Samsung çamaşır makinesi çalışmıyor – nedenleri

Samsung yıkayıcı çalışmıyorYıkama işlemi iptal edildi, tüm planlar artık ihlal edildi, bunun nedeni Samsung çamaşır makinesinin çalışmaması. Aslında böyle bir kazanın birçok nedeni olabilir. Ancak paniğe kapılmadan önce ne olduğunu tanımlamanız gerekir. Tabii ki, arıza önemli olabilir ve bir uzmanın yardımı gerekli olacaktır. Yine de, sorunu muhtemelen kendi başınıza çözebileceksiniz.

Önce neyi kontrol ederiz?

Çamaşır makinesini sökmek için acele etmeden önce, çalışmasını etkileyebilecek dış nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. En popüler olanla başlayalım:

 1. Güç kaynağına bağlantıdan ve dairede elektriğin mevcudiyetinden emin olmaya değer.
 2. Çamaşır makinesine bağlı hava çıkışının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Başka herhangi bir elektrikli cihazı çalıştırarak yapmak kolaydır. İşe yararsa, yönetmen için her şey yolunda demektir.
 3. Uzatma kablosu kullanıyorsanız, iyi durumda olduğundan emin olun. Çoğu zaman kablo kesilmeleri elektrik kesintisinin temelini oluşturur.Hatalı bağlantı noktası
 4. Suyun varlığı. Önce su kaynağına, ardından çamaşır makinesine erişin.
 5. Yüklenen çamaşırın ağırlığına dikkat edin. İzin verilen kural aşılırsa, program başlamaz. Bazı durumlarda, tüm cihaz arızalanabilir.
 6. Arızalı bir RCD, işlemi engelleyebilir. Elektrik panolarındaki modern dairelerde artık akım cihazı vardır. Kısa devre olması durumunda daireye elektrik gelmesini engeller.
 7. Açılır tavan sıkıca kapatılmış mı? Kapak yeterince basılmazsa ve kilit tıklanmazsa yıkama başlamaz.
 8. Bazen ani voltaj düşüşü nedeniyle çamaşır makinesi arızalanır. Açıldığında bile açılmıyor veya ekranda herhangi bir şey parlıyor. Üreticiler, kullanılmadığı zamanlarda cihazı güç kaynağından çıkarmanızı önerir.
 9. Su basıncı çok zayıf. Pompa yeterli miktarda yıkama sıvısı toplamak için yeterli güce sahip değildir ve makine kapanır.
 10. Tüm ev aletlerini bağlama sistemine dikkat edin. Drenajı sağlama talimatları ihlal edilirse, çamaşır makinesi tamamen çalışmaz.

Cihazınız elektronik bir ekranla donatılmışsa tanı büyük ölçüde basitleştirilir. Bu durumda, bir grup LED arıza olduğunu gösterir. Çamaşır makinesinin talimatlarındaki sinyal tanımlarının değerini okuyarak deşifre edebilirsiniz. Genellikle, ev aletleri tamir atölyelerindeki profesyoneller arızalı parçaları kolayca halledebilir.

Büyük olasılıkla arızalar

Bu nedenle, cihazı harici hasar açısından test ettik. Şimdi arızalı bir makinenin seçeneklerini düşünün. Bunun için ihtiyaç duyabileceğiniz gerekli araçları önceden hazırlamanızı tavsiye ederiz. Her şeyden önce, elbette, bir ampermetre ve voltmetrenin işlevlerini birleştiren modern bir cihaz olan bir multimetreye ihtiyacınız olacak. Akımı ve direnci ölçmek için kullanılır; Bazı modeller sıcaklığı ayarlar. Test cihazı, herhangi bir ev aletinin onarımı için vazgeçilmez olduğu için evde her zaman kullanışlıdır. Elbette, İngiliz anahtarı tornavidaları hazırlayın. Herhangi bir aksaklığı kaçırmamak için çamaşır makinesinin ayrı ayrı öğelerini incelemeye başlayacağız.

Güvenlik önlemlerini unutmayınız. Her şeyden önce, cihazı güç kaynağından ayırıyoruz.

Kordonu ve bileşenleri teşhis edeceğiz. Fiş ile bükülme ve bağlantı yerlerinde telin bütünlüğüne dikkat edin. Çoğu zaman bu, kıvrımın meydana geldiği yerdir. Metal pimleri fişe kaydırmayı deneyin. Hareketsiz kalmalı. Bu elemanlarda dahili hasar olabilir. Kontrol etmek için laboratuvara başvurun. Bunu yapmak için, cihazı “zil” moduna getirin ve garip bir gıcırtı, parçanın çalıştırılma olasılığını gösterecektir.

Ambar kapısına geçiyoruz Çamaşır makinesinin programda başlaması için kapağın sıkıca kapatılması gerektiğini biliyoruz. Kilidi gösteren bir tıklama duyulur. Görsel olarak, mekanik bir hasar yoksa kilidin doğruluğunu belirlemek imkansızdır. Sayacı kullanacağız. Direnci kontrol edin. Uyarı, çamaşır makinesinin fişi çekilmelidir.

Kapıyı açın, kilidin karşı taraflarındaki problarla test cihazına dokunun. Ve kontrol paneline bakın. Direnç olmadığında, sonsuzluk varlığında endeks 0’dır. Kapıyı kapatıyoruz. Biz de aynısını yapıyoruz. Gösterge değiştiyse, kilit çalışıyor, değilse gevşetilmesi ve değiştirilmesi gerekecektir. Bu süreç karmaşık değil. Kendin halledebilirsin.

Güç düğmesi testi. Bunu yapmak için, § 1’de açıklandığı gibi tekrar multimetre ve kaydedici işlevini kullanıyoruz. Sinyal yoksa, yeni bir düğme koymanız gerekecektir. Bir FPS arızası, çamaşır makinesinin çalışmasını engelleyebilir. Bu cihaz, diğer ev aletlerinden gelen elektromanyetik girişimi filtrelemek için tasarlanmıştır. Kaputun altında bulunur. Çıkarın ve voltajı ölçün. Bunu yapmak için, test cihazını “voltaj” moduna getirin. Cihazın farklı uçlarının klipslerine dokunun ve çetele üzerindeki göstergeleri okuyun.Belki hatalı bir konsol

Kontrol edilmesi en zor konu elektronik birimdir. Onarım yalnızca uzman bir servis merkezi tarafından gerçekleştirilir, ancak teşhis bağımsız olarak yapılabilir. Yıkayıcının kontrol panelinin arkasında bulunan üniteyi çıkarın. Her bileşen bir testle çınladı ve böylece performansını belirledi.

Ekipmanın arızalanmasının nedeni tıkanmış bir filtre olabilir. Bunu kontrol etmek için, yıkayıcının arkasındaki tahliye hortumunu sökün. Filtreyi çıkarın ve durulayın. Otomatik bir Samsung cihazında görülen en yaygın hasarı inceledik. Çoğu kendi kendine düzeltilebilir.

Isıtma elemanını kontrol etmeye değer

Daha ayrıntılı olarak, ısıtma elemanının doğruluğunun nasıl kontrol edileceğini açıklayacağız. Gerçek şu ki, ısıtıcıya verilen hasar tüm çamaşır makinesinin çalışmasını durdurur. Bu arıza ile, muhafazaya bir akım sızıntısının meydana gelmesinden dolayı koruyucu bir mekanizma tetiklenir. Belki de TEN bozulmuştur. Cihazın en önemli parçalarından biridir. Bunu doğrulamak için, zaman harcamanız ve davayı sökmeniz gerekir. Ayrıntılı talimatların görevle başa çıkmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Peki ne yapmalı:

 • Yıkayıcıyı her tarafa serbestçe erişilebilecek şekilde yerleştirin.
 • Depoda kalan sıvılardan kurtulun. Bunu yapmak için çöp filtresini çıkarın.
 • Çamaşır tozu ve diğer deterjanlar için bölmeyi dışarı çekin.
 • Kasanın arkasında vidalar var. Üst paneli ayırmak için çıkarılması gerekir.
 • Küvetin altında sabitleme vidaları bulunur. Onları sarıyoruz. Sağ tarafta da kaldırılması gereken başka bir taraf var. Toplam 3 vida.
 • Kontrol panelini çok dikkatli hareket ettirin. Onu hiç ayırmayacağız.
 • Plastik klips, deliğin tüm çevresine yerleştirilmiştir. Düz uçlu bir tornavida kullanarak dikkatlice kaldırın ve çıkarın.
 • Lavaboya dikkatlice bir kapak kapağı yerleştirin.
 • Aynı düz başlı tornavidayı kullanarak ön dekoratif plakayı dikkatlice sabitleyin. Al onu. Çamaşır makinesinin çelik çerçevesine uzanıyor.
 • Şimdi ön duvarın alt kısmında 4 vidayı rahatlıkla görebilirsiniz. Vidalanmaları gerekir.
 • Ardından, elektrik kablolarına zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde kontrol kartını AGR’nin üst kapağına aktarın. Şimdi plakanın altındaki diğer üç vidayı sökmeniz gerekiyor. Davanın önünü düzeltirler.Şofben kontrol etmeye değer

Isıtma elemanlarını çıkarmak için yapılan karmaşık işlemlerin çoğu zaten tamamlandı. Sadece ön duvarı ayırmak için kalır. Bunu yapmak için, dayandığı kancalardan çıkarılması gerekir. Plakanın alt uçlarını kavrayın ve yavaşça yukarı kaldırın.

Yuva kilidine bağlı tellere zarar verebileceğinden herhangi bir çaba gerekmez.

Böylece sıcaklık sensörüne ulaşılmış ve ısıtma elemanı açılmıştır. Artık hasar kontrol edilebilir. Kontrol panelini olabildiğince güvenilir bir yere yerleştirmeye çalışın; Ve düşüşünün ciddi arızalara neden olması muhtemeldir.

Bu nedenle, ısıtma elemanlarını teşhis etmeye devam ediyoruz. Bunu yapmak için yine bir multimetreye ihtiyacımız var. Direnç ölçüm konumuna getirin. İlk kelepçeyi temas üzerine ve ikinciyi diğerine yerleştirerek test performansına bakarız. Kart üzerinde 25-30 ohm değerinde bir değer görüntüleniyorsa, bu ısıtıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Dizinin 0 veya 1 olması durumunda, parçanın çalışmadığı sonucuna varıyoruz. Buna göre, kırık bir bileşen değiştirilmelidir.

Makalede, bir AGR’yi kırmak için olası seçenekleri ayrıntılı olarak inceledik. Sağlanan bilgilerin ev aletlerinizin işlevselliğini geri kazanmaya yardımcı olacağını umuyoruz.