Pirinç nasıl gevşetilir? Bu ipuçlarını yazın!

İlk olarak, ana yemek olarak, garnitür olarak ve hatta tatlı olarak! Pirinç, pek çok yararı olan en popüler yiyeceklerden biridir ve dünya çapında farklı mutfaklarda en çok kullanılanlardan biridir.. Siz de bu bileşenin büyük bir hayranı mısınız? Öyleyse, diğer pek çok insan gibi, tencerenin dibine herhangi bir tahıl sıkışmadan tam olarak pişirmenin zorluğuyla yüzleştiğinizden emin olabilirsiniz. Her şeyin bir hilesi vardır ve Bosch olarak size yardım etmeye kararlıyız ve Pilavın nasıl yapılacağına dair bildiğimiz her şeyi açığa çıkarın ki gevşek olsun. Hadi onunla gidelim.

Her şeyden önce: Ne tür pirinç var?

Etkili bir şekilde, pirinci gevşetmek için birkaç numara varher ne kadar kişisel zevklerinizin bir parçası olsa da. Al dente mi tercih edersin yoksa daha çok pişmiş mi? Öte yandan, bu tür bir tarifle gerçekten başarılı olmak için uygundur. Her tarifte kullanabileceğiniz farklı pirinç türlerini ve ihtiyaçlarını öğrenin. Unutmayın: sebzeli pilav, paella, çorbalı veya suşi yapmak için kullanacağınız pilav asla aynı şeyi yapmaz.

O zaman pirinç türlerine bakalım!

  • Uzun taneli pirinç: Çok gevşek olduğundan salatalar ve garnitürler için mükemmeldir. 10 dakika pişirilmesi gerekiyor.
  • Orta taneli pirinç: En popüler olanı, suyu emen kuru bir pirinç olan bomba’dır. Genellikle 15 dakikalık pişirme gerektirir.
  • Kısa taneli pirinç: tahıllar birbirine yapışma eğilimindedir. Muhtemelen onu sütlaçta tatmışsınızdır. Yemek pişirme 18 ila 20 dakika arasındadır.
  • İntegral pirinç: Kabuğu korur ve lif bakımından çok zengindir. 20 dakika pişirme gerektirir.

Unutma ki makarna gibi değil, Pirincin gevşek olması için nişastanın düzgün gitmesini istiyorsanız karıştırmamaya çalışın.. Bu konudaki bir başka numara, çıkarmak için önceden yıkamaktır. Her biri farklı bir pişirme gerektirdiği için asla iki tür pirinci birlikte karıştırmamalısınız.

Pirincin ne kadar kaynatılması gerekiyor?

Bu şüpheniz olduğunda, birkaç satır geriye gitmeniz ve her pilav türünün gerektirdiğini kontrol etmeniz yeterlidir. Pirinci kaynatma sürelerinin çok çeşitli olduğunu kendiniz doğrulayabildiniz: 10 dakikadan 20 dakikaya kadar integral, tarife bağlı olarak 45’e kadar uzatılabilir. Şüpheye düştüğünüzde, tüm bilgiler her zaman ambalaj üzerinde olacaktır.

Zamanı çok netleştirdikten sonra, bir pirinç için iki ölçü sıvı. Dikkate alınması gereken bir başka iyi referans, her akşam yemeği için geleneksel yarım bardak. Tarifin göz kamaştırıcı olmasını istiyorsanız, sebze, et veya balık suyunda sıvıya bir miktar yağ ekleyerek ve altını çok iyi koruyan bir tencere kullanarak yapışmaz özelliğini kaybetmeden pişirebilirsiniz.

Pirincin artık yapışmaması için daha fazla numara

  • Su kaynamaya başladığında pirinci ekleyin. Bizimkilerden birine sahipseniz indüksiyonlu ocaklar sadece suyun kaynamasını beklemeniz gerekiyor ve iyi haber şu ki, bunu seramik bir ocağın yarısı kadar sürede yapacak. Unutma ki PerfectCook pişirme sensörü Sana her zaman yardım edebilirim! Buraya Her tarifin ihtiyacına göre bunu nasıl halledebileceğinizi size anlatacağız.
  • Gerekirse pirinci karıştırın Tencereyi kulp veya tutacak yardımı ile biraz hareket ettirerek yapın. Bu yapıldıktan sonra tencereyi örtün ve bir daha karıştırmayın.
  • Pirinci kısık ateşte pişirin. Bu şekilde su yavaş yavaş buharlaşacak ve tane sert olmayacaktır.
  • Yuvarlak pirinç mi pişireceksin? Bu durumda gevşek ve beyaz olması için suya birkaç damla limon suyu ekleyebilir, size verdiğimiz tavsiye ile kaynatıp hazır olduğunda ocaktan alabilirsiniz. Ardından süzün ve başka bir tencereye koyun, böylece sıcaklıktaki değişim pişmeyi durdurur.

Zaten usta bir pirinç pişiricisi olmak ve onu hazırlamak istediniz mi? #SevmekABosch? Elbette bu noktaya geldiyseniz, pirincin yapışmaması için her adımı nasıl yapacağınızı artık merak etmeyeceksiniz ve böylece en zorlu lokantayı bile etkileyeceksiniz. Bu arada! Inkwell’de bırakmak istemediğimiz son bir numara: deneyin pilav pişirmek Buharlı fırın kalan inanılmaz dokuyu keşfetmek için. Yemek pişirmeye bak kalamar ve sebzeli bu pilav ve bize sonuçları söyle Twitter, Facebook Ö Instagram.

Yazar hakkında

'src =