Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2022
EIpaRs 2022

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, sukulent türleri suyu depolamak ve kuraklık zamanlarında hayatta kalmak için daha kalın yapraklara, gövdeye veya köklere sahiptir. çiçek açan türleri Bu uyarlama, bahçemize veya evimize farklı bir hava katacak şaşırtıcı ve neredeyse imkansız şekillerle sukulentlere tuhaf ve etkileyici bir görünüm kazandırıyor. İçindekiler  Etli bitkiler veya sulu bitkiler Etli bitkiler, […]

25 Temmuz 2021 - 18:42 'de eklendi ve 483 kez görüntülendi. A+A-

Sukulent türleri ve çiçek açan türleri

 Sukulentleri keşfetmek

Sulu meyveler veya sulu meyveler, sukulent türleri suyu depolamak ve kuraklık zamanlarında hayatta kalmak için daha kalın yapraklara, gövdeye veya köklere sahiptir. çiçek açan türleri Bu uyarlama, bahçemize veya evimize farklı bir hava katacak şaşırtıcı ve neredeyse imkansız şekillerle sukulentlere tuhaf ve etkileyici bir görünüm kazandırıyor. İçindekiler 

Etli bitkiler veya sulu bitkiler

Etli bitkiler, etli bitkiler veya etli yapraklı bitkiler olarak da bilinen bitkilerin bir bitki familyası olmadıklarını , ancak farklı familyalarda bulabileceğimizi göz önünde bulundurmak gerekir .sukulent çeşitleri ve isimleri Kaktüsler, agavlar veya Aloe cinsi sulu meyvelerin bazı örnekleridir. Agavoidler, apocinaceae, crassulaceae veya aizoacea gibi familyalar da bahçenizi süslerken ve tamamlarken çok ilginç tasarımlara ve yönlere sahip etli türlere sahiptir.

Sukulent çeşitleri isimleri

 •  FARKLI SU KÜLTÜR ADI
 • 2 Dünyada kaç çeşit sukulent vardır?
 • 3 Etli isimler ve fotoğraflar
  • 3.1 Echeveria
  • 3.2 Aeonyum
  • 3.3 Adromischus Cristatus
  • 3.4 Aloe vera
  • 3.5 Bromeliad
  • 3.6 Yeşim
  • 3.7 Graptopetalum
  • 3.8 sütleğen
  • 3.9 Haworthia
  • 3.10 Kalanchoe
  • 3.11 Huernia
  • 3.12 Sedum
  • 3.13 Etli bitkinin adı: Agave
  • 3.14 Etli isim: Dudleya
  • 3.15 Sulu isim türü: Kotiledon
  • 3.16 Sulu isim: Sempervivum
  • 3.17 Sulu isim türü: Senecio
 • 4 Sukulent çeşitleri ve özellikleri
  • 4.1 Monokarpi
  • 4.2 Polikarp
  • 4.3 Boyut
  • 4.4 Sağlamlık

İç mekan veya dış mekan bitkisi olarak yetiştirebileceğiniz sukulentlerin farklı isimlerini keşfedin. Bu bitkilere yeniden aşık olmayı öğrenin ve benzersiz, az bakım gerektiren özelliklerini takdir edin.

SUKÜLENLERİN FARKLI İSİMLERİ

Etli bitkiler sulu meyveler türleri çoktur olarak, bu makale sulu meyveler ve her bitkinin özelliklerinin bazılarının farklı adlar değineceğiz değişiyordu isimler var.

Daha sonra farklı sukulent türlerinden ve isimlerinden bahsedeceğiz, dünyadaki sukulent çeşitleri ile başlayalım.

Dünyada kaç çeşit sukulent vardır?

Sulu meyveler , genellikle kaktüslerle karıştırılan bakımı kolay bitkilerdir   . Aslında,  kaktüsler etli türlerin 1300’den fazlasını oluşturur   . Orada  üzerinde 60 farklı etli aileleri   ve renk, doku ve boyut olarak farklılık 10,000 bitki varyantları.

Etli kelimesi , ana besin kaynağı olan bitkilerin özsu dolu yapraklarına atıfta bulunan “sap” anlamına gelen Latince sukus kelimesinden  gelir. Bu yapraklardan dolayı sukulentlerin sadece ayda iki kez veya toprak tamamen kuruduğunda sulanması gerekir.

Sukulent isimleri ve fotoğrafları

İşte sulu meyvelerin farklı isimlerinin listesi ve her bir sulu meyve türünün özellikleri.

Okumaya devam edin, sukulent çeşitlerini ve isimlerini keşfedeceksiniz, bunlar sukulentler alanında en çok bilinen isimlerdir.

Sukulentler dayanıklıdır ve bakımı kolaydır. En önemli şey ışıktır, çünkü onu uzun süre bolca almaları gerekir. Ancak bazı çeşitlerin saatlerce direkt güneş ışığını iyi tolere etmediği göz önünde bulundurulmalıdır, bu yüzden onları güneşin günde birkaç saat etkilediği ve aynı zamanda birkaç saat gölge olan yerlere yerleştireceğiz. Sulama aşırı olmamalıdır. Kışın ayda bir, yazın ise haftada bir kez sulamak yeterli olabilir.

Toprağın çok ıslak olmaması ve köklerin su altında kalmaması önemlidir. Onları bir tencerede bulundurursak, onları sulamanın ilginç bir yolu aşağıdandır. Tencereyi su dolu bir kaba yarıya kadar sokup 5 dakika sonra fazla suyunun süzülmesine izin vererek, suyun bitkinin tabanını veya gövdesini etkilemeden onu sulayabileceğiz.

Burada size bahçeniz veya iç mekan bitkileri için en muhteşem ve ilginç olanlardan bazılarını gösteriyoruz.

argyroderma

Yarıya bölünmüş bir yumurtaya benzeyen şekli nedeniyle muhtemelen en tuhaflarından biri. Gümüş, yeşil ve mavi arasında bir renge ve çok gösterişli kırmızı ve pembe çiçeklere sahip olan Argyroderma , özellikle kuzeyde, iç mekanlar için çok ilginç bir seçimdir, çünkü kış aylarında sulamayı çok azaltmak zorunda kalacağız.

Bu bitkinin merak edilen yönlerinden biri de tam olarak kışın çiçek açarak evimize renk katmasıdır. Hafif donlara dayanabilmesine rağmen, çok fazla güneşe ve 8ºC’nin üzerindeki sıcaklıklara ihtiyaç duyar.

Echeveria

Bu cins, soldaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, farklı şekil ve renklerde çok çeşitli türler içerir. Gönderen rozet şeklindeki Echeveria Pulidonis Echeveria ‘Set Oliver’ Taller ve daha dallı, kesinlikle bir o takım elbise senin tadı vardır.

Bazı çeşitler, yaprakları çok yoğun kıllarla kaplı olduğu için ‘doldurulmuş bitkiler’ olarak da bilinir . En güzel ve beğenilen çeşitlerden biri 

Litoplar

Taş bitkiler olarak da bilinirler , şüphesiz en tuhaf sukkulentlerden biridir. Bunlar çok küçük boyutlu ve çiçek değilse onları görmek zor olduğuna dair bir taş çok benziyorsun. Beyaz veya sarı çiçekleri büyüktür ve bitkiyi neredeyse tamamen kaplar.

15ºC ile 30ºC arasında bir sıcaklıkta tutulması tavsiye edilir, bu nedenle İspanya’nın kuzeyinde ve soğuk bölgelerde iç mekan bitkisi olarak daha uygundur. Yeterli güneş ışığı aldığından emin olun.

sempervivum

Siemprevivas , mukavemet ve uzatabilme özellikleriyle bilinmektedir. Yaprak dökmeyen rozetlerden biri açtığında ölür. Ancak çiçeklenmeden önce, önümüzdeki mevsimlerde çiçek açacak yeni rozetler üretmiş olacaktır. Işığı sever ve kayalık alanlarda iyi yetişir.

Sağda örümcek ağına benzer bir iplik tabakasıyla görebileceğiniz Sempervivum arachnoideum gibi gerçekten etkileyici yönleri olan çeşitler var . sukulent çeşitleri ve isimleri

Haworthia

Haworthias, aralarında çok dekoratif sukulentler bulabileceğimiz bir cinstir. Bilabiated çiçeklerinde farklılık gösterseler de Aloe ile akrabadırlar. Bol ışıktan hoşlanırlar, ancak onları saatlerce doğrudan güneşe maruz bırakmamalısınız.

Günün bir kısmı için onları bahçenin başka bir unsurunun gölgesine koymak tercih edilir. Acı çekmemek için her zaman sıcaklığın 8-10ºC’nin altına düşmediğinden emin olun. Kışın don nedeniyle içeride kalmaları tavsiye edilir. Soldaki resimlerden birinde, kesilmiş garip görünümüyle Haworthia Truncata’yı görebilirsiniz .

kaktüsler

Sukulentlerden bahsedecek olursak , bu bitkilerin muhtemelen en ünlüsü olan kaktüsleri de unutamayız . Bu familya içinde dekoratif, yenebilir, bodur ve iri, dikenli ve dikensiz 1600’den fazla tür vardır… Kaktüslerin çeşitliliği çok fazladır ve mutlaka sizin ikliminize ve zevkinize uyum sağlayan bir tür vardır. Çok fazla bakım gerektirmezler, bu da onları evinizi dekore etmek için ideal bitkiler yapar.

Hepimiz filmlerde devasa çöl saguarolarını ( Carnegiea gigantea ) görmüşüzdür , ancak diğer iklimlere çok kolay uyum sağlayan kaktüsler de vardır. İyi bilinen bir örnek, Akdeniz’de yaygın olarak yetiştirilen dikenli armut ( Opuntia ficus-indica ) örneğidir .

Sukulentlerle bahçelerin dekorasyonu ve tasarımı son yıllarda büyük bir patlama yaşadı ve tasarımcılar arasında bir trend haline geldi. Burada size etli bitkiler içeren bazı kompozisyonlar gösteriyoruz.

Etli yapraklı bitkiler

Etli bitkilerin çoğu, yağışların az olduğu kurak iklimlerden gelir. Bu nedenle kuraklık zamanlarında suyu tutacak şekilde evrimleşmişlerdir.

Bu onları sert yapar  ama ölümsüz değil .

Bu bitkilerin de, özellikle toprağın drenajını ve sıcaklığı kontrol etmeniz gereken soğuk veya çok nemli iklimlerde biraz bakım gerektirdiğini unutmayın.

Donlar başlarsa, birçoğu kışı geçirmek için evinizin içine taşınmak zorunda kalacak.

Bunların nereye yerleştirileceğini bilmek için her çeşidin ulaşacağı boyutu bilmek de önemlidir. Bazı agavlar iki metreden fazla büyür , bu yüzden bahçenin yarısını yemelerini veya yolu işgal etmelerini istemiyorsanız, onları nereye yerleştireceğinizi dikkatlice düşünün. Aksine, Lithops  veya  Pleiospilos gibi bitkiler   çok küçüktür, bu nedenle evinizin içinde kompozisyonlar yapmak için iyi bir seçenektir.

İşte altı çeşit daha.

aeonyum

Aeonium cinsini oluşturan kırk tür,   kuraklığa çok dayanıklıdır, bu nedenle onları çok sık sulamak gerekli değildir. Aksine, kış aylarında onları sulamamaya çalışın, ilkbaharda biraz sulama ile başlayın ve yaza doğru biraz artırın ve sonbaharda. Alt tabakanın fazla suyu düzgün şekilde tahliye ettiğinden emin olun. 

Bu cins, çapı 20cm ile 50cm arasında olan oldukça büyük rozetleriyle dikkat çeker. Genel olarak çok büyük olmamakla birlikte boyları bir metreye ulaşabilen çeşitler de vardır. Bir tane satın almadan önce, daima ulaşacağı boyutu ve bölgenizdeki iklime uyum sağlayıp sağlamayacağını sorun.

Sabır otu

Geçen haftaki yazımızda kaktüslerden bahsetmeden sukulentlerden bahsedilemez demiştik. Pekala, agavlar, bu tür bitkilerin en  iyi bilinen cinslerinden biridir . Birçok agav çeşidi vardır; Agave Victoriae-Reginae gibi en gösterişli olanları  bahçe tasarımında yaygın olarak kullanılırken, diğerleri Agave Tequilana  veya  Agave Cupreata gibi mezcal veya tekila yapımında kullanılır  .

Bu   yazının başında da söylediğimiz gibi, yaklaşık 3 metre uzayabilen agav çeşitleri olduğu için bitkilerin ulaşabileceği boyuta dikkat etmelisiniz . Birçok çeşit 5 cm’ye kadar iğneler geliştirdiğinden, yaprakların uçlarına da dikkat etmelisiniz. Rozetler monokarpiktir, yani sadece bir kez çiçek açarlar ve sonra ölürler. Bu bitkilerin çiçeklenmesi genellikle muhteşemdir, çünkü  dokuz metre yüksekliğe kadar gövdeler geliştirirler .

Aloe

Etli bitkiler içinde bilinen en iyilerden bir diğeri de şüphesiz Aloe’dir. En popüler türler,  tıbbi özellikleriyle ünlü  Aloe Vera  veya  Aloe Barbadensis’tir . Birçok kozmetik ürün firması, bu bitkinin özünü nemlendirme, yumuşatma ve iyileştirme özellikleri için kullanır.

Aloe Vera özünün  birinci ve ikinci derece yanıkların tedavisinde muhteşem bir yardımcı olabileceğini öne süren çalışmalar var  . Diğer araştırmalar, flebit, glokom, multipl skleroz gibi hastalıklara karşı olası etkinliğine işaret ediyor … Henüz doğrulanmamasına rağmen.

Dekoratif bitkiler olarak en öne çıkan Aloe türleri   , kırmızı çiçekleri ile Aloe Arborescens ,  Aloe Ferox  veya  Aloe Aristata’dır . Agaves gibi,  bazı Aloe türleri oldukça büyüyebilir , bu yüzden nereye yerleştirmek istediğinizi iyi seçin.

Graptopetalum

Graptopetalum cinsi, en az on sekiz farklı, son derece dekoratif ve gösterişli görünen türler içerir. Eğer bir tane satın alacak iseniz, büyük ihtimalle bulacaksınız Graptopetalum Paraguayense çeşitli  ,  yüksek bahçe içinde ödüllü  onun rozet ve yıldız şeklinde beyaz çiçekler için. Graptopetalum Superbum çeşidi de pembe ve mor arasındaki rengiyle öne  çıkıyor . Son olarak, çiçekleri için bir diğer çarpıcı tür  , dona çok iyi direnen Graptopetalum Amethystium’dur .

Bu bitkilerin sulanması, sulu meyvelerin çoğunda olduğu gibi, ılık aylarda ılımlı ve kışın çok düşük veya sıfırdır. Toprak kuru kaldığı sürece genellikle  soğuğu iyi taşırlar.  Yılın geri kalanında, bu bitki güneşe maruz kalmayı ve orta ila ılık sıcaklıkları tercih eder.

Orostachys

Bu cins içinde sadece on iki tür kabul edilmiştir, genellikle küçük veya orta boydurlar, bu da onları sulama ve gübre ihtiyaçları benzer olduğu sürece diğer bitkilerle kompozisyonlarda kullanmamıza izin verir  .

Gümüş ve yeşil arasında bir renge ve herhangi bir kompozisyonda öne çıkacak bir dokuya sahip olan Orostachys Furusei gibi bazı çok dekoratif çeşitler olmasına rağmen, muhtemelen en bilinmeyen sulu meyve türlerinden biridir  .

Bir başka ilginç çeşit,  soğuğu da benzeri olmayan şekilde tolere eden kompakt yeşil rozetli Orostachys Spinosus’tur . Bu çeşitliliğin -40ºC’ye kadar olan sıcaklıklarda hayatta kaldığı bilinmektedir, ancak bu aşırılıklara maruz bırakmanız gerekmeyebilir.

Pleiospilos

Pleiospilos cinsi, önceki gönderide gördüğümüz bir çeşitle ilgilidir: Lithops. Küçük ve çok etlidirler, sadece iki veya dört yaprak karşılıklıdır. Çiçekler tüm bitkiyi kaplayabilmesine rağmen, genellikle ulaştıkları boyut yaklaşık 8 cm’dir. Bunlar  kapalı veya sera bitkileri kadar mükemmel sıcaklık 6 º altına düşmemelidir beri. Güneşli bir yerde olmayı tercih etmelerine rağmen, biraz gölgeyi iyi tolere ederler.

Sulama ile ilgili olarak, bu bitkilerde olduğu gibi, yıl boyunca ılımlı, kış aylarında ise çok az veya hiç yoktur. Alt tabaka çok iyi drene olmalı ve aşırı neme tolerans göstermediğinden gözenekli olmalıdır. Bu bitkilerin en bilineni  Pleiospilos Nelii’dir .

Kaktüsler ve diğer sulu meyvelerle tasarım

Bu bölümde daha çok sulu meyvelerle tasarım ve kompozisyona odaklanacağız. Artık bazı ilginç çeşitleri bildiğinize göre işe başlayabilir ve evinizi farklı ve çarpıcı bir şekilde dekore edebilirsiniz. Başlamak için, bu bitkilerin olanaklarını görebilmeniz için size bazı tasarımlar bırakıyoruz.

Sulu meyvelerle bir kompozisyon oluştururken, onları iç mekan için mi yoksa dış mekan için mi istediğimizi dikkate almalıyız. Dış cephe seçiminde iklime dikkat etmek önemlidir  . Sukulentler kuru iklim bitkileridir, bu nedenle Galiçya gibi yüksek neme sahip bir bölgede yaşıyorsak yağmurdan etkilenmeyenleri seçmeli ve toprak drenajının fazla suyu uzaklaştırdığından emin olmalıyız.

Daha kuru iklimlerde , her çeşidin farklı ihtiyaçlarını karşıladığımız sürece bir sorunumuz olmayacak  . Birçok sukulent küçük bitkilerdir ve saksılara ekebiliriz. Bu sayede yağışlı mevsimde onları evlerine koyma ve havalar daha kuru ve daha sıcak olduğunda tekrar bahçeye götürme imkanımız olacak.

Dikey Etli Bahçeler

En başarılı fikirlerden biri  dikey bahçelerdir . Ahşap çerçeve veya palet gibi basit ve bulunması kolay malzemelerle duvar kompozisyonumuzu oluşturabiliriz.

Asma veya dikey istifleme sistemlerini de bahçe mağazalarında bulabilirsiniz. Bazıları, küçük iç kompozisyonlar oluşturmak için gerekli olmayan otomatik sulamaya bağlanmak üzere hazırlanmıştır. Bu düzenlemelerin gösterişli olmasının yanı sıra dikey düzenleme, bitkilerle kendi “resimlerinizi” oluşturmanıza bile olanak sağlayacaktır.

Sukulentli teraryumlar

Teraryumlar hem iç hem de dış mekanlar için mükemmel bir çözümdür. Bunları birçok şekil ve boyutta bulabilir ve herhangi bir ortam için birden fazla tasarım oluşturmanıza olanak tanır. Bu küçük cam kaplar, ışığın bitkilere engel olmadan ulaşmasını sağlar. Görsellerde de görebileceğiniz gibi kombinler çok fazla ve sonuçlar oldukça özgün ve dekoratif.

kokedama

Kokedama  (Japonca yosun topu) tüm öfke ve burada kalıcı gibi görünüyor. Bu Japon yetiştirme tekniği, yosun  kaplı turba ve akadama küreleri yaratmayı içerir  . Akadama  bahçe mağazalarında bulabilirsiniz bonsai’ler için kil substratın türüdür. Üç parça turba ve bir akadamayı karıştırarak  ıslak bir top yapın. Bir delik açın ve bitkiyi yerleştirin, sabitlemek için topu biraz sıkın.

Geriye kalan tek şey onu yosunla örtmek ve her şeyi bir pamuk ipliği veya kordon ile tutturmaktır. Zıt etkiyi elde etmek için yosun veya kalın kordon üzerinde öne çıkmaması için yeşil iplik kullanabilirsiniz. Yosun gelince, en etkili olanı genellikle  sfagnumdur . Kokedama  orijinal, dekoratif ve sen nasıl biri yapmak için ve nereden kim onları görür isteyecektir.

Bunları masa üstü dekorasyonu veya asma elemanı olarak kullanabilirsiniz. Olası kombinasyonlar sonsuzdur, bu yüzden devam edin ve kendi  kokedamanızı yapın .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Seyrek çim nasıl sıklaşır toprak hazırlama Seyrek çim nasıl sıklaşır toprak hazırla...

Toprağı çim için hazırlama Toprağın özellikleri ve bölgenin klimatolojisi belirlendikten sonra onu hazırlama zamanı gelmiştir. Yapılmas...

Açık hava trendi Pergolalar Verandalar ve Teraslar Açık hava trendi Pergolalar Verandalar v...

Dışarıda yaşamak ve zamanımızın çoğunu evlerimizin dışında geçirmek sahip olabileceğiniz en büyük lükslerden biridir. İşte Pergolalar, ...

Kaktüs Dekoratif Fikirler ve Lamba Kaktüs Dekoratif Fikirler ve Lamba

Süslemek için kaktüs şeklindeki lambalar NEON ışıklar, LED ampuller ve sulu şekilli lambalar Elbette bu ampul işaretlerini daha önce gö...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Salon alçıpan asma tavan modelleri Salon alçıpan asma tavan ...

Asma alçıpan tavan fotoğrafı: Alçıpan asma tavanlar: fotoğra...

Tv ekranında yatay çizgi oluşması Tv ekranında yatay çizgi ...

TV Yatay Çizgilerini Düzeltmenin 4 Yolu Akıllı TV’lerd...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Buzdolabında yiyecekler n...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Sam...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

Ekranda Sinyal yok mesajı görünüyor veya TV herhangi bir res...

Balkon tasarimlari Balkon tasarimlari

MODERN BALKON VE TERAS TASARIMLARI Yazının balkon tasarım ba...

Kış bahçesi balkon tasarımları Kış bahçesi balkon tasarı...

Kışın balkonlar ve teraslar Bahçe hayatı balkon tasarım Kışı...

Küçük balkon tasarımları Küçük balkon tasarımları...

Harika bir tarzla dekore edilmiş küçük balkonlar Bugün size ...

Balkon tasarım Balkon tasarım

Balkonlar, teraslar ve teraslar için mükemmel tasarım Yaz he...

Dyo dış cephe boya renkleri görseller Dyo dış cephe boya renkle...

Bu yıl, 2022 için evin cephe ve dış cephelerinin t...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ