Kemer neden Indesit çamaşır makinesinde uçuyor?

Tahrik kayışı uçtuSilindirin motor çalışırken dönmesi için onu bir arada tutacak bir şey gerekir. Çamaşır makinesindeki bu unsur kayıştır. Neredeyse tüm çamaşır makinelerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve Indesit bir istisna değildir. Bu nedenle, kayış Indesit çamaşır makinesinde tamburdan uçarsa, bunun nasıl ve neden olduğunu bulmak ve durumu düzeltmek gerekir.

Neden yakalamıyorsun

Öncelikle cihazın içine bakmanız ve sorunun kemerde olduğundan emin olmanız gerekir. Durum buysa, bir kemeri çekmenin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Makine düzenli olarak yapılandırmada çekmeyen yükler altında çalışıyorsa, kayış er ya da geç düşecektir. Bu ilk kez meydana gelirse – sadece arkayı çekin ve çamaşır makinesinin kullanımının keyfini çıkarın;
 • Tambur hızlı çalışırken kayış ilk kez çıkmazsa, gerilebilir. Sadece bir çıkış var – yenisiyle değiştirmek için;
 • Sürüş yüksekliği yalnızca kendisinden dolayı değil, aynı zamanda dengesiz bir statik tahrik nedeniyle de ortaya çıkabilir: ikincisi periyodik olarak konumunu değiştirecek ve böylece kayışı zayıflatacaktır. Sorunu çözmek için – motoru daha güvenli bir şekilde kilitleyin;
 • Kayışın yerinden çıkması için gevşek bir kasnak montajı da bir nedendir. Tek gereken kasnağı tekrar sıkmaktır.
 • Kasnak veya mil deforme olabilir (çoğu zaman kayışın kendisidir, uçar, onunla bükülür). Bu durumda yeni bir parça satın almanız gerekir.
 • Mil, bir haç kullanılarak yıkayıcı muhafazasına tutturulur. Böylece, çapraz parça hasar görürse, kayış düşecektir. Çıkış yolu yeni bir crossover satın almaktır.
 • Aşınmış rulmanlar silindirin deforme olmasına neden olarak kayışın zayıflamasına ve ardından kopmasına neden olabilir;

Makine uzun bir süre kullanılmadığında çalışıyorsa kayış kırılabilir ve bunun nedeni sürücünün çalışmadan kurumasıdır.

Ya da belki ustalara geçiyoruz?

Kayışı sıkarsanız, bu sizin için çok büyük bir görev olacaktır ve genel olarak ekipmanın herhangi bir onarımı ve analizi seğirmeye neden olacaktır – makineyi teknik servise götürebilirsiniz. Bu seçenek özel bir öğretmenden daha iyidir ve bu yüzden.

 1. Yapılan tüm işler haklı.
 2. Büyük hizmetler, büyük bir parça “tabanı” içerir, bu nedenle, değiştirme gerekirse, “orijinal” parçaları kullanırlar.
 3. Servis merkezlerinde ustaların daha fazla deneyimi var.

Ancak kemerle ilgili sorunun kendi ellerinizle çözülemeyecek kadar ciddi olmadığını hatırlamakta fayda var. Ev aletlerini hiç kendi başınıza tamir etmemiş olsanız bile – bunu ipuçlarımızın yardımıyla yapmaya çalışın.

Cihazı demonte etmeden önce garantinin sona erdiğinden emin olun. Indesit makineleri için genellikle 1 ila 3 yıl arasında değişir.

DIY kurulumu

Kayışı değiştirirken ve takarken, çok az fiziksel güç deneyim ve çok fazla güç gerektirmez: kayış büyük güçlükle çekilir. Yeteneklerinize güveniyorsanız – sırayla ilerleyin:

 1. Çamaşır makinesinin fişini çekin.
 2. Çıkarmak için arka plakadaki vidaları sökün.
 3. Kemer zaten düşmüşse – onu geri alacağız. Önce şafta, ardından bobine monte edin. Bu durumda, kayış ilk önce tüm dairenin üzerine değil, bir kısmının üzerine gerilir. Ardından kasnağı çevirin ve kayışı dikkatlice daire şeklinde ayarlayın. Sonra, kasnağı birkaç kez çevirerek kayışın sıkı olduğundan emin olun.
 4. Sürücü yırtılmış veya uzatılmışsa, yeni bir sürücü satın almanız gerekecektir. Çamaşır makinenizin modelini bir yere yazın ve en yakın ev aletleri parça mağazasına veya servis merkezine gidin. Satın aldıktan sonra, 3. Adımda açıklandığı gibi kayışı sıkın.
 5. Onarımın ardından, arka plakayı yeniden takın ve vidaları yeniden sıkın.
  Kemer sinekleri sürücü

Sorun tekrar ederse

Tekrarlanan kayış sıyırma, makinenin diğer parçalarındaki arızaları gösterebilir. Örneğin, kasnak deforme olmuşsa, kayışı orijinal konumuna ayarlamak yardımcı olmayacaktır – er ya da geç tekrar kalkacaktır. Sorun, distorsiyonun her zaman gözle fark edilememesi gerçeğiyle daha da karmaşık hale gelir. Buradaki tavsiye şudur: Eğer kemer ilk kez sabitliğini kaybederse – bir uzmana başvurun.

Bant çökmelerinin en yaygın nedeni aşırı yük olduğundan, yıkayıcının maksimum yükünü aşmamaya çalışın. Tüm güvenlik önlemleri için cihazla birlikte verilen talimatları ve tüm aksesuarları okuyun (ve cihazı kurduktan hemen sonra bunları göz ardı etmeyin). Doğru kullanımla, cihaz size yıllarca sadakatle hizmet edecektir.