Pişmiş antrikot nasıl hazırlanır

İyi bir et parçanız olduğunda, tarifle fazla karmaşık olmamalısınız: sebzelerin bir tarafı ve basit bir sos iyidir. Gerçekten, gerçek sır elde etmek eti sonuna kadar pişirin, böylece kurumaz veya lezzetini kaybetmez.

İçinde #cookingwithBosch sayesinde anladık fırınlarımız. Nadir, isabetli veya iyi pişmiş tercih etmeniz fark etmez, çünkü mükemmel barbekü garantilidir. Anahtar, etin merkezinin sıcaklığını kontrol etmektir; termometre veya fırın termometresi. Uçlardan biri parçanın ortasına, diğeri ise fırının içine bağlanır. Kemiğe veya yağa yakın olmaktan kaçınarak, ısıyla sertleşen probu yiyeceğin içine tamamen yerleştirmeniz önemlidir. Ardından, parçanın kalbinin ulaşmasını istediğiniz sıcaklığı seçin. Aldığınızda, fırın sizi uyarmak için bir sinyal yayar ve kapanır. Çok konforlu!

Etkinliğini kontrol etmek için, en popüler et parçalarından birini kullanmak gibisi yoktur: sığır antrikot. Hiç fırında hazırlamadın mı? Ne kadar sulu olduğuna şaşıracaksınız. Ayrıca çok sağlıklı. Ve sosumuzu kaçırmayın!

Malzemeler (4 kişi):

sosu için:

60 ml su

25 ml soya sosu

1 yemek kaşığı su

75 ml viski Bourbon

2 yemek kaşığı Worecester sosu

2 çay kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı esmer şeker

Et için:

Her biri 500 gr 2 sığır antrikot

2 yemek kaşığı sade tereyağı

Pansuman için:

Acak

Taze çekilmiş karabiber

küçük hindistan cevizi

aşçı fırını

Detaylandırma:

  • Yemeği hazırlamadan bir gün önce tüm marine malzemelerini karıştırın.
  • Antrikotları soğuk suda kısaca yıkayın ve bir mutfak havlusu ile kurulayın. Sonra en az 24 saat marine edip bekletin. Onları birkaç kez ters çevirin.
  • Günün sonunda eti marine etinden çıkarın ve bir kenara koyun.
  • Süzülmüş yağı bir tavada ısıtın. yazı tahtası ve eti her iki tarafta yaklaşık 3 dakika kapatın.
  • Eti bir tepsiye koyun ve fırın. 140ºC ve üst ve alt ısıtma modunu seçin. Antrikotun içi için termo prob üzerinde 57ºC’yi seçin. Bilirsin etin her noktası kaç derece? Nadiren yapılır: 45-54ºC; noktaya kadar: 54-60 ° C; aferin: 60-65ºC.

yemek tarifi-fırın-bosch

Pişmiş antrikot hazırlamanın maliyeti nedir?

Termometreniz yoksa yaklaşık bir saat yemek pişirmeniz gerekeceğini tahmin edin.

  • Sos için pişirin kaynamak Şurup gibi bir görünüme kavuşana kadar ayırdığınız turşuyu. Et pişince saldığı suları sosa ilave edin ve baharatla tatmak için.
  • Sosu etin üzerine dökün ve servis edin.

Yapmak iyi bir antrikot Artık sizin veya fırınınız için gizemleri yok. Yararlanın!

Yazar hakkında

'src =