Portakal suyu vitamin kaybeder mi? Gerçek mi efsane mi?

“¡Hızlı bir portakal suyu alın, vitaminler gidiyor! ” Bu cümleyi veya benzerini küçükken anne babasından kim duymadı? Portakal suyunun sadece portakal sıkılarak tüketilmediği takdirde vitamin kaybettiği doğru mu? Bir şehir efsanesiyle mi yoksa sadece annelerin bildiği bir gerçekle mi karşı karşıyayız? Analiz ederiz.

Portakal suyunun vitamin kaybettiği doğru mu?

Artık sizi bekletmeyeceğiz: Evet, portakal suyu vitamin kaybeder. Ancak dikkatli olun, muhtemelen düşündüğünüz kadar çabuk kaybetmezsiniz. Portakalın içerdiği ana vitamin C vitamini askorbik asit içeren bir bileşik bu oldukça çabuk paslanır oda sıcaklığında kalırsa, tadı acı olur ve yavaş yavaş özelliklerini kaybeder.

Gerçekte, portakal suyunun özellikleri daha yeni azalmaya başlıyor. saat 12’den itibaren portakallar sıkılmış veya aşırı sıcaklıklara maruz kalmışsa. Yani portakal suyunun içerdiği vitaminler birkaç dakika, hatta birkaç saat içerseniz kaybolmaz. Öyleyse sakin ol: onu sıkıştırabilirsin, buzdolabı birkaç saatliğine ve sonra tüm vitaminleriyle birlikte alın. Bu arada, bir profesyonel gibi portakal suyu yapmak istiyorsanız şu ipuçlarını okuyun: en iyi portakal suyu nasıl yapılır.

C vitamini oksidasyonu

C vitamini bu çok vitamin sağlık için yararlı: Stresi ve kan basıncını düşürür, antioksidan etkileri vardır, yara iyileşmesini destekler ve kalp-damar sağlığını korur. ancak kararsız bir vitamindir aşırı sıcaklıklar, ışık ve oksijen karşısında. Bu nedenle meyve sıkıldıktan sonra portakal suyu oksijenle temas ettiğinde C vitamini oksidasyonu başlar.

C vitamininin tamamen okside olması ne kadar sürer? Temelde meyve suyunun asitliğine ve sıkılıp depolandığı sıcaklığa bağlıdır. Düzgün bir şekilde saklanırsa, C vitamini önemli ölçüde oksitlenmeden 12 saate kadar sürebilir. Bu nedenle portakal suyunu ürünlerimizden birinde saklamanızı öneririz. VitaFresh sistemli buzdolaplarıtaze gıdanın tatlarını, besinlerini ve vitaminlerini koruyan optimum sıcaklık ve nem kombinasyonunu elde etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Vakum paketleme, portakal suyundan vitamin kaybını geciktiren sistem

Bosch blender

Hepimiz toplumumuzdaki çoğu insanın günlük yaşamının nasıl olma eğiliminde olduğunu biliyoruz: prizmalar, bir yerden diğerine ve geceye kadar eve gitmeden. Zaman eksikliği, birçok insanı hafta sonları tüm hafta boyunca yemek hazırlamaya zorlar. Olumsuz tarafı şu ki Gıdanın tatları ve özellikleri tehlikeye atılabilir. Ancak endişelenmeyin, size çözümü veriyoruz!

Sayesinde vakumlu karıştırıcılar portakal suyunuzu buzdolabında saklayabilir ve neredeyse taze sıkılmış gibi içebilirsiniz. Bosch karıştırıcılarda kullanılan vakumlu paketleme sistemi, portakal suyu gibi yiyeceklerin, vitamin ve besin kaybına neden olan oksijenle temas etmeden depolanmasını sağlar.

Örneğin, meyve sularını iki kat daha uzun süre taze tutan, tüm lezzetlerini ve 5 kat daha uzun süre C vitamini korumasına yardımcı olan VitaMaxx vakumlu karıştırıcılarımızı tercih edebilirsiniz. Yani vakumlu paketleme sayesinde portakal suyu 60 saat sonrasına kadar vitaminlerini kaybetmez. Ve uygulamamız sayesinde portakal suyunuzu istediğiniz yere götürebilirsiniz. gitmek için şişe ve vakum paketi 0,5 litre.

Öte yandan, VitaMaxx mikserleri ile vakumla da koruyabilirsiniz herhangi bir katı veya sıvı yiyecekbunun için özel kaplar içerdiğinden. Bu sayede tazeliğini iki kat daha uzun süre koruyacak. İşe götürdüğünüz şişeler için müjde!

Bu videoda açıklıyoruz yiyecek nasıl vakumlanır Bosch mikserinizle:

Artık biliyorsunuz, bir dahaki sefere “portakal suyunuzu çabuk iç, vitaminler gitmiş!” İfadesini duyduğunuzda. Sadece gülümseyin ve unutmayın, eğer yapıp içerseniz #LikeABosch, portakal suyu vitaminleri çabucak kaybetmez.

Yazar hakkında

'src =