Samsung çamaşır makinesinde E1 hatası

E1 hatasıBir Samsung çamaşır makinesindeki E1 hatası, özellikle sepet kirli çamaşırlarla dolu olduğunda ve sevgili “ev asistanınız” yıkamak istemediğinde çok hoş olmayan bir sürpriz olabilir. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Bir kase, elde yıkama tozu ve bulaşık tahtası olması gerçekten gerekli mi? Buna acele etmeyelim, önce hatanın nedenlerini ele alacağız, deşifre edeceğiz ve otomatik çamaşır makinesini kendi ellerimizle tamir etmeye çalışacağız ve yıkama dedesinin yöntemlerine geri dönmek için her zaman zamanında olacağız.

Bu sembol göründüğü an

Kesinlikle, yıkama programının herhangi bir aşamasında bir Samsung çamaşır makinesinin ekranında veya kontrol panelinde E1 hatası görünebilir. Çamaşır makinesini açtıktan hemen sonra ortaya çıktığı durumlar vardı, ancak bu kuralın bir istisnasıdır. Genellikle vakaların% 90-95’inde, E1 kodu yıkama programının yürütülmesinin aşağıdaki aşamalarında görünür:

 • Yıkamaya hazırlık sırasında, çamaşır makinesi su çekmeye başladığında ve tozu kasesinden durulayın;
 • Durulama için hazırlık sırasında, çamaşır makinesi suyu temizlemeye başladığında;
 • Durulama sırasında, çamaşır makinesinin bu işlevi varsa.

Samsung çamaşır makinesinin ekranı olmayan kontrol panelindeki E1 hatasını belirlemek için yanıp sönen ve yanıp sönen ışıklara dikkat etmelisiniz. LED’in kabartma için soğuk suya karşı yandığını görürseniz, yıkama modlarının önündeki LED yanıp söner – bu bir E1 hatasıdır.

Ayrıca herhangi bir noktaya dikkatinizi çekelim. E1 hatasının birçok analogu vardır. Bunun nedeni, Samsung çamaşır makinelerinin farklı modellerinin kendi bıçak sistemleriyle farklı kendi kendine teşhis sistemlerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle, 4E, 4C ve CHE kodlarının E1 hatasına benzer bir kod çözme özelliği vardır. Ayrıca, 4E, 4C ve CHE, yeni Samsung çamaşır makinelerinde E1 hatasını tamamen değiştirdi, böylece E1 kodu esas olarak 2013’ten sonra üretilen cihazlarda oluşmaz.

Samsung'da E1 ile eşdeğer Hata-E4

Ne anlama geliyor ve neden ortaya çıkıyor?

1, 4Е, 4С olan ve tam olarak aynı şekilde çözülen tüm hata kodları – tankta su toplama sorunları. İlk bakışta her şey basit görünür, ancak çamaşır makinesinin bu “davranışının” birçok nedeni olabilir. Burada kısa vadede çökmeler, kullanıcı hataları ve arızalar yaygındır. Bu nedenleri listelemeye ve bazı sonuçlar çıkarmaya çalışalım.

 1. Muslukta su yok. Samsung yıkayıcı, su kaynağında değilse su çekemeyecektir. Çoğu zaman, yardımcı programlar beklenmedik bir şekilde suyu kapatır, bu yüzden bu, yıkamak üzere olduğunuz ana denk gelebilir.
 2. Su kapalı Genellikle giriş hortumunun önüne takılan kapalı yataklı musluk da unutulabilir. Makalede Vinç monteli bir yıkayıcı seçip kuruyoruz Bu jaklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 3. E1, 4E, 4C ve CHE hataları, Samsung yıkayıcınız elbette bu sistemle donatılmadıkça Aquastop sisteminin etkinleştirildiğini gösterebilir. Modern makinelerin büyük çoğunluğu sızıntılara karşı koruma sağlayan cihazlarla donatılmıştır, bu nedenle önce onları kontrol etmelisiniz.

Samsung çamaşır makinenizde bir sızıntı koruma sistemi olup olmadığını belirlemek için giriş hortumuna bir bakın. Aşağıdaki fotoğrafa benziyorsa kesinlikle bir koruma var.

Samsung çamaşır makinesi hortum sızıntısı

 1. Giriş valfi filtresi tıkalı. Giriş hortumunun takılı olduğu giriş valfinin giriş borusunda küçük bir ağ vardır. Bu ağ genellikle sudaki kireç birikintileri ve diğer döküntülerle tıkanır ve su bu tıkanıklıktan çok yavaş sızar. Sonuç olarak, ekranda E1 hatasını veya benzerlerini görüyoruz.
 2. Kısa süreli kontrol ünitesi arızası Genellikle çamaşır makinesini yeniden başlattıktan sonra bu sorun kendiliğinden çözülür ve E1 kodu 1-2 defadan fazla başarısız olmaz, o zaman artık görünmez.
 3. Kontaklar oksitlenir veya giriş valfini besleyen teller yanar (gerilir). Bu sorun sadece E1 hatasına değil, aynı zamanda sadece çamaşır makinesini değil, aynı zamanda sizi tehdit eden tehlikeli bir devreye de neden olabilir.
 4. Giriş valfi yanmış. Bu kusura genellikle E1, 4E, 4C ve Avrupa Şampiyonası hata kodları eşlik eder. Üflenen vana açılıp kapanamaz, bu nedenle bu gibi durumlarda bir hata ekrana yaklaşık olarak yıkama programının başlangıcında iletilir.
 5. Elektronik ile ilgili ciddi sorunlar. Samsung çamaşır makinesinin kontrol ünitesinin suya, kısa devreye veya fabrika arızasına maruz kalması durumunda, cihaz E1 dahil herhangi bir arıza ile “yemin edebilir”. Elektronik ünite ile ilgili bir sorunu teşhis etmek için bir uzmana başvurmanız gerekir.

Problemi çöz

E1 hatasına ve analoglarına yol açan ana nedenleri ortadan kaldırmanın yöntemleri ve özellikleri hakkında konuşmak bize kalır. Hasarlı Aquastop hortumuyla başlayalım. Yukarıda yayınladığımız fotoğraf, sızıntı korumalı hasarlı bir hortumun nasıl tanımlanacağını açıkça göstermektedir. Kütlesinde, kaçak korumanın başarılı olup olmadığını gösteren özel bir gösterge vardır. Koruma çalışıyorsa, hortum değiştirilmelidir.

Giriş valfi süzgecinin temizlenmesi de kolaydır. Başlamak için monte edilmiş vinci kapatıyoruz. Giriş hortumunu çamaşır makinesinden söküyoruz. Hortum ve gövdenin birleşim yerinden filtre ağını çıkarıp yarım saat boyunca sitrik asit harcı (2 yemek kaşığı limon + 3 yemek kaşığı su) içine koyduktan sonra suyla durulayıp yerine koyuyoruz. Giriş hortumunu vidalayıp suyu açıyoruz, ardından E1 hatası kaybolmalı.

Giriş valfindeki besleme kablolarında veya giriş valfinin kendisinde sorun yaşıyorsanız, kısmen düzeltmek için Samsung yıkayıcıyı sökmeniz gerekecektir. Yıkayıcıyı bağlantılardan tamamen çıkarıyoruz, üst kapağı açıyoruz ve altındaki giriş valfini buluyoruz. Gidiş teli görsel olarak ve bir multimetre ile kontrol ediyoruz. Aynı cihazla vananın kendisini kontrol ediyoruz, bir arıza varsa değiştirilmesi gerekecek. Bunun nasıl yapılacağını makalede okuyabilirsiniz. Yıkayıcının giriş solenoid valfı.

Giriş valfini yıkayıcı muhafazasına yerleştirin

Son olarak kontrolör arızasından bir kez daha bahsetmek istiyorum. Elbette, bu sorunun sizi atlamasını umuyoruz, ancak yine de benzer bir sorunla karşılaşırsanız, o zaman bunu kendiniz yapmaya çalışmayın. Deneyimli bir elektronik mühendisi değilseniz, aile bütçesini daha pahalı bir onarımla daraltmamak için bu işi profesyonellere emanet etmek daha iyidir.

Sonuç olarak, beklenmedik bir şekilde Samsung çamaşır makinenizin durduğunu ve çalışmak istemediğini görürseniz ve ekranında iki E1 simgesi gösterilirse, çamaşır makinesinin depoya su dökemeyeceğini unutmayın. Hala bilmeniz gereken neden nedir, ancak bu gönderinin sorunu bulmayı ve düzeltmeyi kolaylaştırdığını umuyoruz. iyi şanslar