Kinoa ve diğer popüler tahıllar

Elbette siz de fark etmişsinizdir. Son yıllarda belirli ilgi hububat Batı’da nadirdi. Günle yüzleşmek için yeterli enerjiye sahip olmanın yanı sıra, kendimizi iyi hissettiren sağlıklı bir yaşam arayışı hayatımıza sözde getirmiştir. süper yiyecekler, besinler açısından çok zengindir.

Proteinler, vitaminler, lifler, mineraller, antioksidanlar … Hepsi, sebzeler ve normal diyetteki diğer yiyeceklerle birleştirebileceğiniz küçük tanelerde konsantre edilmiştir. Günden güne hız bazen bizi yiyecek konusunda dikkatsiz hale getirebildiğinden, tahıllar mükemmel katkı bu eksikliği telafi etmek için. Daha fazla bilmek ister misin? İşte trend olanlardan bazıları.

Hububat

Kinoa.

Tahıl ateşi, diğerlerinin yaptığı gibi çim ailesinden gelmeyen sahte bir gevrek olmasına rağmen onunla başladı. Bunun yerine, kinoa bir bitki, pancar ve ıspanağın yakın bir akrabası. Yüksek nişasta içeriği ona mısır gevreği görünümünü vermesine rağmen.

Kökeni, dünyanın yerli halklarıdır. And Dağları doyurucu etkisi sayesinde kilo kaybı için iyi bir müttefik olarak karakterizedir. İçtiğinizde, ona acı verecek saponinleri çıkarmak için önce yıkamayı unutmayın. Daha sonra, yalnızca kendi cihazınızda düşük sıcaklıkta pişirmeniz gerekecek. yazı tahtası. Salatalar için ideal!

Hecelenmiş.

Olumsuz hava şartlarına muazzam dayanıklılığı sayesinde günümüze ulaşan İran’da bu buğday çeşidi 7 bin yıl önce yetiştirilmeye başlandı. Yazımın en değerli yönlerinden biri, bir xiulian yöntemini sürdürmesidir. gelenekselyani gerçek bir ekolojik üründür.

Muazzam katkısı Enerji sporcular için şiddetle tavsiye edilen bir yiyecek yapar. Ek olarak, kılçıksız buğdaydaki glüten, buğday gibi diğerlerine göre suda daha kolay çözünür, bu nedenle sindirimi kolaydır. Onu diyetinize nasıl dahil edebilirsiniz? İçin mükemmel ekmek yapmakve daha da fazlası varsa Buharlı fırın.

Tava

Avena.

Aynı zamanda en popüler tahıllardan biri olduğu için size tanıdık gelecektir. Aslında, şu anda dünyada en çok hasat edilen yedinci sırada. Biyolojik değeri yüksek proteinler açısından zengin olduğu için bu şaşırtıcı değildir, yani tüm amino asitler yüksek oranlarda gereklidir.

Diğer şeylerin yanı sıra, yulaf ezmesi kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmenin yanı sıra sıvı tutulmasını iyileştirir ve uygun tiroid işlevini destekler. Keyfini çıkarmak istiyorsanız, kendinizinkini hazırlayarak yapabilirsiniz. kahvaltılık müsli, yulaf sütü veya salataya, çorbaya vb. ekleyin.

Chia.

En yüksek seviyelerde yoğunlaşan tohumlardan biridir. omega-3 var olan tüm yenilebilir sebzelerin. Meksika Kinoa gibi yerli geleneğin bir kültürü olan chia’nın beşiğidir.

Bahsettiğimiz diğer süper besinler gibi, aynı zamanda büyük dozlarda enerji sağlar. Aslında chía, ‘güç’ anlamına gelen Maya kökenli bir kelimedir. Ek olarak, ağırlıklarının 10 katını suda emerek bir hidrasyon dayanıklı. Hafif ve lezzetli tadı onları her tarife uygun hale getirir, hatta bir tabak sebze veya pilav üzerine serpebilirsiniz!

Ya sen? Genellikle tahıl yer misiniz? Hangilerinin favoriniz olduğunu ve onları nasıl pişirdiğinizi bize söyleyin!

Yazar hakkında

'src =