LG çamaşır makinesi yıkama sırasında kapanıyor

LG çamaşır makinesi yıkama sırasında kapanıyorYıkama döngüsü sırasında ElGi otomatik yıkamanın otomatik olarak kapatılması nadirdir. Bunun nedeni, normal bir kısa vadeli arıza veya sistemin herhangi bir bileşeninin arızası olabilir. Öncelikle, cihaz yeniden başlatılmalıdır – cihazı birkaç saniyeliğine fişten çekin, ardından ağa yeniden bağlayın. Bu yöntem işe yaramazsa ve LG çamaşır makinesi yıkama sırasında ve sonrasında kapanırsa, ünitenin ayrıntılı bir teşhisini yapmanız gerekecektir.

ne olur

LG çamaşır makinesinin otomatik olarak kapanma olasılığını belirleyen birçok faktör vardır. Bir problemle nasıl başa çıkılacağını anlamak için bir şeyi teşhis etmelisiniz. Bu büyük olasılıkla durumdur:

  • Belirtilen yıkama modunda arıza (kontrol ünitesinin arızalı olduğunu gösterir);
  • Yükün izin verilen kütlesini aşmak (elektrik motorunun gücü çok ağır bir silindiri döndürmek için yeterli değildir);
  • Yanlış yıkama modunu seçmek.
  • Yuva kilitleme cihazında hasar. Bu durumda, yükleme kapağı gevşek bir şekilde kapatılacağından çamaşır makinesi çalışamayacaktır;
  • Sızıntı koruma sisteminin neden olduğu koruyucu kapatma. Tavadaki su seviyesi sensörü, cihazın çalışmayı durdurması sonucu bir sinyal verir;
  • Makinenin en önemli unsurlarından birinin arızalanması: ısıtma elemanı, motor, tahliye pompası vb.
  • Giriş veya drenaj sistemi tıkalı.

Çoğu sorun kendi ellerinizle kolayca çözülebilir. Cihazın çalışmayı bıraktığı program uygulama aşamasını izlemek için çamaşır makinesinin durumunu değerlendirmek gerekir. Arızanın temel nedenini belirlemek, yıkayıcının tekrar tam olarak çalışmasına yardımcı olacaktır.

Sorun var

Yıkayıcı arızalıModern otomatik LG makineleri, namluya yerleştirilen çamaşırların ağırlığına uygun bir sensörle donatılmıştır. Üretici tarafından izin verilen kütle aşılırsa, cihaz ilgili hata kodunu ekranda görüntüler veya basitçe durur.

Ek olarak, silindiri eşyalarla doldururken, giysiler iç yüzeyine eşit olarak dağıtılmalıdır. Aksi takdirde, yıkama tek bir bağlı parça oluşturur ve bu da tamburun dengesiz olmasına ve çamaşır makinesinin otomatik olarak durmasına neden olur.

İlginç dengesizliğe ek olarak, makine amortisörün aşırı yüklenmesi ve tamburu tutan yayların genişlemesi ile doludur.

Bu nedenle çamaşırları tamburun içine doğru yerleştirmek için çamaşır makinesinin maksimum yük kütlesine dikkat etmek gerekir.

Düğümlerden birine kısa devre

Genellikle ElGi çamaşır makinelerinin otomatik olarak kapanmasının nedeni, bazı önemli sistem elemanlarının beklenmedik şekilde arızalanmasıdır. Örneğin, bir ısıtıcı arızası durumunda, tanktaki belirlenen su, belirtilen parametrelere kadar ısınamayacak, ancak soğuk veya kaynamalı olacaktır. Yüksek bir sıcaklık kaydettikten sonra, sıcaklık sensörü otomatik olarak açılacak ve cihazı kapatacaktır.

Belki de nedeni ısıtma elemanında

Elektrik motoru hasar görürse çamaşır makinesi kontrol edilemez hale gelir. Bu durumda, yavaş devir hızlı bir şekilde veya tersine yavaşça gözlemlenebilir. Atık sıvının kanalizasyona boşaltılması aşamasında drenaj pompasının zarar görmesi kolaylıkla tespit edilebilir.

Su depodan 10 dakikadan fazla bir süre ayrıldıysa, pompanın tıkanması, tahliye hortumu veya pompanın son arızasından bahsedebilirsiniz.

Aquastop tetikleyici

Kontrol paneliyle ilgili sorunlarBir kaçak koruma sistemi ile donatılmış olan AlGee, tavadaki su seviye sensörünü çalıştırırken durabilir. Böyle bir durumda, yıkayıcı, bağlantıyı kesmeden önce soruna karşılık gelen bir hata kodunu göstermelidir, ancak maalesef, makineye bu her zaman bildirilmez. Bu nedenle, kullanıcılar ekranda herhangi bir sembol olmadan LG çamaşır makinesi kapalı görünebilir İlk bakışta makine tablasının suyla dolu olduğunu tahmin etmek imkansızdır.

Bazen sızıntı sensörü herhangi bir zamanda yapışmaya ve çalışmaya başlar. Bu durumda onarım yapmak çok basittir, elinizi tavaya koyun ve şamandırayı orijinal yerine yerleştirin.

Kontrol modülü arızası

Ana kontrol ünitesi, cihazı tetikleyebilir ve kapatabilir. Makineyi sökmeden ve üniteyi açmadan tahta testi üzerinde çalışmayacaktır, çalışma arayüzü oldukça geniştir. Konsolu profesyonel olarak test edip onarımını sadece bu alanda bilgili, deneyimli bir uzman yapabilir.

Yüzey teşhisini kendi ellerinizle yaparken, bir multimetre kullanmak en iyisidir. Cihaz tarafından yayınlanan verilere dayanarak, kartın iyi çalışır durumda olduğu sonucuna varabiliriz. Bazen bir modüle bakmak, değiştirilmesi gerektiğini anlamak için yeterlidir. Yanmış kontaklar, yanmış izler vb. Blokta görünür olacaktır.