Küçük odalar için renkler 30 fotoğraf ve ipucu

Küçük odaları dekore etmek için seçtiğimiz renk çok önemlidir, çünkü odayı daha da küçük gösteren gölgeler ve onu genişleten ve daha büyük bir oda yanılsaması veren diğerleri vardır. İşte bazı ipuçları küçük odalar için renkler.

Küçük odalar için renkler

Küçük alanlar, optik olarak ferah ve çok rahat bir yere dönüşme potansiyeline sahiptir. Küçük bir alan, keşfedilecek harika bir sandık, Pandora’nın kutusu olabilir. Küçük, karanlık yatak odaları ve koridorlar ruh halimizi olumsuz yönde etkileme eğilimindedir. Yeterince dekore edilmiş stüdyolar, salonlar ve banyolar sığınak görevi görürken moralimizi yükseltir. İşte bu nedenlerle evde dengeyi sağlamak ve tüm alanların bizi olumlu yönde etkilemesini sağlamak çok önemlidir.

Küçük odalar için renkler nasıl seçilir?

Küçük bir alan için boya seçmeden önce, aradığımız etkiyi sormak gerekir. Aydınlık ve havadar bir ortam mı (soğuk renkler) yoksa sıcak ve rahat (sıcak renkler) bir ortam mı istiyorsunuz? Bu karar verildikten sonra, şimdi biraz daha ince dönebilirsiniz.

Soğuk renkler

Mobilyalar için soğuk renkler ve duvarlar için açık, parlak renkler seçmek harika bir seçenektir. Soğuk renkler, mobilyanın olduğundan daha uzakta olduğu yanılsamasını yaratmaya yardımcı olur.

009

Aşağıdaki iki fotoğrafta açık mavi, yeşil ve gri pastel tonlarda bir araya getirilmiş ve aynı zamanda soğuk renkler kullanılarak çok fazla parlaklık elde edilmiştir. Birazcık sarı renk, boyut eklemeye yardımcı olur.

Sıcak renkler

Burada gösterilen renk şeması, her ikisi de sıcak olan bej ve kırmızıyı bazı kahverengi ipuçlarıyla birleştirir. Nötr tonlardaki bu çalışma, ahenk ve hafifliğe sahiptir ve aynı zamanda sıcak bir kombinasyondur. Sakinlik ve huzur getirebilir, ki bu küçük bir alanda istediğiniz şeydir.

Soğuk ve sıcak renkleri birleştirmek

Mavi veya yeşil tonları olan maviler, yeşiller ve griler, kahverengiler ve lavanta küçük odalar için harika renklerdir, çünkü duvarların birbirinden uzaklaşmasına ve küçük bir alanın daha büyük görünmesine neden olabilirler. Bu yüzden onları birleştirmek harika bir seçenek olabilir.

Sarı, leylak ve açık mavi gibi farklı sıcaklıkları nedeniyle duvarları “birbirinden ayıran” daha doygun renkler kullanılmıştır.

003

Geleneksel dekor, soluk renklerin bir alanı görsel olarak genişleterek duvarları geri iter. Ancak beyaz çok yumuşak ve sıkıcı hissedebilir ve pastel tonlarda nüans olmayabilir. Ayrıca kullanılabilen çok çeşitli ışıklı tonlar vardır.

005

Aydınlık tavan

Küçük odalar genellikle alçak tavanlara sahiptir, bu nedenle tavanı beyaz gibi açık bir renge boyamak iyidir. Alçak dolaplar bu etkiyi vurgulamaya yardımcı olur.

008

006

Aynı tondaki renkler

Küçük bir odayı boyamak için en sevdiğiniz rengi seçebilir ve rengin farklı tonlarını kullanabilirsiniz. Açık tonlar genişler ve büyürken, koyu tonlar tam tersini yapar.

Yerdeki renk

Zemin için bir renk seçin ve tek tip olmasını sağlayın. Malzeme ve renkler açısından tek tip döşeme, bir odayı ilk bakışta daha büyük gösterir.

Parlak renkler

Yumuşak renkler ve parlak tonlar, küçük bir alanı genişletmeye yardımcı olur. Oda ne kadar parlaksa, ferahlığın etkisi o kadar fazla vurgulanacaktır. Optik etki, duvarların daha uzakta olması olacaktır.

001

Pastel tonlar gibi neşeli ve yumuşak renkler, küçük odalar için mükemmeldir. Mobilya ve aksesuarların parlak renklerde veya tasarımlarda olması önemlidir, aksi takdirde oda çok sıkıcı olacaktır.

Küçük evimizin uzun ve dar bir koridoru varsa, onu iyi aydınlatmaktan, geçidi engelleyen unsurlardan arındırmaktan ve parlak renklerle boyamaktan daha iyi bir şey olamaz. Elbette, geniş görünmesi için iyi bir aydınlatma şarttır.

Sarı gibi odayı aydınlatan renkler kullanın. Ardından, dikkatin ona odaklanabilmesi için çok orijinal bir aksesuar kullanın ve odanın küçük olup olmadığı fark edilmeyecektir. Bu durumda tavan lambası tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Odayı açık renkte, iyi aydınlatmada ve aralarında aynı tonda özel mobilyalarda tutun. Oda, kesinlikle ferahlık izlenimi verecek bir uyumu koruyacaktır.

Koyu veya koyu renklerde ayrıntılar

Çoğu zaman odanın unsurları, var olan küçük alanı vurgular. Bu nedenle, odanın çeşitli unsurlarını, örneğin bir mobilya parçası ve arkasındaki duvar gibi güçlü bir renge boyamak uygundur. Bu bir derinlik duygusu getiriyor.

Birkaç güçlü renkte bir duvar kağıdı seçebilir ve ardından mobilyayı bunlarla eşleştirebilirsiniz. Çocuklar odayı daha küçük gösterdiği için kağıt üzerindeki desenlerin büyük olması önemlidir.

Odanın bazı unsurlarını koyu renklerle boyamak ve odanın geri kalanını aydınlık ve parlak tutmak mükemmeldir. Bu, daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Küçük bir alanda parlak veya derin bir renk, örneğin bir oturma odası için mükemmel bir renk tonunun keyfini çıkarma fırsatı sunar. Güçlü renkler aynı zamanda küçük bir odaya kendi kimliğini de verebilir; Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, alan güçlü mimari öğeler içeriyorsa bu çok kullanışlıdır.

Küçük bir evin dış cephesinden bahsettiğimizde, tüm dikkati öne çıkan bir öğeye çekmek iyidir. Kapıyı orijinal ve canlı bir renge boyamak, evin çok küçük ve çok az zarafetle görünmemesi için mükemmeldir. Ayrıca dış kısımdaki dekoratif detayların da çok önemli olduğunu unutmayın.

Koyu renklerde duvarlar

Küçük evler için koyu renkleri tercih edebilirsiniz ancak koyu rengin çok parlak renklerle dengelenmesine dikkat etmelisiniz aksi takdirde koyu renk duvarın daha da yakınlaşmasına ve boğucu bir oda gibi görünmesine neden olacaktır. Mobilyaların açık tonlarda olmasına dikkat edin ve çok rahat bir alan elde edersiniz.

Bir evin olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olan birçok renk vardır. Bununla birlikte, belirli renkler yalnızca aydınlık alanlarda çok iyi çalışır. Bu, mavi gibi canlı renklerde olur. Bu tür bir renk, iyi aydınlatılmamışsa, alanı daha küçük gösterecektir.

Her ev odası için daha fazla fikir:

Küçük daireler 40 modern fotoğraf ve tasarım ve dekorasyon fikirleri
Küçük yatak odaları 40 dekorasyon fotoğrafı ve modern fikirler
Küçük oturma odaları Modern bir dekorasyon için 30 fotoğraf ve fikir
Küçük mutfaklar 80 fotoğraf ve modern tasarım ve dekorasyon fikirleri
Küçük modern banyolar 50 çağdaş fotoğraf ve fikir
Modern küçük evler 50 fotoğraf ve dekorasyon fikirleri