Sonbaharda ahududu ne zaman budanmalı

Ülkedeki hemen hemen herkes için yetiştirilen meyveler, çiftçiler için sorun yaratmaz, ancak bu iddiasız meyve çalıları, meyvelerin küçülmemesi ve yeşilin hala tamamen meyve vermemesi için gereken dikkati gerektirir. Ayrılırken, sonbaharda meyveleri nasıl düzgün bir şekilde budayacağınızı bilmeniz, çeşitliliğe (normal, eksik), standart veya zayıf bağlı olarak, kıştan önce doğru sonbahar budama şemasını seçmeniz gerekir. Bitkinin doğru hazırlanması ile gelecek sezon iyi bir hasatla sizi memnun edecektir.

Kış için meyveleri budamak gerekli midir?

Herhangi bir bahçıvan meyvelerden büyük tatlı meyveler almak ister, ancak sonbaharda meyveleri nasıl keseceğinizi bilmiyorsanız, bunu başarmak kolay değildir. Çalıların doğru bakımı ile bir kompleks içinde meyvelerin uygun şekilde sonbaharda budaması mükemmel bir hasat sağlar. Bu işlem sadece bitkinin yoğunluğunu sulandırmak için yapılmaz. Üçüncü yıl için iki yıllık bir döngüye atılan çalı, zaten genç meyveler üretiyor. Mahsulleri kesmek talihsiz bir durumdur, ancak meyveleri sonbaharın başlarında kesmek, gelecekteki meyve vermenin en makul yolu olacaktır.

Sonbahar donlarının başlamasından 10-20 gün önce bakım yapılır. Bir onarım türü değil, doğal olanı yetiştirirseniz, sonbahara kadar işlemeyi beklememeli ve haşerelere ve hastalıklara çoğalmaları için zaman vermelisiniz. Sonbaharda ahududu mahsullerinin onarımı, tüm meyveler halihazırda hasat edildiğinde gereklidir, Ekim-Kasım aylarında, üç cm’ye kadar kenevir keserek, gelecek yıl için yıllık sap bırakmazlar.

Yaygın çeşitlerin sonbahar sonbaharında, iki yaşındaki çocuklar, bir sonraki ilkbahar seçimi için, saplarını bırakmadan ve gelişmiş dallara dokunmadan kesilir. Ayrıca kırık, hastalıklı ve hastalıklı sürgünlerin çıkarılması gerekir. İklim koşullarında hafif karlı bir kıştan sonbaharda kışa kadar, meyveleri demetler halinde düzenlemek, yere eğilmek ve ilkbahara kadar inceltmek gerekir.

Büyüyen başarı için, meyveler yılda iki kez kesilmeli ve bahçıvan şaşkına dönüyor, ahududu çalılarının nasıl düzgün bir şekilde kesileceğini, ilkbaharda benzer bir prosedürü hesaba katmanız gerekiyor. Çalıların ilkbaharda inceltilmesi planlanmadıysa, sonbaharda hemen gerekli sayıda sürgün bırakılır: çalıların 8-10 sürgünleri ve sıralar halinde büyürken – metre uzunluğunda 10-12 miktarında.

Çalışmaya başlamadan önce, çok keskin budayıcılarla kendinizi silahlandırın, sapları çıkarmak ve üretmek için dalları seçmek için dikkatlice inceleyin. Doğru prosedürle, gövdeleri çok aşağıda bırakmayın, çalılar arasında 60 cm’ye kadar mesafe bırakın ve çıkarın:

 • Outplodonosis, hasta, kırık, ek saplar;
 • Kışı geçiremeyen genç dallar;
 • Ve genç sürgünlerin beslenmesine müdahale etmemek için iki yıl dallar.

Budama meyveleri, çalıların ana hatları ile başlamalıdır. Gösterişsiz çeşitler için deneyimli bahçıvanlar aşağıdaki kurallara uyar:

 • Meyveyi zaten yönlendiren budayıcıyla dalı kesin;
 • Zayıf ve hastalıklı kesilmiş, kırılmış, kurumuş dallar.
 • Yıllık amortisman;
 • Sağlıklı bitkilerin patojenik bakteriler tarafından olası enfeksiyonlardan etkilenmesini önlemek için kesilen tüm dalları toplayın ve topraklardan uzak tutun.

Çeşitlilik, aynı yılın dallarında motifleri belirlemesi ve iyi bir hasat vermesi bakımından farklılık gösterir.. Budama ahududu, yaz sonunda ve sonbaharda verimi artıran birçok dal ile ek yanal sürgünlerin oluşumunun özelliğini hesaba katmalıdır. Şeması ekim amacına bağlıdır:

 • Çift mahsul elde etmek için işlem, sıradan çeşitlere benzer şekilde gerçekleştirilir.
 • Tek bir ürün elde etmek için sürgünün tamamı tamamen kesilmelidir.

Hibrit, Gemalina bitkisinin mucizesi meyvelerden ve meyvelerden en iyisini aldı – yüksek verimli, iddiasız, kışa dayanıklılık. Bununla ilgilenmek şu şekildedir:

 • Yaz aylarında, dallar büyüdükten ve meyve verdikten sonra, çalılar 2,5 m yüksekliğe kadar kesilir, üstleri sıkıştırılır – dallar daha kalın ve daha güçlü olur, daha fazla sürgün verir.
 • 4-5 güçlü sürgün bırakmak gerekir ve ilkbaharda onları 20-30 cm kısaltarak ikinci bir inceltme yapmak gerekir.

Mayıs ayının sonunda, burcun yüksekliği 80-90 cm’ye ulaşırsa, dalların indirilmesi gerekir, daha azsa – daha sonra işlem Ağustos’a kadar ertelenir:

 • Genç sürgünlerde bu 1,2-1,5 m yüksekliğe kadar yapılmalıdır.
 • Zayıf büyüme ile, bazı zayıf sürgünler bırakabilir ve onları bir metre yüksekliğe kadar budayabilirsiniz.
 • Çalılar 3-4 yıl bu süre içinde kesilmemişse, zayıf taraftaki ölü dalları ve genç sürgünleri ve geri kalanını bir metre yüksekliğe kadar kesilene kadar çıkarmak gerekir.

Bugün popüler bir seçenek, meyveleri Rus bahçıvan Sobolev’in yöntemine göre işlemektir.. Yöntem basit ve etkilidir:

 1. Teknolojiye göre, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, mayıs sonu ve haziran başında başlayan çalılar, 80-100 cm yükseklikten 15 cm üstleri kesilerek oluşturulur.
 2. Sonbahar döneminin başlangıcında 50 cm uzunluğa ulaşan 5-6 sürgün ile kuvvetli bir gövde oluşur ve bu yıl inceltme yapılmaz.
 3. Önümüzdeki bahar yeni bir adım geliyor. Dona maruz kalan sürgünler 10-15 cm kısaltılır.

Sobolev yöntemini takiben, verimi artırarak sıradan meyvelerden bir karışım yapmak mümkündür. Bununla birlikte, yöntemin dezavantajları vardır: çalılar aktif olarak artar, dalların havalandırması bozulur, gölgeleme ve zararlılar ve hastalıklarla enfeksiyon şiddetlenir. Sorunları önlemek için, çalı sıraları arasındaki minimum mesafe 2 m, bir sıradaki minimum mesafe 1 m ve bir çalıdaki maksimum sürgün sayısı on içinde olmalıdır.

Meyvelerin, ince kesilmiş tek çalılardan daha kalın ve daha kalın olgunlaştığını düşünmek yanlış olur. Bol yeşillikler arasındaki meyvelerin daha kötü olgunlaştığını, ayrıca tadı ve boyutunun gerekli olan kadarını bıraktığını anlamak için aşırı büyümüş meyveleri gözlerinizle görmek yeterlidir. Meyveler yabani ot gibi çabuk büyüyebilseler de, uygun bakım olmadan meyve vermek iyi olmayacaktır.

Deneyimli bahçıvanlardan tavsiyeler – sonbaharda meyveleri kesebilir mi ve kesmeli mi?

Sitenizde lezzetli iri meyvelerle serpilmiş ahududu çalılarını görünce herkesten hoşlanırım, ancak bu sonuca bilmeden ulaşmak kolay olmayacak, Sonbaharda meyveler nasıl kesilir. Sürgünlerin yıllık budaması ve çalılara uygun bakım, size mükemmel bir vitamin meyvesi hasadı sağlayacaktır.

Ahudududan bir çalı fotoğrafında

Ancak budama sadece kalın çalıları inceltmek amacıyla yapılmaz. Meyvelerin iki yıllık bir gelişim döngüsü vardır ve zaten üçüncü yılda meyveler belirgin şekilde küçülür. Tamamen gözden kaçan ve mükemmel bir hasadın tadını çıkaran “sürgünleri” “sıfır” sürgünlerin altında kesmek üzücü, ama bu en makul çözüm.

Gelecek yıl çalılardan büyük sulu meyveler toplamayı düşünüyorsanız, tüm şüpheleri görmezden gelin ve mevsim sonunda zaman ayırmak için kendinizi bir kural olarak kabul edin.

Ayrıntılı talimatlar – sonbaharda meyveler nasıl kesilir?

Hangi sürgünlerin kesilmesi gerektiği nasıl belirlenir? Meyveler ortak çeşitlerdeyse (tamir edilmemişse), o zaman sonbaharda döllenmiş iki yaşındaki tüm sapları çıkarmak ve gelecek yılın yüksek kaliteli meyveleri için güçlü bir yıllık sürgünler bırakmak gerekir.

Budama ahududu ahududu, yetiştirildiği amaca bağlı olarak kendi özelliklerine sahiptir: çift mahsul veya tek bir mahsul elde etmek. İlk durumda, budama sıradan çeşitlerde olduğu gibi yapılır ve ikinci durumda, sonbaharda yıllık saplardan meyveleri toplamak için tüm sürgünler tamamen kesilir.

Ahududu üzerinde fotoğraf ahududu

Budama çalıları çalıları aşağıdaki gibidir:

 • İlk kesilen tüm kırık, kurumuş, hasar görmüş köklerin altında hastalıklardan ve zayıf yıllık dallardan kaynaklanıyor, bir çimi anımsatan;
 • Aynı şekilde iki yaşındaki sürgünlere hizmet edenler de kaldırıldı.
 • Çalılar çok büyükse, 1 metrekare başına 8-10 en güçlü sağlıklı gövde bırakarak onları inceltin.
 • Tehlikeli haşereler içerebileceğinden, kesilen tüm dallar derhal yakılmalıdır.
 • Budamadan sonra meyveler kazılmalı ve yabani otlar imha edilmelidir.
 • Son aşama ise gübre gübreleme ve kalan sapların demir sülfat ile işlenmesi olacaktır.

Köksaptan (yer altı kısmı) yeni çilek dalları büyür, bu yüzden sürgünleri yerle aynı seviyede cesurca kesin. Hiçbir kütük bırakılmamalıdır!

Ahududu budama, fotoğraf

Önemli nüanslar veya sonbaharda ahududu nasıl budanır?

Meyveleri sonbaharda kesmek gerekli midir, yoksa bu işi meyve verme biter bitmez yazın mı yapmalıyız? Çoğu zaman, ana budama, sonbahar mevsiminde don başlamadan önce yapılır. Bununla birlikte, bazı bahçıvanlar bu prosedüre son meyveleri (Ağustos ayında) hasat ettikten hemen sonra başlar, böylece bitki tüm kuvvetleri şu anda büyüyen genç sürgünlere yönlendirir.

Sitenizde onarım çeşitleri yetişmiyorsa ve düzenli, derin sonbahar beklemesi gerekli değildir. Hiçbir avantaj sağlanmayacak, ancak zararlılara ve hastalıklara üremeleri için ek süre verilecek. Tüm meyveler toplandıktan sonra, gereksiz dalları hemen kesmeye başlayabilirsiniz.

Eskisini keserken sağlıklı yeni sürgünler bırakmaya çalışın – böylelikle meyvelerin yoğunlaşmasını önleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, çalılar arasındaki boşluk ne kadar büyükse, havalandırma ve daha fazla güneş ışığı o kadar iyidir. Buna göre meyveler daha lezzetlidir. Çalılar arasında görünen kök sürgünleri başka bir yere ekilmek üzere kazılabilir. Meyvelerin çoğaltılması gereksizse, fark ettiğiniz anda tomurcuklar dışarı çekilmelidir.

Eğer soruların varsa, Meyveler nasıl düzgün kesilir Sonbaharda – video bu prosedürü daha iyi hayal etmenize yardımcı olacaktır. Bu makaleye ekli videoya bakın ve meyvelere ideal sırayı kendiniz koymaya çalışın – bu konuda karmaşık bir şey yok.

Sonbahar budamasının artıları ve eksileri

Kıştan önce meyvelerle gerekli tüm manipülasyonları düzgün bir şekilde yapmak için, sonbaharda meyveleri nasıl budayacağınız konusunda bir fikriniz olması gerekir. Bu prosedür en zor olanlardan biridir ve bahçıvanlar için bir sorun olabilir. Ahududu dallarının nasıl kesileceğine dair sadece makaledeki bilgileri değil, kaydın sonundaki videoyu da anlatabiliyorum.

Kış arifesinde yapılan budamanın bariz avantajları nelerdir? Ve bu ölçü, daha kalın olanı daha az yoğun hale getirmeye, mevsimde zengin bir hasat elde etmeye yardımcı olur, meyveler mükemmel lezzetlerini kaybetmez ve boyut olarak büyük olurlar. Budama, bitkiye ciddi şekilde zarar verebilecek böceklerin ortaya çıkmasını önlemenin yanı sıra hoş olmayan hastalıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Yeni sürgünler, baharda ölmemek ve ölmemek için kışın hayatta kalmasını onurlandırmak için yeterli gücü elde edebilecektir.

Kış gelmeden yaklaşık üç hafta önce ahududu budama işleminizi planlamanız gerekir. Başlamadan önce, çalıları incelemeli ve gelecek yıl hangilerini terk edeceklerini ve hangilerinin budanacağını belirlemelidirler. Sonbaharda, zaten verimli, hasta ve zarar görmüş yaşlı sürgünleri, kışı yaşayamayan, iki yaşında olan, birkaç yıl boyunca ürün veren zayıf gençleri hasat etmek gerekir. Ayrıca, çalıyı kıran ve çok kalınlaştıran tüm sapları budamanız gerekir. Sonbaharda meyveler nasıl düzgün kesilir? Bu videoda görülebilir. Genel kabul görmüş eğitim de var.

Çalıların her birine 4 filiz bırakmak önemlidir, böylece gelecek yıl iyi meyveler yetiştirirler.

Yerden uzaklık 30 cm’yi geçmemeli, gerisi kesilmelidir. Bitişik çalılar arasındaki en iyi mesafe yaklaşık 60 cm’dir. Bitkilerin çok fazla büyümesi durumunda, tek tek sürgünler bile mala ile kesilebilir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için, zeminde bir noktayı birkaç kez bir daire içinde yapıştırın, çalıdan en az 20 cm girinti yapmayı unutmadan, ardından toprağı oluşan dairenin dışına kazın. Ayrıca bitkinin yapraklarını kesmeniz gerekir, ancak hiçbir durumda böbreklere zarar vermemek için basitçe kesmezler.

Elinize eldiven takmanızı ve ateşe tutmanızı tavsiye ederiz. Yaprakları çürümeye başlayacaklarından ve böbreklerin normal gelişimini kötü şekilde etkileyebileceklerinden bırakamazsınız. Kışı bitirmeden bitkiyi temizledikten sonra, meyveleri dondan güvenilir bir şekilde korumak için yere eğilebilir. Bir kablo bu prosedürü gerçekleştirmeye yardımcı olabilir. Kış biraz kar yağacaksa, bitkinin ölümünü önlemek için çalıların altındaki kar kendinize dökülmelidir. Kar görünmeden önce, kestikten sonra meyveler ve ayrıca yabani otlar kazılmalıdır. Ayrıca bitkinin gübrelenmesi ve sürgünlerin vitriol veya fitosporin ile donatılması yardımcı olacaktır. Videoyu izledikten ve talimatlara uyduktan sonra, deneyimsiz bahçıvanlar bile sonbaharda meyveleri yetkin bir şekilde budayabilir.

Yeni başlayan bahçıvanlar genellikle şu soru hakkında endişeleniyorlar – sonbaharda meyveleri budamak gerçekten önemli mi yoksa yazın yapılabilir mi? Uzmanlar, sadece kıştan önce, ilk soğuktan ve dondan önce budamanın en iyisi olduğuna eminler. Bununla birlikte, bazı bahçıvanlar, son ürün hasat edildikten sonra Ağustos ayında bitkinin sürgünlerini kesti. Böylece, bitkinin kuvvetleri, daha sonra ekilebilecek daha genç sürgünler yaratmaya yönlendirilir.

Ahududu çeşitleriniz olması durumunda sonbaharın sonlarına kadar beklemenize gerek yoktur. Hala vermeyen avantajlar, zararlılar ve hastalıklar bitkinin çalılarına özgürce saldırabilir. Bu nedenle, son ürün hasat edildikten hemen sonra budamaya başlanması önerilir. Meyvelerde yoğun yoğunluklara izin vermemek için, kesmeyi planladığınız gibi aynı sayıda genç sürgün bırakmak gerekir. Çalılar arasında ne kadar fazla boşluk olursa, güneş ışığı onlara o kadar iyi nüfuz eder ve havayı dolaştırır. Yani, meyveler hızla güç kazanabilir ve büyük ve lezzetli olurlar.

Deneyimli bahçıvanlar, meyvelerin hasattan sonra budanması gerektiğini bilir. Neden? Bu videoyu bir açıklama ile izleyin.