Saksılarınızı temizlemek ve yeni gibi görünmelerini sağlamak için püf noktaları

Ve sen, saksıları nasıl temizliyorsun? Çoğu zaman, örneğin, yiyecek yapıştığı zaman, üzerlerinde aşırı yağ olduğunda veya çok kirli olduğunda, onları temizlemek için son derece tembelleşiriz. Bu durumlarda ne yaparsınız?

Tencere bulaşık makinesine koymayın

En rahat çözüm elbette ki, onları bulaşık makinesine koy nerede tavalarını yıkayabilirsin, güçlü bir şekilde sıkışmış veya gömülü yiyecek kalıntıları olsa bile. Seçmek otomatik program 65-70º arasındaki bir sıcaklıkta kirler kaybolacak ve tavalarınızı minimum çabayla ve maksimum tasarrufla temizleteceksiniz çünkü bulaşık makinesinde tavaları yıkayarak her yıkamada 30 litreye kıyasla yalnızca 6 litre tüketmiş olacaksınız. elde yıkayarak tüketin.

Bu son seçeneği tercih ederseniz, tüm ovucuların uygun olmadığını unutmayın. Arka plan yapışmazsa, aşındırıcı olmayan bir ovma süngeri kullanın ve kalıntı kalmadığından emin olarak içini nazikçe ovalayın. Dış cephe için, ovma makinesinin diğer tarafını kullanabilirsiniz.

Saksılarınızı temizlemek ve yeni gibi görünmelerini sağlamak için püf noktalarıOvucuların renginin tesadüfi olmadığını biliyor muydunuz? Örneğin, yeşil ovma makinesi en yaygın olanıdır ve en çok kullanılanıdır çünkü sertliği orta düzeydedir ve mutfak eşyaları için kullanılabilir. Tencere dışını temizleyebileceğimiz bir şey olurdu. İç kısım için, lifler daha yumuşak ve yapışmaz veya hassas yüzeylerde daha dikkatli olduğundan, mavi bir kullanılması tavsiye edilir.

Tabii ki, bazen, dikkatsizlikle yemeğin ve alt yanmış Güveçin içi kabuklanmış ve yanmış kalıntılarla doludur. Nasıl temizledin? Birkaç seçeneğiniz var, bunlar en etkili olanlardır:

Saksılarınızı temizlemek ve yeni gibi görünmelerini sağlamak için püf noktaları

Tencere temizliği için ipuçları

1. Tencereyi sıcak su ve biraz deterjanla ıslatın. Netleştirin ve bulaşık makinesine koyun, sende olmasa bile her şeyle dolu ve unut onu.

2. Tuz ve su numarasını kullanın Tüm gömülü kalıntıları çıkarmaya çalışarak tencerenin temizlenmesinden ibarettir. Tuzlu su ekleyin ve yaklaşık 20 dakika kaynatın, ardından yanmış yiyeceği çıkarın ve altını temizleyin.

3. Tencereyi beyaz sirke ile temizleyin tüm yanmış yüzeyi kapatıp yaklaşık 10 dakika kaynatın, böylece soğuduktan sonra temizleyebilir ve tüm kirleri çıkarabilirsiniz.

4. Bikarbonat kullanın Yanmış tabanın üstüne ekleyeceğimizi ve sonra su ekleyip bir saat bekleteceğimizi ve ardından kalıntıları çıkarıp altını temizleyeceğimizi. Aceleniz varsa aynısını yapabilirsiniz ama bikarbonatlı suyu birkaç damla sirke ile kaynatın bu süreci hızlandıracak ve tencerenizi daha çabuk temizleyeceksiniz.

Temiz güveçlerinizle lezzetli yemekler yapmaya devam edebilirsiniz. Başka ipucunuz var mı? Bize yorumlar bölümünde anlatın.

Yazar hakkında

'src =