LG çamaşır makinesi donuyor

LG çamaşır makinesi donuyorNormal yıkama eğirme ile değil de “donma” ile bitiyorsa ne yapmalı? Çamaşırları duruladıktan sonra, çamaşır makinesi bir sonraki adıma geçmelidir, ancak bu, sistemdeki bazı düzensizliklerle olmaz. Cihaz, ekranda bir hata kodu görüntüleyebilir, ancak cihaz, meydana gelen hasarın türünü ara sıra bildirmez. LG çamaşır makinesi donarsa, sorunu kendiniz halletmeniz gerekir. Teşhise nereden başlıyorsunuz?

Önce neyi kontrol ederiz?

Makine, yalnızca sistemde bir arıza olması durumunda değil, aynı zamanda yıkama ekipmanının kullanımındaki sıradan hatalardan da arızalanabilir. Her şeyden önce, kullanıcının, cihazın çalışma ve kontrolünün özgüllüğü ile ilgili nedenleri dışlaması gerekir. bu gerekli:

 • Sıkma işlevini içeren yıkama modunu başlattığınızdan emin olun. Dahil edilen program drenaj ve sıkma sağlamayabilir. ‘Yün’ ve ‘Hassas yıkama’ modları vb. Hakkında konuşuyoruz. “Döndür” seçeneğini etkinleştirin ve sorunu çözün;Keten yoldan saptı ve bir kusur ortaya çıktı
 • Tamburda izin verilen yükün aşılmadığından emin olun. Aksi takdirde, işler ıslandığında ağırlaşır ve bu da tahrik mekanizmasına zarar verebilir. İhlal çözülene kadar cihaz çalışmayı durduracaktır. Çamaşırın bir kısmını tamburdan çıkarmalı ve yıkamayı yeniden başlatmalısınız.
 • Kusur olmadığından emin olun. Bu fenomen, örneğin bir yatak örtüsü veya perde gibi büyük bir ürün silindiğinde ortaya çıkar. Tambur yüksek hızlarda döndüğünde, şey kaybolur ve bu da bir dengesizliğe yol açar. Çamaşırları tamburun içine eşit olarak dağıtarak durumu düzeltebilirsiniz.

Açıklanan kontrol hataları için değilse, daha derine “kazmanız” gerekecektir. Çamaşır makinesinin “içini” kontrol etmeli ve cihazı kendi ellerinizle tamir etmelisiniz. Size nereden başlayacağınızı söyleyelim.

Olası sorunlar

Çamaşır makinesini tamir etmeye başlamak için silindiri kontrol etmek gerekir. Belki içinde yabancı bir cisim belirdi: bir bozuk para, sütyen kemiği, çorap, düğme vb. Yabancı maddeler çamaşır makinenizin çalışmamasına neden olabilir. Sıkma döngüsü sırasında ekipmanın askıya alınmasının nedeni de şunlar olabilir:

 • Amortisörlerin ağır aşınması. Modern yıkama ekipmanları, sistemdeki hatalara karşı çok hassastır. Dönerken, amortisörler ve yaylar tarafından tetiklenen cihazın titreşiminde bir artış var. Amortisör elemanlarının tüketimi, silindirin donmasına ve ekipmanın kapanmasına neden olabilir. Onarımlar amortisörlerde yapılacak;
 • Elektrik motoru ve tako sensörünün arızaları. Motor elektroniğinin hasar görmesi veya fırçaların deforme olması mümkündür. Hall sensörü, motorun devir sayısını algılar; Ve başarısız olursa, iyi bir yeni takometre takılmalıdır;
 • Su seviyesi sensöründe hasar. Basınç şalteri, tanktaki su hacmi ile ilgili sinyalleri kontrol ünitesine iletir. Sensör çalışmazsa, cihaz “durulama” ve “sıkma” seçenekleri arasında kapanır;
 • Atık sıvının depodan boşaltılmasının imkansızlığı. Yıkayıcı, sıkmadan önce su tankını serbest bırakmalıdır. Tambur suyla doluysa, makine yıkamayı sıkmaya başlamayacaktır. Bu durumda, ekipman drenaj sistemini ve ayrıca kanalizasyon borusunu tıkanma açısından incelemek gerekir;
 • Ana konsolda hasar. Bu, şebekede bir voltaj düşüşü ile olabilir. Ayrıca, parçaya nem uygulandığında modülde bir arıza meydana gelir.

Çamaşır makinesinin elektroniği ile çalışma konusunda yeterli deneyim yoksa, kontrol panelini tamir etmesi için kalifiye bir ustaya emanet etmek daha iyidir.

Hasar tespit edildiğinde ne yaparsınız? İşin ek niteliği, tespit edilen arızaya bağlıdır. Bir araba tamirinde ana faaliyet alanlarını analiz edelim.

Cihazı temizliyoruz

Tahliye filtresini temizlemeye başlamanızı öneririz. Çamaşır makinesinin alt kısmında özel bir sahte tabak altında bir eleman bulunmaktadır. Toz filtresini çıkarmadan önce makinenin altına küçük bir kap yerleştirin. Filtre elemanını muhafazadan sökün. Saç, yığın, sıkışmış diğer çöplerden temizleyin.

Drenaj hortumunu, boruları ve pis suları incelemeye başladıktan sonra. Hortumları ve sifonları temizleme. Çalışmak için özel temizleme bileşikleri kullanmak daha iyidir.

Amortisörlere bakıyoruz

Amortisör onarımı gerekliBelki de, cihaz arızalanmadan önce, artan kasa titreşimi, alışılmadık musluklar ve musluklar fark ettiniz. Bu, amortisörlerin kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Yaylar, çamaşır makinesinin tankının altında bulunur. Amortisör hasar gördüğünde, ankraj cıvataları aşındığında ve conta silindiğinde makinenin “dönüşü” otomatik olarak kapatılır. Damperleri kontrol etmek için şunları yapmalısınız:

 • AGR devre dışı bırakma;
 • Üst kapağı ünite gövdesinden çıkarın;
 • Tankı sıkma çabasıyla, indirdikten sonra;
 • Öğenin hareketlerini gözlemleyerek aniden tanka basmayı bırakın.

Tank keskin bir şekilde zıplarsa ve ilk konumunda kalırsa, amortisörler tam güçte çalışıyor demektir. Tankın salınımlarını farklı yönlerde gözlemlerken, damperlerin değiştirilmesi gerekecektir.

Amortisörleri değiştirme prosedürü, her bir yıkayıcı modelinin tasarımına bağlıdır.

Amortisörlere ulaşmak için bazı çamaşır makinelerini yanlarında çalıştırmak ve altını çıkarmak yeterlidir. Diğer modeller, vücudun ön veya arka kısmının çıkarılmasını gerektirir. Samsung ve Hansa markalarının arabaları, amortisörleri tankla birlikte çıkarmayı teklif ediyor. Yayların amortisörlere bağlanması değişebilir, ancak çoğu durumda plastik kovanlar tarafından tutulurlar.

Su seviyesi sensörü testi

Basınç şalterinin kontrolü ve onarımı gerekliBasınç şalterini kendi ellerinizle kontrol edebilirsiniz. SMA tankındaki su seviyesini ölçmek için bir sensör gereklidir. Çamaşır makinesinin askıya alınmasının nedeni, basınç anahtarı borularındaki bir tıkanma veya sensörün kendisinde bir arıza olabilir. Cihaz, doğrudan kasanın üst panelinin altında bulunur. Basınç şalterini kontrol etmek için algoritma aşağıdaki gibidir:

 • AGR’yi devre dışı bırakın ve üst kapağı çıkarın;
 • Kabloları sensörden ayırın;
 • Bağlantı elemanlarını gevşetmek ve seviye sensörünü çıkarmak;
 • Memede tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin, üfleyin. Klik sesi duyuyorsanız – cihaz düzgün çalışıyor. Ters konumda, basınç anahtarı değiştirilmelidir.

Eleman ters sırada bağlanır. Çamaşır makinesinin donması şeklinde bir arıza bulursanız, cihazı sökmek için acele etmeyin. Belki de sorun yaygındır – hatalı mod veya aşırı yükleme.