Soğutulması gerekmeyen tüm bu yiyecekleri not edin!

Buzdolabının içi mi dışı mı? Evde her gün aynı tartışmayı yaşıyorsanız, öğrenmenin zamanı gelmiştir. Düzenli olarak yediğiniz yiyeceklerin buzdolabında saklanması gerekip gerekmediğini öğrenin. Bazılarının sizi şaşırtması muhtemeldir!

Muzlar

Gerçek şu ki, bu meyvenin düşük sıcaklıklara kötü tepki vermesine rağmen, onları çok soğuk yemeyi seviyoruz, olgunlaşması yavaşlar, bu da tadı ve dokusunun değişmesine neden olabilir. Ayrıca çekici sarı rengi hızla kahverengiye döner. Açık mısın? Muzu buzdolabında saklayın ve olgunlaştığını görürseniz ve yemek için vaktiniz yoksa, bir tarif hazırlamak için kullanın. Pişman olmayacaksın!

Muz, kahvaltı veya atıştırmalık için mükemmeldir. Lif bakımından zengindir, kolesterol seviyelerini düşürür, potasyum ve antioksidan vitaminler içerir.

Avokado

Onları kahvaltıda seviyoruz yumurta ile pişmişana bileşen olarak pesto hatta içinde çorba. Avokado en sevdiğimiz meyvelerden biridir! Aynı zamanda iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Vitaminler ve folik asit içerir ve oleik asit sayesinde iyi kolesterolün artmasına katkıda bulunur.

Satın aldığınızda hala sertseler, en iyisi onları gazeteye sarmak ve olgunlaşmaları için buzdolabından çıkarmaktır. Elbette açıldıktan sonra buzdolabında saklamayı ve bir an önce tüketmeyi unutmayın.

Domatesler

45 farklı domates çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Tüm çeşitler için geçerli olan tek bir kural yoktur. Genel tavsiye, soğuk, aromasını doğrudan etkilediği için soğutmadan kaçınmaktır. Bununla birlikte, çok olgunlaşmışlarsa, bunları cihazınızın VitaFresh çekmecesinde saklayabilirsiniz. Buzdolabı böylece daha uzun süre dayanırlar. Tüm lezzetlerinin tadını çıkarmak için en kısa sürede tüketin.

Yumurtalar

A, D, E ve B12 vitaminleri bakımından zengin, iyot, demir, kalsiyum kaynağı … Ah yumurtalar! Bunları düşünmeden buzdolabına koyma eğilimindeyiz ve ardından pişirme tarifleri yumurtaları soğutmadan kullanmamızı tavsiye ediyor. Neden? Çok kolay. Oda sıcaklığında yumurtalar kolaylıkla monte edilir. Bu nedenle, yumurtaları oda sıcaklığında kullanırsanız, kapkek daha kabarık. Ek olarak, kabuklarının gözenekliliği nedeniyle hızlı bir şekilde kokularla emprenye edildiklerinden buzdolabında saklanması tavsiye edilmez.

Yumurta söz konusu olduğunda, şunu not etmek önemlidir: sıcaklıktaki değişiklikler kalitesini bozar. Bu nedenle, buzdolabında saklıyorsanız, bunları çıkarır çıkarmaz kullanmanız önerilir. Buzdolabı.

Baharatlar

Fesleğen, defne yaprağı veya kekik gibi aromatik bitkilerle yemek pişirmeye alışkın mısınız? Baharatlar bulaşıklarınıza farklı bir dokunuş katmak için mükemmeldirler! Bunları korumak için en iyisi soğuktan kaçınmak, hava geçirmez bir kapta tutmak veya vakumlu paketleme. Yine de, her zaman taze olarak tadını çıkarabilmeniz için daha iyi bir çaremiz var. Kendi ev bahçenizi yaratın! SmartGrow kendi aromatik bitkilerinizi çok kolay ve basit bir şekilde yetiştirmenizi sağlar. Direnecek misin

Soğutulması gerekmeyen yiyecekler hakkındaki sorularınızı yanıtladığınızı umuyoruz! Bosch olarak size yardım etmeyi dört gözle beklediğimizi zaten biliyorsunuz. Bir yemeği çöpe atmadan önce pişirmenin en iyisi olduğunu unutmayın. İçinde #cookingwithBosch mutfağınız için yeni fikirlere sahip çok sayıda tarif bulacaksınız. Eğlen!

Yazar hakkında

'src =