Kış için lale ekerken

Kış için lale yetiştirmek en iyi çözümdür, çünkü bu dönemde toprak hala yeterince soğumaz ve soğanlar soğuk havanın başlamasından çok önce kök salma fırsatına sahiptir. Bunun için yaklaşık bir aya ihtiyacınız olacak. Lale ekmeden önce soğanları boylarına göre sıralamanız gerekir. Gerçek şu ki, boyutları daha küçük olanlar derine değil gömülmelidir.

Kışın lale dikimi, kök salmaya ve sonra yavaş yavaş büyümeye vakti olmayacağından çok geç yapılmamalıdır. Büyük ampullerin birbirinden belirli bir mesafeye (en fazla 10 cm) dikilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çocuklara gelince, basitçe bir deliğe dikebilirler. LED’ler küçükse, bir delikte birkaç parça istiflenebilirler.

Kış için lale dikmek, sıralar arasında belirli bir mesafe (en az 20 cm) sağlar. Gerçek şu ki, her ampulün iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Birbirlerine çok yakın büyürlerse, yararlı maddeler yetersiz miktarlarda gelir. Çalışma sırasında, ampulleri yere çok fazla sıkıştırmamaya çalışın, onlara zarar verebilirsiniz, böylece bitki hızla hastalıklara yol açar.

Lalelerin kışın dikilmesi etkili olabilmesi için bitkiyi bir çukura koyup toprakla dolduruyorum. Ancak, bu yerde yağmur suyunun toplanabileceği herhangi bir çöküntü bırakmamanız gerektiğine dikkat edin. Havanın bitkiye girmesi sayesinde topraktaki gözenekleri tıkar. Ve çok nemli bir ortamdan ampuller çürümeye başlayabilir. Don başlangıcından önce, yeni ekilen laleler küçük bir turba, saman veya kuru yaprak tabakası ile kaplanmalıdır. Kışın çok az kar yağması durumunda bu prosedürü uygulamak özellikle önemlidir. Ayrıca malç, yabani otların hızlı büyümesini engeller ve zambağın iyi beslenmesini sağlar.

Tüm eylemlerin çok dikkatli ve sorumlu bir şekilde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Sonuç olarak hasta bitkiler almak istemiyorsanız, ekimden önce lale hazırlamak zorunludur. Bunu yapmak için, ampulleri bir potasyum permanganat çözeltisi (% 0.5) içinde bir saat bırakın. Tedaviden sonra çok çabuk ekilmelidir, çünkü beslendikten sonra genç kökler yoğun bir şekilde büyümeye başlar, bu kırılabilir ve yerlerinde yenileri oluşmaz.

Lale ekiminin derinliğinin ne olması gerektiğini anlamak hala gereklidir. Burada her şey ampullerin boyutuna bağlıdır. Sayıları ne kadar büyükse, o kadar derin delinmeleri gerekecektir. Laleler için optimum koşul, toprak şiddetine bağlı olarak 2-3 ampul yüksekliğidir. Ancak 20 cm’lik bariyer kırılmaz. Gerçek şu ki, bu durumda bitkinin büyümesi yavaşlıyor, zayıf besleniyor, yüzeye girmesi daha zor ve çocuk sayısı gözle görülür şekilde azaldı.

Tüm prosedürler yerine getirilirse, ilkbaharda güzel güçlü renklere hayran olabilirsiniz. iyi şanslar!

Sıcaklığın gelişiyle birlikte parlak çiçekler istiyorsanız, sonbaharda lale dikin. Gerçek şu ki, soğuğa alışkınlar. Geldikleri yerlerde ilk eriyen kardan hemen sonra laleler belirir. Ek olarak, gelişimlerine aktif olarak başlamak için lalelerin soğuğa ihtiyacı vardır. Büyüme için gerekli olan özel maddeler bu şekilde oluşur. Bu nedenle sonbahar dikimi en iyisidir. Tam olarak ne zaman ve nasıl yapılacağını bu yazıda size anlatacağız.

Kış için nasıl lale yetiştirileceği hakkında biraz

Sonbaharda çiçek dikmek için tohum materyaline dikkat etmeniz gerekir. Zambak üretimi ampullerle. Dikeceğiniz onlar içindir. Bu nedenle, siteye daha önce lale ekmediyseniz, onları satın almanız gerekir.

Lambalar hazırlanmalıdır. Bunun için laleler solduktan sonra topraktan çıkarılır. Tüm tohum materyalleri hastalık, rotasyon vb. Belirtilere karşı dikkatlice incelenmelidir.

Tüm ampuller cips, çatlak, küf ve parazit içermemelidir. Aksi takdirde lalelerinizin baharda yükselmeme ihtimali yüksektir. Bundan sonra sonbahara kadar kuru ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Bir ampul ekmeden önce, onu bir potasyum permanganat çözeltisi içinde işlemek en iyisidir. Bu onu temizleyecek ve olumsuz etkilere karşı daha dirençli hale getirecektir.

Kış mevsiminde lale dikmek için hangi derinlikte

Ampul ekerken çok basit bir kurala uyabilirsiniz. Ampulün boyutu ne olursa olsun, zambakları veya diğer çiçekleri optimum derinlikte dikmenize yardımcı olur.

Kural – buna “üç ilkesi” denilebilir. Lily, ampulün üç ile çarpılan uzunluğuna eşit bir derinlikte bitki. Yani, yanınıza bir cetvel alın, deliği yırtın ve derinliğini ölçün. Başlangıçta, LED’leri aşağıdan yukarıya doğru ölçün ve ardından üçe çarptığınız değeri ölçün.

Laleler: Sonbaharda ne zaman soğan ekilir?

Bu nedenle ampuller hazır. Şimdi ne zaman ekeceğimize karar vermemiz gerekiyor. Burada bazı nüanslar var. Gerçek şu ki, lale ekerken hava koşullarında gezinmeniz gerekiyor. Çünkü soğanın erken ekilmesi, örneğin eylül ayında ılık ve kuru günlerde çiçeklerin büyümeye başlamasına neden olabilir. Yaklaşan soğuk, filizleri öldürecek. Elbette, ampuller ilkbaharda büyümeye başlayabilir, ancak aynı zamanda çiçeklenme uzun bir süre ertelenecektir.

Sonbaharda lale dikimi ile ilgili bir diğer önemli nokta. Soğanlar dikilseler de sokaklar çok soğuk olsaydı, barınaklarına bakmasalar da iyi kökler veremezlerdi. Bu da bitkilerin topraktan optimum besin alamayacağı anlamına gelir. Doğal olarak, normal şekilde gelişemeyeceklerdir. Bu, ilkbaharda lalelerin küçük çiçekler vermesine, ayrıca koşulların da değişmesine yol açacaktır.

Ayrıca ılık sonbaharda, yatak, ilkbaharın gelişiyle birlikte aktif olarak gelişmeye ve ampullerle örtüşmeye başlayacak olan yabani otlarla büyütülebilir.

Ekim ayında lale ekebilirsin, ancak bunu birinci ve ikinci yarıda yapmak daha iyidir. Ülkemizde Ekim ayının sonunda sık sık güçlü donlar olabilir. Laleler bu zamana kadar kök salmalı, bu yüzden yaklaşık üç haftaya ihtiyaçları var. Yine hava koşullarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ekim çok sıcaksa, iniş yeniden planlanabilir.

Kasım ayında lale ekebilir misin? Evet yanıtı veriyoruz, yapabilirsin. Özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde. Dikim için optimum sıcaklık artı günde 7-10 derece düşünülebilir.

Bundan daha fazlasını söyleyebiliriz. Tüm son teslim tarihlerini kaçırırsanız ve ampullerinizi Ekim ve Kasım aylarında dikmek için zamanınız yoksa, bahçıvanlar bazen Aralık ayında bile ekim yapmaya çalışırlar. Şu anda, her zaman değil, ama zaten kar var. Ancak sadece bu ekimle, yukarıdan gelen ampuller oğlunuz için ladin, kuru yapraklar veya diğer doğaçlama malzemelerle kaplanmalıdır.

Yani 2017’de ne zaman lale ekeceğinizi merak ediyorsanız, vaktiniz var mı yoksa gerçekten tüm koşullar geçti mi, o zaman size cevap verdik. Artık bahçeye güvenle gidebilirsiniz, böylece yakın ilkbaharda yakışıklı kırmızı adamlardan memnun kalacaksınız.

Ay takvimine göre 2017’de kış için lale ne zaman ekilir?

Çiçek soğanları yetiştirmek ve genel olarak tüm işleri bahçede ve sebze bahçesinde ay takvimine odaklanarak yapmak en iyisidir. Atalarımız tarafından kullanıldı, hala geçerli.

2017 ay takvimine göre seröz çiçeklerin sonbaharda dikimi için uygun günler:

 • Ağustos ayında hazırlık robotları 22-23 ile başlar ve soğan ekimi 15 Eylül’de başlar.
 • Eylül ayında 21-22 arası hazırlık robotları ve 2-3 Ekim’de indi.
 • 20 ve 21 Ekim’de başlar, 7-8 Kasım’da açılış.
 • Ayrıca soğan dikimi için uygun günler 21 Eylül’de. 6 Ekim 11; 15, 21 Kasım;
 • Çalışma 22-23 Ekim’de kış başlamadan saklanıyor.

Bu o kadar kolaydır ki, 2017 ilkbaharında, zambak çiçeğinin güzel çiçek tarhında sevinebilirsiniz. Bu durumda çiçekleriniz iri olur, sapları sağlıklı olur, küflenme yoğun olur.

yorum ekle Cevabı iptal et

İdarenin izni olmadan web sitesi içeriğinin kopyalanması, yeniden basılması yasaktır. İstenirse, lütfen site yöneticisine başvurun

Lale yetiştiriciliğinde özel bir zorluk ve bilgelik yoktur, ancak istenen sonuçların elde edilmesine yol açacak birçok koşul vardır. Temel gereksinimlerden biri – ampulleri köklendirmenin 3-4 haftaya ihtiyaç duyduğu göz önüne alındığında, kış için lale ne zaman ekileceğini doğru bir şekilde belirlemek.

Kış için lale ekim zamanlaması nasıl belirlenir?

Takvimin koşullarına rehberlik ediyorsanız, lale soğanı dikmek için en uygun ay Eylül ayının ikinci yarısıdır, Ekim ayının ilk yarısında, Rusya’nın orta bölgesi için bu en uygun dönemdir. Ampullerin kök geliştirmek, kök salmak için zamanları olacak ve bu, güvenli bir karıştırma için bir garanti görevi görecektir.

Lalelerden önce dikim yapılmamalıdır, çünkü çözülme sırasında köklüdürler ve donlar tomurcukları öldürecektir. Başka bir neden – sıcak hava, dikim materyali üzerinde fusariosis gelişimine katkıda bulunur. Daha sonraki ekimde, kökleri başlatmak için yeterli zamana sahip olmayanlar donarlar.

Geç ve çok soğuk olmayan kışların olduğu bölgelerde, ekim ayı civarında, ılık sonbaharda – kasım ayına kadar lale ekebilirsiniz.

Ancak takvim ekiminin bazen mevcut hava şartlarına denk gelmediği yerlerde, zemin sıcaklığının 8-10 0 C olduğu bir zamanda yapılan kış için sonbaharda lale ekerken, sadece akut bir soğuk dalgasının beklendiğinden emin olmanız gerekir.

Herhangi bir nedenden ötürü, yine de sonbaharın sonlarında lavanta ekmeniz gerekiyorsa, çocuklarınız veya özel bahçe cipsleri için toprağın malçla ek ısınmasına dikkat etmeniz gerekir. Yine de geç ekilen çiçeklerin büyümenin biraz gerisinde kalacağı ve ek gübrelemeye ihtiyaç duyacağınız gerçeğine hazırlıklı olmanız gerekir.

Kış için lale dikimi için toprak hazırlığı

Toprak, ekimden iki hafta önce pişmeye başlar, böylece toprak doğal bir büzülür. Mekân, rüzgardan korunacağı ve gün boyu güneşle aydınlatılacağı hesabından seçilir. Ampullerin eriyen su ile doldurulmaması, bunun için yatağı kaldırması veya drenajı sağlaması önemlidir.

Çiçekler için ekşi toprak uygun değildir, kazarken dolomit unu sulandırmak veya eklemek gerekir. Bundan önce, humus veya döndürülmüş kompostla eşit olarak serpin. Lalelerin altındaki toprağı gübrelemek için taze gübre kullanılamaz. Yetersiz yetiştirme, klor içeren gübrelerin kullanımını etkileyecektir.

Metrekare başına yaklaşık gübre bileşimi:

 • Humus biprivish – 5 kg.
 • Nitroamophoska – 50-60 g;
 • Süperfosfat – 50-70 g;
 • Kanatlı hayvan peletleri granülleri – 200 g;
 • Kemik unu – 200 gr.
 • Kül – 200 gr.

Zemin sadece verimli olmamalı, aynı zamanda nemin toprağın verimli tabakasının altına girebileceği kadar gevşek olmalıdır: ampullerin kök sistemi 65-70 cm uzunluğa ulaşabilir. Yatağı 30 cm derinliğe kadar kazın, tüm çok yıllık yabani otlar aynı anda çıkarılır. Sonra büyük bir kesek kırılır, su durgunluğunu önlemek için alan düzlenir.

Şimdi, bir yandan onları dondurmamak ve diğer yandan çok derin kazmamak için lalelerin kış için hangi derinlikte ekilmesi gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Uzun süre ekim ampullerinin doğru derinliğini belirlemeye yardımcı olan bir kural vardır: ampulün yüksekliğini ölçün ve 3 ile çarpın.

Gerekli değeri elde etmek, iniş derinliğini belirlemek:

 • Büyük ampuller – 13 ila 15 cm;
 • Orta ve orta – büyük bedenler – 10 ila 13 cm;
 • Küçük ampuller – 7 ila 10 cm.

Ek olarak, toprağın yapısı dikkate alınır, eğer hafifse, ampuller ek olarak biraz ıslak olabilir, eğer ağırsa, tersine, inişi birkaç santimetre daha küçük yapmak daha iyidir.

Ampulleri çok derine yerleştirirseniz, büyürler ama hiç çocuk oluşturmazlar.

Ampuller yere gönderilmeden önce, hasarı belirlemek için kontrol edilmeleri gerekir, varsa ampulleri ve aşırı durumlarda sağlıklı olanlardan ayrı bir bitkiyi atmanız gerekecektir. Belirli hava koşullarında küçük hasar bile hızla gelişebilir ve hastalık tüm ekim malzemelerine yayılır. Hijyenik ampuller, baz çözelti, manganez veya diğer bakterisit ajanlarla önleyici dezenfeksiyondur.

Ortaya büyük lambalar yerleştirmek daha iyidir, dikkat çekerler. Aralarındaki mesafenin yaklaşık 10 cm’ye saygı gösterilmesi tavsiye edilir, böylece daha sonra kazı yapmak daha kolay olur, ancak bazı bahçıvanlar daha kalabalık iniş yapar, bu nedenle laleler daha ilginç görünür.

Küçük dikim materyali ayrı bir yatağa ekilir, bir veya iki yılda tamamen büyümüş ampuller büyür.

Kışın laleleri nasıl düzgün bir şekilde ekeceğini bilen her bahçıvan, sağlıklı ve güzel çiçekler yetiştirebilir ve donmaktan koruyabilir. Malzemeyi korumak ve buna göre ekerek, yıllarca çiçek açan favori çeşitlerin tadını çıkarabilecektir.

Ekim ayında lale yetiştirme videosu

Bu video, sokağın zaten karla kaplı olduğu Ekim ayında kışın lale ekme sürecini ayrıntılarıyla anlatıyor: