Milföy hamurundan elmalı turtalar

Hamuru yoğuracak zaman olmadığında, ancak lezzetli hamur işleri yapmak istediğinizde, herhangi bir mağazadan satın alınabilen hazır puf böreği kurtarmaya geliyor.

Sadece birkaç dakika sonra un, kokulu elmalı hamur işi alacaksınız.

Turta hamur işlerinden elmalı krep – pişirmenin temel ilkeleri

Elmalı katmanlı turtalar için maya veya bezdözerzefoy puf böreği kullanabilirsiniz. Pişirmeden önce tamamen dondurulmalıdır.

Elmalar yıkanır, peçetelerle silinir ve çekirdek çıkarılır. Meyvenin eti küçük parçalara veya büyük çapa kesilir. Rendelenmiş elmalar bir tencereye aktarılır ve üzerlerine şeker eklenir. Elmaya şekere ek olarak tarçın, vanilya veya zencefil ekleyebilirsiniz. Meyveyi kısık ateşte koyun ve elmalar yumuşayana kadar sürekli karıştırın.

Dolguya kuru üzüm veya diğer kuru meyveler de eklenir veya süzme peynirle hazırlanır.

Hamur işleri biraz pişer. Ortaya soğutulmuş elma dolgusunu koyun ve sarın. Krepleri parşömenle kaplı ekmek tepsisine yayın ve 180 ° C’de kırmızı olana kadar pişirin.

Tarif 1. “Roses9raquo” puf böreği elmalı krep.

Yarım kilo puf böreği.

40 gram pudra şekeri;

2 büyük elma.

1. Milföy hamurunu çözün. Masanın üzerine koyun ve üç milimetre kalınlığında bir dikdörtgen şeklinde yuvarlayın. Hamuru iki cm genişliğinde şeritler halinde kesin.

2. Elmaları yıkayın, peçeteyle silin ve ikiye bölün. Çekirdeği çıkarın. Elmanın etini ince dilimler halinde dilimleyin. Bir tencereye koyun, bir bardak saf su dökün ve şekere koyun. Küçük bir ateşe gönderin. Elmaları yumuşatmak için kaynama noktasından üç dakika pişirin. Sonra meyveyi bir kevgir içine atın ve kaynatma yapmaya bırakın. Elmaları soğutmak.

3. Elma dilimlerini hamur şeridi boyunca üst kenar boyunca yerleştirin. Alt hamurun kenarını elmanın yarısını kaplayacak şekilde çevirin. Elma ruloları ile hamur bükün. Ucu bir kürdan ve elma sürüsü ile sabitleyin. Bir gül almalısın.

4. Tavayı parşömenle örtün ve üzerine un serpin. 180 ° C’de 25 dakika kek pişirin. Ekmeği tabağa koyun ve pudra şekeri ile ovalayın.

Tarif 2. Milföy hamurundan elmalı ve kuru üzümlü krep

Mayalı puf böreği – paketleme;

30 gr tereyağı;

Çeyrek çay kaşığı zencefil.

1. Elmayı yıkayın, silin ve çekirdeği kesin. Et, küçük küplerle parçalanır. Bir tencerede tereyağını eritin, şeker ekleyin ve eriyene kadar küçük bir ateşte tutun. Şimdi meyve suyu vermeye başlayana kadar elma ve domatesleri karamelin içine koyun. Yıkanmış kuru üzümlere ve rendelenmiş zencefile çok az meyve ekleyin. Tavayı ocaktan alın, üzerini örtün ve beş dakika bekleyerek elmaları zencefil aromalarıyla ıslatın.

2. Mikrodalga fırına başvurmadan oda sıcaklığında puf böreği pufu. Hamuru bir tabaka halinde yuvarlayın ve kareler halinde kesin.

3. Hamurun kenarlarının yoğunluğu için çırpılmış yumurta ile yağlayın.

4. Yarım kareye bir kaşık dolusu elma dolması koyun. İkincisi, delikten geçin. Dolguyu delikli hamurla örtün ve kenarları normal bir çatalla düzgün şekilde sabitleyin.

5. Fırın tepsisini yağla yağlayın. Krepleri ekmek tepsisine, çırpılmış yumurtalı ekmeğin üzerine koyun.

6. Fırını 180 derece ısıtın. Tavayı çeyrek saat gönderin. Krepleri komposto veya diğer içeceklerle servis edin.

Tarif 3. Mayalı puf hamurundan elmalı krep

Dört büyük elma;

Puf böreği maya ambalajı.

60 gr tereyağı;

30 gr mısır nişastası;

30 ml vanilya özütü;

1. Elmaları musluğun altında yıkayın. Özel bir bıçak kullanarak soyun. Meyveleri ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Eti santimetre küpler halinde kesin.

2. Bir kapta suyu nişasta ve vanilya özütü ile karıştırın. heyecan.

3. Orta ateşte bir tava koyun. İçine tereyağı eritin ve ezilmiş meyveyi içine koyun. Elmalar yedi dakika karıştırılarak kızartılır. Sonra ateşi çevirin ve şekere koyun. Şeker eriyene kadar tahta kaşıkla karıştırarak pişirmeye devam edin. Su ile seyreltilmiş nişastayı dökün. Karışım sıkışana kadar kızartmaya devam edin. Tavayı ateşten alın ve içindekileri derin bir kaba koyun.

4. Masaya un serpin ve üzerine eritilmiş milföy hamurunu koyun. Dört milimetreden daha kalın olmayan dikdörtgen bir yatağa dönün. Parçaları karelere dönüştürmek.

5. Dolguyu bir köşeye koyun ve test cihazının ikinci kısmını çapraz olarak kapatın. Peki, kenarları parmaklarınızla bağlayın ve kenarları bıçakla kesin.

6. Fırını önceden 175 dereceye ısıtın. Bir fırın tepsisini bir fırın tepsisiyle örtün. Aralarında boşluk bırakarak üçgen turtalar koyun. Kreplerin yüzeyini krema ile yağlayın ve üzerine şeker serpin.

7. Yarım saat kek pişirin. Unlu mamulleri kakao veya sütle servis edin.

Tarif 4. Milföy hamurundan elma ve ballı krep

400 gr hazır puf böreği.

Vanilya şekeri – 40 g.

1. Elmaları musluk altında yıkayın, kabuklarından soyun ve tohum kutularını çıkarın. Küçük küpler ile ufalanmış hamur. Bir tencereye ezilmiş elmaları koyun ve üzerlerine tarçın, bal ve şeker ekleyin.

2. Elmalı şırayı ateşe koyun ve meyve yumuşayana ve şeker eriyene kadar sürekli karıştırarak pişirin.

3. Buzlu hamur işini küçük kareler halinde kesin. 12 adet olmalıdır.

4. Her kareyi bir dikdörtgen şeklinde yuvarlayın. Yarısına yaklaşık iki yemek kaşığı elma dolgusu koyun. İkinci tarafta yarıklar açın. Hamurun kenarlarını çırpılmış yumurtalarla yağlayın ve iyice sıkın.

5. Pişmiş krepleri bir fırın tepsisine yerleştirin, yağ ile yağlayın. Kreplerin yüzeyini bir fırça ile çırpılmış yumurtalarla yağlayın.

6. 180 ° C’de 20 dakika pişirin. Waffle’ları çay veya kakao ile servis edin.

Tarif 5. Milföy hamurundan elma ve süzme peynirli krep

500 gram mayalı puf böreği.

30 gr tereyağı;

Vanilya şekeri paketi;

1. Hamuru tamamen çözün.

2. Elmalarımı çıkarın, çekirdeğini çıkarın ve eti küçük küpler halinde kesin. Elmaları derin bir kaseye katlayın, üzerine tarçın ve şeker serpin. heyecan. Meyvenin suyu kalmayınca, elmaları sıcak bir tavaya tereyağı ile yayıyoruz ve küçük bir ateşte sürekli karıştırarak üç dakika pişiriyoruz. Elma dolgusu soğutulur.

3. Lor, yumurta, vanilya ve beyaz şeker ile birleştirilir. Pasta durumuna gelene kadar her şeyi mikser ile doğruyoruz. Ekşi krema ekleyin ve karıştırın.

4. Eritilmiş hamuru yuvarlayın ve özel şekli daire şeklinde kesin. Bir daireye süzme peynir dolgusu koyarız, yukarıdan elmaları yayarız. İkinci daireyi örtün ve kenarları geleneksel bir çatalla sabitleyin.

5. Tavayı yağla yağlayın ve üzerine krepleri yayın. Yumurtaların üstüne vurun ve birkaç enine yarık yapın.

6. Muffinleri kırmızı olana kadar 180 C’de 20 dakika pişirin. Sıcak kakao veya çay ile mayalı hamurdan elmalı krepler servis ediyoruz.

Tarif 6. Milföy hamurundan elma ve cevizli krep

İki paket puf böreği.

5 gr mısır nişastası;

150 gr ceviz;

1. Elmaları yıkayın ve silin. Çekirdeği çıkarın ve eti küçük parçalar halinde doğrayın.

2. Ceviz çekirdeklerini blender kabına koyun ve doğrayın.

3. Elmaya ezilmiş fındık, nişasta, şeker ve vanilin ekleyin. Hepsi iyi karışır.

4. Pipetli milföy hamurunu bir pişirme masasına yerleştirin ve 3 mm kalınlığında bir tabaka halinde yayın. Karelerle kesin. Ortaya bir kaşık elma dolgusu koyun ve kenarları çapraz olarak birleştirin. Kenarları bir çatalla birleştirin. Ortada birkaç delik açın.

5. Tavayı parşömen kağıdıyla kapatın. Üzerine üçlü turta koyun. Çırpılmış tüm yumurtaları yağlayın. Fırın tepsisini 20 dakika fırına koyun. 180 ° C’de pişirin Süt veya ryazinka ile servis yapın.

Milföy hamurundan elmalı krep – ipuçları ve püf noktaları

Hamuru sadece oda sıcaklığında puflayın.

Hamur rulo halinde yuvarlanırsa eriyikçe açılır, böylece birbirine yapışmaz.

Krepleri pembeye çevirmek için krema veya yumurta ile yağlayın.

Dolgunun akacağından korkuyorsanız, biraz nişasta ekleyebilirsiniz.

Mayalı puf böreğinden elde edilen krepler, hamurun çıkması için yarım saat fırın tepsisine bırakılır.

© 2012-2018 Kadın Görüşü. Materyalleri kopyalarken – kaynağa bir bağlantı gereklidir!

Portalın genel yayın yönetmeni: Ekaterina Danilova

E-posta: [email protected]

Yazı işleri müdürü: +7 (965) 405 64 18

Elmalı milföy hamurundan yapılan krepler – çay için çok basit ve lezzetli hamur işleri. Kendi başına, eşsiz hamur işi benzersizdir, çünkü elmalar dahil çeşitli dolgularla mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir.

Turta hamur işinin hazırlanması için herhangi bir hamur uygundur: hem maya hem de bisdosevo. Milföy hamurunun şüphesiz avantajı, onu kendiniz hazırlamanıza gerek olmamasıdır. Pratik olarak herhangi bir mağazada, zamandan tasarruf sağlayacak ve neredeyse evdekiyle aynı tada sahip olacak şekilde önceden hazır olarak satın alabilirsiniz. Ek olarak, kronların yemekleri çok hızlı bir şekilde hazırlanır, bu özellikle beklenmedik ziyaretçiler eve geldiğinde önemlidir.

İpucu! Ekmeğin başarılı olabilmesi için test seçimine özel dikkat gösterilmelidir. Hazır puf böreği satın alırken hamurun bileşimine ve ambalajın görünümüne dikkat etmeniz gerekir.

Kaliteli hamur, izin verilen en yüksek kalitede buğday unu, su, yağ, sitrik asit, yemeklik tuz, süt ve ekmek (yumurta tozu) içermelidir. Hiçbir durumda doğallığa uygun herhangi bir yapay renklendirici, tatlandırıcı ve E indeksli katkı maddeleri olmamalıdır.

Hamurun sağlam bir dokunuşu olmalıdır. Yüzeyinde hiçbir durumda herhangi bir şişme, kabarcık veya başka şekil değişiklikleri olmamalıdır. Olsaydı, büyük olasılıkla yeniden dondurulmuştu ve ondan ekmek olması gerektiği gibi yükselmeyecekti.

Elmalı bu turtalar evde çok popüler bir ekmek türüdür. Fazla para gerektirmez çünkü hem hamur hem de hazır elmalar fazla paraya mal olmaz. Tadı, puf böreği veya fırıncılık ile rekabet eder.

  • Mayasız puf böreği – 500 g
  • Elma – 250 gr
  • Tadımlık şeker
  • Tereyağı – 20 gr
  • Limon kabuğu – 1/4 çay kaşığı.

Bu miktardaki malzemeden 12 porsiyon elde edilir.

Pişirme süresi – 40 dakika

Elmalı puf böreği: nasıl pişirilir

Turtaları ilk etapta hazırlamak için bir dolgu hazırlamanız gerekir.

Elma yıkayın, soyun ve basitleştirin. Küçük küpler halinde kesin ve tereyağlı tavaya koyun. Sonra elmaları tatlandırmak için şeker ve limon ekleyin ve 5-10 dakika karıştırarak küçük bir ateşte kızartın. İstenirse dolguya şeker yerine bal eklenebilir.

Elmalar yeterince yumuşak olmalı ama dağınık olmamalıdır. Elmalar hazır olduğunda tava ateşten çıkarılmalı ve doldurma için soğuk bırakılmalıdır.

Bazı yabani elmalar rende doldurmak için ovalanır, kıyma makinesinde bükülür veya dilimler bütün olarak konur. Her durumda, bitmiş pişmiş ürünler lezzetli olacaktır.

Hamur, oda sıcaklığında çözülmeye hazırdır. Bu yaklaşık bir saat sürecektir. Pişirme süresi hesaplanırken, bir rulodaki donmuş hamurun katmanlara göre daha uzun süre çözüleceği dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, doldurmaya başlamadan önce buz çözme işlemine başlamak en iyisidir.

Hafif buzlu hamur, yuvarlayın ve kareler halinde kesin (kenar uzunluğu yaklaşık yedi ila dokuz santimetredir). Yüzeye yapışmaması için önce hafifçe un serpilmelidir.

Hamuru üçgen bir dolgu (veya zarf şeklinde) ve dikkatlice zaschipnut kenarı ile katlayın, böylece turtalar pişirilirken meyve suyu sızmaz. Kenarları daha yoğun yapmak için bir çatal kullanabilirsiniz.

Yararlı tavsiye! Hamurun kenarı yumurta ile hafifçe yağlanırsa köftelerin kenarları birbirine daha kolay ve güvenilir şekilde yapıştırılır.

Her köftenin ortasında çatalla küçük kesikler veya delikler açın.

Bir tepsiyi az miktarda yağ veya kabuk ile bir fırın tepsisine yağlayın. Üzerine krepler koyun ve önceden 180 derece ısıtılmış fırına koyun. Altın kabuk oluşmadan yaklaşık 20-30 dakika önce pişirin.

öneri! Pişirme güzel bir kırmızı renkti, fırına koymadan önce yüzeyin çırpılmış yumurta sarısı veya eritilmiş tereyağı ile yağlanması tavsiye edilir.

Gözleme böreği hazır olduğunda fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Servis yapmadan önce üzerine pudra şekeri serpilebilir.

Aldığım tek hamur puf böreği. Bugün elma ve tarçınla puf yapıyoruz. Milföy hamuruyla yapılan harika hamur işleri!

Çoğu insan elmaları sever! Apple, Newton’un keşifler yapmasına yardım etti, Steve Jobs parayı aldı! Tarifimle mayalı puf böreğinden elmalı turtalar pişirin ve siz de şaşırtabilirsiniz, ancak tüm dünyayı değil, sevdiklerinizi kesinlikle!

Sevdiklerinizi sabahları taze pişmiş yemeklerin kokusu ile uyandırmak güzel. Hazır krep kullanırsanız ve her şeyi dikkatlice yaparsanız, çeşitli dolgularla (peynir ve süzme elmalarla) hızlı ponponlar 40 dakika içinde hazır olacaktır.

Özellikle tatlı pasta puf böreği. Örneğin yiyebileceğiniz güzel güller. 😉 Bitmiş milföy hamurunun basit şekilde pişirilmesi. Hamurdan akıllı ve hoş kokulu güller – tatil için ekmek! Milföy hamurundan bu tatlı hamur işini hazırlamak çok kolay ve tarifler bir fotoğrafla birlikte yer alıyor.

Hiç çiçek yiyebileceğini hayal ettin mi? hayır? Dürüst olmak gerekirse, ben de, ama tam tersine ikna olmuştum, bir kez ziyaret edip bu güzelliği görmeye gittim – elmalı pasta pufundan “güller”. Hamurdan güller hazırlayan bu ekmek tüm övgüyü hak ediyor. Elmalı dilimler yapmak kolaydır, ancak çok etkileyici görünüyorlar.

Hazır açık büfe hamur işinden elmalı turta ile pişmiş bir karşı formül. O çok basit. Ve cack çok lezzetli!

Bir çocuğu nasıl şaşırtacağınıza ve onunla ne pişirebileceğinize dair bir bilmece mi var? Elmalı hazır turtalardan lezzetli pişmiş hamur işleri hazırlamanın basit ve hızlı bir yolunu öneriyorum.

Elma ve mantarlı katmanlı zarflar. Güzel puf böreği ile ve çay için yapılan ve atıştırmalık gibi hamur işi!

Hızlı bir çay kürü için mükemmel bir çözüm – elmalı ponponlar. Mevcut, hızlı ve lezzetli.

Hazır puf böreğiniz varsa, elmalı narin çıtır puflar hazırlamak çok kolay olacaktır.