Kaktüs saksısı ne zaman değiştirilir

Dikimden önce Echinofossulocactus

Büyümelerine devam edebilmeleri için kaktüs saksımızı değiştirmek çok önemlidir. kaktüs saksısı deliksiz olur mu , kaktüs saksı değiştirme , deliksiz saksıda kaktüs , kaktüs saksısı ne zaman değiştirilir , hepsiburada kaktüs saksısı,Sıklık türe göre değişecektir, ancak genellikle son nakilden sonraki iki yıl içinde tümü daha fazla alana ihtiyaç duyacaktır. Bu görev nasıl doğru bir şekilde yapılır?

Küçük bir kaktüsün nasıl nakledileceğini bilmiyorsanız endişelenmeyin. Sadece biraz sabra ihtiyacın var … ve bu ipuçlarını takip et.

Küçük bir kaktüsü nakletmek için neye ihtiyacım var?

Kaktüs saksısı

Saksıyı başarılı bir şekilde bitkinize dönüştürmek için yapmanız gereken en önemli şey ihtiyacınız olanı hazırlamaktır, o da:

 • Saksı: Drenaj için deliklere sahip olması ve bir öncekinden 2 ila 3 cm daha geniş olması esastır. İki tür olabilir:
  • Plastik: Çok hafif ve ucuzdur, ancak zamanla kırılır. Yine de, bir kaktüs koleksiyonuna sahip olmayı planlıyorsanız en çok tavsiye edilen şeydir.
  • Pişmiş toprak: Daha pahalıdır, ancak çok dekoratiftir ve ayrıca köklerin iyi köklenmesini sağlar.
 • Substratum % 50 kaba kum (pomx, perlit, akadama veya yıkanmış nehir kumu) ve% 50 siyah turbadan oluşur.
 • Sulama kabı su ile
 • Eldivenler Bahçıvanlık

Adım adım nasıl nakledilir?

Kaktüsün saksıdan çıkarılması

Dikenli bir kaktüsü zarar görmeden saksıdan nasıl çıkarırsın? Her şeyden önce eldivenlerini giymelisin; bu yüzden parmaklarınız bir şekilde korunacak, ki bu zaten çok fazla ?. Sonra, tencereyi bir elinizle alın, biraz eğin ve kenarlara hafifçe vurun Böylece kök top veya toprak ekmeği ondan ayrılır. Gerçekten uzun, keskin dikenleri varsa, yere düz bir şekilde koyun; bu şekilde sizin için çok daha kolay olacak.

Sonra bir elinizi kaktüsün tabanına ve bir elinizi de saksının tabanına koyun. Şimdi, bitkiyi yukarı ve kabı aşağı çeker. Kolayca çıkmazsa, tencerenin kenarına hafifçe vurun ve tekrar deneyin. Drenaj deliklerinden çok fazla kök çıkıyorsa, en iyi seçenek biraz dikiş makası alıp kabı kırmaktır.

Adım 2 – Sahip olabileceği bitkileri çıkarın

Bitkileri kaktüsten çıkarmak

Kaktüs çıktıktan sonra, besinleri alt tabakadan çıkarırken filizlenen tüm bitkileri çıkarmanın zamanı gelecek. Onları söktüğünüzden emin olun yeniden ortaya çıkmasını önlemek için.

Otsuz kaktüs

Adım 4 – Tencereyi yaptığınız kaktüs alt tabakasıyla doldurun

Siyah turba ile düşük pot

Şimdi, yeni tencereyi alt tabaka ile doldurmalısınız. Gördüğünüz gibi, Echinofossulocactus için geniş ve alçak bir yükseklik seçtim. Neden? Çünkü bu bitki kalınlaşma eğilimindedir ve çok fazla büyümez. Bunun gibi küresel bir şekle sahip kaktüsleri nakletmeniz gerekiyorsa, bu tür saksılar en çok tavsiye edilenlerdir.; Öte yandan, sütunlularsa, genişlikleri kadar uzun veya biraz daha uzun olan kapları tercih etmenizi öneririm.

Her halükârda, kök topu için boşluk bırakarak doldurmalısınız. 5.5cm veya 6.5cm çapında bir saksıda çok küçük bir kaktüs ise hepsini doldurup ortasına iki parmağınızla delik açabilirsiniz.

Saksı kaktüs

Kaktüsü ortasına iyice yerleştirin (Biliyorum, fotoğrafta merkezin dışında görünüyor, ama söz veriyorum onu ​​iyi ortaladım ?). Kaktüsün tabanının saksının kenarıyla aynı hizada veya biraz aşağıda olduğundan emin olun. Gerekirse, çıkarın ve daha fazla alt tabaka ekleyin veya ekleyin.

Adım 5 – Doldurmayı bitirin ve bir hafta boyunca sulamayın.

Tencerede Echinofossulocactus

Kaktüsün yeni saksısında iyi ortalanmış olmasını sağladıktan sonra, daha fazla alt tabaka ile doldurmayı bitirin. Daha güzel hale getirmek için yüzeyine küçük dekoratif taşlar veya hatta orta veya iri taneli kum koyabilirsiniz.

Yapılması gereken son şey nedir? Suya? Hayır. Başka türden bir bitki olsaydı, evet sulamalısın, ama kaktüs olduğu için sulamaya devam etmeden önce bir hafta beklemek daha iyidir. “Yeni evinize” alışmak için bu zamana ihtiyacınız var. Nakledildikten sonra sulayabilirsiniz ve kesinlikle hiçbir şey olmaz, ancak zayıflama ve hatta çürüme riski vardır, bu yüzden biraz sabırlı olmalısınız.

Bu arada, bitkinizin tadını çıkarmaya ve göstermeye devam edebilirsiniz ?.

Kaktüsümün nakil ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarım?

Mammillaria marksiana

Mammillaria marksiana

İlkbaharda yapılması gereken ve don olmayan bir tanesinde yaşıyorsanız veya çok zayıf ve spesifikse sonbaharda da yapabileceğiniz bir görev olan ekim, saksıda bulunan kaktüsler için çok gereklidir. Zaman geçtikçe, kökleri mevcut tüm alanı kaplar ve besinleri de tükenir. Bu yüzden, zaman zaman nakledilmeleri gerekir, özellikle aşağıdaki durumlarda:

 • Hiç nakletmediniz veya en son naklettiğinizden bu yana iki yıldan fazla zaman geçti.
 • Saksıdaki drenaj deliklerinden kökler büyür.
 • Geçen yıl herhangi bir büyüme fark etmediniz.
 • Küresel bir kaktüs ise, neredeyse sütunlu bir şekil alarak saksıdan neredeyse tam anlamıyla çıkmaya başlamıştır.

Bu durumların herhangi birinde, nakli acilen gereklikaktüsünüzün canlılığını geri kazanması için yukarıdaki adımları takip etmekten çekinmeyin.

Hiç şüphen var mı? Devam edin ve Yorumlarda bırakın. Yakında cevap vereceğim.