Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2022
EIpaRs 2022

Samsung çamaşır makinesi yıkama sırasında suyu ısıtmıyor

Samsung otomatik cihazlarının çalışması sırasında sıklıkla karşılaştığınız arızalardan biri de tanktaki suyun ısıtılamamasıdır. Bu sorunun birkaç nedeni olabilir. Bir ustanın yardımına başvurmadan arızanın gerçek temel nedeniyle başa çıkmak mümkündür. Bunu yapmak için, Samsung cihazınızın suyu ısıtmamasına neden olabilecek ana faktörleri tanımanız gerekir. Tipik arıza nedenleri Teşhis sorun giderme adımlarına geçmeden önce, cihazın soğuk suyla yıkandığını […]

08 Ocak 2021 - 15:38 'de eklendi ve 427 kez görüntülendi. A+A-

Samsung çamaşır makinesi yıkama sırasında suyu ısıtmıyor

Samsung çamaşır makinesi suyu ısıtmıyorSamsung otomatik cihazlarının çalışması sırasında sıklıkla karşılaştığınız arızalardan biri de tanktaki suyun ısıtılamamasıdır. Bu sorunun birkaç nedeni olabilir. Bir ustanın yardımına başvurmadan arızanın gerçek temel nedeniyle başa çıkmak mümkündür. Bunu yapmak için, Samsung cihazınızın suyu ısıtmamasına neden olabilecek ana faktörleri tanımanız gerekir.

Tipik arıza nedenleri

Teşhis sorun giderme adımlarına geçmeden önce, cihazın soğuk suyla yıkandığını iki kez kontrol etmeye değer. Bunu yapmak için herhangi bir yıkama programını (Hızlı Yıkama, Pamuklu, Sentetik, vb.) Çalıştırın ve 15 dakika sonra elinizle ambar camına dokunun. Ekran penceresi ılık olmalıdır. Soğuksa, hala bir arıza vardır.

Bu duruma neden olabilecek ana sebepler nelerdir? Üç tipik faktör vardır.

 1. Yanlış mod seçimi. Samsung ev aletleri çok sayıda farklı program ve işlevle donatılmıştır ve her yıkama modu için üretici, suyu ısıtmak için belirli bir sıcaklık ayarlamıştır. Bu nedenle paniğe kapılmadan önce, programın doğru seçildiğinden ve ayarlanan su sıcaklığının genellikle ısıtma gerektirdiğinden bir kez daha emin olmalısınız.Samsung makinesi yanan ısıtıcı nedeniyle suyu ısıtmıyor
 2. Isıtıcı arızası. Makinenin yıkama sırasında suyu ısıtmaması gerçeğine neden olabilecek ısıtma elemanının bozulmasıdır. Borulu bir elektrikli ısıtıcı, yüzeyindeki plak birikimi ve boyutu, fabrika kusurları ve AGR’nin yanlış çalışması nedeniyle arızalanabilir. Kusuru ortadan kaldırmak için, elemanı yıkayıcı muhafazasından çıkarmak, bir multimetre ile kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek gerekir.
 3. Su ısıtma sensöründe hasar. Sıcaklık sensörünün amacı, ısıtıcının zamanında devreye girmesini ve devreden çıkarılmasını sağlamaktır. Kırılırsa, SMA suyu ısıtmayacaktır. Sıcaklık sensörünü teşhis etmek için, onu yıkayıcı muhafazasından çıkarmak ve elemanın direncini bir multimetre ile test etmek gerekir. Parça birkaç saniye sıcak suda 40-60 dereceye kadar yerleştirildikten sonra bir metre ile tekrar kontrol edilir. Birinci ve ikinci durumlardaki direnç değeri önemli ölçüde farklı olacaksa, ısıtma sensörü mükemmel çalışır. Sayılar yaklaşık olarak eşitse, bu parçayı değiştirmeniz gerekecektir.

Isıtma fonksiyonundan sorumlu kontrol panelindeki bir triyakın suyu ısıtmada bir soruna neden olması son derece nadirdir. Bu sonuçla makinenin zekası ısıtmayı hiç etkinleştirmez veya bu işlem kontrolsüz bir şekilde devam eder.

Uyarı! Tipik nedenleri bağımsız olarak tanımlamak ve ortadan kaldırmak mümkünse, kontrol paneliyle çalışmak için bir uzman davet etmek gerekir.

Bir ısıtıcı ve sıcaklık sensörü nasıl bulunur

Bir Samsung çamaşır makinesinin bu en önemli iki unsurunu bulmak için, gövdesini biraz sökmeniz veya ünitenin ön duvarını biraz ayırmanız gerekir. Bunu yapmak için, aşağıdaki eylem algoritmasını uygulayın:

 • Ekipmana her yönden ücretsiz erişim sağlayın;
 • Kalan suyu depoya boşaltacak olan atık filtresinin bağlantısını kesiniz ve aynı zamanda deterjan çekmecesini dışarı çekiniz;
 • Arkadaki rondelanın etrafından dolaşın ve kasanın üst kapağını tutan vidaları sökmeye başlayın;
 • CMA küvetinin altında bulunan ve kontrol panelinin sağ tarafındaki iki montaj vidasını sökün;
 • Kontrol panelini nazikçe hareket ettirin, henüz çıkarmaya değmez;
 • Düz bir tornavida ile plastik kelepçeyi deliğin çevresine tamamen takın ve yavaşça çıkarın;
 • Manşeti silindirdeki bir delikten daha derine yerleştirin.
 • Düz bir tornavidayla, dekoratif ön paneli kasadan yavaşça alın ve çıkarın, böylece ünitenin sağlam çerçevesini ortaya çıkarabilirsiniz;
 • Ön duvarın altındaki 4 vidayı görünmeden önce sökün, ancak dekoratif plakayı çıkardıktan sonra kolayca sökülebilir;
 • Daha önce taşınan kontrol paneline geri dönün, kaldırın ve yıkayıcının üst kapağına yerleştirin. Kartın altında, kasanın önünü tutan 3 vida daha vardı, sökün.

Önemli! Kontrol panelini yukarı kaldırarak, onu gövdeye bağlayan elektrik kablolarını izleyin. Hiçbir durumda onlara zarar vermeyin!

İşin büyük kısmı tamamlandı ve şimdi ön duvar gövdeye birkaç kancayla tutturuldu. Sol ve sağ alt köşelerden alın, hafifçe kaldırın ve dikkatlice çıkarın. Ambar kapısını kilitlemekten sorumlu teller kesinlikle arkasından uzanacağından parçayı kuvvetli bir şekilde kendinize doğru çekmeyin.

Yıkayıcıyı kontrol etmekten sorumlu ana kartı, parçaları değiştirirken onarım çalışması sırasında kazara düşmesini önlemek için dikkatlice indirmek en iyisidir. Bu işlem sırasını tamamladıktan sonra, ısıtma elemanını ve sıcaklık sensörünü teşhis etmeye başlayabilirsiniz. Sonuçta, şimdi gözünüzün önündeler!

Isıtma elemanını değiştirin

Isıtma elemanı testiSonunda ocağa vardığında ne yaparsın? Öğeyi bir multimetre ile kontrol etmelisiniz. Cihazın birinci probu, ısıtıcının bir kontağına düzgün bir şekilde sabitlenir ve ikincisi, ikinciye tutturulur. Daha sonra ekranda görüntülenen sayaç okumalarını takip etmek gerekir. Direnç değeri 25 ila 30 ohm aralığında olduğunda, çoklu ekranda 0 veya 1 rakamı görüntüleniyorsa ısıtıcının normal çalıştığı ve çalıştığı anlamına gelir, bu nedenle ısıtıcı çalışmaz.

Yeni bir benzer ısıtıcı satın aldıktan sonra, parçanın değiştirilmesi gerekir. Bunu yapmak için bir lokma anahtarına ihtiyacınız olacak. Aleti alın ve ısıtıcının iki kontağı arasında bulunan somunu sökün. Böylece ısıtıcıyı tutan ana bağlantı elemanlarının bağlantısını keser. Ancak somuna ek olarak, cihazın ayrıca bir ayırıcısı da vardır, bu nedenle iş planı aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Somunu çıkarın.
 • Isıtıcıyı ellerinizle temas halinde tutun ve yavaşça farklı yönlere doğru çekin;
 • Küçük bir çekiç kullanarak, somunun sabitlendiği düğmeye hafifçe basın, parça kasaya biraz düşmelidir;
 • Isıtıcıyı düz bir tornavidayla çıkarın, böylece ısıtıcıyı hafifçe yerinden oynatabilirsiniz;
 • Temas noktalarını tutun ve bileşeni dışarı çekin.

Samsung'da TEN değiştirme

Önemli! Isıtıcı, kontaklardan çok dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır, buradaki anlam, çalışmayan parçaya zarar vermenin talihsiz olmasıdır, ancak yanlışlıkla kırılırsa, çalışmayan kısmı kasadan çıkarmak çok zor olacaktır.

Yanan ısıtıcıyı çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra, muhtemelen parçanın bir plak ve kireç tabakası ile kaplı olduğunu göreceksiniz ve üzerinde siyah noktalar fark edebilirsiniz. Yeni bir ısıtıcı alın ve bir multimetre ile test edin. Elemanın doğru olduğundan emin olduktan sonra kuruluma devam edebilirsiniz. Bunu yapmak için, ısıtma elemanının kauçuğunu bir damla motor yağıyla yağlayın ve parçayı tanka yerleştirin. Bundan sonra, sıcaklık sensörü yerine monte edilir, tüm teller kontaklara bağlanır, SMA ters sırayla monte edilir ve çalışabilirlik açısından kontrol edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çamaşır makinesi çok fazla mı yoksa çok az mı su alıyor? Su seviyesini kendimiz sabitliyoruz! Çamaşır makinesi çok fazla mı yoksa çok ...

Modern koşullarda çamaşır makinesi üreten birçok firma daha verimli ve ekonomik modeller geliştirmek için çalışmaktadır. Daha az elektr...

Çamaşır makinesi sürekli su topluyor Çamaşır makinesi sürekli su topluyor

Yıkama işlemi başlamazken makinenin sürekli olarak tankta su topladığını fark ederseniz, bu oldukça tehlikeli bir arıza olduğunu göster...

Çamaşır makinesindeki santrifüj çalışmıyor Çamaşır makinesindeki santrifüj çalışmıy...

Otomatik çamaşır makineleri çağında, herkes “eski güzel” yarı otomatik yolu ve nasıl çalıştığını unuttu. Bu arabalardan kur...

Çamaşır makineleri için metal ve plastik dolapların tamiri Çamaşır makineleri için metal ve plastik...

Otomatik çamaşır makinesinin bozulmasının nedeni, tankta bulunan bir tank veya hareketli bir eleman ise – bu, cihazı tabana sökme...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Salon alçıpan asma tavan modelleri Salon alçıpan asma tavan ...

Asma alçıpan tavan fotoğrafı: Alçıpan asma tavanlar: fotoğra...

Tv ekranında yatay çizgi oluşması Tv ekranında yatay çizgi ...

TV Yatay Çizgilerini Düzeltmenin 4 Yolu Akıllı TV’lerd...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Buzdolabında yiyecekler n...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Sam...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

Ekranda Sinyal yok mesajı görünüyor veya TV herhangi bir res...

Balkon tasarimlari Balkon tasarimlari

MODERN BALKON VE TERAS TASARIMLARI Yazının balkon tasarım ba...

Kış bahçesi balkon tasarımları Kış bahçesi balkon tasarı...

Kışın balkonlar ve teraslar Bahçe hayatı balkon tasarım Kışı...

Küçük balkon tasarımları Küçük balkon tasarımları...

Harika bir tarzla dekore edilmiş küçük balkonlar Bugün size ...

Balkon tasarım Balkon tasarım

Balkonlar, teraslar ve teraslar için mükemmel tasarım Yaz he...

Dyo dış cephe boya renkleri görseller Dyo dış cephe boya renkle...

Bu yıl, 2022 için evin cephe ve dış cephelerinin t...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ