Mercimek pişirmek için 10 numara

Soğuk gelir ve bununla birlikte vücudun kaşık tabak istediği an. Sıcak, lezzetli, geleneksel … peki, ev yapımı yiyecekler veya bazılarının şimdi adlandırmayı tercih ettiği gibi, sağlıklı yiyecek. Ve şüphesiz, bu tür yiyeceklerin tartışmasız krallarından biri, iyi bir kase mercimektir.

Güveçler, döşemeli …Bu baklagilin neredeyse tüm hazırlıkları bizi geçmişe, yemeklerin acelesiz hazırlandığı ve mutfaktan dayanılmaz bir aromanın çıktığı o günlere götürüyor.. Mercimek pişirmeye cesaret ederseniz, evinizde kurtarabileceğiniz aroma. Korkmayın, çünkü zor değil ve ayrıca bir uzman gibi yapmanıza yardımcı olacak bazı püf noktaları hazırladık.

Kahverengi veya sarı mercimek pişirmeyi seçin

Bunlar en yaygın iki çeşittir. Kastilya sarışını boyut olarak daha büyüktür ve İspanya’da en çok tüketilenidir.. Ateşi iyi tuttuğu için genellikle güveçte kullanılır.

Pardina daha küçüktür, konservelerde ve salatalarda, aynı zamanda güveçlerde ve tam olarak Küçük boyutu nedeniyle ihtiyaç duyduğu pişirme süreleri daha kısadır. Pardina mercimeklerini pişirmek için, bir gece önce ıslattıysanız, düşük / orta ateşte sadece yarım saat gerekir.. Aksi takdirde kahverengi mercimeği ıslatmadan pişirmek için pişirme süresini uzatmanız gerekecektir. 50 dakikaya kadar.

Mercimeği ıslatın evet mi hayır mı?

Mercimeği ıslatmayı gerektiren ya da istemeyen bir kural yoktur, bu büyük ölçüde mutfağa ayırmak istediğiniz zamana bağlı olacaktır. Pişirme süresini kısaltmak ve daha yoğun bir tat elde etmek istiyorsanız, pişirmeden önceki gece ıslatabilirsiniz.. Elbette, onlara dikkatli davranın, çünkü bunlar kırılabilir veya kaybedilebilir. cilt, baklagilleri kaplayan hassas cilt.

Bu arada, onları ıslatmasan bile mercimekleri temizlediğinizden emin olun tencereye koymadan önce taş veya kir gibi yabancı maddeleri temizlemek için.

Mercimek ve su oranı

Ölçümler, geleneksel bir kapta mı yoksa düdüklü tencerede mi pişirdiğinize bağlı olacaktır. İlk durumda oran her bir mercimek için beş bardak su olacak (tarifi iki kişilik tek yemek olarak hazırlayacaksanız normal kısım), ve bir düdüklü tencere kullanırsanız, üç bardak yeterli olacaktır.

Mercimeklerin tencereye yapışmaması için su sıkıntısı olmaması önemlidir. Bu başınıza gelirse, daha fazla su ekleyebilirsiniz, ancak evet, her zaman sıcak veya sıcaklıktaki değişim mercimeklerin derisini kaybetmesine neden olur.

Düşük ateşte pişirin

Gerçekten geçmişin tatlarını kurtarmak istiyorsanız, aceleyi mutfaktan uzak tutmalısınız.. Bu nedenle, zaman izin verdiğinde hafif bir ateş kullanın. Örneğin, eğer yazı tahtası 9 seviyesi vardır, ideal olarak 4’ü kullanırsınız ve 6 ise 3’te bırakın.

Böylelikle geleneksel bir tencerede pişirmişseniz 50 dakika içinde sofrada nefis mercimek yiyeceksiniz.

Mercimek kaynayınca karıştırmayın

Oranlar ve sürelerle ilgili olarak size verdiğimiz tüm tavsiyelere uyarsanız, mercimekleri suya koyduktan sonra karıştırmanız gerekir., o zaman buna gerek kalmayacak çünkü yeterli su olacak ve kaba yapışmayacaklar. Pişirirken onları hareket ettirmek yemeği mahvedebilir, çünkü mercimek kırılıp kabuğunu kaybedebilir.

Her durumda, yardım edemezseniz ve “onları sallamanız” gerekiyorsa, bunu yapabilirsiniz güveç kollarından tutarak ve nazikçe hareket ettirerek.

Başarı sosta

Her kaşık tabakta olduğu gibi onları hazırladığınız sos lezzetinin temelidir. Domates, soğan, pırasa veya patates gibi taze sebzeler kullanın ve isterseniz chorizo, domuz pastırması veya kan sosisi de ekleyebilirsiniz. Güveçleri tatlandırmak için kısık ateşte ve defne yaprağı ile pişirin.

Tatmak için doku

Olduğu gibi omlet Soğanlı veya soğansız baklagiller için iki okul var: çorbayı tercih edenler veya daha kremalı almayı seçenler. Sizin durumunuz buysa, işte lezzetli bir numara: sebzeleri büyük parçalara ayırın, biraz kaynatın ve mikser onları biraz pişirme suyuyla dövmek. Yapısını kalınlaştırmak için mercimek tenceresine ekleyebileceğiniz bir krem ​​alacaksınız.

Tüm demirden yararlanın

Elbette bunu birçok kez duymuşsunuzdur: Mercimek, en yüksek demir içeriğine sahip baklagillerden biridir. Ancak, ona yardım etmezseniz, vücudunuz hepsini ememeyecektir. Onun için, 20 dakika pişirildikten sonra bir avuç pirinç ekleyin çünkü bu tahıl demirin emilimini kolaylaştırır.

Bunu yapmanın başka bir yolu da tatlı olarak C vitamini açısından zengin bir meyve yemektir, bu da vücudun mercimekteki yüksek demir içeriğini işlemesine yardımcı olur.

Dokunuşunu getir

Mercimek, deneylere açık, minnettar bir besindir. Yenilemek veya yeni tatlar keşfetmek için tariflerinize farklı malzemeler ekleyin. Damak tadınızın Hindistan veya Kuzey Afrika’ya gitmesini istiyorsanız, köri, kimyon veya ras el hanout gibi baharatları deneyin; veya kırmızı biberi baharatlı ve baharatlı bir dokunuş için kullanın.

Eşlik gelince, mercimekle iyi gitmeyen pratikte hiçbir sebze yoktur; Ya da “güçlü” bir güveç tercih ediyorsanız, yanında chorizo, kan sosisi, haşlanmış et … en sevdiğiniz tarifi bulana kadar deneyin!

Güveçlere ek olarak, onları her zaman püre, humus, soğuk salatalarda veya balık eşliğinde kullanabilirsiniz!

Onlara acı biberle servis yapın

Yukarıdakilerle bağlantılı olarak, acı biber mercimeğe özel bir tat vermek için ideal bir eşliktir. Asit tadı damağınızı dolduracak şekilde her kaşık dolusu ısırarak hepsini yiyebilir veya doğrayıp doğrudan tabağa ekleyebilirsiniz. Bu biber çeşidi, vitamin, demir ve magnezyum açısından zengindir, bu nedenle damağınızı aydınlatmanın yanı sıra katkıda bulunacaksınız. tabağa besinler.

Bunlar mercimek pişirmek için on numaramız, takip edin ve bu bakliyatta uzman olacaksınız. Sence hiç kaçırdık mı? Mercimekten en iyi şekilde yararlanmak için sırrınız nedir? Yorumlarda bize bildirin!

Yazar hakkında

'src =