LG çamaşır makinesinin tahliye hortumu nasıl temizlenir

LG çamaşır makinesinde tahliye hortumu nasıl temizlenirEr ya da geç, LG çamaşır makinesinin sahibinin tahliye hortumunu elleriyle temizlemesi gerekir. Tamburdan kanalizasyon sistemine geçen atık suyun, makine parçaları üzerinde çöp parçacıkları ve sabun birikintileri bıraktığı bir sır değildir. Memeler için lastik duvarlar istisna değildir ve zamanla burada kalın, yapışkan bir tabaka birikerek ciddi bir tıkanma tehlikesi oluşturur. Tek bir çıkış yolu var – biriken kiri düzenli olarak temizleyin. Bunu nasıl yapacağımızı makaleden öğreniyoruz.

Hortum çıkarma

Tahliye hortumunu LG çamaşır makinesinde temizlemek için, hortumun cihaz muhafazasından ve kanalizasyondan ayrılması gerekir. Bunu yapmak zor değil: Cihazın bağlantısını kesmek, yıkayıcıyı geri koymak, duvara yaslanmak, tabana dikkat etmek yeterli. Paçavra etrafındaki boşluğu kapatıyoruz, teknik kapağı açıyoruz, sızıntı sensörünü dikkatlice sarıyoruz ve lastik tüpün kurulum yerini buluyoruz. Kelepçe tutma kelepçesini zayıflatın ve boruyu kendi üzerine çekin.

Hortum temizlenirken aynı zamanda tahliye filtresi ve pompa çarkının temizlenmesi tavsiye edilir.

İkinci uç, ayrılması en kolay olanıdır. Sakızın sifona veya kanalizasyon yükselticisine birleştiği yeri buluyoruz, kelepçeyi zayıflatıyor ve boruyu serbest bırakıyoruz. İşte bu, demontaj başarıyla tamamlandı ve hortumu temizlemeye başlayabilirsiniz.Kanalizasyon hortumunun çıkarılması

Temizleme işleminin açıklaması

Sabunlu suyu kapmak için acele edin buna değmez: önce çıkarma hortumunu dikkatlice incelemek daha iyidir. Temizlemeye başlamadan önce kauçuğun bütünlüğünü sağlamalısınız ve mahfazada hasar varsa değiştirilmesi gerekecektir. Aksi takdirde, sızıntılı hoş olmayan sürprizler daha sonra bekleyecektir.

Kirlerin çoğunu soda ve sirke ile bir saat yıkayarak çıkarabilirsiniz.

Temizleme prosedürünün kendisi, metalik olmayan özel bir Kevlar kablosuyla gerçekleştirilir. Ucunda, sabun artıklarını temizleyen küçük bir fırça bulunur. Bunu yapmak için birkaç basit adımı gerçekleştirmek yeterlidir.

  1. Cihazı hortuma takın, ileri geri hareket ettirin, borunun duvarlarındaki kir tabakasını temizleyin.
  2. Mükemmel hijyen elde edilene kadar prosedürü birkaç kez tekrarlayın.
  3. Hortumu yüksek basınç altında durulayın.Tahliye hortumu temizleme işlemi

Kevlar kablo yerine ev yapımı bir analog uygundur: uzun çelik telin bir ucunu bir ilmekle bükün ve etrafına bir parça kumaş sıkıca sarın. Önemli olan, “fırça” nın çap olarak boruya karşılık gelmesidir. Aynı zamanda, temizleme işlemi farklı değildir – yerleştirin, temizleyin ve durulayın.

Hortumun tıkanmasına ne sebep olur?

Hortum tıkanması neredeyse kaçınılmazdır: Giysilerden çıkan deterjanlar ve bezler tüpün duvarlarına yerleşmeye başlayacaktır. Bu tıkanma, üretici ve modelden bağımsız olarak tüm çamaşır makinelerinde normaldir. Ancak aşağıdaki öneriler pratikte uygulanırsa plak oluşum süreci yavaşlatılabilir:

  • Giysileri özel koruyucu torbalarda yıkamak;
  • Su yumuşatıcılarını ihmal etmeyin;
  • Yıkadıktan sonra, makinede “boş” bir yıkama döngüsü başlatın;
  • Çamaşır makinesini düzenli olarak temizleyin;

Çamaşır makinesinin en az üç ayda bir kapsamlı bir şekilde temizlenmesi tavsiye edilir.

  • Otomatik makineler için özel olarak tasarlanmış yüksek kaliteli deterjanların kullanımı;
  • Bir tambura yerleştirmeden önce, eşyaların ceplerini kontrol edin ve kumaştan saç ve tozu alın.

Tahliye hortumunu çıkarın ve biriken kirden temizleyin – bu işlem 5 dakika sürer. Önemli olan dikkatli, kendinden emin ve talimatlara göre çalışmaktır.