Şeker yıkayıcı – hata E08

CM Candy'de E08 hatasıEv aletleri olmadan modern yaşamı hayal etmek imkansızdır. Ancak çoğu zaman bozulur ve rahatlığın ötesine geçmemize neden olur. Ne yazık ki, Candy çamaşır makinesi bir istisna değildi. Yıkama başlangıcında meydana gelen E08 hatasıyla ayırt edilirler. Bu anda, ekipman çalışmayı durdurur, ambar kapanır ve çamaşırlar bir tür hapsedilir. Böyle bir durumda nasıl davranılır, bu hata ne anlama gelir ve pahalı onarımlar nasıl önlenir? Bugünkü yazımızda bu konuları ele almaya karar verdik.

Devir saati ve motoru kontrol edin

Ne yazık ki, ekli talimat E08 hatasının ayrıntılı bir açıklamasını içermiyor. Yalnızca takojeneratör jeneratör arızalandığında veya kapatıldığında oluşan bilgileri içerir. Ayrıca bir motor arızalandığında ve daha sıklıkla kontrol ünitesi arızalandığında da olabilir. Yukarıdaki bilgilere dayanarak, her şeyden önce, performans gibi ayrıntıları kontrol etmek gerekir:

 • motor
 • taşosensör.
 • Kontrol ünitesi.

Doğrulama, belirli bir algoritmaya uyum gerektirir. İlk aşamada, motor takojen jeneratör ile çıkarılır ve ardından aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Cihazın güç bağlantısını kesin;
 • Arka plakadan vidaların çıkarılması;
 • Kartın kendisini sökün;
 • Aynı anda kendi kendine çekerek ve bobinden kaydırarak tahrik kayışını çıkarın.

CM Candy'deki motoru çıkarın

O zaman motoru çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için, bağlantı sırasında zorlukları önlemek için motordan gelen telleri etiketlemeniz önerilir. Motoru tutan cıvataları söktükten sonra, ikincisini muhafazadan çıkarın. Şimdi daktilodaki Hall sensörünü kontrol ediyoruz: güçlü titreşimler sabitlemeyi zayıflatabilir veya kontakları zayıflatabilir. Böyle bir durumda, sadece sabitleme vidalarını sıkın ve yeniden takın.

Durum bu değilse, takometre direncini kontrol etmeniz gerekecektir. Bunun için iki yöntem var.

 1. Direnç belirleme moduna test modu. Kablo konektörlerini serbest bırakmak ve sensör kontaklarından çıkarmak gerekir. Ardından, direnci kontrol etmek için kontaklara problar takılır. Normal gösterge, 60 ila 70 ohm arasındadır.
 2. Akım üretilip üretilmediğini anlamak için test cihazını voltaj algılama moduna geçirin. Motoru kaydırırken probların sensör kontaklarına takılı olduğunu kontrol etmek için. Değerler değişirse (yaklaşık 0,2 V), parça çalışır durumdadır.

Genellikle takojeneratörün arızalanmasının bir sonucu olduğundan, kabloların bütünlüğünü kontrol etmek zorunludur. Ve eğer parça arızalıysa, tamamen onarmak veya değiştirmek gerekecektir.

Bir arıza tespit edilmezse, motoru incelemeye devam etmelisiniz. Başlangıç ​​aşamasında fırçaları kontrol ediyoruz ve aşınmışsa değiştiriyoruz.

Bu ürünü özel mağazalardan satın alabilir veya “özel” hizmeti kullanabilirsiniz. Bunun için gerekli başvuruyu arama motoruna ödeyebilir, ihtiyacınız olan kurumu bulabilirsiniz.

Bu nedenle, bir multimetre yardımıyla, takometreyi ve motoru besleyen kabloları arızalara karşı kontrol ederiz. Herhangi bir kırılma tespit edilmezse, rotorun ve statorun direncini kontrol etmek gerekecektir. Ardından bir kasa sızıntısı olup olmadığını kontrol ediyoruz ve ardından sargıda kopuk devre testi yapıyoruz. Hasar, yüksek onarım maliyeti nedeniyle motorun tamir edilemeyeceği ve yeni bir motor takmanın en iyi seçenek olacağı anlamına gelir.

Kontrol Paneli Doğrulaması Gerekiyor

Kendi ellerinizle, ünitede yalnızca hasar ve yorgunluk için yüzeysel bir inceleme yapabilirsiniz.Diğer doğrulama yöntemleri yalnızca bir uzman tarafından gerçekleştirilebilir, bir arıza tespit edilirse, bir E08 hatasıyla derhal onaracaktır. Görsel bir inceleme için, cihazı ağdan ayırın ve aşağıdaki işlem sırasını gerçekleştirin:

 • Tepsi dağıtımını kaldırın.
 • Ön panel montaj vidalarını gevşetmek;
 • Plastik mandalları bir tornavidayla açın ve plakayı kasadan çıkarın;
 • Tahtanın arkasında ana birim var. Tellerin yerini sabitlemek için fotoğrafını çekin;
 • Bazen plakaya ulaşmak için mandalları bloktan açmak gerekir.

Candy Kontrol Paneli

Bundan sonra, yönetim kurulunun kapsamlı bir incelemesi gerekecektir. Üzerinde yanık yerler varsa, bu, onarım için ustaya başvurmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı detaylar kendi ellerinizle düzeltilebilir. Bir havya hazırlıyoruz ve bir yedek parça satın alıyoruz.Candy 2 Kontrol Paneli

 1. kapasitör. Stabilizatörün rolü oynar ve onu değiştirmek için, yalnızca satın alınan parçayı yardımcı elektroda kaynaklamanız gerekir. Nerede bulunduğunu anlamak için bir test cihazı kullanmanız gerekecektir.
 2. dayanıklı. Tıbbi muayene de bu bölümü kullanır. Birinci dereceden parçalar için optimum performans 8 ohm ve aşırı yük 2 A’dır. Ancak ikinci mertebede 3-5 A iken direnç birim frekansa bağlıdır. Standarttan sapma, parçanın bir havya ile değiştirilmesinin sebebidir.
 3. Tristör bloğu. Bunu kontrol etmek için negatif voltaj ölçülür. Gösterge 20 volt’u geçemez. Bazen ünite filtresi yanar ve katot temizliğinde sabitlenir.
 4. Tetik. Çalışabilirliği kontrol etmek için giriş voltajını ölçmek gerekecektir. En uygun gösterge 12 volt ve tetik direnci için – 20 ohm. Değiştirme için aynı havyayı kullanmanız gerekecektir.

Yanmış kısmı belirleyebiliyorsanız, sökün ve özel bir mağazaya götürün. Satıcı sizin için benzer bir yedek parça alacak ve eski parçanın yerine güvenle kaynak yapabilirsiniz. Sadece parçaya gidecek yollara zarar vermemeye dikkat edin.

Kaynağın bütünlüğü, ekipmanın çalışması sırasında titreşimlerden etkilenebilir, bu nedenle E08 hata kodu verilir. Bu nedenle yıkama sırasında teknolojinin istikrarını sağlamak gerekir.

Uzmanlar, arıza durumunda ne yapılacağını ve arızanın nasıl düzeltileceğini bilirler. Onarıma kendi elinizle başlayın, kendiniz yapıp yapamayacağınızı düşünün. Havya için beceri yoksa – profesyonelleri arayın!