LG çamaşır makinelerinin kodunu çözme

LG etiketleme makineleriUzmanların anlayabileceği belirli LG çamaşır makinesi modellerinin belirtileri, birçok kullanıcı için aptalca. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı kullanıcılar LG marka çamaşır makinelerinin kodunu nasıl çözecekleri hakkında bilgi arayan çeşitli sitelerde İnternet’te geziniyor. Gerekli tüm bilgileri tek bir makalede toplayarak insanları talimatlar üzerinde çalışmaktan ve forum sayfalarını çalışmaktan kurtarmaya karar verdik. İşte geldiği şey.

Sovyet Sonrası Uzayda Yapılan Arabalar

BDT’de LG çamaşır makineleri üreten şirketler var. Özellikle çok büyük bir banliyö tesisi var. LG çamaşır makinelerinin nerede monte edildiği hakkında bilgi ile ilgileniyorsanız, aynı adı taşıyan yazıda okuyabilirsiniz, Rusya ve diğer ülkelerde üretilen işaretleme ekipmanlarının özelliklerinden bahsedeceğiz.

Bilgi yıkayıcı

Etiketleme kodu ve belirli LG çamaşır makinesi modeliyle ilgili diğer bilgiler kutuda bulunabilir.

Aynı LG çamaşır makinesi modelinin işareti aynı değildir ve üretildiği ülkeye bağlıdır, ancak teknik olarak çamaşır makineleri tamamen aynı olabilir. Belirli bir çamaşır makinesinin menşe ülkesini hemen oluşturmanıza izin vermeyen eksiksiz teknik kimliktir, ancak kodunu doğru bir şekilde çözerek bunu yapabilirsiniz. Yapacağımız şey bu. Aşağıdaki fotoğraf, LG çamaşır makinelerinin veya gelişmiş modellerinden birinin şematik bir kod çözme işlemini göstermektedir.

Rus arabalarını markalama LG

Bu işaretleme sembolü, BDT ülkelerinde 2015 yılında monte edilmiş bir çamaşır makinesine aittir. Yukarıdaki şemaya göre, bu harf veya rakam ve sayının ne anlama geldiği zaten açıktır, ancak yine de az çok detaylı bir kod çözmeden bahsetmemize izin veriyoruz.

 • İşaretin ilk iki harfi çamaşır makinesinin markasını gösterir. Prensip olarak bu söylenemez. Bu nedenle, belirli bir LG çamaşır makinesi modelinden bahsettiğimiz açıktır.
 • Sonraki harf, yıkayıcıyı yükleme türünü gösterir. Örneğimizde, bu F harfidir – önden yüklemedir, ancak M veya E harfleri olabilir.

Bilginize! Dünyadaki en popüler ve popüler çamaşır makineleri önden yüklemedir, yani kapak muhafazanın ön duvarına yerleştirilmiştir. Dikey olarak yüklenmiş çamaşır makineleri daha az yaygındır; Şasinin tepesinde bir kapak olduğu yer.

 • Burada, nesneler dönerken silindirin olası maksimum dönüş hızını gösteren iki sayı vardır. Bizim durumumuzda, bu 1.200 rpm’dir, ancak tamburu 1.600 ila 1.800 rpm’ye hızlandırabilen LG yıkayıcılar vardır. Sıkma hızı ne kadar hızlı olursa yıkama portu o kadar kuru olur, ancak tüm kumaşlar yüksek hızda preslenemez.
 • Dönme hızını gösteren sayılardan sonra modelin tasarımını tanımlayan iki sayı vardır. Örneğimizde bu “96” dır, ancak yıkayıcının ön panel, şekil, açılır tavan ve daha fazlası için özel bir tasarımı varsa başka numaralar da olabilir.
 • Sıradaki 4 harf. İlk harf, belirli LG çamaşır makinesi modelinin ne kadar derin olacağını tanımlar. Bizim durumumuzda bu standart derinliğe (W) sahip bir makinedir ancak dar (L) ve çok dar (S) modelleri vardır.
 • Tüm modern LG modellerindeki ikinci harf temelde aynı “D” harfidir, yani Direct Drive, çamaşır makinesinde doğrudan tahrik teknolojisinin kullanıldığını gösterir.
 • İşaretin üçüncü ve dördüncü harfleri, bu modelde kullanılan özel işlevleri gösterir. Örneğimizde bu, S (buhar) işlevi – buharlama işlevi ve H – kurutma işlevi.

Avrupa yapımı arabalar

Avrupa’dan LG çamaşır makinelerinin kodunu çözme ilkesi neredeyse aynı, ancak yine de bazı ayırt edici özellikler var. Bu özellikleri tanımlayalım ve ilgili şekilde bir şema sunalım.

Avrupa'dan çamaşır makineleri

Yukarıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi, Avrupa LG çamaşır makinesi markaları Rusya’da üretilenlerden farklıdır ve bu fark yönetmelikleri etkiler. Avrupa’dan bir çamaşır makinesi için işaret sembolünün başlangıcı tamamen aynıdır:

 • İlk iki harf işarettir;
 • Üçüncü harf hamileliğin türüdür;
 • Sonraki iki sayı dönme hızıdır.

Ancak altıncı karakterle birlikte özellikler başlıyor. Altıncı harf ve yedinci rakam, bu yıkayıcının kontrol özelliklerini tanımlar. İki olası seçenek vardır: bir dokunmatik ekran ve düğmeler veya programlayıcı veya hatta aynı anda iki seçenek. Sekizinci, dokuzuncu ve onuncu karakterler LG çamaşır makinesi modelinde bulunan işlevleri tanımlar. Son rakam, desenin renginin belirlenmesine yardımcı olur.

Rusya’da üretilen LG çamaşır makinelerinin işaretleme sembolünde renk kodu yoktur. Uzmanların görüşüne göre, bu ihmalin ortadan kaldırılması iyi olacaktır.

Abd’de üretilmiştir

ABD iç pazarı için üretilen LG çamaşır makinelerinin etiketleme özellikleri, bu pazarda hakim olan talep özelliklerine göre belirleniyor.

Birincisi, sakinlerinin çoğunun özel evlerde yaşadığı ABD’de çamaşır makineleri büyük talep görüyor. İkincisi, ABD’de dikey yüklemeli rondelalara alışkınlar, bu da başka hiçbir yerden daha fazla talep gördükleri anlamına geliyor. Üçüncüsü, ABD nüfusunun satın alma gücü ortalamada başka herhangi bir yerden daha yüksektir, bu da Batı Avrupa’da ve BDT’de üretilmeyen daha pahalı ve pahalı çamaşır makinesi modellerinin satış yüzdesinin de daha yüksek olduğu anlamına gelir ve bu da sıralamaya yansır.

ABD'de LG çamaşır makineleri

Yukarıdaki örnekte, ABD’den LG çamaşır makinesi sembolünün, diğer ülkelerde üretilen çamaşır makinelerinin aynı markasından çok farklı olduğu görülebilir. İlk harf bize bunun bir mikrodalga veya kahve makinesi değil, bir çamaşır makinesinin işareti olduğunu söylüyor. Görünüşe göre yerel kanun koyucu, özellikle düşük zeka seviyesine sahip alıcı için ekipmanın işaretinde bu kod sembolünü belirterek üreticiye taahhüt vermeye karar verdi, çünkü belki de bir tür ev aletini diğerinden ayırt edemeyecek.

Kodun ikinci harfi çamaşır makinesinin türünü belirtir. Amerikan sınıflandırmasına göre, üç tip LG çamaşır makinesi ayırt edilir:

 1. Önden yüklenir.
 2. Dikey (üst) yükleme ile;
 3. Bir kaide içine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır.

Son tip, ana yıkayıcının altında özel bir tabana yerleştirilmiş mini bir yıkayıcıdır. Sovyet sonrası alanda, bu makineler yeni ortaya çıktı, ancak ABD’de onlara alışmayı başardılar. Az sayıda küçük şeyi (külot, çorap, peçete) yıkamak için bu kadar küçük bir makineye ihtiyaç vardır. Kaide altındaki küçük arabalar hakkında daha fazla bilgiyi Çoraplar için yıkayıcı makalesinde okuyabilirsiniz, içinde alışılmadık çamaşır makineleri hakkında birçok ilginç bilgi bulacaksınız.

Amerikan markasının üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı rakamları, yıkayıcının serisini ve kontrolünün türünü belirler. Yedinci hane, özel bir işlevin varlığını belirler – buhar tedavisi. Sekizinci rakam, ön paneldeki grafiklerin varlığı da dahil olmak üzere LG yıkayıcının rengini ve görünümünü gösterir. Ve son olarak, son 9 sayı, modelin küçük bir çamaşır makinesini küçük bir tamburla birleştirebileceğiniz bir kaideye sahip olduğunu gösterir.

Sonuç olarak, LG marka çamaşır makinelerinin markalama kodlama özelliklerini tanıdığınızda, ilk sahibi değil kullanılmış bir model satın almış olsanız bile çamaşır makinesinin kökenini kolayca bulabileceğinizi not ediyoruz. Umarız bu bilgiler sizin için yararlı olmuştur, iyi şanslar!