Şık Ve Güzel 20 Salon Aydınlatma Fikri

Bir oturma odası evinizin çoklu görevidir; arkadaşlarınız ve aileniz için buluşma noktası, mini sinema salonu, okuma seanslarınız için rahat bir köşe olmaya kadar – size sonsuz zevkler verir. Bu yeri konforlu, güzel ve aydınlık tutmak önemlidir. Bir oturma odasını yeniden tasarlamayı veya yeni bir ev tasarlamayı planlıyorsanız – bu cennet için önceden harika oturma odası aydınlatma fikirleri alın ve stilinize ve dekorunuza göre mükemmel ışık fikstürlerini seçin.

Bu yazıda, her biri oturma odanızın görünümünü ve hissini olumlu etkileyebilecek 20 harika fikrimiz var. Doğru aydınlatma – rahatlatıcı veya okumak için olsun – yaşam alanında vakit keyifli ve pratik hale getirir.

Odak, alanı mümkün olduğunca aydınlatmak, odanın en iyi özelliklerini vurgulamak ve köşelerden gölgeleri ortadan kaldırmaktır.

Bir oturma odası aslında üç çeşit aydınlatmaya sahiptir:

  • salon aydınlatma önerileri,
  • oda aydınlatma fikirleri,
  • salon aydınlatma dekorasyon,
  • salon ışıklandırma modelleri,
  • oturma odası aydınlatma fikirleri,
  • Ortam aydınlatması : Bir odaya genel aydınlatma sağlar. Zaten bir odada bulunan doğal ışığa veya normal oda ışıkları gibi ek aydınlatmaya atıfta bulunabilir. Bu tepe ışıkları, odaya işlevselliğini ve ortamını tanımlayan bir parlaklık verir.
  • Görev aydınlatması : Bu tür ışık, ışığı belirli bir alana, özellikle bir çalışma alanına yönlendirmek için kullanılır. Zemin lambaları, ark lambaları, masa lambaları, kolye lambaları veya projektörler buna örnektir. Okuma, çalışma veya oturma alanı için odaklanmış aydınlatma sunar.
  • Vurgu aydınlatması : Belirli bir alana veya hatta bir artefakta ışık atar. Bunlar duvar aplikleri, gömme ışıklar, tavan veya hatta yerleşik ışıkları içerebilir. Sinemalarda, uçaklarda, merdivenlerde gördüğünüz zemin lambaları aksan ışıklarıdır.

Işıklar ne kadar parlak olursa o oda için daha fazla görsel ilgi yaratırlar. Yukarıdaki tüm ışık kaynakları bir oturma odasına anında stil ve işlev kazandırır.

Peki, oturma odası için hangi renk ışığı en iyisidir?

2700 Kelvin civarında yumuşak, sıcak beyaz ışıklar oturma odaları için en iyisidir. Ve bunun iyi bir nedeni var. Bunlar yaşam alanına geleneksel, rahat bir hava katar ve onları karşılar.

Artık aydınlatmanın bir evin iç tasarımının önemli bir bölümünü nasıl oluşturduğunu anladığımıza göre, şık ve güzel 20 oturma odası aydınlatma fikrine bakalım .

Şu anda büyük bir aydınlatma tasarım trendi sarkıt aydınlatmadır. Endüstriyel tasarımla ilgili bazı fikirler görmek istiyorsanız, buraya bir göz atın  .

1. Işıkların Parlak Bir Çeşitliliği

salon aydınlatma önerileri,
oda aydınlatma fikirleri,
salon aydınlatma dekorasyon,
salon ışıklandırma modelleri,
oturma odası aydınlatma fikirleri,
salon aydınlatma önerileri,
oda aydınlatma fikirleri,
salon aydınlatma dekorasyon,
salon ışıklandırma modelleri,
oturma odası aydınlatma fikirleri,

Harika aydınlatma, oturma odanızın havasını tek başına yükseltebilir. Burada göz alıcı çağdaş bir avize ışık fikstürü tavandaki küçük gömme ışıklar ile birleştirilmiştir. Birlikte, katmanlı ve sağlam bir aydınlatma düzeni oluştururlar. Odanın gölgelerden nasıl kurtulduğuna dikkat edin. Büyük bir pencerenin doğal ışığın alanın parlaklığına katkıda bulunmasına izin vermesine yardımcı olur. Temel kural: tüm aydınlatma seçeneklerinizi açık tutun. Bunları gerektiği gibi açın.

2. Pirinç Armatürlerle Çağdaş Bir Bakış

Bazen, iyi bir ışık fikstürü sadece tüm odayı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda o odanın havasının tonunu da ayarlar. Burada, bölgenin odak noktası pirinç ışıklar. Odanın çağdaş, sade dekorunu vurgulamaktadırlar. Tavandan asılı olmaları, mekana düzgün ve düzenli bir görünüm kazandırır. Özelleştirilmiş ahşap duvar ünitesi – siyah çelik şömine, TV ve ses sistemi – ve konforlu, nötr mobilyalar modern oturma odasını .

3. Bir Açıklama Yapan Güzel Vurgu Işığı

Bu kadar çarpıcı bir ışık fikstürünüz olduğunda, başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Burada, renk koordineli oda çok temiz bir vibe sahiptir. Mobilya, ışık perdeleri, sanat eserleri ve aksesuarlar fırfırlar olmadan saklandı. Ve bir nedeni var. Tepegöz modern ışık fikstürü konuşmayı yapar. Metalik yapı üzerindeki apliklerin her yöne nasıl eşit derecede ışık verdiğine dikkat edin. Samimi bir araya gelmeyi seven bir ev sahibi için mükemmel çözüm.

Gömme Işıklar ile 4. Şık Lüks 

Her zaman iyi aydınlatılmış ve güneş gibi parlak otel lobileri kıskanıyor? Evde de aynı ambiyansı yaratabilirsiniz. Burada, altın tavana karşı pot ışıkları lüks ve stil büyüsü. Bu gömme ışıklar aynı hizadadır ve alçak tavanlı odalar için mükemmeldir. Bazen kutu ışıkları veya downlight olarak adlandırılan bu armatürler çeşitli tiplerde olabilir – konut, trim ve ampul veya lamba. Bu tür gömme aydınlatmanın geniş tavan kablolaması gerektireceğini unutmayın. Ancak, nihai etki her çabaya değer.

5. Grandeur için çarpıcı Avize

Avize her mekana şıklık ve sınıf katar. Dönemi. Klasik, süslü, modern ve endüstriyel ve rustik – oturma odanız için kolayca bir şovmen olur. Burada, kristal avize, zamansız kahverengi renkli bir dekorla birlikte, tarzı enjekte eder ve odanın dinamiklerini yükseltir. En iyi şekilde gelişmişlik!

6. Doğadan ilham alan Aydınlatma

Doğal olan her şeyin sevgilisi iseniz, ev aydınlatmanızın bu kadar doğal olmaması için hiçbir neden yoktur. Burada, tavandaki bir boynuz avize, merkezi aydınlatma ile birlikte dekora sağlam bir görünüm kazandırır. Süslü ve çevre dostu bir çift eşleşen masa lambası ile iyi gider. Her birinin nasıl geri dönüştürülmüş camdan yapıldığına ve ahşap örgü kullanılarak el işi olduğuna dikkat edin. Konforlu mobilyalar ve açık hava pencereleri açık havada bir görünüm verir – sade bir ortama katkıda bulunur.

7. Fransız Bağlantısı

Oturma odanıza 20. yüzyıl Fransız ülkesi hissi vermek ister misiniz? Birden fazla, katmanlı ampuller ile metalik bir tavan armatürüne yatırım yapın. Süslü ve antika görünümlü avize, taş şöminenin, temiz ahşap merdivenlerin ve açık renkli kanepenin mükemmel bir ortağı gibi görünüyor. Beyaz pencere kepenklerinden bahsetmeyi unuttuk mu? Eh, onlar da cazibe katıyorlar.

8. Dekoratif Dağınık Lambalar

Büyük aydınlatma her şeydir. Kullandığınız armatürlerin türü, sizi bir döneme, uzak bir yere veya bir kültüre taşıma gücüne sahiptir. Oturma odanıza bölgesel bir hava katmayı seviyorsanız, devam edin ve aydınlatmayı aklınızdaki fikirle eşleştirin. Burada, dekoratif fenerler şeklinde dağınık aydınlatma, mekana Akdeniz dokunuşu verir. Metalik, elektrikli fenerleri bir köşeye yerleştirin ve büyülerinin ortaya çıkışını izleyin. Çok sayıda parlak eser, renkli duvarlar, zemin halıları, minderler ekleyin – ve kendi Fas kasbah’ınız hazır.

9. Her Köşe Aydınlatması

Oturma odanızda hiçbir alan gölgede bırakılmamalıdır. Her alan aydınlatılmayı ve iyi şekillendirilmeyi hak ediyor. Yukarıdaki tasarımın aydınlatma açısından her köşe ve köşeye nasıl baktığına dikkat edin. Merkezi vurgu ışığı, eşleşen masa lambaları ve asma tavanda arka aydınlatma var. Büfe bile arka aydınlatma ile iyi aydınlatılmıştır. Şaşılacak bir şey sıcak ve misafirperver bir hissediyorum vardır.

10. Ayna Parlaklığı

Oturma odanızı aydınlatmanın harika bir yolu lambalarınızı aynalara karşı yerleştirmektir. Evet, arkasındaki basit bilimi fark etmiş olmalısınız. Işık reflektörlerden sekiyor ve tüm alan anında açılıyor. Yumuşak ışık, odaya ve tonlarca stile rahat bir görünüm kazandırır.

11. Simetrik Eşleştirme

Tipik bir İngiliz oturma odası sıcak renkler, bazen tamamen beyaz bir dekor ve aynı ışık fikstürleri ile karakterizedir. Burada kanepenin hemen arkasındaki iki masa lambası – ve merdivenin yanındaki üçüncü bir lamba – odanın ihtiyaç duyduğu tüm süslemelerdir. Dekor, basit, konforlu ve koordine tutulur. Merdivenin eteğindeki kanat sandalyenin nasıl mükemmel bir şekilde eşleştiğine dikkat edin.

12. Fikstür Eklektik Karışımı  

Sıradanlardan uzaklaşanlar için bu tasarım kesinlikle ferahlatıcıdır. Tasarımda basit olan ancak alanı aydınlatmakta etkili olan iki set koyu metalik kolye ışığı vardır. Kanepenin yanındaki eşleşen zemin lambası, mükemmel görev aydınlatması sağlamak için kemerli. Sadece faydacı değil, bu lamba dekor için de harika. Aerodinamik şekli, mekana temiz bir görünüm kazandırır. Yerden tavana pencerelerden ortadaki satranç tahtasına – buradaki her şey ana akımdan farklı görünüyor.

13. Duvar Kalıp Renkleri Pop

Kalıplama etrafındaki renkli aydınlatma, çoğu oturma odası için ortak olmayan vurgu ışığı ve detaylandırma sağlayabilir. Kalıplama işleminin temiz detaylarını arttırırken ışığın oda boyunca eşit şekilde akmasını sağlar. Ayrıca mekana mistik (veya bazen eğlenceli) bir hava katar. Oturma odası aydınlatma fikirleri söz konusu olduğunda, istediğiniz kadar deney yapabilirsiniz. Kutunun dışında düşünmekten korkmayın.

14. Enerjik Oda İçin LED Aydınlatma

Aydınlatmanızın uygun maliyetli, enerji tasarruflu ve güneş kadar parlak olmasını istiyorsanız, iyi LED armatürlere yatırım yapmanız gerekir. Işık, sarı veya beyaz bir ampulden daha parlak olan kesintisiz aydınlatma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Burada, arkadan aydınlatmalı bir arka plan içinde tavandaki bir vurgu armatürü, aşağıdaki oturma alanında yumuşak bir parıltı verir. Duvar aksanları alanı aydınlatmak ve optik bir yükseklik yanılsaması vermek için biraz ekler. Işıklar birlikte odaya bir enerji ekleyerek aydınlık ve daha büyük görünmesini sağlar. İyi haber şu ki, bu tür aydınlatma tipik olarak uzun yıllar, bazen on yıl veya daha fazla sürer.

15. Mobilya Odak eklemek için Sarkıt Işıklar

Oturma odanızdaki belirli bir nesneyi, bu durumda kanepeyi vurgulamak istiyorsanız, kolye ışıklarına yatırım yapmalısınız. Burada, eşleşen üç fikstür odanızın en iyi özelliğine eşit olarak ışık verir. Beyaz bir zemin lambası ve uygun bir metalik masa lambası, alanın parlaklığına katkıda bulunur. Düzgün ve iyi bir araya getirilmiş. Basit aydınlatma, konukların nefesini kesecek kadar şıktır.

16. Masa üstü Kristal Lambalar

Bazen, berrak ama şık fikirler bulmak için gereken tek şey yaratıcılıktır. Burada, karşılık gelen – odanın karşı tarafında – ayna görüntüsü olacak şekilde düzenlenmiş altı eşleşen kristal masa lambası vardır. Basit tutmak isteyenler için mükemmel bir aydınlatma çözümü.

17. Minimalist ve Olağanüstü Aydınlatma

Bir ışık fikstürünün etkili olması için süslü olması gerekmez. Eşsiz bir yapıya sahip, aerodinamik bir tasarıma, güzel bir metalik cilaya gidin. Herhangi bir oturma odasını yükseltir ve kutudan çıktığı gibi bir açıklama yapar. Burada siyah, gri ve beyaz dekor minimalist havayı arttırıyor.

18. Mükemmel Görev Aydınlatması İçin Zemin Lambaları 

Zemin lambaları stratejik olarak yerleştirilerek rahat bir görünüm elde edilir. Burada, kendi alanlarına odaklanan iki süslü fikstür var. Daha büyük küre, oturma odasına uyacak kadar dekoratiftir ve basit çiçek lambası yemek alanı için mükemmeldir. Başka herhangi bir aydınlatma eksikliğine dikkat edin. Böyle güzel parçalarla başka bir şeye ihtiyacınız yok.

19. Rustik Dokunuş İçin Eşsiz Aydınlatma

Bazı fikirler o kadar basit ki akıllara durgunluk veriyor. Burada, üç çıplak ampul, kablolarını güzelce kamufle eden bir iple asılır. Yapı tavandan düzgün bir şekilde asılır. Üç havai ışık oldukça benzersiz olan rahat ve rustik bir vibe verir.

20. Tavan Vantilatörü Işıkları

Küçük oturma odaları için yenilikçi bir tasarım, ışıklı tavan vantilatörüne sahip olmaktır. Fikstür mükemmel çünkü her iki özelliği de modern, faydacı bir şekilde birleştiriyor. Aydınlatma için ayrı bir aydınlatmaya ihtiyacınız yoktur. Ancak, odada daha fazla parlaklığa ihtiyacınız varsa gömme lambalara yatırım yapabilirsiniz.

Sonuç

Aralarından seçim yapabileceğiniz muhteşem oturma odası aydınlatma fikirleri var. Bu makalede 20 tanesi listelenmiştir. Devam edin ve evinizin dekoruna uyan stili ve elbette hassasiyetlerinizi seçin. Aydınlatmanın bir evin iç tasarımının önemli bir parçası olduğunu unutmayın; genel ambiyansı etkili bir şekilde yükseltir. Dekorunuz, mobilyalarınız veya güzel bir sanat eseri olsun, oturma odanızın en iyi özelliklerini vurgulamaya yardımcı olur. Aslında kullandığınız ışığın tarzı ve tasarımı ile bir açıklama yapabilir. İyi seçin.

Bir cevap yazın