Özellikle hamile kadınlar için sebze yıkamak için 10 ipucu

Yiyebileceğin bir gün 8 adet meyve ve sebze. Sağlıklı bir yaşam sürmenin teorisini çok iyi biliyorsunuz. Ama onları iyi yıkıyor musun, her zaman yapıyor musun yoksa hiç bu adımı atlıyor musun?

yiyeceklerle çalışırken hijyen ve hem meyve hem de sebzeleri uygun şekilde yıkamak çok önemlidir. Toksoplazmoz gibi bir hastalığa yakalanmanın olası risklerinden kaçınmak için hamileyseniz bu daha da önemlidir.

Hamilelikte sebze yıkamak için ipuçları

Gibi meyve ve sebzeler tüketmeden önce her zaman yıkamalısınözellikle çiğ yeneceklerse size en iyisini söyleyeceğiz meyve ve sebzeleri doğru şekilde yıkamak için ipuçları.

sebze ve meyveleri yıkamanın en iyi yolu onları koymak musluğun altında ve parmak uçlarını cildi hafifçe ovarak geçirerek olası kir, saç vb. izleri yok edin. Ancak, aşağıdakileri de hesaba katmalısınız:

1. Sebzeler veya meyveler tüketim anında yıkanmaları gerekir. Yerleştirmeden önce yapmanız tavsiye edilmez. buzdolabı çünkü nem ile zarar görebilirler.

2. meyveler zorunlu deriyle ve bölmeden yıkayın. Temizlenmeden tüketilebilecek tek meyve muzdur.

3. Cildi kurulayın nemi almak için bir mutfak havlusu veya kağıt ile.

4. Kullanın küçük meyveleri yıkamak için süzgeç çilek, kiraz, üzüm, kayısı, böğürtlen, yaban mersini, kuş üzümü vb.

5. Cildi bir fırça ile temizleyin tüm toprak izlerini gidermek için kavun, karpuz ve mantarlar.

Hamilelik sırasında sebzeleri dezenfekte edin

6. Gıda sınıfı dezenfektan kullanın çiğ yenen sebze ve meyveleri yıkamak için. Bunları yaklaşık 5 dakika suda bekletmeniz ve musluğun altında durulamanız gerekir. Bu, ekstra hijyen sağlamanın yolu olduğundan özellikle hamile kadınlar için uygundur.

7. Eğer tercih edersen daldırma meyve ve sebzeleri yıkamak için suyu, kalıntı veya parçacık kalmayacak şekilde değiştirin. Bunu 3-4 defa yaparsanız ürünler tamamen temiz olacaktır.

8. Meyvelerin veya sebzelerin kötü durumdaki çarpmalar veya alanlarKalıntı kalmayacak şekilde bunları çıkarmanızı ve alanı temizlemenizi öneririz.

9. Yıka Lahana Yaprakları (ve türevler) tek tek. Ayrıca, genellikle en kötü durumda olan ilk yaprakları da atmalısınız.

10. A kullanır temiz bıçak için bölünmüş meyve ve sebzeler Böylelikle herhangi bir etken veya bakterinin temas etmesini ve ürünü kirletmesini engellemiş olursunuz. Bu aynı zamanda kesme tahtaları ve kullandığınız diğer mutfak eşyaları için de işe yarar.

Bu ipuçlarına ek olarak, meyve ve sebzelerin uygun şekilde temizlenmesinin de eşit derecede önemli olduğunu unutmayın. iyi koruma. Onları kurtarmak için en iyi yer meyve ve sebzeler için özel çekmece.

Meyve ve sebzeler için özel çekmece

Eğer varsa Bosch buzdolabı siteniz VitaFresh çekmece içinde üç kat daha uzun süre tutulurlar tüm vitamin ve mineralleri ile.

Meyve ve sebzeleri en iyi şekilde nasıl koruyabilirsiniz?

Ayrıca, eğer gidecekseniz meyveyi yıkamanın önemli olduğunu unutmayın. donmak daha uzun süre tadını çıkarmak için.

Yazar hakkında

'src =