LG çamaşır makinesi suyu boşaltırken patlıyor

LG çamaşır makinesi suyu boşaltırken patlıyorMakinede çamaşır makinesinin çalışma sırasında verdiği kabul edilebilir sınırlar içindeki gürültü oldukça normaldir ve açıklanabilir. Yalnızca tüm gereksinimlere ve kurallara uygun olarak satın alınan ve kurulan bir çamaşır makinesi sessiz çalışmayı garanti etmez. Anormal durum, bu teknolojinin yüksek, orta derecede yüksek ses çıkarmasıdır. Suyun yutulması, ana yıkama sırasında tamburun dönmesi, durulama döngüsünde, sıkma sırasında bazen vurma, boncuklanma ve gürültü gözlenir. Öyleyse, LG çamaşır makinesinde suyu kuruturken pompanın neden pompalandığını gözden geçirelim.

Bu nahoş ses nereden geliyor?

Otomatik bir makinenin aşırı derecede gürültülü çalışmasını tetikleyen birçok neden olabilir. Çoğu ana yıkama sırasında ortaya çıkar. Atık suyu boşaltırken güçlü bir yıkayıcı vızıldamasına tam olarak ne sebep olabilir? Su depodan çıkmaya başlamadan önce pompa yukarı çıkmaya başlar, bu nedenle gürültünün ana nedeni drenaj pompasında aranmalıdır. Pompa, tek bir nedenle boşaltırken mırıldanıyor:

 • Tıkanıklık varsa;
 • Pompa hasarlıysa;
 • Boşaltma hortumu veya püskürtme uçları tıkandığında;
 • Tahliye filtresinde çöp biriktiğinde.

“Hırıltı” sesi genellikle durulamanın sonunda, ancak sıkma işleminden önce meydana gelir. Bununla birlikte, yıkayıcı, suyun boşaltılmasının son aşamasında, döngünün bitiminden sonra vızıldamaya başlayabilir. Sorunları bildirirken ne yapılacağını daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Sorunla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Çamaşır makinenizin bu kadar zahmetli olmasının sebebini belirlemek ve ortadan kaldırmak hiç de zor değil. Ortalama bir kişi bile bir sonraki iş cephesiyle ilgilenecektir. Onarıma nereden başlamalı? Hangi parçaların kontrol edilmesi en kolay olduğu. Bu durumda yapılacak ilk şey çöp filtresini kontrol etmektir.Önce filtreyi temizleyin

Tahliye filtresi, aşağıdaki ElGi rondelalarının üzerinde, dik açıyla, küçük bir panelin arkasında bulunur. Kanadı açmak için oluklu bir tornavida kullanın, aletin ucunu kanadın içine sokun ve kolayca açılan kapıyı yavaşça çekip çıkarın. Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Bir bez alın ve cihazın altına koyun, bez filtre deliğinden akan suyu emecektir.
 • Kapağı sağdan sola doğru çevirin;
 • Filtre elemanını muhafazadan çıkarın ve tercihen deterjanlarla yıkayın;
 • Tahliye filtresini çıkardıktan sonra görünen deliği kontrol edin. Boşluktan biriken kalıntıları temizleyin, duvarları kirden silin.
 • Çöp filtresini orijinal yerine dikkatlice takın, ipliği kırmamak için kapağı sıkın;
 • Makineyi test modunda döndürmeye başlayın ve gürültünün üstesinden gelinebilecek olup olmadığını kontrol edin.

Tahliye filtresi çok tıkalıysa, bu şekilde sökmeniz mümkün olmayabilir ve pompa ile birlikte elemanı yuvanın içinden çıkarmanız gerekecektir.

İnceleme, çöp filtresinde herhangi bir engel olmadığını gösterdiğinde, sistemin diğer elemanlarını kontrol etmek gerekir: tahliye hortumu ve pompa. Hortum, gövdenin arka tarafında basit bir görüş alanına yerleştirilmiştir, ancak incelenmek üzere çıkarmak için pompaya erişmeniz gerekir.

Çoğu LG çamaşır makinesi modelindeki tahliye pompası, muhafazanın altında bulunur. Çıkarmak için, cihazın enerjisini kesmek, kontaklardan ayırmak ve yan tarafına yerleştirmek yeterlidir. Ardından, pompayı çıkarın, haznesinde pislik olup olmadığını kontrol edin ve pervaneyi iyice temizleyin. Bu prosedürü kendi ellerinizle yapmaktan korkuyorsanız, bir uzmanı davet edebilirsiniz.

Tahliye pompasını temizledikten sonra hortumları ve memeleri iyice inceleyin. Bu yüzden öncelikle pompaya bağlı tahliye hortumunu özel bir kelepçe ile ayırın. Borunun diğer ucu, kanalizasyon borusunun konektöründen zaten ayrılmış durumda. Hortum tamamen elinizde olacak ve eşyayı iyice yıkamalı ve tıkanıklığı gidermelisiniz.Boşaltma hortumunu temizleyin

Tahliye hortumu ucunda özel bir çubuk ile fırça ile temizlenir. Kablo çapı 1 cm’yi geçmemelidir, eylem algoritması aşağıdaki gibidir:

 • Çubuğu tahliye hortumuna yerleştirin;
 • Kabloyu borunun içinde ileri geri hareket ettirin;
 • Boşluğu musluk altında akan su ile durulayın.
 • Boşaltma hortumunu yeniden takın;
 • Yıkayıcı montajı ve ağlara bağlantı.

Küçük onarım tamamlandıktan sonra, makine test moduna alınmalıdır. Bu aşamada, makinenin “içini” temizlemek için tasarlanmış özel bir alet eklemeniz önerilir. Drenaj hortumunda veya pompada hasar tespit edilirse, elemanı tek bir çalışma parçasıyla değiştirin.

Bir uğultunun ortaya çıkmasını önlemek için ne yapmalı?

Yüksek ses riskini azaltmak ve çamaşır makinesini mümkün olduğu kadar uzun süre tamir etmemek için makineyi dikkatli bir şekilde çalıştırın. Belirli kurallara bağlı kalarak Ev Asistanınızın ve bileşenlerinin ömrünü uzatabilirsiniz. Aşağıdakiler önemlidir:

 • Devriye hizmeti çamaşırhane ekipmanları.
 • Sert su üzerine yumuşatıcı koyun;
 • Tartı ve plakayı makinenin “içinden” düzenli olarak çıkarın;
 • Genellikle drenaj ünitesinin filtresini temizlemek;
 • Yıkama başlangıcında, tambura yüklenen çamaşırlarda kağıt veya ceplerinde küçük parçalar olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

Unutulan yabancı maddeler, tahliye sisteminin silinen elemanlarına yerleşerek pompa, filtre ve nozulların tıkanma olasılığını artıracaktır.

Çamaşır makinesini onarabilir ve yüksek sesten kendiniz kurtulabilirsiniz. Atık suyu depodan çıkarırken ortaya çıkan direkleri ortadan kaldırmak için, temizlemek ve gerekirse drenaj sisteminin elemanlarını değiştirmek yardımcı olacaktır.