Kayışı bir Whirlpool yıkayıcısında değiştirin

Virpul yıkayıcıdaki kayış nasıl değiştirilirVirpul yıkayıcısının tahrik kayışı, tamburun dönmesinden sorumludur. Bu nedenle, bu parça doğru değilse, silindir basitçe çalışmayacaktır. Bazı durumlarda, tahrik kayışı yalnızca uçar ve yerine kolayca geri getirilebilir, ancak herhangi bir kusur varsa, yeni bir eleman takmanız gerekecektir. Bu makale, kayışın bir Whirlpool yıkayıcısında nasıl değiştirileceği hakkında konuşacak.

Neden daha da kötüleşiyor

Sorunu anlamak için, yıkayıcı duvarını çıkarmanız ve içine bakmanız gerekir. Peki kemerin uçmasının ana nedenleri nelerdir?

  1. Kasnak arızası. Kasnak, torku bir motorun silindirine ileten bir cihazdır. Bu parçanın doğru çalışması için silindirin yük dengesine dikkat etmek gerekir. Kırılırsa, tahrik kayışı çabaya dayanmaz, makineyi atlar ve durdurur.
  2. Kemer az önce aşınmıştır. Kolaylık sağlamak için, modern çamaşır makineleri olabildiğince kompakt olmaya çalışır ve parçalar birbirine çok yakındır. Bu tasarım nedeniyle, tahrik elemanı ilk aşınma nedeniyle son tarihten çok daha erken arızalanabilir.
  3. Yıkama yükündeki bir dengesizlik sadece makarada sorunlara neden olabilir. Kural olarak, silindir aşırı yüklenirse, içeriği bir tarafa kaydırılır ve basıldığında, silindire bastırılır, bu da depoyu yüksek hızlarda basınçlandırabilir. Bu yine kayış tahrikinin “kaymasına” ve rondelayı durdurmasına neden olabilir.
  4. Herhangi bir çamaşır makinesinde, sürtünmeyi azaltmak ve parçaların dönüşünü kolaylaştırmak için makine çalışırken ana yükü alan bir parça olan yataklar vardır. Zaman zaman yatakların değiştirilmesi gerekecek ve bunları zamanında üretmezseniz, tüm parçalar şiddetli bir şekilde titreyecektir. Kötü şöhretli makara dahil. Böylece, kemer sadece uçmakla kalmaz, aynı zamanda yırtılabilir.Rulmanlar sıklıkla aşınır
  5. Bazen kayış, ünitenin nadiren kullanılmasıyla kırılır. Bu kulağa inanılmaz geliyor, ancak nadiren kullanıldığında sürücünün bazı kısımları kuruyor ve sonuç olarak yıkama beklenmedik bir şekilde başladığında sürtünüyor ve kırılıyor.

Virpul çamaşır makinesi, sahibine tahrik kayışının arızalı olduğunu nasıl gösterir? Kural olarak, cihazın kendi kendine teşhisi sırasında hata kodu ekranda görüntülenir, ancak bu her zaman gerçekleşmez. Bazen yıkama sorunsuz başlar, ancak tambur çok yavaş döner ve garip, karakteristik olmayan sesler çıkarır. Bazen, tambur dönmediğinden, fiziksel etki altında kolayca hareket ederken, örneğin elle sararsanız, yıkama hiç başlamaz.

Önemli! Bir sorun bulursanız, bir çözümle geciktirmeyin, çünkü yırtık bir kayış sensörleri veya kabloları bağlayabilir ve onlara zarar verebilir, bu daha ciddidir.

İlerlemeyi düzeltin

Herhangi bir çalıştırma, bir sürücü bileşeni kurulumu veya değiştirme işlemiyle karşılaşacaktır. Önemli olan, acele etmemek ve güvenlik önlemlerine uymamaktır. Örneğin, çalışmaya başlamadan önce, yıkayıcıyı tüm bağlantılardan ayırın, kabı suyu boşaltmak için hazırlayın ve giriş hortumunu arka duvardan ayırarak orada kalan tüm suyu toplayın. Ancak şimdi cihazı sökmeye başlayabiliriz.Tuzdan önce su

Bunu yapmak için, bir Phillips tornavida ile arka duvarın çevresindeki tüm vidaları sökün ve çıkarın. Hasar açısından kontrol edilmesi gereken kemeri hemen göreceksiniz. Ayrıca, yakındaki öğeleri incelemeyi unutmayın: teller ve sensörler.

Sensörlerde ve kablolamada bir sorun yoksa ve kayışın değiştirilmesi gerekiyorsa, bunu nasıl yapacağımızı bulacağız. Bu arada, kayış aynı şekilde değiştirilir ve ayarlanır! Bunun için ürün önce motor miline, ardından tek elle kaydırılırken diğer el ile kayış çekilerek kasnak üzerinden çekilmelidir. Her şeyi doğru yaparsanız, parça özel bir olukta gibi belirlenecektir. Bundan emin ol. Ardından arka duvarı tekrar takabilir, cihazı su beslemesine ve ana şebekeye bağlayabilir ve yıkama işlemini başlatabilirsiniz. Davul gerektiği gibi dönerse, tebrikler, görevle başa çıktınız!Kapağı açın ve kayışı yerine yerleştirin

Bir Virpul makinesine motor kayışını yeniden takmak ve değiştirmek, çamaşır makinelerinin onarımında yer alan en basit işlemlerden biridir. Bu nedenle, kişi kendi başına halledebilir.