Samsung çamaşır makinesi – 1E, 1C, E7 hataları

Samsung 1E hatasıÇamaşır makinesi normal çalışmayı istemiyor ve ekranda bir hata veriyor, bu da bunda bir sorun olduğu anlamına geliyor. Hata kodu 1E (1C ve E7 olarak da bilinir), size bu teknolojiyi bozabileceğini bildirir. Elinizde bir talimat varsa, o zaman sembolün bir açıklamasını bulabilirsiniz ve böyle bir talimat yoksa, makalemiz bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Bu işaret ne anlama geliyor?

Bir Samsung çamaşır makinesinde, program çalışırken herhangi bir zamanda, en azından ortada, özellikle ilk göründüğünde, programın başlangıcında bile 1E hatası oluşabilir. Bu hata, ustaların basınç anahtarı dediği su seviyesi sensörünün yanlış çalışmasıyla ilişkilidir. Bu hata oluşmadan önce, cihaza su pompalamak için tahliye pompası açılır.

Kod 1E, 2007’den sonra üretilen çamaşır makinelerinde görülmektedir. Önceki modellerde bu sorun E7 koduyla kodlanmıştır.

Birkaç saniye içinde su seviyesi sensörü kontrol ünitesine 15-30 MHz’i aşan yanlış bir frekans sağlarsa, su çamaşır makinesinden üç dakika içinde boşaltılır, ardından bu hata açılır. Bazı çamaşır makinelerinde, 1E ve E7 kodlarına karşılık gelen 1C kodunu görebilirsiniz. Ve burada E1 hatası Tamamen farklı anlamına gelir, bu nedenle 1E’yi E1 ile karıştırmayın.

Sadece akıllı yıkayıcılar böyle bir arızayı bildirmez. Ekranı olmayan cihazlarda aşağıdaki sensörler yanar:

 • Sıcaklık sensörü 600C.
 • Sıcaklık sensörü 400C.
 • Soğuk su sensörü.

Diğer tüm göstergeler aynı anda yanıp söner.

Sebepler

Tüp basınç şalteriSu seviyesi sensörü doğrudan kırıldığında çoğu zaman 1E veya E7 hatası görünür, ancak bazı durumlarda nedeni şunlar olabilir:

 • Basınç borusunun takılması ve belki de basınç şalterinden tanka giden borudaki bir deliğin görünümü;
 • Elektronik ünite arızalandı, bu durumda çamaşır makinesini ağdan bir süre 10-15 dakika kapatmayı deneyebilirsiniz. Şanslıysanız, beyin yeniden başlayacak ve makine normal çalışacaktır;
 • Basınçtan kontrol ünitesine hareket eden elektrikçinin arızası, temas oksidasyonu.

hataları bul ve çöz

Bu hatanın nedenini doğru bir şekilde belirlemek için, yıkayıcı muhafazasını açmanız ve dedikleri gibi hasarı gözlerinizle görmek gerekir. Bir Samsung yıkayıcıdaki basınçlandırıcıya erişmek, ısıtma elemanı veya kontrolörden çok daha kolaydır, bu nedenle bunu “gecikmeden” yapacağız.

 1. Suyu tıkarız, yıkayıcının giriş hortumunu çıkarırız.
 2. Kanalizasyondan tahliye hortumunu ayırın.
 3. Güç kaynağı ağından ayrıldık.
 4. Toz haznesini çıkarıp yana kaldırıyoruz ve aynı zamanda uygun şekilde durulayabiliyorsunuz.
 5. Çamaşır makinesini kurulu olduğu yerden çıkarıyoruz.
 6. Sırasıyla kasanın sağ üst köşesindeki arka duvardaki ve kasanın sol üst köşesindeki iki vidayı gevşetin.Su seviyesi sensörü
 7. Yıkayıcının arka duvarına baktığımızda, her iki avuç içimizi de üst kapağa koyuyoruz, bu kapağı tekrar kaydırıyoruz ve kaldırıyoruz.
 8. Makine gövdesinin üst kısmında (arka duvara yakın) bir basınç şalteri vardır, başka bir parça ile karıştırılması imkansızdır.

Basınç anahtarını bulduktan sonra yapılacak ilk şey, basınç borusunu sızıntı ve tıkanma açısından kontrol etmektir. Biri veya diğeri tespit edilmezse, bir multimetre alıp direnci, su seviyesi sensörü kontaklarını kontrol etmeye başlarız. Tüm doğrulama sürecini ayrıntılı olarak açıklamayacağız, çünkü bunu yazının bir parçası olarak zaten yaptık Yıkayıcı seviye anahtarının basıncını kontrol edin.

Ancak basınç şalteri çalışıyorsa vazgeçmeyin ve teste devam edin.Su seviyesini algıladıktan sonra bu parçayı besleyen ve kontrol ünitesine bağlayan elektrik bağlantılarını kontrol etmek gerekir. Tüm çipi ve her bir işlemi ayrı ayrı “çalmak” gerekir. Kablolama tamamsa, muhtemelen ciddi bir kontrolör arızasıyla uğraşıyoruz.

Basınç şalteriKontrol panelindeki, triyaklardaki ve diğer yarı iletken elemanlardaki yanmış yollar, basınç anahtarı ile normal etkileşimi etkileyebilir. Hepsini kendi başınıza çözmeye çalışabilirsiniz ve belki de kusurlu parçayı bulabileceksiniz, ancak büyük olasılıkla sorunu bulma ve çözme konusunda sorunlar çıkacaktır.

Kendi payımıza, yıkayıcı elektroniğindeki arızaların, arızaları onarmak için her zaman ek bir maliyet olmaksızın kalifiye bir uzmana devredilmesini tavsiye ederiz. Bu arızaların bağımsız olarak ortadan kaldırılması, tam bir cinse yol açabilirOhmke konsolu, bu tamamen farklı bir maliyettir.

Sonuç olarak, çamaşır makinesini tamir etmenin en kolay birimlerinden biri olan basınç şalterinin bir dizi sürpriz yaratabileceğini not ediyoruz. Bu nedenle, Samsung çamaşır makinenizde bir hatayla karşılaşırsanız, çok dikkatli olun, ancak bu durumda acele etmeyin, en azından önce Ev Asistanını birkaç kez yeniden başlatın. Onarımınızda iyi şanslar!