LG çamaşır makinesindeki su seviyesi sensörü nerede

LG çamaşır makinesindeki basınç anahtarı neredeTüm çamaşır makineleri, ünite içindeki belirli işlemleri izleyen özel sensörlerle donatılmıştır. Bu elemanlardan biri su seviyesinden sorumlu olan ve okumalarına göre çamaşır makinesine yıkama işlemi ile ilgili sinyaller veren basınç şalteridir. LG, muhafazanın üst kısmında duvara yakın bir yerde su seviyesi sensörüne sahiptir. Bulmak, kontrol etmek veya değiştirmek kolaydır.

Bu kısım nedir ve nasıl çalışır?

Baskı ayağına erişmek için, yıkayıcının üst kapağını çıkarmanız gerekir. Onu tutan vidaları gevşetmek yeterlidir. Yan duvarın yakınında (köşede), rondelaya benzeyen plastik bir oluklu gövde göreceksiniz. Renkli olabilir ya da olmayabilir, önemli değil. Tel makinesinin bir tarafından ve ikinci duvarlarından, ona ve sonunda – ince bir tüpe çekilirler.

Önemli! Bazı modellerde, konfigürasyon farklıdır: basınç anahtarı daha kompakttır, teller sadece bir tarafında ve diğerinde – aynı ince tüpte bulunur.

Birçoğu için, radikal “stres” muhtemelen baskı ile ilişkilendirilir ve haklı olarak öyle. Aslında sensör su ile tetiklenmez, oluşturduğu basınçla tankın içine dökülür. Basınç ne kadar yüksekse, plastik borulardan sensöre geçen havanın basıncı o kadar büyük olur. Hava, membrana doğru bastırılır, belirli bir bağlantıyı kapatır ve ECU, su toplamayı durdurması için bir komut alır. Aynı şey ters sırada gerçekleşir.LG çamaşır makinesi basınç şalteri

Sensör suya ve çamaşır makinesine yanıt vermezse ve buna göre çalışmaya başlayamazsa, basınç şalterinin arızasının nedenini bulmanız gerekir. Bu durumda sorun kontaklarda veya rölenin kendisinde yatmaktadır.

Bu öğeyi bulun ve kontrol edin

Basınç şalterini kontrol etmeniz ne kadar kolay olursa olsun, hareket etmek için acele etmeyin. Sorunun su sensörüyle ilgili olduğu kesin değildir, ancak arabanız garanti kapsamındaysa, kendiniz ayırırsanız kimse tamir etmeyecektir. Bu nedenle, cihazın içine girmeden önce dikkatlice düşünün. Yine de taramayı başlatmaya karar verirseniz, aşağıdakileri yapın:

  • CM’nin şebekeden ayrılması;
  • Üst plakayı, üzerindeki vidaları sökerek makineden çıkarın;
  • Teorik olarak basınç anahtarının bulunduğu muhafazanın sağ duvarını inceleyin, gördüğünüzden emin olun;
  • Vidayı gevşetin ve konektörü çıkarın, böylece basınç anahtarını konumundan serbestçe çıkarabilirsiniz;
  • Artık parça tek bir kelepçe ile yerinde tutulur, pense ile açılır ve sensör çıkarılır.Basınç anahtarını çıkarın

Cihazı bir multimetre ile hemen test etmek için acele etmeyin. Doğaçlama yöntemlerle basınca verilen tepkiyi kontrol edebilirsiniz. Tüpten küçük bir parça (gerçek olana benzer boyutta) alın ve cihaza takın, ardından oraya üfleyin, içeride bir klik sesi duyulursa, röle basınca cevap verir, yoksa arızalı.

Çoktan seçmeli

Aşağıda açıklanan şekilde, yalnızca doğrudan tahrikli bir LG çamaşır makinesindeki basınç anahtarlarını değil, aynı zamanda Ariston, Bosch ve Samsung birimlerindeki sensörleri de kontrol edebilirsiniz.

  1. Sensör devresini önünüze yerleştirin.
  2. Multimetre problarını ilgili kontaklara bağlayın.
  3. Membranın çalışması için tüpte kendi kendine basınç oluşturmak.Multimetre basınç anahtarı doğrulaması

Sayaca bir göz atın. Sensör tetiklendiğinde direnç değeri değişmediyse, bu, basınç anahtarının değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyorsa, sorun donanımda olabilir. Küçük bir delik bile havanın geçmesine izin verir ve bu da röle için gereken basıncı oluşturmaz.