Şeker yıkayıcı – E14 hatası

Candy çamaşır makinesinde E14 hatasıCandy çamaşır makinesi çalışırken aniden E14 hatası belirirse, kullanımı imkansız hale gelir. Sorunu çözmek için, kodu çözmeli ve ne tür bir çökmenin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirlemelisiniz. Sorunun nedenini bulduktan sonra cihazı onarmayı deneyebilirsiniz. Ve kendin nasıl yapacağımızı bu yazıda anlatacağız.

E14 kod değeri

Ekranla donatılmış Kandy çamaşır makinelerinde bu kodda bir hata görülebilir. Ekran yoksa, arıza durumunda cihazın ön panelinde yanıp sönen bir ışık görülebilir. Bir DTC belirlemek için, zincirdeki yıkama sayısını hesaplamanız gerekir. Bir dizi yanıp sönme, yaklaşık 5 saniyelik bir duraklama ile ayrılır. E14 hatası 14 yanıp sönmeye karşılık gelir.

DTC E14 ve aynı zamanda ekransız bir daktilodaki eşdeğer bir sinyal, ısıtma elemanı, sıcaklık sensörü veya kontrol ünitesinin arızasını gösterir. Hata E14 ile ilgili sorunları gidermek için bu parçaların her birini kontrol etmeniz gerekir. En basit unsurlarla başlamanızı öneririz – ısıtma elemanı ve sıcaklık sensörü.

Bir Tenekeyi test ediyoruz

Isıtma elemanı ve sıcaklık sensörü Candy’nin arkasında bulunur. Onlarla çalışmak için, cihazın arka kapağını çıkarmanız veya servis kapağı kapağını çıkarmanız gerekecektir. Bu prosedürler çok basittir ve ek açıklama gerektirmez. Çalışmaya başlamadan önce arızalı cihazı fişten çekmeyi unutmayın.

Arka duvarı ayırdıktan sonra, makinenin altında bulunan ısıtıcıyı göreceksiniz. Her şeyden önce, telleri kontaklardan ayırmanız ve ardından multimetreyi hazırlamanız gerekir. Isıtıcının sağlığını kontrol etmek için parçanın direncini hesaplamak gerekir. Teorik bir direnç hesaplaması elde etmek için aşağıdaki verileri bilmeniz gerekir:

Candy çamaşır makinesinin arka duvarının çıkarılması

 1. U, ısıtıcıya verilen voltajdır. Genellikle ev elektrik şebekelerinde 220 volttur.
 2. P, su ısıtıcısının kapasitesidir. Bu değer, model numarasına bağlı olarak çamaşır makinesinin pasaportunda veya internette bulunabilir.

Daha sonra en basit fiziksel formülü kullanarak direnci hesaplıyoruz: R = U² / P. Hesaplamalarda elde edilen değer test cihazının ekranındaki sayıya eşit veya ona yakın ise ısıtıcı çalışır durumda demektir. Ölçümü gerçekleştirmek için direnç ölçüm moduna geçmeniz gerekir. Test cihazına 200 ohm’luk bir seçici takın ve multimetrenin problarını ısıtma elemanının terminallerine bağlayın.

 1. Isıtıcı iyi durumda ise, multimetre ekranında hesaplanan değere yakın bir sayı görüntülenecektir.
 2. Ekranda bir birim görürseniz, elemanın içinde bir boşluk oluşmuştur ve ısıtıcı değiştirilmelidir.
 3. Sıfıra yakın veya sıfıra eşit bir direnç değeri, ısıtıcının içinde kısa devre olduğunu ve bunun değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Candy daktilodaki ısıtıcıyı kontrol edin

Ancak test ısıtıcı vidasının mükemmel durumda olduğunu göstermiş olsa bile bu, arıza olmadığı anlamına gelmez. Ayrıca, bir konut arızası için bileşeni de kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için, test cihazını zil konumuna getirin. Kabloları bu modda bağlarsanız, lamba yanar ve bip sesi çıkarır. Kontrol etme prosedürü buna benzer.

 1. Test cihazının bir probunu ısıtıcı terminaline takın.
 2. İkinci sonda vücuda temas eder.
 3. Cihaz bip sesi çıkarmazsa, arıza yoktur.

Bir çatırtı sesi duyulursa, ısıtıcının ek kullanımı tehlikelidir, değiştirilmesi gerekir.

Sıcaklık sensörünü kontrol etmeniz gerekiyor

Sıcaklık sensörünü kontrol etmek için onu cihazdan çıkarmanız gerekecektir. Tüm güç kablolarını buradan çıkarın, bağlantı elemanlarını çıkarın ve sensörü cihazdan çıkarın. Sensörü çıkardıktan sonra direnci bir multimetre ile ölçmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı düşünün.

 1. Direnç ölçüm modunda çalışmak için multimetreyi hazırlayın.
 2. Probları sıcaklık sensörü terminallerine bağlayın. 20 derecelik bir sıcaklıkta direnç 6000 ohm’u geçmemelidir.
 3. Küçük bir kaseye ılık su dökün ve sensörü içine daldırın. Kullanılabilir bir sensör suya yerleştirildikten sonra direnci anlaşılacaktır. Su sıcaklığı yaklaşık 35 derece olduğunda 1350 ohm’a ulaşması gerekir.

Arızalı ise sensörü kullanmaya devam etmeyin! Bir arıza meydana gelirse, bu parça değiştirilmelidir, tamir edilemez. Arızalı sensör çalışması, çok sayıda yeni arızaya yol açacaktır.

Kontrol ünitesi kontrolü ve onarımı

En önemli kısma geçelim: Ya konsol bozulursa? Kendin yapabilir misin yoksa profesyonel yardım mı almalısın? Burada kesin bir cevap verilemez, çünkü elektronik cihazlarla çalışma becerilerinize, arızanın doğasına ve karmaşıklığına bağlıdır.

Şeker Yıkama Konsolu

Ortalama bir insan için en zor şey, arızanın kendisini bulmasıdır. Modülün her parçasının test edilmesi, hasarlı bir yolun veya yanmış bir parçanın belirlenmesi ve onarım veya değiştirme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Gerekli becerilere sahip değilseniz, pratikte her şeyi doğru yapma ve sorunu ağırlaştırmama fırsatı yoktur.

Elbette elektronik bileşenleri değiştirebilirsiniz; Modern Şeker makinelerinde bu zor değil. Ancak iyi bir prognoz olmadan bu prosedür işe yaramayacaktır. Arıza çözülmezse yeni paneller tekrar yanacaktır.

Diğer bir seçenek de kontrol ünitesini tamamen çıkarmak ve bir uzmana götürmektir. Ancak, ustalar genellikle bunu yapmayı önermezler. Bir profesyonelin yardımına başvurmaya karar verilirse, tamamen kusurlu cihaza erişimini sağlamak daha iyi olacaktır. Siteyi kontrol ettikten sonra, usta nedenleri daha doğru bir şekilde belirleyebilecek ve onarımları gerçekleştirebilecek.

Dikkat edin! Kandy çamaşır makineleri için yalnızca kalifiye ustalar iyi hizmet vermelidir. Amatör asistanınıza güvenmeyin, usta ile iletişime geçmeden önce tavsiyelerini okuyun.

Yukarıdakilerin hepsini özetlerse, kontrol ünitesinde bir arıza meydana gelirse, bir uzmana danışmanın daha kolay ve daha ucuz olacağı ortaya çıkıyor. Bu ünite oldukça karmaşık bir bileşendir ve sorunu kendi ellerinizle çözmeye çalışmak daha büyük sorunlara ve daha büyük maliyetlere yol açabilir.

Cihaz, cihazda düzgün bir şekilde sorun gidermiyorsa, istemeden kontrol ünitesini, aynı zamanda ısıtma elemanını, suyu boşaltmak için pompayı ve hatta motoru bozabilirsiniz. En kötü durumda, yukarıdakilerin tümü aynı anda yanabilir ve yeni bir cihaz satın almanız gerekecektir. Dolayısıyla soru şu: Riske değer mi yoksa bu işi bir profesyonele emanet etmek daha mı kolay? Sonuçta, iyi bir uzmanın çalışmasından sonra, Candy çamaşır makinesi size bir yıldan fazla hizmet edecek.

https://www.youtube.com/watch?v=LnjGt_1s2xM