Saintpaulia Bitkisine Nasıl Bakılır?

Afrika menekşeleri, bir dizi derin tonda muhteşem çiçekleriyle, onları iç mekanlar için ideal kılan kompakt bir yetiştirme stili ve birkaç tane sakladığınız sürece az bakım gerektiren bakım ihtiyaçları ile dünyadaki en popüler ev bitkilerinden biridir. akılda büyüyen talimatlar.

Bu talimatlar, sulama, gübreleme, iklim ve diğer bakım yönergelerini içeren Afrika menekşelerinin nasıl yetiştirileceğine dair bu kapsamlı dikim kılavuzunda yer almaktadır.

African Violet Detayları

Saintpaulia Ionantha

Bakım Kolaylığı: Orta
Işık: Parlak
Su: Düzenli olarak
Sıcaklık: 60 – 80 F
Yükseklik: 6-12 inç
Büyüme oranı: Orta
Haşere: Siklamen Akarları, Mealybugs
Hastalık: Kök Çürüklüğü, Botrytis Yanıklığı
Toksisite: İnsanlar ve evcil hayvanlar için toksik değildir

Afrika Menekşesi Faydaları

Diğer iç mekan bitkilerine benzer şekilde, Afrika menekşeleri sadece iç mekanlarınızı aydınlatarak sizi daha mutlu edebilir. Onlarla başarılı bir şekilde ilgilendiğinizde size bir başarı duygusu vererek ruh halinizi iyileştirebilirler, çünkü bu yol boyunca size yardımcı olacak bu inanılmaz rehbere sahipsiniz.

içeride çiçek açan afrika menekşesi

Havadaki kirleticileri filtreleyerek sizi fiziksel olarak daha sağlıklı hale getirebilirler. Evinizdeki gazları yapraklarından ve köklerinden emerler, kirleticileri uzaklaştırmak için işlerler ve ardından oksijeni evinize geri verirler. Daha fazla oksijene sahip olmak nefes almayı kolaylaştırabilir ve bu da uyku gibi işlevler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

African Violet Bakımı

Afrika menekşeleri, titiz bitkiler olmakla ünlüdür, ancak tercihlerini ve bazı basit bakım talimatlarını aklınızda tuttuğunuz sürece, onları başarılı bir şekilde yetiştirmekte hiçbir sorun yaşamazsınız.

Işık

Parlak, dolaylı güneş ışığını severler, bu yüzden onları panjurlu bir pencere kenarına yerleştirin. Ayrıca yakın, floresan ışıklar altında gelişebilir veya ışıklar büyüyebilirler. Afrika menekşeleri 65-80 F arasındaki sıcaklıkları sever, ancak gerçekten 70 F’ye yakın sıcaklıklarda gelişir.

Su

Afrika menekşeleri için ılık veya oda sıcaklığında su kullanın, toprağı daima nemli tutun, ancak geride asla su bırakmayın. Bitkinin köklerinde veya altından sulama tepsisi kullanarak su. Bitkinin yapraklarına su gelmemesi önemlidir çünkü bu, yapraklarda kahverengi lekeler oluşmasına neden olabilir.

Nem

Afrika menekşeleri nemi sevdiği için sık sık yapmanız gereken bitkiyi buğuladığınızda yaprakları biraz ıslatabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında bir nem tepsisi kullanmak veya Afrika menekşelerini evinizin nemlendiricisinin yakınına koymak yer alır.

Toprak

Afrika menekşeleriniz için iyi drene edilmiş bir saksı toprağı kullanın. Onları, kesinlikle yeterli drenaj deliklerine sahip olması gereken kaplarına hafifçe yerleştirin. Yalnızca gerektiğinde repot yapın. Bitkiniz, bunun ne zaman yaprak bıraktığını veya köklerinin toprağın yüzeyinden çıkmasını sağlayarak size haber verecektir.

African Violet Budama

Afrika menekşeleri bazı temel, sezgisel budama gerektirir.

Sevgili bitkinizde ölü yapraklar veya çiçekler göründüğünde, bunları tırnaklarınızla veya keskin bir makasla hemen budayın. Bu şekilde bitkiniz onlara enerji harcamayı bırakabilir ve çabalarını yeni, sağlıklı büyüme üretmeye yönlendirebilir.

Sadece bitkiden değil, aynı zamanda topraktan da ölü maddeleri uzaklaştırın. Bitkinin altında ölü yaprakların birikmesi kök çürümesine neden olabilir.

Aksi takdirde, bitkinizi sağlıklı tutmak için her ay birkaç alt yaprağını çıkarın. Afrika menekşeleri sabit bir büyüme oranına sahiptir ve düzenli olarak yeni yapraklar üretir, bu nedenle bu, bitkinin görünümünü dengeleyecek, yeni büyümeyi teşvik edecek ve hava akışını artıracaktır.

Afrika Menekşe Yayılımı

Afrika menekşelerini seviyorsun ve daha fazlasını istiyorsun, tamamen anlaşılabilir! Neyse ki, bitip başka bir bitki satın almak zorunda değilsiniz, çoğaltma yoluyla bir tane yapabilirsiniz. İki Afrika menekşesi çoğaltma yöntemi vardır, biri yaprak kesimlerini kullanır, diğeri ise bitkinizi bölmeyi içerir.

Yaprak Çelikleri ile Yayılma

Bu yöntem son derece kolaydır ve her tür Afrika menekşe bitkisi için işe yarar, sadece ilkbaharın başlarında yaptığınızdan emin olun.

toprak çanaklarında Afrika menekşesi çoğaltma kesimleri

Bir çift keskin, temiz makas kullanarak bitkinizin tabanından bir yaprağı ve sapını çıkarın. Sap parçası çıkarıldığında 1-2 inç uzunluğunda olmalıdır.

Yaprağınızın köklerinin büyümesini sağlamak için, sapın altını köklenme hormonuna daldırabilir veya şansınızı deneyebilirsiniz. Afrika menekşe yaprağı kesme yayılımının başarı oranı yüksektir, bu nedenle bu şanslar tam olarak düşük değildir.

Küçük bir tencereyi toprakla doldurun ve ortasına bir delik açın. Kesme sapını deliğe yerleştirin ve etrafındaki toprağı sıkıca bastırın. Ardından ılık suyla sulayın.

Tencereyi plastik bir poşetle örtün ve poşeti etrafına lastik bir bantla sıkıca sabitleyin. Tencereyi sıcak ve aydınlık bir yere koyun.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca toprağı sürekli olarak nemli tutun. 3-4 hafta içinde kökler çıkmaya başlamalı ve 6-8 hafta içinde yeni yapraklar çıkmalıdır. Ardından, yeni bitkiler yapmak için parçalayıp saklayabileceğiniz kesimin tabanında yeni bitkiler oluşacaktır.

Bölüme göre yayılma

Mevcut olanınızı bölerek yeni bir Afrika menekşe bitkisi de yetiştirebilirsiniz. Bu, bir süredir Afrika menekşeleri yetiştiren veya Afrika menekşesi bitkisi saksısını aşan biri için harika ve kolay bir yöntemdir.

Her bir parçanın hala ana bitkinin merkezi kök sistemini biraz koruduğundan emin olarak bitkinin tepesini kesin.

Yeni bitkileri yeterli, iyi drene edilmiş saksı toprağında yeniden dikin ve onlara orijinal bitkinize verdiğiniz sevgi ve bakımı sağlayın.

Bu kadar! Yeni fabrikanıza merhaba deyin.

Afrika Menekşe Çeşitleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce Afrika menekşesi çeşidi vardır. Görevi daha yönetilebilir kılmak için en popüler çeşitleri aşağıda açıklamalarla birlikte listeledik.

Karıştırdı romantizm

Bu Afrika menekşesi, sevimli pembe tonları ve romantizm kokan narin, buruşuk yapraklarıyla hayal kırıklığına uğratmaz.

Kutsama

Bu Afrika menekşesinin güzel leylak çiçekleri, sarı merkezlerinin ve koyu yeşil yapraklarının aksine kesinlikle muhteşem görünüyor.

ruffled romantizm kutsama ilk fiss allık ve yalnız yıldız alacakaranlık afrika menekşeleri

İlk Öpücük Allık

Bu eğlenceli çeşidin, parlak mor sıçraması olan yumuşak pembe yaprakları vardır. Çiçeğin parlak sarı merkeziyle eşleştirilen bu renkler, onu göz alıcı bir seçim haline getiriyor.

Lonestar Twilight

Bu çeşidin beyaz çiçekleri olmasına rağmen, sıkıcı olmaktan çok uzaktır. Aslında, taçyapraklarındaki parlak menekşe saçak, çiçek açmasının sıradışı ve nefes kesici olmasını sağlar.

tabu çeşidi afrika menekşe

Tabu

Bu çiçekler Tabu olsa da onlardan kaçınmak istemeyeceksiniz. Derin kırmızımsı-mor çiçekleri ve koyu yeşil yaprakları bu çeşitliliğe tutkulu ve romantik hisler verir.

Nereden Alınır

Afrika menekşelerini yerel bahçe merkezinizden veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Mükemmel bir çevrimiçi seçenek, en iyi bilinen ve güvenilir bahçe tedarik şirketlerinden bazılarının saksılarda veya tohumlarında sunulan birçok çeşidi bulunan Amazon’dur.

Örneğin Hirt’s Gardens, 4 inçlik kil çömleklerde Grower’s Choice yenilik çeşidini satıyor.

    Hirt’s Gardens Tuhaf Afrika Menekşe

Amazon'dan satın alın
    Dünyanın en popüler çiçek açan bitkisi Afrika Menekşesi’dir. Ve iyi bir nedenden ötürü, yılda on iki ay sürekli çiçek açarlar. Ayrıca büyümeleri de kolaydır, ihtiyacınız olan tek şey sıcak sıcaklıklara sahip filtrelenmiş bir ışık penceresi. Islak kuru değil, eşit olarak nemli tutun. Alacağınız menekşe çeşidi ve rengi mevsime göre değişiklik gösterecektir. Yenilikçi Afrika Menekşeleri, normalde satışta bulunmayan alışılmadık çeşitlerdir.

JMB Bamboo, teraryumlar veya peri bahçeleri için genç Afrika menekşelerinden oluşan bir ürün yelpazesine sahiptir.

    2 inç Tencere içinde JMB Bamboo Minyatür Afrika Menekşeleri

Amazon'dan satın alın
    Teraryumlar veya peri bahçeleri için mükemmeldir. Parlak, dolaylı ışık sağlayın, ıslak veya kuru değil eşit nemli tutun. Gönderilen çeşit ve renk mevsime ve ürüne göre değişecektir. 2 inçlik tencerelerde, 3 farklı renkte sevk edilir.

SSS: Afrika Menekşesi Yetiştirme Soruları

Afrika menekşelerinin bakımı nispeten kolaydır, ancak onları büyütürken birkaç sorunla karşılaşabilirsiniz. Aşağıda, karşılaşabileceğiniz en yaygın Afrika menekşesi yetiştirme sorunları bulunmaktadır.

Yaygın Afrika Menekşe Yetiştirme Sorunları nelerdir?

En yaygın Afrika menekşesi yetiştirme sorunu, Afrika menekşe bitkinizi doğru şekilde sulamamaktır. Bitkilerinize su gelirse yapraklarda kahverengi veya sarı lekeler ortaya çıkarak bitkinizin görünümünü bozacaktır. Bunu önlemek için bitkinizi altından sulamayı düşünün. Mükemmel drenaj delikleri olan bir tencere kullanın ve altına bir fincan tabağı yerleştirin. Bitkiyi sulamak istediğinizde tabağı ılık suyla doldurun. Kökleri onu deliklerden emecek ve yapraklarını tehlikeye atmayacaksınız.

Karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun da bitkinizin çiçek açamamasıdır. Tomurcuklar açılmazsa, kahverengiye döner veya düşmezse, bu, normalde çevre koşullarının soğuk hava, kuru hava veya aşırı ıslak toprak nedeniyle elverişsiz olduğu anlamına gelir. Bu kılavuzu tekrar okuyun ve tesisinize gelişmesi için mükemmel koşullar sağlayıp sağlamadığınızı görün. Neyi yanlış yaptığınızı belirleyebilirseniz, bitkinizin çiçeklenmesini engelleyen şeyi düzeltebilirsiniz.

afrika menekşe bitkisi saintpaulia kapalıAfrika Menekşelerine Saldıran Yaygın Zararlılar nelerdir?

Afrika menekşe bitkilerine saldıran iki yaygın zararlı vardır. Bunlardan biri son derece küçük olan siklamen akarlarıdır, bu yüzden onları gerçekten görmezsiniz, sadece yarattıkları hasarı göreceksiniz. Yeni büyümeyle beslenirler, bitkinizi ciddi şekilde bodurlaştırırlar ve bazen yapraklarının kıvrılmasına, yaprak kıllarının grimsi bir renk almasına ve çiçek tomurcuklarının açılmamasına neden olurlar.

Bunun olmasını önlemek için bitkilerinizi dışarıda bıraktığınızdan emin olun, böylece akarlar birinden diğerine seyahat edemez. İstila edilmiş dalları ve yaprakları budayın ve tamamen istila edilmiş bitkileri atın ve içinde bulundukları saksıları temizlemek için seyreltilmiş çamaşır suyu kullanın.

Bu akarlarla tam anlamıyla mücadele etmek için bitkinizi dışarı çıkarın ve iç mekan bitki miticide püskürtün.

Mealybugs ayrıca Afrika menekşelerine de saldırabilir. ¼ ”uzunluğundaki yumuşak beyaz gövdelerle fark edilmesi daha kolaydır. Bodur, alışılmadık şekilli yapraklara neden olabilirler ve istilanın yeterince kötüleşmesine izin verirseniz Afrika menekşenizi bile öldürebilirler.

Et böceklerinin önüne geçmek için, yeni bitkilerinizde et böceği yumurtalarını içeri getirmeden önce inceleyin. Bir pamuklu çubuğu ovma alkole batırıp bitkinizden çıkarmak için kullanarak et böceklerinden kurtulabilirsiniz.

Ağır istilalar için, bitkinizi dışarı çıkarın ve üzerine asetamiprid, cyfluthrin veya permetrin içeren bir böcek ilacı püskürtün. Gerektiği kadar her üç günde bir tekrarlayın.

Afrika Menekşelerinin Alabileceği Yaygın Hastalıklar Nelerdir?

Kök çürümesi, Afrika menekşelerinin karşılaştığı en ciddi sorunlardan sadece biri değil, genel olarak ev bitkilerinin kaplarındaki yetersiz drenaj veya yetersiz toprak nedeniyle karşılaşabileceği en ciddi sorunlardan biridir. Afrika menekşe bitkinizin taç kökleri yumuşamaya başlarsa, kök çürümesi yaşıyor demektir.

Bitkinin ciddi şekilde enfekte olan kısımlarını atın, yeni iyi drene edilmiş toprak elde edin ve toprakta herhangi bir kalıntı su bırakmadan bitkinizi doğru miktarda suladığınızdan emin olun.

Afrika menekşelerini enfekte edebilen bir başka hastalık da Botrytis yanıklığıdır. Bunun nedeni bir mantar olan Botrytis cinerea’nın bitkiniz üzerinde dua etmesiyle yaprakların, çiçeklerin ve sapların koyu kahverengi-grimsi bir renge dönmesine neden olur.

Enfekte olan tüm bitki materyallerini atın. Bu hastalığı önlemek için bitkinizin etrafındaki hava akışını iyileştirin ve ilk etapta yapraklarının ıslanmasını önleyin.

pencerede çiçek açan Afrika menekşesi

Afrika Menekşeleri Zehirli mi?

Afrika menekşeleri insanlar veya evcil hayvanlar için toksik değildir. Bu, çocuklarınızın, köpeklerinizin ve kedilerinizin onlara sahip olmasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak sonunda onları yemeye başlarlarsa herhangi bir sorun olmamalıdır.

Sonuç

Bu muhteşem bitkiler, çiçek açarken, çarpıcı, parlak çiçeklerle ve olmadıklarında bulanık, koyu yeşil yapraklarla güzeldir. Afrika menekşeleri, içeride yetiştirebileceğiniz en iyi çiçekli ev bitkilerinden biridir, ne yaptığınızı biliyorsanız, büyümek için kesinlikle zevklidir ve yetiştirmesi kolaydır.

Hangisi şimdi, bu rehber sayesinde yapıyorsun!

Umarım bu kılavuzu beğenmişsinizdir! Yaptıysanız, paylaştığınızdan ve herhangi bir sorunuz varsa aşağıya yorum yaptığınızdan emin olun!

Bir cevap yazın