Motor gücü yıkayıcı

Araba yıkayıcısıMotor, ana bileşenlerinden biri olan ve makinenin çalışmasının bağlı olduğu çamaşır makinesinin “kalbidir”. Bu bölümün temel özellikleri güç ve dakika başına devirdir. Otomatik bir makine satın alırken bu kriterlere nadiren dikkat ederiz. Ya da belki boşuna? Bu nedenle, motorun bir yıkayıcıda ne kadar gücü olduğu ve neyi etkilediği hakkında konuşmaya karar verdik.

Motor türleri

Elektrik enerjisinin mekanik enerjiye dönüşümü (tamburun dönüşü) motor nedeniyle yıkayıcıda gerçekleşir. Mühendisler otomatik daktilolarda kullanılan üç tip motor geliştirdiler:

 • Asenkron motor
 • İnvertör motoru
 • Fırçasız motor.

Asenkron motorlar iki fazlı veya üç fazlı olabilir. 2000 yılından sonra üretilen modern çamaşır makinelerinde iki fazlı motorlar kullanılmamaktadır. Bu motorların gücü 180-360 watt olup, devir sayısı büyük değildir ve sıkma devri sırasında dakikada 2800 devri geçmez, yıkama sırasında devir yaklaşık 300’dür. Böyle bir motora sahip makinelerde dönme devri sadece 400-600 d / d, Nadir durumlarda, 800-1000.

Hem alternatif hem de doğru akımlardan çalışabilen asenkron motorlar ve omurga motorları pratik olarak bunların yerini almıştır. Boyut olarak daha küçüktür ve elektronik aracılığıyla değişken hız kontrolüne sahiptir. Ana dezavantaj, yıpranmış ve kullanılamaz hale gelen fırçaların varlığını içeren cihazıdır. Motor performansını eski haline getirmek için periyodik olarak değiştirilmelidir. Kollektör motorlarının gücü 380 – 800 watt iken, ütünün dönüş hızı dakikada 11.500 ile 15.000 devir arasında değişmektedir.

Bilginize! Motorun güç tüketimi yıkama ve sıkma sırasında değişir. Motorun sahibi bu göstergeyi sadece motorun üzerine yazar, bu sayıları arabanın talimatlarında bulamazsınız.

Motor türleri

Fırçasız veya invertör motor ilk olarak 2005 yılında çamaşır makinelerinde ortaya çıktı ve LG onu ilk kullanan oldu. Aradaki fark, kayış tahriki olmadan doğrudan namluya bağlanmasıdır. Diğer iki tipteki motorlardan daha kompakttır, basit tasarım, en yüksek performans katsayısına (COP) sahiptir. İnvertör motoru gücü sayesinde öncekilerden daha düşük değildir ve ayrıca 1600 2000 rpm’ye kadar dönme döngüsü sırasında silindiri döndürebilir.

Güce karşı güç

Enerji tüketimi bir bütün olarak yıkayıcının elektrik motorunun gücüne, diğer bir deyişle saatte kaç kilovat rüzgar enerjisine bağlıdır. Tüketiciyi çoğu zaman ilgilendiren budur, makinenin makine-motor gücü değil. Cihazın güç tüketimi şunlardan oluşur:Makine tahrik makinesi

 • Motor gücü tüketimi, tüm yıkama sırasında, daha fazla sıkma sırasında, daha az yıkama ve durulama sırasında değişir;
 • Ortalama 1,7 ila 2,9 kW olan ısıtma elemanının gücü. Ayrıca, su ısıtma sıcaklığı ne kadar yüksekse, enerji tüketimi o kadar yüksek olur;
 • 24 ila 40 watt arasında değişen pompa gücü, su pompalamak için oldukça yeterlidir;
 • Lambalar, kontrolör, sensörler vb. Tarafından tüketilen toplam güç. Yaklaşık 5-10 watt.

Çamaşır makinesinin enerji tüketimi, suyun 60 ° C’ye ısıtıldığı “pamuklu” modu için hesaplanmıştır.0C ve cihazı olabildiğince fazla yükler. Bu göstergeye göre, çamaşır makinesine Latin harfiyle gösterilen bir enerji verimliliği sınıfı atanmıştır.

Sıkma döngüsü sırasında maksimum devir sayısı aynı zamanda yıkayıcı motorun gücüne de bağlıdır.

Motor gücü ne kadar yüksekse, tambur yıkamayı döndürerek o kadar fazla devir yapacaktır. Bu gösterge, katmanı döndüren bir yıkayıcıya yansıtılır. 1600 rpm’de dönen otomatik makineler Sınıf A’ya aittir. Ancak böyle bir makine satın almak kesinlikle gerekli değildir, çünkü dakikada 800-1000 devirde bile çamaşırlar yırtılma riski olmadan iyice yıkanacaktır.

Farklı çamaşır makinesi modellerinin motorlarının gücü

Farklı markaların çamaşır makinelerine farklı motorlar monte edilmiştir, bu nedenle farklı teknik özelliklere ve farklı maliyetlere sahiptirler. İşte bazı örnekler.

 • MOTOR CESET MCA 52 / 64-148 / AD9 – Hotpoin-Ariston ve Indesit yıkayıcılarına kurulu motor, gücü 430 W ve 11.500 rpm’dir;
 • MOTOR CESET MCA38 / 64-148 / CY15 – Candy, Hoover, Zerovatt çamaşır makinesi için motor, güç 360 W ve 13000 rpm;
 • MOTOR CESET CIM2 / 55-132 / WHE1 – Whirlpool çamaşır makineleri için elektrik motoru, Boekencht, 800 W ve 17000 rpm güç;
 • WELLING HXGP2I.05 YIKAMA – Indesit veya Vestel çamaşır makinesi için motor, sıkma gücü 300 W, 30 W yıkama;
 • Elecronic Kontrol Motoru Haier HCD63 / 39 elektronik kontrol sürücüsü – Candy ve Haier otomobilleri için 220 W ve 13.000 rpm gücünde motor;
 • HXGP2I Welling Elektronik Kontrol Motoru – Samsung çamaşır makinesi için motor, 300 watt.

Bu nedenle, geçen yüzyılın ilk on yılında üretilen otomatik çamaşır makinelerinin fırçasız bir anahtarı veya motoru vardır. Enerji tüketimi farklı olabilir, ancak tüketici için çok önemli değil. Bir makinenin ne kadar enerji verimli olduğunu bilmek son derece önemlidir ve bu, modern A veya A + makinelerin sahip olduğu enerji tüketim sınıfıyla belirlenebilir.