Mutfakta kendinizi organize etmek için Toplu Yemek Pişirme

Çalışmak, çocuklar, arkadaşlarla akşam yemekleri … Günleri elimizden geldiğince esnetiyoruz ama çoğu zaman bu kadar çok aktivite yemek pişirmek için bize zaman bırakmıyor. Son yıllarda toplu pişirme ya da annelerimizin dediği gibi, Pazar günleri ocakta. Hafta boyunca sağlıklı ve besleyici bir menünün tadını çıkarmamızı sağlayan çeşitli hazırlıklar hazırlamak için haftanın bir gününü seçmekle ilgilidir. Hazır olun çünkü bugün size toplu pişirme kendini mutfakta organize etmek için.

Nedir toplu pişirme?

Arama toplu pişirme alacağınız bir tekniktir Mümkün olduğunca az zaman ayırarak hafta boyunca sağlıklı ve sağlıklı bir menünün tadını çıkarın. Nasıl? Çok kolay! Hafta boyunca tüketilecek tüm yemekleri planlamak ve tek bir pişirme seansında hazırlamak. Bununla sadece elde edemezsin Hazır yemeklerin cazibesinden kaçının aynı zamanda zamandan tasarruf edin ve daha az yiyecek israf edin. Cesaretin var mı?

4 kuralı toplu pişirme

O toplu pişirme birkaç amacı vardır. Zaman ve paradan tasarruf ederek sağlıklı ve besleyici menüler oluşturmaya çalışıyoruz. Bunları başarılı bir şekilde elde etmek için şu 4 kurala uymanızı tavsiye ederiz:

  1. Planlayın ama çıldırmadan.

Amacı toplu pişirme haftanın tüm kahvaltılarını, öğlenlerini, ara öğünlerini ve akşam yemeklerini tek bir pişirme seansında hazırlamanızdır. Ancak yemek pişirmeye alışkın değilseniz, ilk başta biraz zor olabilir. Bu yüzden basit bir şeyle başlamanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin ilk hafta, tüm kahvaltı ve akşam yemekleri planlayabilir, öğünleri günlük bırakabilirsiniz. Yavaş yavaş bu tekniğe alışacaksınız ve daha kısa sürede daha fazla yemek hazırlayabileceksiniz.

  1. Bir kafa ile satın al

Başarısı toplu pişirme Sadece ihtiyacınız olanı satın almakla ilgilidir. Haftalık yemek pişirme seansınıza geçmeden önce, Hazırlayacağınız hazırlıkların bir listesini hazırlayın. Yalnızca ihtiyacınız olan malzemeleri satın alın. Buzdolabınızı doğru şekilde düzenleyin ve saklamak için en iyi yeri seçin. Örneğin, bir Bosch VitaFresh buzdolabıiçerisindeki et, balık, meyve ve sebze gibi yiyeceklerin tazeliğini uzatabilirsiniz. bunun için tasarlanmış farklı bölmeler. Çok daha uzun süre taze kalacaklar!

  1. Her şeyden önce temizlik

Seanslar sırasında toplu pişirme aynı anda birçok hazırlık yapılır. Bunu hatırla pişirme alanını temiz tutun Sizi çok fazla sorundan kurtarabilir ve gıda zehirlenmesi riskinizi azaltabilir. Sebzeleri, balığı ve eti kesmek için farklı tahtalar kullanın ve her kullanımdan sonra yıkamayı unutmayın. Pişirme seansını bitirdikten sonra bulaşık makinesi ve paçavraları da çamaşır makinesi . Sizi birçok problemden kurtaracak basit bir jesttir.

  1. Mutfağınızın tüm potansiyelinden yararlanın

Seanslar sırasında toplu pişirme pilav, baklagiller, makarna gibi çok farklı yemekler veya sebzeli müstahzarlar hazırlayabilirsiniz. Ev aletlerini kullanma gibi robot AutoCook de Bosch yapabilirsin Basınçlı pişirme, buharlı pişirme veya indüksiyon gibi farklı pişirme teknikleri kullanın. Artı, denetime ihtiyacı yok, bu yüzden yemek pişirirken başka bir yemek yapabilirsiniz!

Mutfağınızdan en iyi şekilde yararlanın

Düsturlarından biri toplu pişirme zamandan tasarruf sağlar. Haftanın tüm hazırlıklarını birkaç saat içinde hazırlamakla ilgili olduğunu unutmayın. Bosch VitaMaxx blender bu görevde size yardımcı olacaktır. Ve bu cam karıştırıcıyla yapabilecekleriniz tüm hazırlıklarınızı vakumla paketleyinBöylece tüketme zamanı gelene kadar tüm besin maddelerini korur.

Ya sen? İş günlerinizden en iyi şekilde yararlanmak için herhangi bir ipucunuz var mı? toplu pişirme? Önerilerinizi yorumlarda bize bırakın. #CocinaconBosch’ta pişirme püf noktalarınız hakkında daha fazla bilgi edinmeyi seviyoruz.

Yazar hakkında

'src =