kez takamazsanız tekrar deneyin.

Önemli! Bosch çamaşır makinesinin tahrik kayışı, kayışın üzerinde belirtilen seri numarası ile satın alınmalıdır.

Yabancı objeler

Tambur, çamaşır makinesi kapalıyken manuel olarak bükülemediğinde, tank ile yıkama tamburu arasında yabancı bir nesne bulunur. Bu nesneyi, ısıtma elemanının kapağından tanktan çıkarmayı deneyebilirsiniz. ihtiyaç:Isıtıcının altındaki konektör

 1. Arka kapağı gevşetin, böylece ısıtıcıya erişim sağlayın.
 2. Terminalleri ısıtıcıdan ayırın.
 3. Isıtıcıyı sokette tutan orta cıvata üzerindeki somunu sökün.
 4. Rölyefin hareketleri ile ısıtıcıyı kendi üzerine çekip yana koyun.
 5. Bir el fenerini parlayan 10’un altındaki yuvaya bakın.
 6. Yabancı bir nesne görünüyorsa, bir şeyle onu almaya çalışın.
 7. Cihazı ters sırayla yeniden monte edin.

Elemanı yukarıda açıklandığı gibi almak mümkün değilse, sadece çamaşır makinesini sökmek kalır. Bush ve tankı vur. Ardından silindiri tanktan çıkarın. Bu konuyla ilgili ayrıntılı talimatlar makalede yer almaktadır. Bosch çamaşır makinesi nasıl sökülür.

Arabadan bir şey çıkarmak zorunda kalmamak için yıkamadan önce giysilerin ceplerini dikkatlice kontrol edin, tambur ve pudra tepsisine bakmayı unutmayın, bir anda orada olmaması gereken bir şey olmalı.

Bu nedenle, bir Bosch çamaşır makinesinde tamburun tamamen durmasına neden olan neredeyse tüm arızalar yıkamadan önce giderilebilir. Tankı sökmeniz gerektiği zamanlar hariç. Böyle bir çalışma beceri, onarım yapılacak bir yer ve zaman gerektirir. Böyle bir arıza sık sık olmaz. İyi bir onarımınız var mı?