Mükemmel bir pandispanya nasıl pişirilir?

O Bisküvi Hamur işinin temelidir. O kadar basit ki hepimiz bunu yapabiliriz ve o kadar lezzetli ki herkes sever.
Bugün bir tane yapmaya cesaretin var mı? İçinde Bosch, ev yapımı pastanızı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz!

Pandispanya tarifi

– Yoğurt (meyve seçerseniz, pastaya hafif bir lezzet katarsınız)
– Zeytinyağlı yoğurdun ölçüsü
– 2 ölçü şekerli yoğurt
– 3 ölçek sade yoğurt
– 3 yumurta
– 1 paket maya
– Tatmak için tereyağı (aşağı yukarı 2 cm’lik bir parça).

Seninle karıştır mikser yoğurt ve şeker. Mayayı, unu ve zeytinyağını ekleyin. Pürüzsüz olana kadar iyice çırpın ve tereyağlı bir tavaya dökün. 45 dakika içinde fırın 160-170 ° C’de Ev yapımı kek yapmanın ne kadar kolay olduğunu gördün mü?

Ve sonucun mükemmel olduğundan emin olmak istiyorsanız, küçük numaralar of MasterChef programı Bu videoda:

Afiyet olsun!

Pandispanya pişirmek için 10 ipucu

Sünger kek, şekerlemelerin bir klasiğidir, birçok tatlıların temelini oluşturur ve atıştırmalıklar ve kahvaltılar için çok kullanışlıdır. Puanı alırsan başaracaksın. Bu nedenle, mükemmel sonuçlar elde etmeniz için size bazı ipuçları vermek istiyoruz.

1. malzemeler Olmalılar tavlanmış, böylece karıştırırken sıcaklık değişikliği olmaz. Bir süre önce çıkar Buzdolabı soğuk tutulanlar. Tereyağı kullanırsanız, merhem içinde olmalı, asla sıvı olmamalıdır.

2. Yumurta. İçinde pastayı süngerimsi yapmak için birçok anahtar var. Çok karışım yapılırken çok iyi havalandırmak önemlidir. Bizim tavsiyemiz şu ilk önce açıklıkları kar noktasına monte edersiniz ve sonra ayrı ayrı elenmiş şekerle sarıları azar azar çırpın. Sonra onları bir zarflama hareketi ile açıkça birleştirin ve yavaş yavaş inmesinler. Bütün bunlar için mutfak robotu MasterChef tarafından o la el blenderi MasterChef tarafından.

Yumurta proteini hakkında çok az kişinin bildiği bir merak var. Isı ile temas ettiğinde hamurun içinde oluşan ısı kabarcıklarının etrafında katılaşır, kabarmasını sağlar ve süngerimsi bir kıvam alır. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle asla fırını önceden açmamalıyızÇünkü ısı zincirini kıracağımız ve pastamız düşeceği için.

3. Eklemeniz gereken son şey, hepsi elenmiş maya ile karıştırılmış un.

4. Hamurda tereyağı, krema, sıvı yağ gibi yağlar varsa … maya eklemelisiniz.

5. Fındık kullandığınızda önce altta kalmayacak şekilde unun içinden geçirin.

6. Çikolata kullanırken, yağın geri kalanının oranlarını iyi kontrol etmelisiniz çünkü bu bileşen yüksek yağ içeriğine sahiptir. Tavsiyemiz tarifleri dikkatlice takip etmenizdir. Burada çok gerekli iki seçeneği bırakıyoruz: akan çikolata ve bir lezzetli elmalı turta.

7. Uygun kalıp boyutunu seçin. Çok büyükse, hamur iyi kabarmaz ve çok kompakt olur. Öte yandan, çok küçük olursa, çok yükselir, ancak merkezde iyi pişmez. İyice yağlamayı unutmayın. Artık kullanımı çok uygun sprey tereyağı var, bunları büyük süpermarketlerde bulacaksınız.

8. Hamuru hemen fırına koymak, unun yoğunluğundan dolayı dökülmemesi için önemlidir. Ve fırın önceden ısıtılmalıdır.

9. Kalıbı fırın rafının ortasına ve yarı yüksekliğe yerleştirin, böylece ısı eşit ve kek fırının ortasında olur.

10. Pastanın bitip bitmediğini öğrenmek için bir şişe tıklayın ve temiz çıkarsa pastanız hazırdır. Fırından çıkarın ve soğuyana kadar kalıplarını açmayın. Her zaman boyuta bağlı olarak yaklaşık 10 dakika bekleyin.

Ancak Bosch’ta her şeyin içinde olduğumuzdan, tüm işi sizin için yapan yeni fırınlar yarattık. 8 Serisi fırınlarımız ile Sensör PerfectBake işlevi hamurun durumunu her zaman kontrol ederler ve tam yerinde olduğunda kapanırlar. Artık ekmek, kek, tatlı çörek, kek yapabilirsiniz … çünkü Cook Assist işlevi Hiçbir şey için endişelenmenize gerek kalmaması için size rehberlik edecek ve en iyi atölyelermiş gibi bırakılacaksınız.

Yazar hakkında

'src =