Nefes Kesen Manzara Resımlerı Fotoğrafları Çekmenize Yardımcı Olacak 51 İpucu

Manzara resımlerı fotoğrafçılığı, en ödüllendirici fotoğrafçılık türlerinden biridir. Çok çalışmaktan, herkes uyurken kendinizi yataktan çekmekten, herkes gittikten sonra bir yerde kalmaktan, hayal ettiğiniz imajı yaratmaktan daha iyi bir şey olamaz.

Aynı zamanda çok zor ve hayal kırıklığı yaratabilir. Çılgınca erken bir saatte uyandığım, çekim yapmayı planladığım o noktaya saatlerce sürdüğüm ya da yükseldiğim saatlerin sayısını kaybettim, sadece havanın işbirliği yapmaması için.

Ancak, hayatta ödüllendirici her şey gibi, o harika anlar hatırladığınız anlardır ve Manzara resımlerı fotoğrafçılığı tekrar tekrar gelmemi sağlayan şeydir.

İşte size dünyanın neresinde olursanız olun nefes kesen manzara fotoğrafları yaratmanız için en iyi şansı verecek en sevdiğim 50 ipucu. Zevk almak!

1. Derinlik Duygusu Sizin Arkadaşınızdır

Manzara resımlerı fotoğrafçılığılınızda derinlik hissini kullanmanın iki yolu vardır. İlk olarak, ön plandan sonsuza kadar görüntüdeki her şeyi odakta tutarak daha derin bir alan derinliği oluşturabilirsiniz. Bu, derinlik oluşturmanın en yaygın yoludur ve bunu f / 11 ila f / 16 gibi daha küçük bir diyafram açıklığı kullanarak yapabilirsiniz. Görüntüleyeninizin görüntüdeki her şeyi net bir şekilde görmesini sağladığı için görüntüyü görsel olarak ilginç tutar.

Yaratıcı bir araç olarak derinlik duygusunu kullanmanın ikinci yolu, sığ bir alan derinliği kullanmaktır. Bu tekniği kullanmanın en sevdiğim yollarından biri, görüntünün konusunu çerçevelemeye yardımcı olmak için ön plandaki öğeleri bulanıklaştırmaktır. Bunu, f / 2.8 ila f / 4 gibi daha geniş bir diyafram açıklığı kullanarak ve görüntünün odak noktasına odaklanarak yapabilirsiniz. Sığ bir alan derinliği, izleyicinin gözünü görüntüdeki konuya yönlendirdiği için görüntüyü görsel olarak ilginç kılar.

2. Avantajınız için Görüntüdeki Katmanları Kullanın

1. ipucuna benzer şekilde, görüntünüzü daha ilginç hale getirmenin başka bir yolu da katmanları kullanmaktır. Katmanlar oluşturmanın en kolay yollarından biri, fotoğrafınızda görüntünüzün öznesini vurgulamaya yardımcı olan bir ön plan öğesine sahip olmaktır.

Bu çiçekler, kayalar, bir ağacın üzerindeki yapraklar veya içinde bulunduğunuz ortamda gerçekten ilginç olan başka herhangi bir şey olabilir.

Görüntüdeki katmanları yakalamanın bir başka yolu, doğanın ve sahnenin size zaten verdiklerini vurgulamaktır. Örneğin, Tayvan’daki Sun Moon Gölü’nde çektiğim bu görüntüde tekne iskelesi ve arkasındaki dağlar zaten doğal katmanlar oluşturdu.

Tek yapmam gereken, onu sevdiğim şekilde oluşturmak ve görüntünün çoğunu odakta tutmak için daha küçük bir diyafram açıklığı kullanmaktı.

3. 2. İpucunun dışına çıkmak, Ön Plan Öğelerini Bul ve Kullan

Ön plan öğesi kullanmak, görüntünüzü daha ilginç hale getirmenin inanılmaz derecede kolay bir yolu ki, görmenizi sağlamak için ona kendi bölümünü vermek istedim! Bu nedenle, bir dahaki sefere çekim yaptığınızda, normalde yaptığınız gibi fotoğrafı çekmek yerine, bir ön plan öğesi bulmaya ve onu fotoğrafa dahil etmeye çalışın.

4. Geniş Açılı Lens Kullanın

Geniş açılı bir lens size çok benzersiz bir görünüm ve perspektif sağlayabilir. Açıkçası, daha geniş bir görüntü yakalamanıza ve görüntünüze daha fazlasını sığdırmanıza olanak tanır.

Bununla birlikte, geniş açılı bir lensi etkin bir şekilde kullanmanın en iyi yolu, bahsettiğimiz alan derinliğini oluşturmanıza olanak tanıyan ön plandaki öğenize çok yakın olmaktır. Bu resimde, kamerayı yere mümkün olduğunca tripodla olabildiğince yakın tuttum.

Sony a6000 için en sevdiğim seyahat lensleri hakkındaki bu makaleyi bir araya getirdim . Bir Sony E Mount kameranız olmasa bile, piyasada iseniz yeni bir lenste nelere bakmanız gerektiğine dair birçok iyi bilgi içerir.

5. İyi Bir Zum Merceğinin Gücünü Küçümsemeyin

Manzara fotoğrafçılığında yakınlaştırma lensi kullanmak, güçlü görüntüler oluşturmanın harika bir yoludur. Evet, görseldeki her şeyi sığdıramazsınız, ama mesele bu. Belirli bir odak noktasına odaklanarak ve konuyu izole ederek, görüntüyü basitleştirir ve daha ilginç ve güçlü hale getirirsiniz.

Yakınlaştırma lensini kullanmanın başka bir yolu, daha da sert katmanlar oluşturmak için görüntüyü sıkıştırmaktır.

İşte demek istediğim. Bu görüntüde, tüm şehir manzarasına odaklanmak yerine, zoom lensimi maksimum 200 mm aralığında kullanarak tüm dikkatimi Dubai Çerçevesine odaklamayı seçtim.

Görüntüde, yakınlaştırma merceğinin binaları arka planda nasıl sıkıştırdığını ve Dubai Çerçevesini normal bir mercekten daha fazla doldurmalarını sağladığını da görebilirsiniz.

6. Tripodunuz Olmadığında Doğru Deklanşör Hızını Kullanın

İyi bir pratik kural, kullandığınız odak uzaklığına eşit veya daha hızlı bir enstantane hızı kullanmaktır. Bu nedenle, yakınlaştırma lensi kullanıyorsanız ve 160 mm’de tripod olmadan çekim yapıyorsanız, küçük kamera sarsıntılarını dengelemek için deklanşör hızınız en az 1/160 veya daha yüksek olmalıdır.

Açıkçası, bu sadece pratik bir kuraldır ve bazen kullandığınız diyafram açıklığına ve ne kadar ışık olduğuna bağlı olarak daha yavaş bir enstantane hızında çekim yapmanız gerekecektir, ancak bu, hangi enstantane hızının en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

7. Polarize Filtre Kullanın

Polarize filtre kullanmak, Manzara resımlerı fotoğrafçılığı öne çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Polarize filtre, görüntünüzdeki yansımaları azaltmaya yardımcı olacak ve gökyüzündeki mavileri ortaya çıkaracaktır.

Polarize filtre kullanırsanız, her durumda iyi olmadıklarını unutmayın. Gün doğumu ve gün batımını çekerken veya bir yansımayı yakalamak istediğinizde, filtreyi lensinizden çıkarmak en iyisidir.

8. Hareketi Yakala

Görüntünüze enerji eklemenin harika bir yolu, sahnedeki hareketi yakalamak için daha yavaş deklanşör hızları kullanmaktır. Hareket eden su veya bulutlar, manzaralarda bunu deneyebileceğiniz en yaygın iki unsurdur.

Aydınlatma durumuna ve öğenin ne kadar yavaş hareket ettiğine bağlı olarak bir nötr yoğunluk filtresi kullanmanız gerekebilir. Bu görselde nötr yoğunluk filtresi ile 1/25 deklanşör hızı kullandım.

Sabit bir ND filtresi, fotoğrafçılık için en iyi seçeneğinizdir, ancak aynı zamanda çok sayıda video da çekiyorsanız, değişken bir ND filtresi iyi bir seçim olabilir.

9. Yansımayı Su ile Yakalayın

Bir manzara sahnesinde mükemmel bir yansımayı yakalamaktan ve dünyadaki doğal simetriyi göstermekten daha güzel bir şey yoktur. Göl gibi daha büyük bir su kütlesi üzerinde mükemmel bir yansıma yakalama şansını kendinize vermek için, gün doğumu veya gün batımı sırasında oraya gidin. Güneş doğarken şansım yaver gitti ama gün batımı sırasında su kütleleri daha sakin olabilir.

10. Ölçeği Göstermek İçin İnsanları Kullanın

Bir Manzara resımlerı fotoğrafçılığı ölçek duygusu göstermenin en sevdiğim yollarından biri, resme bir kişi yerleştirmektir. Bunu yaparak, iki boyutlu bir görüntüde manzaranın ne kadar geniş ve destansı olduğunu çok daha iyi gösterebilirsiniz.

11. Üçte Bir Kuralı Kullanın

Üçte bir kuralı, fotoğrafçılığın klasik kurallarından biridir ve her zaman akılda tutulması gereken iyi bir kuraldır. Ya kameranızdaki kılavuz çizgilerini kullanın ya da toplam 9 bölüm yapmak için görüntünüzü dikey ve yatay üçe böldüğünüzü hayal edin.

Konunuzu kesişen çizgilerden birinin üzerine yerleştirdiğinizde, görüntünüz daha dengeli olacak ve daha ilginç ve görsel olarak hoş bir fotoğraf oluşturacaktır.

12. Önde Gelen Satırları Kullanın

Klasik fotoğrafçılık tekniklerinden bir diğeri ve iyi de. Manzara kompozisyonunuzda açık veya çok belirgin olmayan yönlendirici çizgiler kullanmak, izleyicinizin gözlerini doğal bir şekilde görüntüye yönlendirmenin harika bir yoludur.

Bu iki örneği ele alalım. İlk fotoğrafta, izleyicinin dikkatini odaklamak için yolun açık yön çizgisini kullandım. İkinci resimde, sahilde okyanus dalgalarının oluşturduğu su hattını daha ince bir yönlendirme hattı olarak kullandım.

13. Üçgen Kuralını Unutmayın

10. ve 11. ipucuya benzer şekilde, bu akılda tutulması gereken başka bir harika fotoğraf tekniğidir. Gerçek, fiziksel üçgenlerden bahsetmiyorum, görüntüdeki zımni üçgenlerden bahsediyorum.

Ortamdaki bu zımni üçgenleri bularak ve bunları kompozisyonunuzda kullanarak, görüntünüzdeki farklı unsurlar arasındaki ilişki hissini yaratarak daha doğal akmasını sağlayabileceksiniz.

14. Ufuk Çizgisini Avantajınız İçin Kullanmayı Öğrenin

Ufuk çizgisini kompozisyonunuzda nereye yerleştirdiğiniz, görüntünüzün genel görünümü ve hissinde büyük bir fark yaratabilir. Ufuk çizgisini görüntüde daha aşağıya yerleştirirseniz, gökyüzü gibi ufkun üzerinde bulunanlara daha fazla vurgu yaparsınız.

Öte yandan, ufuk çizgisini görüntüde daha yükseğe yerleştirirseniz, görüntüde ön plana daha çok önem verirsiniz ve ufkun yukarısına daha az önem verirsiniz.

15. Fotoğrafçılık Kurallarını Kırın

Üçte bir kuralı, öncü çizgiler, üçgenler ve az önce ele aldığımız ufuk çizginizi yerleştirme gibi kompozisyon kuralları hatırlanması gereken iyi prensipler olsa da, bunlar kompozisyonunuza yardımcı olacak kılavuzlardır.

Herhangi bir kural gibi, onlar da çiğnenmek zorundadır ve onları ihlal ederek kendi tarzınızı ve resimlerinizi nasıl oluşturmak istediğinizi daha iyi bulabileceksiniz.

16. Yeri Keşfedin, Erken Görünün ve Geç Kalın

Bu her zaman mümkün değildir, ancak yapabiliyorsanız, özellikle altın saatlerde çekim yapıyorsanız, çekim yapmayı planladığınız yeri en az 1 saat önce göstermeye çalışın.

Daha sonra daha iyi bir yer bulmak için bir yeri kaç kez vurduğumu size söyleyemem. Erken gelip bölgeyi keşfederek, kendinize mümkün olan en iyi kompozisyonu bulmak VE en iyi ışığı yakalamak için en iyi şansı vereceksiniz.

Konuma şahsen gidemezseniz, Instagram veya Google haritaları aracılığıyla dijital olarak biraz keşif yapmaya çalışın.

Aynı zamanda, gün batımını çekiyorsanız geç kalmayı da unutmayın. Bazen en iyi görüntüler, güneş battıktan sonraki mavi saatte oluşturulur.

17. Çalışmaya Başlayın

Aynı 15 numaralı ipucu doğrultusunda, çalışmaya başlayın. Manzara fotoğrafçılığı kesinlikle tembel bir insan oyunu değildir.

Herkesin güneşin doğuşunu izlemek için uyuduğu veya bu birkaç çekim için o dağa tırmanırken çılgın saatlerde uyandığınız için ödüllendirileceksiniz. Kolay olsaydı, herkesin iş portföyünde nefes kesici Manzara resımlerı fotoğrafçılığı olurdu.

18. Altın Saatte Çekim Yapın

19. Kötü Koşullarda da Ateş Et

Hava güzel olduğunda herkes dışarı çıkıp altın saati çekmeye hazırdır, ancak çoğu insan hava kötü olduğunda dışarı çıkmaz.

Çoğu insan gibi olma.

Kötü koşullarda dışarı çıkarak, tonlarca atmosfer ve karakter içeren inanılmaz derecede karamsarManzara resımlerı fotoğrafçılığı elde edebilirsiniz. Yine de gitmeden önce oranın güvenli olduğundan emin ol.

20. Kendinizi Sadece Altın Saatle Sınırlamayın

18 numaradan başlayarak, sp yapmak cazip olsa bile kendinizi sadece altın saatlerle sınırlamamak önemlidir. İyi ışığın zamanın diğer zamanlarında da ortaya çıkabileceğini unutmayın. Bazen bulutlu bir günde, ışık bulutların arasından parlayarak benzersiz bir görüntü oluşturur.

Diğer zamanlarda, kendinizi gün ortasında ışık akıntılarıyla dolu bir ormanda yürürken bulabilirsiniz.

21. Sabırın Anahtar olduğunu Unutmayın

Her şeyi doğru yapsanız ve kendinizi o destansı fotoğrafı çekmeye ayarlasanız bile, STILL istediğiniz görüntüyü elde edemeyebilir veya hava durumu işbirliği yapmayabilir.

Manzara fotoğrafçılığını bu kadar özel yapan şey, özellikle hayal ettiğiniz kareyi yakaladığınızda. Bunun her Manzara resımlerı başına geldiğini ve resmin hikayesinin bir parçası olduğunu unutmayın.

22. Planlamak için PhotoPills gibi bir Uygulama Kullanın

Manzara fotoğrafçılığında pek çok şey ters gidebilir. Dolayısıyla, hayal ettiğiniz görüntüyü yakalamak için koşullar doğru olduğunda, çekimi yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

PhotoPills gibi bir uygulamayı kullanmak, değerli zamanınızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilir ve fotoğrafı tam olarak istediğiniz gibi aldığınızdan emin olabilir. Bu görüntü için, Güneşin tam olarak hangi konumda ve ne zaman doğacağını planlamak için PhotoPills’i kullandım, bu da Melissa’nın kollarından bir güneş yıldızını yakalamamı sağladı.

PhotoPills kullanmasaydım bu mümkün olamazdı çünkü ilk kez bu yerde gün doğumunu çekiyordum.

23. Bir Tripod Kullanın

Özellikle bir yere yürüyüş yapıyorsanız, kesinlikle taşımak için en eğlenceli araç değil, ancak birçok durumda vazgeçilmezdir. Bir tripod kullanarak neredeyse her zaman daha iyi olacaksınız f / 9 – f / 14 gibi daha küçük bir diyafram açıklığı kullanarak derinlik oluşturmak istiyorsanız veya daha yavaş deklanşör hızları kullanarak hareket yakalamak istiyorsanız.

24. Tripodu Atlayın

Aynı zamanda dışarı çıkın ve tripodsuz çekim yapın. Tripodlar harika bir araçtır, ancak tripodunuz olmadığında ve tripodunuz olmadığında farklı çekim yapma eğilimindesiniz. Bazen bir tripod olmadan dışarı çıkarak, bir fotoğrafçı olarak becerinizi geliştireceksiniz.

25. Mümkün Olan En Düşük ISO’ya Bağlı Kalmaya Çalışın

Bu her zaman mümkün değildir, ancak bulunduğunuz duruma bağlı olarak yapabileceğiniz en düşük ISO değerine sadık kalmaya çalışın, çünkü bu size az grenli en kaliteli görüntüyü verecektir.

Bunu yapmak için, büyük olasılıkla daha küçük bir diyafram açıklığı kullanacağınız için düşük ISO’yu daha yavaş bir deklanşör hızı ile dengelemeniz gerekecektir. Bu, bir tripodun kullanışlı olacağı yerdir.

26. Görüntünüzü Oluşturmak İçin Zaman Ayırın

Bulunduğunuz yere vardığınızda, çılgınca ateş etmeyin. Gözlerinizi sahneye alıştırmak için biraz zaman ayırın (5 – 10 dakika ayırmayı seviyorum) ve ardından imajınızı oluşturmaya başlayın.

27. Histogramı kullanmayı öğrenin

Başlangıçta göz korkutucu olsa da, histogram, görüntünüzün nasıl pozlandığını iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacak çok önemli ve kullanımı kolay bir araçtır. Histogramın nasıl kullanılacağına dair farklı görüşler var ancak gölgede daha fazla ayrıntı elde etmek için görüntülerimi sağa pozlamayı seviyorum .

28. Yapabiliyorsanız RAW Formatında Çekim Yapın

Bu% 100 gerekli değildir, ancak RAW formatında çekim, sahnenizden en fazla bilgiyi yakalamanıza izin verecek ve işlem sonrası için size daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Görüntüyü yakalamak için bunca zaman harcadığınızda, olmasını isteyeceğiniz son şey, gönderide oynayabileceğiniz daha fazla veriye sahip olmanızı istemektir.

Öte yandan, fotoğraflarınızı düzenlemeyi planlamıyorsanız veya sadece fotoğraflarınızı rasgele paylaşmayı planlıyorsanız, JPEG formatında çekim de iyi sonuç verecektir.

29. Sosyal Medyada Yayınlayın

Çalışmanızı sosyal medyada paylaşmak; Instagram, 500px, Unsplash veya başka bir platform, bir fotoğrafçı olarak büyümenin ve gelişmenin en iyi yollarından biridir.

Sadece benzer düşünen diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurmakla kalmayacak, aynı zamanda işinizi başkalarıyla karşılaştırarak fotoğrafik gözünüzü geliştireceksiniz.

30. Perspektifi Değiştirin

İnsanlar günlük yaşamlarında çoğunlukla dünyayı belirli bir perspektiften görmeye alışmışlardır.

Bu nedenle, bir fotoğrafçı olarak, çekim yaptığınız perspektifi son derece düşük bir açıdan veya kuş bakışı (dronunuz varsa) olarak değiştirebilirseniz, görüntüyü görsel olarak daha ilginç hale getireceksiniz.

Bir drone almayı düşünüyorsanız ancak büyük bir bütçeniz yoksa, aslında 200 $ fiyat noktasının altında oldukça kaliteli dronlar var .

31. Emin Olmadığınız Zaman, Orta Aralık Açıklığı Kullanın

Sahada çekim yaptığınızda, bazen hangi diyafram açıklığının kullanılacağına dair tüm kuralları hatırlamak zor olabilir. Emin değilseniz, lensinizdeki orta aralık diyafram açıklığını kullanmak iyi bir kuraldır çünkü bunlar genellikle en keskin olanlardır. Objektiften objektife farklılık gösterir, bu yüzden dışarı çıkmadan önce objektifiniz hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrendiğinizden emin olun.

Profesyonel İpucu: Görüntünüzün kalitesini düşürecek kırınım meydana gelebileceğinden çok küçük bir diyafram açıklığıyla çekim yaparken dikkatli olun.

32. Kamerada Olabilecek En İyi Görüntüyü Yakalamaya Çalışın

Evet, günümüz dijital kameraları inanılmaz dinamik aralığa sahiptir ve işlem sonrası hatalarınızın çoğunu kurtarabilirsiniz.

Ancak, çekim yaparken mümkün olan en iyi görüntüyü yakalamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, bir fotoğrafçı olarak becerinizi geliştirecek ve bilgisayarınızın kurgusu önünde oturarak size sayısız saat kazandıracaktır.

33. Film Çekin

Bir fotoğrafçı olarak becerilerinizi geliştirmek için film çekmekten daha iyi bir yol yoktur. Ayarlarınızı bilmelisiniz ve fotoğraflarınızı karıştırırsanız, sonradan işlemeyle kaydetmenin bir yolu yoktur.

Üstelik, girmek çok pahalı değil ve belirli film stoklarıyla elde edebileceğiniz renkler güzel ve dijital kameralarla kopyalanması zor.

Başlangıç ​​olarak iyi bir film kamerası arıyorsanız, en sevdiğim iki 35mm film kameram Pentax K1000 ve Canon AE-1 .

34. Manzara Fotoğrafçılığı Sadece Doğa Çekmek Demektir

Buna katılmayabilirsiniz, ancak benim için manzara fotoğrafçılığı doğada çekim yapmaktan daha fazlasıdır. Dışarı çıkın ve şehir manzaraları ve sokak manzaraları çekin, çünkü bu ortamlarda çekim yaparak manzara fotoğrafçılığı becerilerinizi geliştirin.

35. Kendinizi Manzara Fotoğrafçısı Olarak Kutlamayın

Aynı şekilde, kendinizi içine kaptırmayın ve bir Manzara resımlerı olduğunuz için başka türden fotoğrafçılık yapmadığınızı düşünmeyin.

Dışarı çıkın ve portre, natürmort, evcil hayvan, sokak fotoğrafçılığı ve çekebileceğiniz her şeyi çekin. Hepsi bir manzara fotoğrafçısı olarak becerinizi geliştirecek.

36. Çekimlerinizi Yapabildiğiniz En Kısa Zamanda Yedekleyin

Bu kesinlikle manzara fotoğrafçılığının sıkıcı idari öğelerinden biri, ancak çekimlerinizi mümkün olan en kısa sürede yedeklemenin ne kadar önemli olduğunu size anlatamam. Çekmek için çok uğraştığınız fotoğrafları kaybetmekten daha kötü bir şey olamaz.

Profesyonel İpucu: Bazı kameralarda 2 hafıza kartı yuvası bulunur. Durum böyleyse, bir hafıza kartını ham çekim için ve diğerini JPEG çekmek için kullanın. Bu, bellek alanından tasarruf sağlar ve ana bellek kartınıza bir şey olursa en azından bir yedek JPEG fotoğrafınız olur.

Bütçem varken en sevdiğim hafıza kartını almak için bir öneri arıyorsanız Sandisk . Daha sıkı bir bütçeye sahip olduğum zamanlar, Sandisk ile oldukça karşılaştırılabilir oldukları için PNY ile gitmeyi seviyorum .

37. Geriye Bakmayı Unutma

Sahadayken, çekim yerinize giderken geriye bakmayı unutmayın. Bazen en iyi kompozisyon veya ışık arkanızdadır ve bu özellikle bir yere yürüyüş yapıyorsanız geçerlidir.

38. Mümkün Olduğunda Çekim Listesi Yapın

Bunu her zaman yapamayacaksınız, ancak zamanınız varsa, belirli bir konumda denemek istediğiniz tüm farklı çekimlerin bir çekim listesini yapın.

Instagram ile artık bir konumu hashtag ile aramak ve bir konumu yakalamak istediğiniz farklı açı ve perspektifler için ilham bulmak inanılmaz derecede kolay.

39. Açıklık Önceliğini Kullan

Çekim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken o kadar çok değişken var ki, diyafram öncelikli olarak basitleştirmek ve kompozisyonunuza odaklanmak daha iyidir. Günümüzün modern dijital kameraları o kadar gelişmiştir ki, pozlamayı doğru bir şekilde elde etmede son derece doğrudur.

40. Timelapse’ı Unutmayın

Manzara fotoğrafları çektiğiniz konumdan timelapse çekmek, o güne ait anıları yakalamanın harika bir yoludur.

Ek olarak, çekim sırasında kaçırmış olabileceğiniz ortamdaki ince değişiklikleri yakalayabilirsiniz. Bu ekonomik film yapım kameralarından herhangi biri gibi daha küçük bir ikincil kamera kullanmayı seviyorum  .

Bu rotaya giderseniz en iyi bölüm, videoya girerseniz, aynı film yapımına uygun bir kameranız olmasıdır.

41. Mümkün Olduğunda Güneş Yıldızları Yaratın

Her manzara koşulunda mümkün değildir, ancak mümkün olduğunda, güneş yıldızlarını yakalamak manzara fotoğraflarınıza harika bir büyülü unsur ekleyebilir.

Güneş yıldızlarını çekmek için yapmanız gerekenler:

  • Doğru diyaframı kullanın. Genellikle, f / 16 ila f / 22 arasında küçük bir diyafram açıklığı kullanarak güneş yıldızları oluşturabilirsiniz, ancak bu, merceğinize bağlı olacaktır.
  • Ufuk, ağaç, dağ vb. Gibi katı bir öğenin etrafından bakarken güneşi yakalayın.
  • Doğru koşullara sahip olun. Atmosfer çok bulutlu, puslu veya sisliyse, muhtemelen bir güneş yıldızını yakalayamayacaksınız.

42. Maruziyetinizi Koruyun (gerektiğinde ve mümkün olduğunda)

Karanlık dağları parlak gökyüzüne karşı pozlamak gibi tüm görüntünün düzgün şekilde pozlanmasının zor olacağı çok dinamik bir aydınlatma durumunda kendinizi birçok kez bulacaksınız.

Dereceli bir ND filtreniz yoksa bunun yerine pozunuzu parantez içine alabilirsiniz.

Bunu yapmak için:

  • Kameranızı bir tripoda yerleştirin
  • Karanlık unsurları ortaya çıkarmak için tek bir çekim yapın
  • Parlak unsurları ortaya çıkarmak için tek bir çekim yapın
  • Son işlemde fotoğrafı birleştirin

43. Zaman Doğru Olduğunda Panoramaları Çekin

Panoramalar her durumda işe yaramaz, ancak doğru zaman geldiğinde manzaranın ölçeğini gösteren harika ve destansı bir fotoğraf oluşturabilirler.

Bazı kameralar, kamerada panorama yakalama yeteneğine sahiptir, ancak panoramaları çekmenin en iyi yolunun panoramanın her bölümünün ayrı ayrı fotoğraflarını çekmek ve ardından bunları son işlemde birleştirmek olduğunu düşünüyorum.

Bu şekilde yaparak, görüntüdeki en fazla detayı da yakalayacaksınız.

44. Farklı Mevsimlerde Aynı Konumu Çekin

Bu her zaman mümkün değildir, ancak mümkünse, dışarı çıkın ve farklı mevsimlerde aynı manzara konumunu çekin. Her mevsim size farklı bir his verecektir ve bir dahaki sefere aynı yerde olduğunuzda ne olacağını asla bilemezsiniz.

45. Mesafe Odaklama Yöntemini İkiye Katlayın

Görüntüdeki her şeyi net tutmak için f / 9’dan f / 16’ya kadar daha küçük bir diyafram açıklığı kullanarak derinlik oluşturuyorsanız, görüntüde nereye odaklanılacağına dair iyi bir referans noktası “iki kat uzaklığa odaklanma yöntemi” dir.

Bu prensibi kullanmak için, görüntünüzdeki en yakın nesneye iki kat daha fazla odaklanın. Elbette bu, sahip olduğunuz lense ve kameraya bağlı olacaktır, bu nedenle önce kameranızı anladığınızdan emin olun.

46. ​​Bazen Daha Basit Daha İyi

Destansı bir manzara çekerken, bazen aşırı düşünmek ve görüntüyü karmaşıklaştırmak kolaydır. Çoğu durumda, resminizi sadeleştirmek onu daha güçlü ve izleyicinin gözü için daha hoş hale getirebilir.

47. Kompozisyonunuzda Küçük Düzenlemeler Yapın

Kameranızı hareket ettirmeden tüm manzara seansınızı kurup çekmeyin. Mükemmel kompozisyona sahip olduğunuzu düşünseniz bile, nasıl göründüğünü görmek için birkaç inçlik küçük ayarlamalar yapın.

Bazen kompozisyonunuzda sola, sağa, yukarı veya aşağı küçük bir değişiklik BÜYÜK bir fark yaratabilir.

48. Kameranızı Takın ve Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Dişli edinme sendromunu (GAS) görmezden gelmek zordur, ancak teslim olmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın! Daha iyi görüntüler oluşturmanın ve daha iyi bir fotoğrafçı olmanın en iyi yollarından biri, tek bir kamerayı takıp bununla ilgili her şeyi öğrenmektir.

Kameranıza o kadar aşina olmalısınız ki, sahadayken ayarları değiştirmenin ikinci bir doğası vardır.

Artık bununla başa çıkamıyorsanız ve daha fazla kamera donanımı satın almanız gerekiyorsa, yeni bir kamera gövdesi yerine yeni bir lens satın alın. Günümüzün tüm dijital kamera gövdeleri inanılmaz fotoğraflar çekebilir.

49. Görüntüyü Önizlemek için Telefonunuzu Kullanın

Kompozisyonunuzu kontrol etmenin hızlı ve kolay bir yolu, görüntüyü önizlemek için telefonunuzun kamerasını kullanmaktır. Sahip olduğunuz telefona bağlı olarak, yaklaşık 20 mm lensle bir çekimin nasıl görüneceği konusunda size iyi bir fikir vermelidir.

50. Kamera Kaydırma Hareketleri ile Yaratıcı Olun

Arada bir yaratıcı olmak eğlencelidir. Görüntünüzde enerji ve hareketi yakalamanın harika bir yolu, daha düşük deklanşör hızlarında çekim yaparken kameranızı kaydırmaktır.

Bunu yaparak daha soyut bir sanat tarzı yaratabilirsiniz. Şehir manzarası çekiminde bir sörfçü veya araba gibi hareketli bir nesneniz varsa, hareketi gösterirken nesneyi de dondurabilirsiniz.

51. Kamera Ekipmanınızın Ne Kadar Pahalı Olduğu% 100 Önemli Değil

Tüm modern kameraların, hatta telefonunuzdaki kameranın bile inanılmaz görüntüler oluşturabildiğini tekrarlamakta fayda var. Evet, daha yeni kameralar size harika görüntüler oluşturmanıza yardımcı olabilecek özellikler sunabilir, ancak fotoğrafın ne kadar iyi olduğu bir fotoğrafçı olarak becerinize bağlıdır.