Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2022
EIpaRs 2022

Seyrek çim nasıl sıklaşır toprak hazırlama

Toprağı çim için hazırlama Toprağın özellikleri ve bölgenin klimatolojisi belirlendikten sonra onu hazırlama zamanı gelmiştir. Yapılması gereken görevler şunlardır: çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır OT ÇIKARMA ŞEKİLLENDİRİCİ KANALİZASYON SİSTEMİ YERALTI SULAMA TESİSATI ALT YÜZEY UYGULAMASI (organik toprak veya kum) FON ABONE SEVİYE EKİM: Tohumlar – Çim – Stolons RAKED RULMAN DİKİM SONRASI SULAMA […]

05 Mayıs 2021 - 9:30 'de eklendi ve 402 kez görüntülendi. A+A-

Seyrek çim nasıl sıklaşır toprak hazırlama

Toprağı çim için hazırlama

Toprağın özellikleri ve bölgenin klimatolojisi belirlendikten sonra onu hazırlama zamanı gelmiştir. Yapılması gereken görevler şunlardır: çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır

 1. OT ÇIKARMA
 2. ŞEKİLLENDİRİCİ
 3. KANALİZASYON SİSTEMİ
 4. YERALTI SULAMA TESİSATI
 5. ALT YÜZEY UYGULAMASI (organik toprak veya kum)
 6. FON ABONE
 7. SEVİYE
 8. EKİM: Tohumlar – Çim – Stolons
 9. RAKED
 10. RULMAN
 11. DİKİM SONRASI SULAMA
 12. İLK KESİM
 13. İMPLANTASYON GÜBRE
 14. ÖNLEYİCİ HAŞERE ÖNLEYİCİ TEDAVİLER
çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

OT ÇIKARMA

Doğal çim ekmeye başlamadan önce yabani otları öldürmek daha iyidir, bu yüzden gelecekte bize daha az sorun verecektir.

Tüm gömülü yabani otların filizlenmesine neden olmak için toprağı günlük olarak (yaklaşık iki hafta) sulamak en iyisidir ve ardından sulamayı durdurmadan tedaviyi bir hafta tekrarlayarak tam bir herbisit kullanmaktır.

ŞEKİLLENDİRİCİ

Toprağı çıkarmak, sıkıştırmaktan ibarettir. Pulluk, hava ve nem sirkülasyonuna izin vererek yüzeyi kırmayı başarır. Bu nedenle killi topraklarda temel bir görevdir. Ayrıca yabancı otları ortadan kaldırmak ve atmosferik nitrojeni sabitleyen organizmaların topraktaki biyolojik aktivitesini desteklemek mümkündür.

Bütün bunlara rağmen bitkiler için sağlıklı bir aktivite olduğunu ve zararlı böceklerin yanı sıra kendilerini etkileyen hastalıkları da önlediğini söyleyebiliriz.çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır

Tohum veya çim ekildikten sonra tekrar yapılamayacağı için düzgün yapılması önemlidir.

Yaklaşık 20 – 30 cm’de yapılır. en azından derin, mümkün olan en fazla paketlenmemiş toprağı elde etmek için gerektiği kadar geçerek. Taşlar, plastikler, kökler gibi döküntüleri temizleme fırsatını değerlendirin … Toprak işlemenin temel amacı olan toprağı gevşek ve keseksiz bırakmak mümkün olmayacağından ıslak veya su basmış toprakla yapılması tavsiye edilmez. .çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır

Zor bir iş olmasına rağmen makine olmadan, çapa ile 100 m²’ye kadar yapılabilmektedir. Daha büyük yüzeylerden bir rototiller ile yapılması tavsiye edilir. Oyma işlemini kendiniz yapacaksanız, kiralayabilmek için sadece bu işi yapmak için bir tane satın almak karlı değildir.

çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

KANALİZASYON SİSTEMİ

Planlama ve iyi drenaj önemlidir. Arazinin suyu iyi çekmediğini veya bitişik yamaçlarda emebileceğinden daha fazla su alan alanlar olduğunu görürsek, o zaman drenaj çalışması yapmak gerekir, bu şekilde toprağın taşmasını önleyeceğiz ve doğal çimin kök boğulmasından veya Pythium gibi mantar saldırılarından hastalıklı çürümesi.

Aksine iyi bir drenaj daha sağlıklı bir ot ve çim sağlar, besin maddelerini daha iyi kullanır, daha az hastalığa yakalanır, daha az sıkışır, çözünür tuzları daha kolay uzaklaştırır ve tüm bunlar ekonominize olumlu etki eder. uzun vadede.

Yoğun kullanıma ve trafiğe dayanan spor ve rekreasyon alanlarında, yetersiz drenaj, ıstırabınıza eklemeniz gereken olumsuz bir yüktür.

Drenaj yöntemleri :

 1. Yaklaşık 10 cm ortadan kaldırılıyor. en az (50’den fazla tavsiye edilir) toprak ve kumla değiştirilirse , drenaj o kadar iyi olur. Kumdaki besin eksikliğinden endişelenmenize gerek yok, ileride gübre verilecek, doğal çimlerin bulunduğu çoğu spor sahasında kum tabanı var.
çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,
 1. Bir drenaj ağı kurmak. Yaklaşık 50 cm gömülerek oluşur. aralarında 2 ila 3 metrelik bir mesafede paralel olarak derin borular. Suyun drenajdan sorumlu başka bir ana borudan akabilmesi için hepsinin hafif bir eğimle birleşmeleri gerekir. Boruların dizilişi araziye göre değişiklik gösterebilir, ancak en yaygın çerçeve şekli balıkkılçığıdır.Bu borular genellikle oluklu polietilenden yapılır, bu drenaj görevi için özel olarak imal edilirler ve suyu toplama özelliğine sahiptirler. küçük deliklerin sağladığı gözeneklilik sayesinde toprak altından. Bu gözenekliliğe yardımcı olmak için, tüm çevreleri etrafındaki boruların yaklaşık 10 cm çakılla kaplanmasıyla inşaat tamamlanır. altta ve üstte 20’den 25’e. Daha sonra bir jeotekstil kumaş tabakası ile kaplanır,
 2. Zemini , karadaki doğal kanalizasyonlara doğru veya yer altı çukuru gibi yapay bir drenaja doğru düzleştirme. Bu son durum, bir yüzme havuzuna yakınlığı nedeniyle, çimin fazlasını su çıkış kutusuna veya bu nedenle inşa edilmiş başka bir yere yönlendirebileceğimiz küçük arazilerde ortaya çıkabilir.

YERALTI SULAMA TESİSATI

Doğal çiminizin tadını çıkarmak ve boş zamanınızı istediğiniz şekilde geçirmek istiyorsanız, tereddüt etmemelisiniz: otomatik bir sulama sistemi kurun

Otomatik bir sulama kurmanın maliyeti pahalı gibi görünebilir, ancak hiçbir şey gerçeklerden daha fazla değildir. Bir profesyonele sorarsanız şaşıracaksınız ve uzun vadede faydaları çok olacaktır.

Doğal çimin bir canlı olduğunu ve gelişimi için en çok suya ihtiyaç duyan bitkilerden biri olduğunu düşünmelisiniz. Bu nedenle sulamada tutarlılık hayati önem taşımaktadır. Buna doğru miktarda suyun önemini ve bunu günün belirli saatlerinde yapmanın daha iyi olduğunu eklersek, otomatik bir sulama sistemi kurmanın mantığı üzerinde anlaşmak gerekecektir.

Çeşitli nedenlerle doğal çimimizi oluştururken yapılan en karmaşık işlerden bazıları içindir:

 1. Valfler, basınç göstergeleri, programlayıcılar, borular,… gibi pek çoğunun bilmediği malzeme ve elemanlarla çalışmalısınız.
 2. Su basıncını, debiyi, borunun metre uzunluğunu dikkate almalısınız …
 3. Sulama sektörleri ve kapsamı belirlenmeli / tasarlanmalıdır.
 4. Yeraltı sulamasının yaratılmasındaki bir başarısızlık, bunun getirdiği rahatsızlık ile arazinin bir kısmını tekrar yükseltmek zorunda kalmak anlamına gelebilir.
 5. Basınç yoksa, bir pompa koymanız gerekecektir.
 6. Kontrolör ve vanalara elektriksel bağlantılar yapılmalıdır.
 7. Doğru boru derinliğini ve açılır sprinklerleri belirleyin.
 8. İnsanlar veya hayvanlar tarafından kullanılmaması için suyun geri akışını kontrol edin.
çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Alanda su basıncı problemleri varsa, sulanacak arazi alanı geniş veya düzensizse (düzensizlik veya evler veya sulamadan korunması gereken diğer unsurlar gibi inşaatlar nedeniyle) veya varsa Bu tür işleri yürütmek alışılmış değildir veya önceki unsurlara veya araçlara aşina değilseniz, inanın bana en başarılı şey bir profesyonelin hizmetlerini işe almaktır. Bir kez kurulduktan sonra, bazı inşaat veya planlama hatalarını düzeltme olasılıkları karmaşıktır veya etkilenen alanlarda çimi yeniden tohumlamak zorunda olduğu anlamına gelebilir.

Soğuk bölgelerde su borularının kırılmasını önlemek için boşaltılması tavsiye edilir.

ALT YÜZEY UYGULAMA

Toprak çok kumlu veya besin bakımından fakirse, organik bir değişiklik (gübre, malç, turba vb.) Uygulamak en iyisidir, daha fazla su tutma elde ederiz ve çim için besin sağlamış oluruz.

Su basması eğilimi olan çok killi ise, değişiklik kumdan yapılacaktır. Kumun besin içermediğinden endişelenmenize gerek yok. Futbol gibi doğal çimli çoğu spor sahasının temel olarak kum konularak yapıldığını bilmelisiniz, çünkü besinler daha sonra granül gübreler şeklinde eklenebilir, bu da çimin gelişmesi için herhangi bir sorun oluşturmaz.

Alt tabakanın uygulanmasının gerekli olmasının diğer nedenleri, komplikasyonları önlemek için yakındaki bir inşaatın neden olduğu pürüzleri doldurmak veya aynı yapının çevreyi inşaat malzemesi, çimento, çakıl vb. İle doldurmasıdır.

Doğal bir üst toprak çiminin sahip olması gereken tavsiye edilen kalınlık 10 cm’dir. Asgari olarak.

Araziyi satın alırken, hepsi aynı olmadığı için belirli kalite koşullarını karşıladığını gözlemlemelisiniz:

 1. İlk 40 cm’ye kadar toprağın yüzey tabakasına ait olmalıdır. Bu, besinler, organik maddeler ve mineraller açısından en zengin bölgedir. Koyu kahverengi bir renge ve bol miktarda ince köklere sahiptir. Yüzey tabakasının bir başka özelliği de, genellikle o derinlikte bitki tohumu bulunmadığından, yabancı otların biraz sulanır sulanmaz çimlenmesidir çünkü bu, o derinlikte bitki tohumları bulunmadığından, toprak altından olmadığını gösterir.
 2. Çime herhangi bir fayda sağlamamanın yanı sıra bakımı ve tesviye işlemini zorlaştırdığı ve aksattığı için çok fazla taş içermemelidir. Ayrıca çimlere basarken fark edilebildikleri için can sıkıcıdırlar.
 3. Su basması sorunlarına neden olduğu ve çimin havalandırılmasını engellediği için killi olmamalıdır.

Kum aynı zamanda alt katmanda ve organik substratta karıştırılabilir, bu kesinlikle iyi bir seçenektir çünkü iyi drenaj ve besin bakımından zengin bir toprak avantajına sahip olacağız.

FON ABONE

İçerdiği gübre içerir. Dozlar, ekilen toprak türüne veya çeşitli doğal çimlere bağlı olarak değişebilir.

Genelde eşit oranlarda Azot, Fosfor ve Potasyum içeren 15-15-15’lik (genellikle “üçlü 15” olarak adlandırılır) 100 m2’ye 6 kg olarak ödenebilir.

çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

SEVİYE

Önceki tüm çalışmalar eşitsizlik ve toprak birikimleri üretecek.

Bundan kaçınmak için, gelecekte çayırımızın dalgalı görünmesi için zeminin düzleştirilmesi gerekir. Bu tırmıkla elde edilir.

Bu çalışma aynı zamanda gelecekte can sıkıcı olabilecek taşları, çubukları, kökleri ve diğer elementleri veya kalıntıları ortadan kaldırmanıza da olanak tanır.

FİDAN VEYA TAŞLARIN DİKİMİ, YERLEŞTİRİLMESİ

 1. Tohum
  Tohum ekerken, tedarikçi tarafından belirtilen metrekare başına dozları görmek önemlidir. Normal genellikle 35 ila 40 gr’dır. m.² Fideler çürüyebileceği için fazla tohumdan kaçınmak gerekir. Verimli toprak ise 30 gr. m.² başına; Çok fakir ise 60 gr’a çıkarılabilir.Tohum ekimi için ideal zaman İlkbahar ve Sonbahar iken, sıcak iklimlerde kış aylarında da yapılabilir. Soğuk bölgelerde yaşıyorsanız, ilk donlar gelmeden çimlerin köklenmiş olması gerektiğini dikkate alın. Ekim, yayarak yani avuç dolusu tohumun toprağa eşit bir şekilde yayılması için elle yayılarak yapılır. Biri karşıdan diğeri çapraz olmak üzere iki geçiş yapılır. Geniş alanları ekmek için bir saksı da kullanılabilir.
 1. Sen PE
  Tepes yerleştirmek için tohum ekimini ikame edebilirsiniz. Tepe, istendiğinde özel makinelerle çıkarılmak üzere tarlalara ekilen doğal çim tabaklar veya rulolardır.Çiftlikten, fidanlıklardan satın alınabilen ve hatta evde de alınabilen çok büyük olmayan arazi uzantıları Çok yaygın bir ekim yöntemi haline geldiği ve bu nedenle yetiştiren birçok firma olduğu için, birkaç gün içinde düşündüğünüzden kesinlikle daha ucuz olacak bir fiyata sağlıklı ve güzel bir doğal çime sahip olduğunuz için iyi bir alternatiftir. Neredeyse yılın herhangi bir zamanında, tercihen İlkbahar veya Sonbaharın başında koyabilir ve yazın çok sıcak veya kışın çok soğuk olan günlere koymamaktan kaçınabilirsiniz. Normalde spor, transit, süs amaçlı, gölgeye, güneşe, kuraklığa dayanıklı vb. Amaçlarla kullanmak isteyip istemediğinize bağlı olarak farklı doğal çim çim çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Fidanlıklar, yaşadığınız bölgeye en iyi adapte olan en yaygın çeşitleri üretme eğilimindedir. Onlara veya bölgedeki bir uzmana, kendiniz kuracaksanız size tavsiyede bulunmasına izin verin, ideal ve daha rahat olan şey onu kurmalarına izin vermek olsa da, sizin için zemini hazırlayabilir, bir yeraltı sulama sistemi kurabilir ve döşeyebilirler. Sadece 2 veya 3 gün içinde çimlendirin. Kullanıma hazır ve az parayla.Kendiniz kuracaksanız, uzun süre ekim yapmadan saklamaktan kaçının çünkü çim kuvvetini kaybedecek ve hem yapraklar hem de kökler kuruyacaktır. . Ayrıca çim rulolarının ağır olduğunu ve bunları idare etmek için yardıma ve yanağa ihtiyacınız olacağını unutmayın. Yumurtlama anına kadar, toprak işleme, drenaj, tesviye vb. Açılarından yukarıda anlatılan tohumlarla ekim işleminin aynısını izleyin … 15-20 cm arasında sermeden birkaç gün önce toprağı sulayın. derin. Çimleri döşemeden önce toprak hafif nemli, ne çok kuru ne de çok ıslak olmalı, paralel çizgiler halinde yerleştirilmeli ve duvar tuğlaları gibi, bazı ek yerlerinde çim tabakaları arasında küçük bir boşluk varsa, yapmayın. endişelenmek, onları biraz kumla doldurun ve zamanla çimlerin büyümesi onu örtecektir.Çalışmayı yaparken çim üzerine aşırı basmaktan kaçının, onları yerleştirirken hareket etmek için tahta tahtalar kullanın, bu vücudunuzun ve vücudunuzun ağırlığını dağıtacaktır. Kullandığınız malzemelerden, daha sonra onları oturtmak için bir merdane geçirilir,
 2. Stolons
  Stolon plantasyonu denilen Gramon, Stenotaphrum secundatum gibi sadece bazı türlerde tipik olan doğal çim ekmenin başka bir yolu vardır.Gramon, yere bir asma gibi yayılan bir çim türüdür. aralıklarla, düğümlerinden çok kalın yapraklar çıkaran kalın bir sapa sahiptir. 3, 4 veya daha fazla düğümlü parçaların makasla kesilmesi ve daha sonra bunların yarısı gömülü olacak şekilde zemine sokulması ve eğimli olması, zemine hızlı ve kolay bir şekilde temas edecek düğüm noktalarından köklerin çıkmasını sağlar.Her bir kesim arasındaki mesafe 15 ile 30 cm arasında olacaktır. Aralarındaki mesafe ne kadar kısa olursa, genellikle 2 ila 3 ay arasında olan Gramón ile o kadar çabuk kalınlaşır. Bu nedenle genellikle hızlı çimlenen bazı tohumlar ekilir, Ray-Grass gibi ve yayılmayı bitirene ve Gramon tarafından “yenene” kadar güzel, yeşil, doğal bir çayır elde edin. Bu şekilde, tamamen yayılırken çıplak ve çirkin bir arazi görmek zorunda kalmayacağız.Çimlerin büyümesini aşırı derecede engellememesi için çok fazla Ray-Grass tohumu da ekmemeliyiz. parklar, spor alanları ve rekreasyon veya golf sahaları, çevrelerinde genellikle diktirirler ve yarı terk edilmiş olduğu için düzenli olarak kesmezler, bu nedenle bazı çantaları uzun parçalarla doldurabilir ve daha sonra onları stolonlara kesebilirsiniz.

RAKED

Tohum dağıldıktan sonra gömülmelidir, ancak bu şekilde iyi bir çimlenme sağlanır ve karıncalar veya kuşlar tarafından yenmez.

çimi , çimde , seyrek çim nasıl sıklaşır , sentetik saha , fbk çim , çim ekimi için toprak hazırlığı , hibrit çim , hibrit çim maliyeti , çim yetiştiriciliği,

Tırmık çok düzgün ve yüzeysel bir şekilde geçilir, çünkü tohumun derine gömülmesi gerekmez, bu da çimlenmeyi zorlaştırır. 0,5 ile 1 cm arasında gömülmelidir, derine gömülürse rezervlerinin tükenmesinden ölecektir.

RULMAN

Tohumun zemine daha fazla temas etmesini sağlamak ve tırmıklamadan kaynaklanan oluk ve düzensizlikleri gidermek için kullanılır.

Küçük bir görev gibi görünebilir, ancak çok faydalıdır ve çimlenmeye ulaşan tohumların yüzdesini artırabileceksiniz.

Satın almak veya kiralamakla ilgilenip ilgilenmediğinizi değerlendirin.

Ayrıca, bütan silindiri gibi benzer bir şey yapma veya kullanma olanağınız da var.

DİKİM SONRASI SULAMA

Sıcaklık ve nem, tohumların çimlenmesini teşvik etmekten sorumlu olacaktır, ancak kötü dozlanmış veya çok bol veya az sulama, sağlıklı ve güzel bir doğal çim elde etme planlarımızı mahvedebilir.

Ekimden hemen sonra, toprağın 2 ila 5 cm’ye ulaşan bir nem içermesi için günde 2 ila 4 kez sıklıkta sulamak gerekir. derin. Toprağın topaklaşmaması için ince bir yağmur olarak sulanması tercih edilir. Nemi, çim için çok zararlı olan su basmasıyla karıştırmayın.

Çim 2 cm’ye ulaştığında. yükseklikte, sulama kademeli olarak azaltılarak daha geniş aralıklı ancak daha derine ulaşan daha bol sulamalara geçilecektir. Çim 3 veya 4 kez kesildiğinde, daha derin köklerin büyümesini teşvik etmek için daha az sıklıkta ve daha derin sulama yapacağız.

Ray-Grass çeşidi çok hızlı çimlenir, ekimden sonraki bir hafta içinde çimlenir, diğer türler biraz daha yavaştır. Çimlenme hızı aynı zamanda sıcaklığa da bağlıdır.

Doğal çim çimleri ektiyseniz, 2,5 cm derinliğe kadar nüfuz etmesi için günde 2 ila 3 defa sulamalısınız. derin. Suyun doygunluğundan ve göllenmeden kaçınmak gerekir çünkü kökler toprak altını iyi tutmayacaktır. Çim zaten alt toprakta köklendiğinde, sulamalar kademeli olarak yayılacak, ancak daha fazla miktarda yapılacaktır. 3 veya 4 biçmede, daha derin köklerin büyümesini teşvik etmek için sulama daha az sıklıkta ve daha derin olmalıdır.

İLK KESİM

Genellikle 5 ile 10 cm arasına ulaştığında yapılır. türlere göre. Bu noktada merdane geçilir ve 2 veya 3 gün sonra ilk kesi yapılır. Taçta yeni sürgünlerin büyümesini teşvik etmek ve yüksek değil geniş yaymak için çimin toplam yüksekliğinin 1 / 3’ü kesilmelidir. Sonraki biçme işleminde, kesim kademeli olarak 3 ila 4 cm’lik bir son yüksekliğe indirilecektir. (çim türüne bağlı olarak).

Biçme makinesinin bıçağı, temiz bir kesim elde etmek için keskin olmalıdır. Bıçak aşınmış olsaydı, yaprakta ve gövdede kesik olmaz, yırtılırdı. Ayrıca yırtacağı için ıslak kesmemelisiniz.

Daha sonra, ince ve yoğun bir çim elde etmek için Mart’tan Haziran’a kadar her hafta biçmeniz gerekir, daha sonra biçme işlemini iki haftaya kadar aralıklarla yapabilirsiniz.

Kesim çok düşük yapılırsa, bitkinin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan karbonhidratları klorofil yardımıyla üreten bir süreç olan fotosentez yapmak için çimin güneşi etkileyecek kadar yaprağı olmayacaktı. Düşük kesim, yeni yaprakların çıktığı tomurcuklara da ulaşabilir. Düşük bir kesimin neden olduğu çimin zayıflaması, onu zararlılara ve hastalıklara daha yatkın hale getirir.

Sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda, daha fazla gölgeye sahip olması ve böylece toprak nemini muhafaza etmesi ve güneşin tomurcukları çok fazla etkilememesi için daha yükseğe kesmek uygundur.

İMPLANTASYON GÜBRE

Sürekli biçme tarafından tercih edilen çimin sürekli büyümesi, bitkinin ve beslendiği toprağın besin maddelerinin, özellikle de çimin bir parçası olduğu tahmin edilen Azotun% 3 ila% 5 arasında tükenmesine neden olur. Azotun yokluğu, hastalıklara yakalanma eğilimli, çok yoğun olmayan ve canlı olmayan sarımsı bir çimenliğe (kloroz) neden olur.

Çim için ikinci önemli besin, özellikle çimlenme döneminde ekimden sonra çok önemli olan kök gelişimine katkısı nedeniyle Fosfor’dur.

Üçüncü sırada, köklerin gelişmesine yardımcı olan ve hastalıklara, kuraklıklara ve yoğun soğuğa karşı direnç sağlayan Potasyum var.

Sağlıklı, yeşil ve kuvvetli bir çim geliştirmek için aşağıdaki gübre oranlarını kullanabiliriz:

DozÖzellikleriDönem
Diamonyum fosfat1-2 Kg./100 m²Ekimden Önce
Üre1-2 Kg./100 m²İlkbahar ve sonbahar
Üçlü 15
15-15-15
3 Kg./100 m²İlkbahar ve sonbahar

Yukarıdaki gübreler, genellikle çok farklı bitkiler ve mahsuller için oranlarla birleştirildikleri için herhangi bir gübre ticaretinde bulunabilir.

Ancak piyasada, ekim öncesi veya çimlenme ve ilk gelişme gibi çimin çeşitli ihtiyaçlarına ve aşamalarına göre daha ayarlanmış ve spesifik oranlara sahip çim gübreleri bulunmaktadır.

ÖNLEYİCİ HAŞERE ÖNLEYİCİ TEDAVİLER

Yerde karınca tepeleri varsa, ekim sırasında tohumları attığınız anda, karıncaların onları toplamak ve almak için nasıl dışarı çıktıklarını göreceksiniz. Dağıttığınız ve önemsiz olanlara göre alınabilecek tohumların sayısı az gibi görünebilir. Eh, yanılıyorsunuz, karıncalar tohumların varlığını fark eder etmez, koloninin geri kalanına çabucak iletilir ve onların gerçek bir sel, onu durdurmazsanız, tohumlarla birlikte yok olana kadar tüm araziyi arayacaktır. .

Mümkünse ekmeden önce karınca tepelerini bulun ve karınca tedavisi uygulayın.

Ekimden sonra ortaya çıkabilecek bir diğer zararlı, özellikle İlkbahar-Yaz aylarında aktif olan ekim sırasında toprakta hakim olması gereken nem sayesinde mantardır.

Piyasada (çok çeşitli mantar türleri için) bunların görünümünü engelleyen ve tam çimlenme ve gelişme dönemindeyken çime çok zarar verebilen geniş spektrumlu fungisit ürünleri bulunmaktadır.

Çimen zaten 2 veya 3 yaprak varken ve 10 gün sonra tekrarlanarak uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sukulent türleri ve çiçek açan türleri Sukulent türleri ve çiçek açan türleri...

 Sukulentleri keşfetmek Sulu meyveler veya sulu meyveler, sukulent türleri suyu depolamak ve kuraklık zamanlarında hayatta kalmak için ...

Açık hava trendi Pergolalar Verandalar ve Teraslar Açık hava trendi Pergolalar Verandalar v...

Dışarıda yaşamak ve zamanımızın çoğunu evlerimizin dışında geçirmek sahip olabileceğiniz en büyük lükslerden biridir. İşte Pergolalar, ...

Kaktüs Dekoratif Fikirler ve Lamba Kaktüs Dekoratif Fikirler ve Lamba

Süslemek için kaktüs şeklindeki lambalar NEON ışıklar, LED ampuller ve sulu şekilli lambalar Elbette bu ampul işaretlerini daha önce gö...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Salon alçıpan asma tavan modelleri Salon alçıpan asma tavan ...

Asma alçıpan tavan fotoğrafı: Alçıpan asma tavanlar: fotoğra...

Tv ekranında yatay çizgi oluşması Tv ekranında yatay çizgi ...

TV Yatay Çizgilerini Düzeltmenin 4 Yolu Akıllı TV’lerd...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Buzdolabında yiyecekler n...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Sam...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

Ekranda Sinyal yok mesajı görünüyor veya TV herhangi bir res...

Balkon tasarimlari Balkon tasarimlari

MODERN BALKON VE TERAS TASARIMLARI Yazının balkon tasarım ba...

Kış bahçesi balkon tasarımları Kış bahçesi balkon tasarı...

Kışın balkonlar ve teraslar Bahçe hayatı balkon tasarım Kışı...

Küçük balkon tasarımları Küçük balkon tasarımları...

Harika bir tarzla dekore edilmiş küçük balkonlar Bugün size ...

Balkon tasarım Balkon tasarım

Balkonlar, teraslar ve teraslar için mükemmel tasarım Yaz he...

Dyo dış cephe boya renkleri görseller Dyo dış cephe boya renkle...

Bu yıl, 2022 için evin cephe ve dış cephelerinin t...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ