Pencereler için yatay panjurlar: ne tür var

Pencerelerdeki yatay panjurlar çok uzun zaman önce ortaya çıktı, ancak hemen iç tasarımcıların dikkatini çekti. Bir odaya girerken, kişi ilk etapta pencerelere dikkat eder, bu nedenle onları güzel ve çekici bir şekilde düzenlemek önemlidir. Yatay panjurlar bu görevle mükemmel bir şekilde baş eder. Hem PVC hem de ahşap pencere çerçeveleri için uygundurlar. Bu yazıda Dekorin, ana yatay panjur türleri ve iç mekandaki kullanımları hakkında konuşacak.

yatay panjurlar, fotoğraf 1

otomatik yatay panjur, fotoğraf 2yatay panjur çeşitleri, fotoğraf 3yatay panjurlar, fotoğraf 4iç kısımdaki yatay panjurlar, fotoğraf 5iç fotoğrafta yatay panjur, fotoğraf 6plastik pencereler için yatay panjurlar, fotoğraf 7

Yatay panjur çeşitleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, pencereler için birkaç tür yatay perde vardır:

 • Dış mekan panjurları. Dışarıya panjur takmanız gerektiğinde yararlı olabilirler. Genelde özel evlerde kullanılırlar.

plastik pencerelerde yatay panjur fotoğraf, fotoğraf 8

resimli yatay panjur, fotoğraf 9

 • Elektrikli tahrikli yatay panjurlar. Otomatik ayarlama gerektiğinde kullanılır.

elektrikli tahrikli yatay panjur, fotoğraf 10

elektrikli tahrikli yatay panjur, fotoğraf 11elektrikli tahrikli yatay panjur, fotoğraf 12

 • Kafes perdeler. Lamellerde ek deliklerle donatılmıştır. Güneşten çok az koruma sağladıkları için dekoratif amaçlı kullanılırlar.
 • Çerçeveler arası yatay panjurlar. Çerçeveler arasına monte edilirler ve güneş ışığından mükemmel şekilde korurlar. Rüzgarda gürültü yapmazlar.

çerçeveler arası yatay panjurlar, fotoğraf 13

 • Rulo yatay kumaş panjurlar. Bu panjurlar geleneksel perdelerin yerini alabilir. Böylece mutfakta, yatak odası ve oturma odasında kullanılırlar.

Ayrıca oku: Mutfak fotoğrafındaki panjur 35+ ilginç seçenek

yatay stor perdeler, fotoğraf 14

yatay stor perdeler, fotoğraf 15yatay stor perdeler, fotoğraf 16

Yatay panjur üretimi için malzemeler

Yatay jaluziler için malzeme her zevke göre seçilebilir, çünkü seçim oldukça geniştir. Böylece iç kısımdaki yatay panjurlar aşağıdaki malzemelerden yapılmıştır:

 • Yatay ahşap panjurlar. Oldukça karamsar ve bireysel bir yaklaşım gerektirir. Aşağıdaki fotoğraflarda ahşap yatay panjur örneklerini görebilirsiniz.

yatay ahşap jaluzi, fotoğraf 17

ahşaptan yatay panjur, fotoğraf 18ahşap yatay panjur fotoğraf, fotoğraf 19yatay ahşap jaluzi, fotoğraf 20

 • Bahsi geçen ahşap modellerin analogu yatay bambu panjurlardır. Görünüşleri daha kötü değil, ama aynı zamanda özen göstermeyi de talep etmiyorlar.

yatay bambu jaluzi, fotoğraf 21

yatay bambu panjur, fotoğraf 22yatay bambu jaluzi, fotoğraf 23

 • Kumaş yatay panjurlar. Sözde kıvrımlı panjurlar, odayı güneşten iyi koruyarak her iç mekana mükemmel şekilde uyar.

yatay kumaş jaluzi, fotoğraf 24

panjur kumaş yatay fotoğraf, fotoğraf 25

 • Metal modeller en dayanıklı olarak kabul edilebilir. Ek olarak, bakım konusunda iddiasızdırlar ve zamanla özelliklerini kaybetmezler. Ancak güneye bakan pencerelerde kullanılması tavsiye edilmez, çünkü yazın metal güneşte ısıtılır.


yatay panjurlar, fotoğraf 26

 • Plastik panjurlar en ucuz ve kırılgan seçenektir. Bununla birlikte, bunlarla ilgilenmek basittir ve renk ve tasarım seçimi hoş bir şekilde hoştur.

pencerelerdeki panjurlar yatay, fotoğraf 27

Çeşitli odalarda plastik pencereler için yatay panjurlar

Plastik pencereler için yatay panjurlar, evinizin herhangi bir odasında kullanılabilir. Ancak her oda için kendi tipi bu tür perdeler tercih edilir.

Mutfak için yatay panjur seçerken, plastik modele daha yakından bakmak daha iyidir. Bu, bakımının kolay olduğu, ısınmadığı ve oldukça ucuz olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır. Aşağıdaki fotoğraflarda mutfakta yatay panjurları görebilirsiniz.

Yatak odası için yatay kumaş stor perdeler idealdir. Güneş ışığından ve meraklı gözlerden iyi korurlar.

Çerçeveler arası ahşap panjurlar oturma odasına sığacaktır. Bu odada çok önemli olan bir rahatlık duygusu yaratırlar.

Balkonda bulunan yatay panjurlar da kullanıma oldukça uygundur. Belirli bir odayı güneşten korumak için iyi bir iş çıkarırlar. Balkon için plastik yatay panjur kullanabilirsiniz.

Ayrıca çok ilginç bir seçenek de kapıdaki yatay panjurlardır. Kapı ve panjur yerine kullanılabilirler. Ayrıca odanın tasarımına bağlı olarak ahşap veya plastik panjur da kullanabilirsiniz.

balkonda yatay panjur, fotoğraf 28

balkonda yatay panjur, fotoğraf 29mutfak için yatay panjur, fotoğraf 30mutfak fotoğrafında yatay panjur, fotoğraf 31yatay panjur, fotoğraf 32kapılardaki yatay panjurlar, fotoğraf 33kapılardaki panjurlar yatay, fotoğraf 34

DIY yatay panjurlar

Bugün satışta birçok farklı perde modeli bulabilirsiniz, ancak kendi ellerinizle bir şeyler yapmak her zaman güzeldir. Makaleden daha sonra, kendi ellerinizle yatay panjur yapmayı öğreneceksiniz.

Duvar kağıdından yapılmış perdeler çok orijinal görünüyor. Yani, üzerinde çalışmak için ihtiyacınız olacak: duvar kağıdı, ip, makas, kırtasiye bıçağı, cetvel, çift taraflı bant, tutucu, bildirim fişi ve delik delme.

kendin yap yatay panjurlar, fotoğraf 35

Yatay Panjur Üretim Süreci:

 1. İhtiyacınız olan bir duvar kağıdının ne kadar büyük olduğunu hesaplayın ve onu kesin. Malzemeden daha fazla akordeon yapacağımız akılda tutulmalıdır, bu nedenle uzunluğa 30 cm daha ekleyin Kanvasın genişliği pencerenin genişliğine eşit olmalıdır.
 2. Kıvrımları yaklaşık 5 cm genişliğinde (en az 3 cm) işaretleyin. Bu, ürünün düzgün görünmesi için gereklidir.
 3. Akordeon yapmaya başlayın. Aynı zamanda, perdenin üst kısmının kanat ile tam olarak aynı genişlikte olması ve alt kısmının bitmiş bir adım gibi görünmesi gerektiğini unutmayın.
 4. Şimdi akordeonu tek bir satırda katlayın ve bir delgeç kullanarak ortasından bir delik açın. Kalp, çiçek veya yıldız şeklindeki delikler çok ilginç görünecek. Bu aşama isteğe bağlıdır, ancak kendin yap yatay panjurları dekore edebilir.
 5. İpi delikten geçirin ve bir düğüm atarak perdenin üst kısmına sabitleyin. Ayrıca çift taraflı bantla kapatın.
 6. Perdeyi açın ve hangi ip uzunluğunun daha iyi çalışacağını göreceksiniz (bu uzunluğa birkaç santimetre daha ekleyin).
 7. Güzel bir kör taban oluşturmak için alt kenarları yapıştırın ve düzeltin. Tutucuyu ve fişi halata takın. Perdelerin kontrolünün rahatlığı için bu gereklidir.
 8. Şimdi bitmiş panjurları çift taraflı bant kullanarak kanada takın.

Pencereler için DIY yatay panjurlar hazır!