Reklamı kapat
Reklamı kapat
EIpaRs 2022
EIpaRs 2022

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğutucu önerisi doğru seçilmiş soğutma, dondurma ve depolama teknolojisine bağlıdır ve buradaki ana rol, doğru ısı değişim ekipmanı seçimi (hava soğutucuları) tarafından oynanır. hava soğutucu tavsiye, Bir hava soğutucusu (VO), havayı soğutma veya dondurma odasına soğutmaya ve soğutulmuş ürünü üflemeye yarayan bir ısı eşanjörüdür.Bir hava soğutucu seçerken, birkaç […]

28 Ağustos 2021 - 13:28 'de eklendi ve 216 kez görüntülendi. A+A-

Oda hava soğutucularının seçimi için öneriler

Hava soğutucu kalitesi, sunumu, ürünün büzülme miktarı, soğutucu önerisi doğru seçilmiş soğutma, dondurma ve depolama teknolojisine bağlıdır ve buradaki ana rol, doğru ısı değişim ekipmanı seçimi (hava soğutucuları) tarafından oynanır. hava soğutucu tavsiye,

Bir hava soğutucusu (VO), havayı soğutma veya dondurma odasına soğutmaya ve soğutulmuş ürünü üflemeye yarayan bir ısı eşanjörüdür.Bir hava soğutucu seçerken, birkaç parametre dikkate alınmalıdır: hava soğutucu önerisi,

– Isı akışlarının hesaplanması ve AO üzerindeki toplam yükün belirlenmesi.
Isı değişim yüzeyinin boyutunu ve dolayısıyla hava soğutucunun boyutunu belirler.

Hava soğutucu önerisi

– Soğutma odasının boyutu.
Büyük soğuk odalarda, soğutulmuş havayı eşit olarak dağıtmak için birkaç hava soğutucusunun eşit olarak monte edilmesi önerilir. Önemli ölçüde uzun odalarda, soğutma odasını tüm uzunluğu boyunca (jet uzunluğu> oda uzunluğu) iyi üfleyebilecek hava soğutucuları seçilmelidir. En İyi hava soğutucu tavsiye

– Soğutma odasının atanması.
Hava soğutucu, depolama, soğutma ve dondurma odasına kurulabilir ve soğutulan ürün (sebze, meyve, et vb.) paketlenebilir veya paketlenmeyebilir. Bütün bunlar, odadaki sıcaklık rejimini, üründen nemin salınmasının yoğunluğunu (büzülme) ve hava soğutucu yüzeyinin donma yoğunluğunu belirler, bu da sırayla AO’nun boyutlarını (performansı ve interkostal mesafeyi) etkiler. ).

-Defrost wop yazın. Hava defrost, sıcak buhar defrost, elektrikli defrost. Farklı defrost türleri verimlilik ve fiyat açısından farklılık gösterir, belirli bir türün seçimi, soğutma odasının amacına, çalışma şekline ve uygulama kolaylığına bağlıdır.

Hava soğutucu tavsiye

-Hava soğutucusu tipi.
Ayrıca, soğutma odasının boyutu ve amacı, hava soğutucunun tipini etkiler:

1) Küçük ve orta hacimli soğutma ve dondurma odalarında kullanılmak üzere tasarlanmış tavan kübik hava soğutucuları;

2) Küçük soğutma odalarında kullanılmak üzere tasarlanmış düşük profilli tavan hava soğutucuları. Düşük soğutucu yüksekliği, haznedeki alanın en verimli şekilde kullanılmasına katkıda bulunur;

3) Çift akışlı hava soğutucuları, hava akışının yoğunlaştırılmasının gerekli olduğu soğutma ve dondurma odalarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır;

4) Şok dondurma için hava soğutucuları. Ürünün etkili ve hızlı donmasını sağlayarak kalitesinin korunmasına katkı sağlar.

Hava soğutucularının seçimi ve yerleştirilmesi için tavsiyeler

Gerekli soğutma kapasitesine ek olarak , hava soğutucunun tipi ve modelinin seçimi, servis verilen soğutma odasının amacına bağlıdır . Bu nedenle, 4,23 mm kanat aralığına sahip evaporatörlerin yalnızca aşağıdaki durumlarda kullanılması tavsiye edilir:

  • içinde soğutma ünitelerinin bir buharlaşma sıcaklığı, daha büyük ya da 0 ° C’ye eşit olan;
  • hava soğutucusuna giren havanın sıcaklığı (soğutma odasındaki hava) ile buharlaşma sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkının t 5 … 6 K’yi geçmediği odalarda;
  • olarak prefabrik soğutma odası düşük nemde, paketlenmiş dondurulmuş ürünlerin depolanması için.

6.23 mm kanat aralığına sahip evaporatörler daha çok yönlüdür. Ek olarak bunları kullanmanız önerilir:

  • soğutulmuş et için kilerde;
  • v paketlenmemiş donmuş ürünler için şok dondurma odaları . 9 mm ve 12 mm kanat aralığına sahip evaporatörler aşağıdaki kullanımlar için tasarlanmıştır:
  • yüksek nemli odalarda, -3 ° C’nin altındaki veya buna eşit sıcaklıklarda, örneğin hızlı dondurma için soğutma odalarında ;
  • her ne sebeple olursa olsun, sadece geceleri çözülmesi gereken yiyecek depolama odalarında.
  • Hava soğutucunun tip ve model seçimini belirleyen ana parametrelerden biri , soğutulan odada (soğutma odası) muhafaza edilmesi gereken bağıl nem f (%) değeridir. Bağıl nem gereksinimleri, depolanan ürünün türü ve odadaki hava sıcaklığı t ile buharlaşma sıcaklığı t arasındaki fark t ile belirlenir. Ürün tipine ve odadaki havanın bağıl nemi gereksinimlerine bağlı olarak t değerini belirlemek için bir nomogram Şekil 2’de gösterilmiştir. 4-3.
  • Belirli bir soğutma kapasitesi, soğutma odasındaki bağıl nem ve buharlaşma sıcaklığı için belirli bir hava soğutucu tipini belirlemek için , hava soğutucusu üreticilerinin kataloglarının kullanılması tavsiye edilir.
  • Hava soğutucularının soğutma haznesine doğru yerleştirilmesi , hazne hacminin ve içinde depolanan ürünlerin en verimli şekilde soğutulmasını sağlar. Şekil 4-3. gösterilen bir tavan ünitesi soğutucusu için önerilen konumdur .

Odaya birkaç hava soğutucusu yerleştirmek gerekirse, önerilen şemaları Şekil 2’de gösterilmiştir. 4-4.

Hava soğutucusunu kurarken, üreticinin talimatlarını takip etmek zorunludur. Hava soğutucunun kurulum talimatları, hava soğutucu ile birlikte verilir ve hava soğutucunun tahliye tavasının içinde bulunur. Doğru soğutucuları seçmek için  – seçim formumuzu kullanın.

SOĞUTUCULARI VE EL POMPALARINI TEMİZLEMEK VE STERİLİZE ETMEK İÇİN ÖNERİLER

Pompaların ve soğutucuların bakımı nasıl düzgün yapılır? Mart 2021’de halka açık yemek işletmeleri için Rospotrebnadzor yönergeleri bu konuda yayınlandı.

Aşağıda, el pompalarının sanitizasyonu ve soğutucuların temizliği ile ilgili olarak MR 2.3.6.0233-21’den alıntılar bulunmaktadır:

1. EL POMPALARINI DEZENFEKTE ETMEK İÇİN ÖNERİLER.

Şişe her değiştirildiğinde pompanın yıkanması ve sanitasyonu yapılmalıdır.

Pompanın yıkanması ve sterilize edilmesi, bulaşık yıkama kazanlarında gerçekleştirilir ve aşağıdaki adımları içerir:

1.1. Pompayı şişeden çıkarın, doldurma musluğunu ve su borularını çıkarın ve ayırın.

1.2. Su borularının tüm dış ve iç yüzeylerini ve doldurma vanasını akan su altında bir fırça kullanarak durulayın.

1.3. Bulaşıkları yıkamak için konsantrasyonda bir dezenfektan çözeltisi hazırlayın (dezenfektan sofra takımlarının işlenmesi için onaylanmalıdır, kullanım talimatlarına sahip olmalıdır).

1.4. Tüm su delikleri (pompaya kadar) batacak şekilde pompa tabanını solüsyonlu bir yıkama küvetine yerleştirin. Pompanın doldurma musluğunu ve su borularını dezenfektan solüsyonuna tamamen daldırılacak şekilde buraya yerleştirin. Maruz kalma süresi, dezenfektanın kullanım talimatlarına göre belirlenir.

1.5. Basınç kabının ve pompanın dış yüzeylerini (çözeltiye batırılmamış parçalar) dezenfektan solüsyona batırılmış temiz bir bezle silin.

1.6. Doldurma vanasını ve su borularını akan su altında (durulama süresi dezenfektan kullanma talimatına göre belirlenir) en az 65 °C sıcaklıkta durulayın.

1.7. Pompayı kurutun.

2. SOĞUTUCUYU TEMİZLEME VE STERİLİZE ETME ÖNERİLERİ.

Su ile temas eden soğutucu yüzeylerin düzenli olarak yıkanması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 

2.1. Soğutucuyu temizlemek için öneriler.

2.1.1. Soğutucuyu yıkamak için ihtiyacınız olacak: temiz bir fırça, sıvı bulaşık deterjanı ve temiz bir bez.

2.1.2. Yıkama en az 7 takvim gününde bir gerçekleştirilir.

2.1.3. Şişeyi soğutucudan çıkarın.

2.1.4. Tüm dış yüzeyleri bir fırça ve sıvı bulaşık deterjanı ile iyice durulayın. Şişenin takıldığı iğnenin etrafındaki üst bölgeye özellikle dikkat edin.

2.1.5. Tavayı çıkarın, ızgarayı çıkarın, tavayı bir fırça ve deterjanla durulayın ve ardından akan su altında iyice durulayın. Temiz kuru bir bezle kurulayın.

2.1.6. Soğutucunun dışını silerek temizleyin, böylece deterjan köpüğü kalıntısı kalmaz.

2.1.7. Paleti yerine yerleştirin.

2.1.8. Etiketi çıkardıktan sonra şişeyi soğutucunun üzerine yerleştirin.

2.1.9. Muslukları olası deterjan girişinden temizlemek için her musluktan bir bardak su boşaltın.

2.2. Soğutucuyu sterilize etmek için öneriler.

Soğutucu en az üç ayda bir yıkandıktan sonra sterilize edilir.

2.2.1. Soğutucuyu sterilize etmek için ihtiyacınız olacak: temiz bir fırça, fırça, lastik eldiven, sıvı bulaşık deterjanı ve dezenfektan (dezenfektan sofra takımlarının işlenmesi için onaylanmış olmalı, kullanım talimatlarına sahip olmalıdır), en az 4 şişe kapasiteli beş litre arıtılmış su, paçavra.

2.2.2. Şişeyi soğutucudan çıkarın. Sıcak ve soğuk muslukları boşaltın, arka tahliye deliklerini açın ve suyu onlardan boşaltın.

2.2.3. Dezenfektan solüsyonunu seyreltin. Bunu yapmak için, 1 adet 5 litrelik su şişesini açın ve içine sofra yıkamak için konsantrasyonda bir dezenfektan ekleyin, şişeyi bir kapakla kapatın ve çalkalayın. Ardından dezenfektan suda tamamen eriyene kadar şişeyi bırakın.

2.2.4. Arka tahliyeyi kapatın ve muslukları normal “kapalı” konumlarına indirin.

2.2.5. Muslukları sökün, bir fırça ve fırça ile ve bulaşık deterjanı kullanarak içini ve dışını iyice durulayın. Akan suda iyice durulayın.

2.2.6. Soğutucunun tüm dış yüzeylerini, madde 2.1.7’ye kadar madde 2’de belirtilen soğutucu temizleme önerilerine göre yıkayın.

2.2.7. Muslukları tekrar yerine vidalayın.

2.2.8. Muslukları açın, kapları altlarına yerleştirin. Dezenfektan solüsyonunu, solüsyon musluktan akana kadar soğutucunun üst haznesine (şişe iğnesinin bulunduğu girinti) yavaşça dökün. Muslukları kapatın. Solüsyonu dolana kadar üst hazneye dökmeye devam edin (iğne dezenfektan solüsyonla gizlenmelidir).

2.2.9. Soğutucuyu kullanma talimatına uygun olarak dezenfeksiyon için gereken süre boyunca dezenfeksiyon solüsyonu ile bırakın.

2.2.10. Musluklardan dezenfektan solüsyonunu boşaltın, ardından arka tahliye deliklerinden.

2.2.11. Arka tahliye deliklerini kapatın.

2.2.12. Muslukları açın, kapları altlarına yerleştirin. Soğutucunun üst haznesini musluktan su akana kadar beş litrelik bir şişeden içme suyuyla doldurun. Muslukları kapatın. Üstteki kaseye dolana kadar su dökmeye devam edin (iğne su ile gizlenmelidir). Ardından musluklardan suyu boşaltın.

2.2.13. 2.2.12 paragrafını iki kez daha tekrarlayın. Toplamda, soğutucuyu 3 kez arıtılmış içme suyu ile durulamak gerekir.

2.2.14. Etiketi çıkardıktan sonra dolu bir şişeyi soğutucunun üzerine yerleştirin.

2.2.15. Soğutucu kullanıma hazırdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Perde kaç derecede yıkanır kadınlar kulübü Perde kaç derecede yıkanır kadınlar kulü...

Çamaşır makinesinde perde nasıl yıkanır Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamadan önce nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekir. Evrensel dü...

Perdeler hangi programda yıkanır Perdeler hangi programda yıkanır

Perdeler Nasıl Yıkanır Perdeler her ortamda çok belirgin parçalardır, ancak yüksek maruz kalmaları nedeniyle bazı günlük kötü adamlara ...

En yeni brillant perde modelleri 2021 En yeni brillant perde modelleri 2021

Evimizin güvenliği ve mahremiyeti için bir evde perdenin asla eksik olmaması gerekir, brillant ancak bu, işlevselliği ve tasarımı neden...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Salon alçıpan asma tavan modelleri Salon alçıpan asma tavan ...

Asma alçıpan tavan fotoğrafı: Alçıpan asma tavanlar: fotoğra...

Tv ekranında yatay çizgi oluşması Tv ekranında yatay çizgi ...

TV Yatay Çizgilerini Düzeltmenin 4 Yolu Akıllı TV’lerd...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Buzdolabında yiyecekler n...

Buzdolabında yiyecekler neden buz tutar Evden uzakta tatmak ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi: hatalar ve nasıl düzeltileceği Sam...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

Ekranda Sinyal yok mesajı görünüyor veya TV herhangi bir res...

Balkon tasarimlari Balkon tasarimlari

MODERN BALKON VE TERAS TASARIMLARI Yazının balkon tasarım ba...

Kış bahçesi balkon tasarımları Kış bahçesi balkon tasarı...

Kışın balkonlar ve teraslar Bahçe hayatı balkon tasarım Kışı...

Küçük balkon tasarımları Küçük balkon tasarımları...

Harika bir tarzla dekore edilmiş küçük balkonlar Bugün size ...

Balkon tasarım Balkon tasarım

Balkonlar, teraslar ve teraslar için mükemmel tasarım Yaz he...

Dyo dış cephe boya renkleri görseller Dyo dış cephe boya renkle...

Bu yıl, 2022 için evin cephe ve dış cephelerinin t...

Oturma Odası Dekorasyonu HABERLERİ