Sağlıklı seçenek: kalamar ve sebzeli haşlanmış pirinç

Bazıları ızgarayı tercih ediyor; diğerleri hırpalanmış ve bir sandviçin içine girdiklerinde de başarılı olurlar. kalamar Gastronomimizin en büyük başarılarından biridir ve genellikle hafif veya fazla yağ içeren tariflerle ilişkilendirilse de düzenli olarak ve çeşitli şekillerde tüketilirler.

Kalamar, herhangi bir yemeği canlandırabilen o küçük deniz parçasıdır. #cookingwithBosch Onları almaktan vazgeçmenizi istemiyoruz. Dengeli bir beslenme konusunda endişeleriniz varsa, vitamin, mineral ve proteinlerle dolu çeşitli, sağlıklı bir tarif öneriyoruz.

Kalamar ve sebzeli haşlanmış pilav

Malzemeler (4 kişi)

300 gr uzun pirinç

300 gr kalamar

1 kırmızı dolmalık biber

1 yeşil biber

1 soğan

2 diş sarımsak

1 adet ezilmiş domates

½ kadeh beyaz şarap

Comino

Karabiber

Su

Acak

Detaylandırma

  • Pirinçle başlayın. Şunlardan birine sahipseniz buharlı fırınlarımız, pirinci küçük opak bir tepsiye koyun ve yükseklik 3. Sonra her biri için 50 gram Pirinç için 10 santimetre küp su eklemelisiniz, bu durumda 60 santimetre küp su olur. Ayrıca fırındaki su tankını da doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Ardından, ekrandaki tarif asistanında ‘Garnitürler, sebzeler’ kategorisine gidin ve ‘Pirinç’. 100ºC’de 20 dakika pişmesine izin verin.

Horno Bosch

Buharlı fırınınız yoksa pirinci tabağınızda hazırlayabilirsiniz. İlk olarak, nişastayı çıkarmak için pirinci soğuk suda bir süzgeçte yıkayın. Ardından ateşe bir tencere su koyun ve üzerine süzgeçi suya değmeyecek veya sıçramayacak şekilde koyun. Su kaynamaya başladığında süzgeci pirinçle örtün ki buhar dışarı çıkmasın (ezmeden). 20 dakika içinde ocağı kapatın ve pirinci çıkarın.

  • Pirinç pişerken kalamarı bir tavada 5 dakika kızartın. İçinde indüksiyonlu ocak Bosch sen seçebilirsin Seviye 2 nın-nin yağ sıcaklığı kontrolü. Kalamarı rezerve edin.
  • Aynı tavada sebzeleri şu sırayla ekleyin: soğan, biber ve sarımsak; ve tuz ve karabiber. Seçin Seviye 1 yağ sıcaklığı kontrolü yavaş ateş. Yumuşayınca ezilmiş domatesi ekleyin. Sonra beyaz şarabı dökün ve alkolün buharlaşmasına izin verin. Sonra kalamar da ekleyin.

Bosch plakası

  • Son olarak, pirinç buharda pişirildikten sonra tavaya ekleyin, kimyon serpin ve her şeyi iyi karıştır. 2 dakika sonra çıkarıp servis edebilirsiniz.

Denizin tadı var mı Lezzetli!

Yazar hakkında

'src =