Rafları ve kitaplıkları süslemek için 15 fikir

Sıradan kitaplığınızı veya duvar raflarınızı, en sevdiğiniz dekoru sergilemek için çarpıcı bir vitrine dönüştürün. İşte iç mimarlardan 15 faydalı ipucu:

1. Dekor koleksiyonunun sergilenmesi

Belki de dünyanın farklı yerlerinden küçük heykeller, deniz kabukları, hediyelik eşyalar veya benzerleri topluyorsunuz, böylece onlar için bir onur yeri yapmak zorunda kalmazsınız? Dekor koleksiyonunuzu kitap raflarına dağıtın ve farklı boyutlarda, şekillerde ve tonlarda dekor ve kitapların birbirleriyle oynadığı zamanlarda cazip etkinin tadını çıkarın.

Raflarda bir dekor koleksiyonu dekore etmek

2. Hobiler önce gelir

Neden misafirlere hobilerinizden, ilgi alanlarınızdan veya hobilerinizden bahsetmiyorsunuz? Daha doğrusu, bunu dekor yardımı ile göstermemek mi? Size en yakın olan şeyleri ön plana koyun!

Şık kitaplık tasarımı

3. Dekor gruplama

En sevdiğim tasarım püf noktalarından biri! Eşyaları temaya, renge, şekle, dokuya veya malzemeye göre gruplandırarak dolabınızı veya duvar raflarınızı dekore edin ve sonra bu şeyler size paranızın karşılığını en iyi şekilde verecektir. Örneğin, bir grup beyaz ve mat dekor, koyu renkli ahşap veya parlak renkli raflarda çarpıcı görünürken, renkli desenlere sahip dekor, sakin ışık duvarları ve mobilyaları güzel bir şekilde canlandırabilir.

Dekorları raflarda gruplama

4. Fonksiyonel dekor

Fonksiyonel dekor her zaman küçük şeylerden daha fazla neşe getirir. Mesela neden açık duvar raflarını şık bir bara dönüştürmüyorsunuz? Cam şişelerin ve kadehlerin çeşitli metal detaylarla ne kadar güzel bir araya geldiğine dikkat edin.

Evdeki raflarda bar

5. Büyük bedenler

Küçük bir dekor grubu veya koleksiyonu kesinlikle çok ilginç görünebilir, ancak aynı zamanda çok fazla toz toplayacak ve temizleme prosedürünü zorlaştıracaktır. Bu nedenle, bazen birçok komik küçük şey yerine, bakımı daha kolay olan büyük, cesur aksesuarları seçmek daha iyidir. Uzun vazolar, saksı çiçekleri, hediye ciltleri kitap, fotoğraf çerçeveleri ve sanat eserleri – hayal gücünüzü baştan çıkaran ve odanın her tarafında görebileceğiniz her şeyi seçin. Ayrıca vazolar, kavanozlar veya hasır sepetler gibi açık veya şeffaf kaplarda toplanmaları gereken çeşitli küçük nesnelere daha fazla görsel varlık verebilirsiniz. vb.

Büyük eşyalarla rafların dekorasyonu

6. Dekorda asimetri

Raflardaki nesneleri yansıtmak yerine, rafları tek sayıda eşya ile ve görsel bir merkez oluşturmadan dekore etmeyi deneyin. Bu, iç mekana ince bir sürpriz unsuru katarken, simetri yerine mükemmel dengenin keyfini çıkarabilirsiniz. Örneğin, çerçevelerde birbirine benzer veya özdeş iki vazo veya resim olsa bile, onları aynı seviyeye değil çapraz olarak yerleştirmek daha mantıklı olacaktır.

İç duvarlarda asimetri

7. Raf aydınlatması

Raflardaki aydınlatma, oraya koyduğunuz tüm güzelliği zarif bir şekilde vurgulamak için mükemmel bir son dokunuş. Günümüzde rafları ve dolapları aydınlatmanın sonsuz yolu vardır: yerleşik lambalar, mumlar, LED şerit, ultraviyole ışık, çelenkler, aplikler vb. Oda tasarımınıza en uygun seçeneği seçin.

Evde rafların güzel tasarımı

8. Farklı boyutlarda oyunlar


Tasarımcılar hiçbir şekilde yükseklikte çeşitli dekorlar inşa etmeyi önermiyorlar. Bunun yerine, farklı yükseklikleri nazikçe karıştırmak, uzun ve alçak nesneleri birbiriyle karşılaştırmak ve gözlerin her rafta ilgiyle dolaşmasına izin vermek daha iyidir. Dekorunuzu seçerken, en uzun ve en alçak nesneler arasındaki kontrastı düzeltecek yeterli orta yükseklikte nesneye sahip olduğunuzdan emin olun.

Evdeki raflarda çeşitli dekorlar

9. Bardak altlığı olarak kitaplar

Bir veya daha fazla kitabı stand olarak kullanmak, en ilginç olanları, ancak en büyük dekoratif unsurları vurgulamak için basit ve çok etkili bir numaradır. Üstelik kitaplar sadece üzerlerindeki süslemelere dikkat çekmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm dekor kompozisyonuna bir bütün olarak güzel bir rahatlama sağlıyor.

Gardırop veya raflar için dekor ve kitaplar

10. Daha fazla parlaklık

Cam, kristal, aynalar ve gümüş objeler duvar raflarının tam anlamıyla güzellikle parlamasını sağlar! Açık raflarda set halinde veya antika ahşap, hasır işi gibi kaba dokulu nesnelerle birlikte kullanın. vb.

İç mekanda mükemmel dekor

11. Farklı dekor katmanları

Farklı dekor katmanları, raflarınıza özel bir derinlik katacak ve konuklarınızın oyalanmasını sağlayarak gitgide daha yeni ve ilginç şeyler keşfetmelerini sağlayacaktır. Bunu yapmak için, güzel tepsiler, tabaklar ve resimleri arka plana yerleştirin, böylece ortadan en küçüğüne kadar dekoratif öğeler için mükemmel bir zemin görevi görebilirler.

Şık raf dekorasyonu

12. Rafların dekorasyonunda minimalizm

Geleneksel ve eklektik odalarda birden fazla aksesuar katmanı işe yararken, minimalist dekor modern iç tasarıma daha yakışıyor. Raflara, her biri karmaşıklığı ile dikkat çekecek ve birlikte değil, çok sayıda büyük nesne yerleştirin.

Çağdaş kitap rafları

13. Dekorun renge göre dağılımı

Geniş bir kitap, video kaset veya başka bir dekor koleksiyonunuz varsa, onları renge göre düzenleme fikri hoşunuza gidebilir. Kitaplığın veya rafların yanardöner görünümü oldukça etkileyici!

Şık kitaplık tasarımı

14. Şık kitap sıralama

Tek tek kitap setlerini dikey ve yatay olarak istiflemek, bunları stile, renge veya kapak kalınlığına göre gruplamak, yalnızca daha düzenli bir görünüm oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda kitaplığınıza bir bütün olarak özel, rahat ve romantik bir stil katar.

Kitaplar ve süslemeler ile kitaplık dekorasyonu

15. Kabinin veya rafın üst kısmının dekorasyonu

Tavana kadar gitmediği sürece kitaplığınızın veya kitaplığınızın üstünü uygun şekilde dekore etmeyi unutmayın. Nesneleri üst rafa doğru şekilde yerleştirmek, yüksek duvarları vurgulamaya yardımcı olur veya basitçe hoş bir geçiş sağlar. Örneğin, raflar ile tavan arasında yeterince büyük bir mesafe varsa, büyük sanat eserlerini ve uzun vazoları sergilemek için idealdir.

Rafın şık tasarımı