Seramik bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkamak mümkün mü

Seramik tabaklarSeramiğin farklı olduğunu herkes bilir. Bazı ürünler oldukça iddiasızdır, ancak diğerleri dikkatli kullanım gerektirir. Her durumda, bulaşık makinesinde seramik bulaşıkları yıkamadan önce, özellikle seramik pahalı ve nadir olabileceğinden, bu tür bir yıkamanın taşınıp taşınmayacağını bilmeniz gerekir. Sırayla her şeyi bulalım.

Seramik bulaşık makinesi

Bunu veya o seramik parçayı satın alırken, üreticinin paket üzerinde belirttiği bilgilere dikkat edin. Çoğu zaman üretici, seramik ürünlerin otomatik olarak yıkanmasının olasılığı veya imkansızlığı hakkında doğrudan konuşur, ancak böyle bir bilgi yoksa, bulaşıkların yapıldığı malzemelerin özelliklerine bakın.

  1. Bulaşık makinesi, sırla kaplanmamış kil tabaklarla zayıf bir şekilde tolere edilebilir. Tencere, çaydanlıklar ve kil kaseler bulaşık makinesindeki deterjan kimyasını çok iyi emer ve ilk yıkamadan sonra yemek pişirmek için kullanmak tehlikeli olabilir. Kil çok gözenekli bir malzemedir. Kil ürünleri camla korunmuyorsa, makinede yıkamamak daha iyidir.
  2. Pişmiş toprak tabaklar yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Ancak fincanlar ve bulaşıklar camla kaplıysa, bulaşık makinesi testine dayanırlar.

Khokhloma tabakları, seramik kaplar ve tabak takımları içeren sırlı tabaklar bulaşık makinesinde yıkanmamalı veya düşük sıcaklıkta yıkanmamalıdır, aksi takdirde görüntü zamanla solacak ve bozulacaktır.

  1. Bazıları porseleni makinede düşük sıcaklıkta yıkamanızı tavsiye eder, ancak tavsiye etmiyoruz. Cihazın çalışması sırasında ürettiği titreşimler malzemenin yapısını olumsuz etkiler. 5-7 lavabodan sonra porselen mikro çatlaklarla kapatılacak ve 10 drenajdan sonra nezih görünümünü kaybedecektir.
  2. Ayrıca magolica ve chamotte’yi bulaşık makinesine koymamak en iyisidir. Çamot ürünleri, killer gibi, kimyayı süngerlerden daha kötü emmez ve genel olarak majolika 2-3 yıkamada harika cilalarını kaybedebilir. Bardak ve tabaklarda sert çirkin görünecek, bu da ürünleri kulübeye ve hatta çöplüklere yazmanıza neden olacaktır.

Bulaşık makinesinin yıkama odasında ortaya çıkan sert koşullara seramiklerin dayanması için korunması gerektiği ortaya çıktı. Sır, kimyasal olarak agresif bir ortamla teması dışında, gözenekli malzemeyi tamamen örtmelidir. Kırılgan ürünleri, özellikle porselenleri elde yıkamak en iyisidir. İnce porselenden yapılan pahalı bulaşıklar, sık darbelerden bahsetmeye gerek kalmadan, tek bir araba yıkamadan zarar görebilir.

Ürünlerimi elde yıkarımPMM'de seramik tabaklar

Sırsız kil biraz kaprislidir. Sadece kimyayı değil, aynı zamanda yıkanması çok zor olabilen yağı da emebilir. Tabii ki, lavaboda bir deterjan çözeltisi ile yağlı killi tabakları ıslatabilirsiniz, ancak daha sonra bu fonlar maddeye emilecek ve sorunlar olacaktır. Yağlı killi tabakları 5-10 dakika kaynar suda bekletmek ve sonra iyice yıkamak en iyisidir. Öncelikle, bulaşıkları sıcak suyla pişiriyoruz, böylece keskin bir sıcaklık düşüşünden kırılmasın ve sonra kaynar suya batırıyoruz.

Porselen, hiçbir kimyasal kullanmadan elleri nazikçe yıkamayı sever. Çok sıcak su kullanmak da mümkün değildir çünkü ince porselen tabaklarda küçük çatlaklar olabilir. Genel olarak, seramik ürünleri yıkarken, pahalı bir nesnenin ellerinizden kaymaması ve dağılmaması için acele etmemeye çok dikkat edin.

Ördek, tencere, bektaşi üzümü, hindi ve hatta bir Ketsi seramik tavası gibi en dayanıklı modern seramikler her zamanki gibi az miktarda deterjanla yıkanır.Ama öyle olsa bile, kimya çok sınırlı kullanılmalı ve hiç kullanmamak daha iyidir. İyi bir sebep yoksa. Seramik tabaklarla ne kadar doğal malzemeler temas ederse, onları yemek o kadar sağlıklı olacaktır.

Bu nedenle, birçok seramik ürünün bulaşık makinesinde yıkarsanız hiç kazanmayacağından hatta zarar görmeyeceğinden emin olduk. Seramik ürünleri sepetlere yüklemeden önce daima üreticinin yıkayıcıya izin verdiğinden emin olun. Kesinlik yok; Riske atmamak daha iyidir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, dökme demir tabaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir mi? Web sitemizde yayınlanan aynı adlı makaleyi okuyun. iyi şanslar